Sis ve Gece

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mineyle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Minenin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.Sis ve Gecede okur, bu arayış boyunca Sedatla birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbulun Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbulun tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder Sis ve Gece. Türkiyede yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Marianın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.Sis ve Gecede, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak boy gösterir. Ahmet Ümit, toplumsal düzeni savunan bir insanın serüveninde, bu amansız yabancılaşmayı, yalnızlaşmayı dile getirir.

Evli ve çocuk sahibi, mesleğine aşkla bağlı bir istihbaratçı olan Sedat, çeşitli ayak oyunlarıyla örgütünden uzaklaştırılınca kendisini sudan çıkmış balık gibi hisseder. Onu yaşama bağlayacak, mesleği kadar tutkulu bir şey gereklidir hayatında. Bu arada Mineyle karşılaşır ve hayatındaki ölümcül boşluğu aşk doldurur. Ancak Minenin ansızın ortadan kaybolması, her şeyi altüst eder ve Sedat da sevdiği kadını aramaya başlar.Sis ve Gecede okur, bu arayış boyunca Sedatla birlikte insan ilişkilerine doğru ilginç bir yolculuğa çıkar. İstanbulun Tarlabaşı, Kurtuluş gibi unutulmuş semtlerinin ara sokaklarında süren bu arayış, kimisi geçmişin anılarına bağlı, kimisi değerlerini yitirmiş, para ve çıkar ekseninde gelişen trajik ve komik ilişkilerin insanlarını çıkartır karşımıza.Seçtiği mekânlar ve insan ilişkileriyle İstanbulun tarihten beri süregelen karmaşık etnik yapısına da işaret eder Sis ve Gece. Türkiyede yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve kızı Marianın öyküsü çarpıcı olduğu kadar düşündürücüdür de. Bu toprakların insanı olan Madam Eleni ve kızı Maria, son dönemde yaşanan kültürel kaos ve yozlaşma nedeniyle kendi komşuları tarafından kurban olarak seçilirler. Türkiye kültürünün en özgün renklerinden olan bu insanların son yıllardaki yaşamı trajik bir biçimde aktarılır.Sis ve Gecede, suç ya da cinayet, kurguyu tamamlayan, gerilimi tırmandıran birer dekor ya da motif olarak yer almaz romanda. Suç, insan yazgısı üzerinde trajik sonuçlar doğuran bir öğe olarak bo... tümünü göster


Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Filmi çekilmiş Bir Ahmet Ümit romanı daha.

Önce kitabı sonra da filmini öneririm.Güzel bir anlatım ,heyecan verici bir kitap + güzel karelerle film bir arada tam doz Sis ve Gece etkisi yapıyor.

Ben kitabı bitirir bitirmez filmini izledim ve çok keyif aldım.

MİT görevlisi Sedat'ın genç sevgilisi Mine'nin kayboluşunun ardından onu bulma serüveni.
Daralan zaman içindeki koşuşturma.
Sedat'ın bu gizli aşkını ifşa etmeden arayış çabaları.

İstihbarat örgütü içindeki entrikalardan ,İstanbul'a ,İstanbul'daki azınlık ve yaşadıklarına dair her şeyi sığdırmış içine kitap.

Okurken farklı bir çok karakterlerle tanışacağınız bu kitapta sonuna kadar merakınızı koruyacaksınız.

Ve çok etkileyici bir son ile karşılaşacaksınız.

Okumanızı, izlemenizi, bu heyecanı yaşamanızı öneririm.


9 yıl, 11 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Bu kitaptan daha iyi kitaplarının olduğunu düşünüyorum ya da ben yavaş yavaş Ahmet Ümit'in romanlarını çözmeye başlıyorum.Yine de çok güzel olduğunu söyleyebilirim.Bu kitabın bir de filmi var,okurken filmi de çok merak ettim ve bitirdiğim gibi hemen izledim ancak olayları bildiğim için mi bilmiyorum ama hayal ettiğimden çok uzaktı.Bu arada biraz da Sedat nedeniyle erkeklere kızmama neden olsa da tavsiye edebileceğim çabucak biten ve yine sonunda şaşırtan güzel bir roman.

9 yıl, 11 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Ahmet Ümit yaşanmış, ders çıkarılması gereken olayları her romanında güzel bir kurgu ve akıcı bir dille anlatır. Sis ve Gece'de romanın başkahramanı MİT görevlisi Sedat, kendi aktarımıyla kaybolan sevgilisi Mine'yi arayışıyla çıkarırır okuyucuyu (arka planda MİT'in içindeki güç oyunlarını, yaşadığı yerin yozlaşını ve Türkiye’de yaşayan Rumların son temsilcilerinden olan Madam Eleni ve zeka özürlü kızı Maria'nın hikayesine de yer verdiği) trajik bir sonla biten, nefes kesen gerilim dolu yolculuğuna...

