Deniz Feneri (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

İngiliz edebiyatının başyapıtlarından biri olan Deniz Feneri, son derece basit olay örgüsünün ardında yaratıcısının özyaşamının ayrıntılarını, toplumsal meselelere ilişkin sorgulamalarını, içgözlemlerini ve derin felsefi gizemleri barındırır.

Deniz Feneri 'nin merkezinde I. Dünya Savaşı'nın öncesinde ve sonrasında İskoçya'nın Skye Adası'ndaki evlerinde kalan Ramsay ailesi ve konukları vardır. Çocuklar oynarken, yetişkinler sohbet eder, düşüncelere dalar ve keşiflerde bulunur. Yapıtın roman türünde alışık olduğumuz anlatı sürekliliğini kesintiye uğratan yapısı ve her bir anlatıcının kendi bilinç akışının perspektifiyle çözülen olay örgüsü, bir deniz fenerinin kendi ekseni etrafında dönen ışığını andırır. Böylece Ramsay ailesinin sıradan gündelik yaşamı zaman, ölüm, toplumsal cinsiyet ve ahlak üzerine derin düşüncelere gömülür.
(Tanıtım Bülteninden)

İngiliz edebiyatının başyapıtlarından biri olan Deniz Feneri, son derece basit olay örgüsünün ardında yaratıcısının özyaşamının ayrıntılarını, toplumsal meselelere ilişkin sorgulamalarını, içgözlemlerini ve derin felsefi gizemleri barındırır.

Deniz Feneri 'nin merkezinde I. Dünya Savaşı'nın öncesinde ve sonrasında İskoçya'nın Skye Adası'ndaki evlerinde kalan Ramsay ailesi ve konukları vardır. Çocuklar oynarken, yetişkinler sohbet eder, düşüncelere dalar ve keşiflerde bulun... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 2. Baskı , 224 sayfa

6 Ocak 2016 tarihinde , İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9786053324423
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.7 puan (34 kişi)
102 okumuş, 142 okumak istiyor, 4 okuyor

8.0 puan (137 kişi)
374 okumuş, 225 okumak istiyor, 10 okuyor

8.0 puan (96 kişi)
225 okumuş, 277 okumak istiyor, 5 okuyor

7.6 puan (93 kişi)
255 okumuş, 181 okumak istiyor, 8 okuyor

7.8 puan (114 kişi)
244 okumuş, 141 okumak istiyor, 8 okuyor

7.3 puan (91 kişi)
176 okumuş, 143 okumak istiyor, 5 okuyor

8.2 puan (79 kişi)
229 okumuş, 136 okumak istiyor, 4 okuyor

7.1 puan (72 kişi)
188 okumuş, 141 okumak istiyor, 5 okuyor

8.4 puan (209 kişi)
460 okumuş, 263 okumak istiyor, 19 okuyor

8.2 puan (34 kişi)
106 okumuş, 107 okumak istiyor, 4 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Burda insan yok
deniz# bilge çetin trnyldrm
3 kişi
bookslover dasebru
2 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

İnsanların günlük yaşamlarında yaptıkları basit şeyler sırasında düşündüklerini fark etmemi sağladı. Aslında her hareketimizde varlığımız sorguladığımızı anladım. Tam tek düze olduğunu düşünmeye başladığımda okuduğum bir cümle kitabın tekrar ilgimi çekmesini sağladı. O cümle çok büyük bi ustalıkla tam zamanında kullanılmış.

6 yıl, 2 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

59 yaşında İntihar eden ve aristokrat bir aileye mensup Virginia Woolf'un en beğenilen romanı.

Deniz Fenerini romanda aksiyon, diyalog gibi unsurlar arayan okuyucular asla yanına yaklaşmasın. Okuması çok rahat bir yazar olduğunu da söyleyemem Woolf'un.Yazar aynı paragraf da değil aynı satırda bile