1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Ahmet ÜMİT'i Türkiye'ye tanıtan kitap diyebilirim.Kukla ve İstanbul'un Hatırası romanlarındaki gerilim burada da karşımıza çıkıyor.Son bölümüne kadar gizemini koruyan bir kitap.Nasıl bir son yazsam da okuyucuyu şaşırtsam diye iyi düşünmüş yazarımız Gülümseme Polisiye-Gerilim severlerin beğeneceği başarılı bir roman.
Kukla ve İstanbul Hatırasına nazaran daha yalın bir kurgu buna karşın okuyucuyu merakta bırakmayı başarıyor.
Sis ve Gece yabancı dile çevrilen ilk Türk polisiye romandır.

8 yıl, 11 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Sıkıcı bir Ahmet Ümit kitabıydı. Ortada kayıp bir kız varken ve etrafında dönen bunca olay mevcutken nasıl olur da bir gıdım bile heyecan olmaz kitapta? Zaten bir noktadan sonra kayıp kıza ne olduğunu az çok tahmin ediyor okuyucu, yani o son hiç de öyle şaşırtıcı ve beklenmeyen değildi.

8 yıl, 5 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Aşık ve istihbaratçı adamın tasviri, bunalımı, yaşadıkları ve hissettiklerinin çok yavan ve üstünkörü anlatılmasına rağmen herhangi bir detay geniş betimlemelerle anlatılmış. Açıkçası bu biraz saçma geldi bana. Aynı zamanda bazı soruların cevaplarını net bir şekilde karşılamıyor. Çok başarılı diyemem ama fena değildi.

7 yıl, 6 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
1 puan

Off ne kadar kötü bir kitaptı…Üslup aşırı zayıf, parça parça/bağlantısız cümleler. Karakterler öyle yüzeyel geçilmiş ki, okurken "şimdi şu karakter şöyle düşünebilir, şunu yapabilir" gibi polisiyelerin olmazsa olmazlarını yapamıyorsunuz. Ahmet Ümit "Bak burda toplumsal problemlere değiniyorum, bak burda sosyal mesaj veriyorum" diye gözümüze gözümüze sokuyor romanda. Son derece yontulmamış, kaba saba bir kitap olmuş. Tabii buna rağmen epsilon ya da pegasus yayınlarının Aşkımın Sevgilisi, Sevgilimin Aşkı benzeri kitaplarından bin kat daha iyidir.

7 yıl, 6 ay
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

Kitabın en başından sonunda neler olacağını anlamam belki de güzel olan bu kitabı benim okuyamama sebep oldu

11 yıl, 4 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Sis ve Gece istihbarat çalışanı Sedat hakkında. Sedat istihbarat işine ilk girdiğine bu işi hayatı pahasına seven biri lakin zamanla teşkilat içi tartışmalar, asker-sivil yönetim kavgası ve en sonunda da çok sevdiği dostu ve amiri Yıldırım'ı bir çatışmada kaybetmesi sonucu işine olan ilgisini kaybettiriyor Sedat'a. Tam bu sırada 20'li yaşlarda resim öğrencisi Mine çıkıyor karşısına.Kendi tabiriyle karısı Melike Mine'den "çok daha iyi bir insan; özverili, şefkatli, sadık ve belki ondan daha güzel, üstelik çocuklarımın anası.." olmasına karşın Mine'ye liseli bir genç gibi tutuluyor. Mine'nin ona olan aşı tavsayıp Mine eskiden bir terör örgütü üyesi olan Fahri'ye aşık olunca Sedat'ın hayatındaki tek heyecan da kaybolur. Bir gece bir terör evine yapılan operasyondan sonra Mine'den de haber alamayınca Sedat bütün vaktini onu bulmaya adar.

10 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Son derece akıcı bir anlatıma sahip olmasına rağmen hikaye ve kurgu yönünden eksikliklerinin olduğunu düşünüyorum. Sanırım olay örgüsü biraz daha heyecanlı olsa tam istediğim kıvamda olurdu.

7 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Roman çok sürükleyici...
Aniden kaybolan bir kızı bulmayan çalışan bir mit görevlisinin hikayesi anlatıyor..

10 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Ahmet Ümit'in en sevdiğim kitaplarından biridir.

10 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Bu adam polisiye romanlarının ulaşabileceği güzel bir yerin sahibi. Okunmalı!

9 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Ahmet Ümit - SİS VE GECE / Ahmet Ümit Türk yazar standartlarını zorlayan polisiye roman konusunda okuduğum ve kitaplarının sonunu getirebildiğim tek yazar. Eminim çokta uzun olmayan bir süre içinde kitaplarının büyük bölümü yabancı dillerde okuyucuları ile buluşur. Sis ve Gece, sinema salonlarına taşınacak kadar güzide bir roman Alışıldık Başkomiser Nevzat karakteri bu romanda yok kitapları kronolojik sırasına göre okumadığım için biraz şaşırtıcı geldi. Kitap sol bir örgüte yapılan operasyonun gelişmeleri etradında İstihbaratçı Sedat'ın başından geçen yasak aşk macerasını konu ediyor. sayfaların genel akışı yine herzaman ki gibi durağanlıktan uzak bir sonraki sayfayı çevirmek için zerre tereddüt etmeyeceğiniz bir kitap.

10 yıl, 5 ay
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Sonu ilginç ve beklenmedik bir şekilde biten Ahmet Ümit klasiği.Karısını da aldatıyor ya gıcık oldum .

10 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Sultanı Öldürmek gibi en son yayınladığı kitabın yerine keşke önce bunu okusaydım diyorum.Gayet tadında bir kurgu ve yalın bir anlatımla güzel bir kitap olmuş

10 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Romanın dili çok yalın ve akıcı, çok sağlam bir polisiye..

10 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kitabin kurgusu cok iyi, dili ise oldukça akiciydi. Bir cirpida okuttu kendisini. Mit görevlisi Sedat'in, onca övgüler dizdiği esini aldatmasini ise, sinir olarak okudum. Kahramanimiz istihbaratci bir polis değilde, siradan bir memur olsaydı yine aldatir miydi acaba merak etmeden edemedim? Ama yazarin cizdigi Mine karakteri, bana cok masum geldi ve kizamadim ona. Sedat'a da ayni sekilde. Kitabin sonu ise cok dramatikti. Icim burkuldu o son sahneyi zihnimde canlandirdigimda. Ayrica detaylardaki arka sokaklardan insan manzaralari, kendi köselerinde kalakalmis azinliklarda cok iyiydi. Yalniz rüyalari sevmedim. Nedense rüya/kabus unsurunu cok kullaniyor Ahmet Ümit kitaplarinda ve cok uzatıyor. Okuyucunun tercihine kalmis bir sey ama benim acikcasi pek hoşuma gitmiyor bu ikili.

8 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Ahmet Ümitle tanıştığım kitaptır. Polisiyeye romanlarına olan ilgimi oluşturan kitaptır. Bir solukta okunabilecek sürükleyiciliğe sahip bir kitap. Merak etmekten kendinizi alamıyorsunuz.

10 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

sonu süperdi..

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Bu kitabı çok merak ediyorum şu anda okuduğum kitap biter bitmez hemen başlıcam okumaya

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Ne zaman Ahmet Ümit okusam yazarın sohbet eder gibi anlattığı hikayelerine, yarattığı karakterlere bir kez daha hayran oluyorum. Her kitabını bitirişimde bir dostla vedalaşma hüznü yaşıyorum. Özetle bir Ahmet Ümit kitabı daha sıcacık,keyifli ve dolu dolu. Şimdiden keyifli okumalar herkese..

9 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Ahmet ümite başlama nedenim.

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Romanın dili çok yalın ve akıcı, çok sağlam bir polisiye..

9 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Severek okudum.

9 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Sonu sıradışıydı.

9 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Bu kadar güzel bir kitap böyle kötü bir sonla bitmemeliydi

9 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Filminden cok cok daha guzel

9 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Ahmet Ümitin tüm kitapları gibi çok sürükleyici,heyecanlı ve sonu tahmin ettiğiniz gibi çıkmıyor:) Beğenerek okudum.

9 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Kitabın ortasında çözdüm ya gizemi :)

Yakaladım seni Ahmet Ümit

9 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

türü hem romantik hemde polisiye olan ortaya karısık bir roman. okurken heyecan düzeyi hep aynı seviyede kalıyor. ani yükselişler bulamadım ben. ama yazarın kurgusu güzel tüm parcaları bir bütün haline getirerek romanı sonlandırmıs. içerigine az siyasette serpiştirmeyi ihmal etmemiş Ahmet Ümit. birde aile dramlarını..bu görüslerime akıcılıgını eklememek olmaz, klasik Ahmet Ümit tarzı, okunası...

9 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

http://kronikokur.blogspot.com.tr/2014/06/sis-ve-gece.html

8 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Polisiyeye alışkınlar için sonu pek şaşırtıcı değil

9 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

sonu cokk hüzünlüydü...

9 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Ağır betimlemelere rağmen beklenmeyen finaliyle okunmaya değer.

8 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Ahmet Ümit, polisiye gerilim tarzında süper bir kitap yazmış..Soluksuz kitap okunuyor. Kitabın en mükemmel yeri ise son kısmındaki kurgusu...Harika bir kitap...

8 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

müthişti...

8 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

ahmet ümit in okuduğum ilk kitabıydı.gerçekten adını o kadar övgüyle duymamın sebebini bu kitabı okuyunca anlamıştım.ama yinede istediğim hazzı alamamıştım çünkü arkadaşım kitabı okurken bana hiç beklemediğin bir kişi katil olacak çok şaşıracaksın demişti.ben de bu yüzden o kadar şüpheci bir şekilde okuyordum ki kitap o an kimden bahsediyorsa hemen ondan şüpheleniyordum.ve sonunda şüphelendiğim kişi ve öldürüş nedeni tahmin ettiğim gibi çıkmıştı.o yüzden pek keyif alamadım.ama yine de çok güzel biir kitaptı hakkını yiyemem yazarın.

8 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

çok güzel,sürükleyici,bir polisiye,mit ajanının gizli aşk serüveni,okuyun seveceksiniz.

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Yine Ahmet Ümit klasiği... harika bir roman

7 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

polisi bir kitap ama güzel :)

7 yıl, 4 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Sonunda bayağı ağlamıştım. Gerçekten güzel bir kitap.

7 yıl, 4 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Okuduğum ilk Ahmet Ümit romanı. Zaten sonrasında kitaplarını almaktan vazgeçemediğim bir yazara dönüştü.

7 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
4 puan

Komiser Sedat evli ve 2 çocuk babasıdır. MİT mensubur. Kendisinden çok küçük olan Mine ile ilişkisi vardır. Mine'nin ortadan kaybolması, Komiser Sedat'a düzenlenen bir suikast girişimi, bu olaylar araştırılırken örgüt içindeki ilişkiler, entrikalar, suikastta vurunan Fahri'nin terör örgütü ve Mine ile olan ilişkilerinin çözülmesi,Mine'nin komşuları Madam Eleni ve kızı Maria'nın hikayesi birbiri içine geçmiştir. Sedat'ın eşi Melike, istihbaratta yetkili olan amcası, Mine'nin anne ve babası Gülseren ve Metin, Sedatın yardımcısı Mustafa, fahri'nin arkadaşı Sinan ve Cuma, Piç Neco, Mine'nin mahallede bakkal ve emlakçı şeref...

5 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Filmini vizyona girdiği anda izleyip kitabı okumayı bu kadar geciktirmem olumsuz anlamda büyük başarı. Fakat aradan geçen süreye rağmen filmi gayet rahat hatırlıyor olmam dahası gerçekten iyi bir uyarlama olduğunu idrak edebilmem de kitabın başarısını gösteriyor. Ahmet Ümit’in ilk yazdığı kitaplardan olmasına karşın konusuyla da kurgusuyla da oldukça sağlam bir iş. Film dolayısıyla sonunu bildiğim için özellikle finale dair açık verilmiş mi diye dikkat kesilerek okudum. Olayın sonucu ve faili zaten belirgin ama düğümün çözüldüğü yer kesinlikle iyi saklanmış.

5 yıl, 4 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Sevgilisi ortadan kaybolan MİT polisi Sedat'ın sevgilisini ararken sonunda karşılaştığı sarsıcı durum.Sarsıcı ve şaşırtıcı bir son.Ahmet Ümit bu işi biliyor.Polisiye ondan sorulur.Heyecanı eksik olmayan.Tek solukta okunan,akıcı,dili sade bir kitap.

5 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Ahmet Ümit kitaplarına göre biraz zayıf kalmış. Sonu tahmin etmek hiç zor değil.

5 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

sürükleyici, hayatın içinden ve etkileyici son.

5 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Akıcı bir kitap olsa da bitince ee noldu şimdi? demiştim bomboş bir hissiyat bıraktı.

5 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Ahmet Ümit'in sürükleyici eserlerinden birisi daha. Sürükleyici kitapları sevenler iin tavsiye edilir.

4 yıl, 11 ay

Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski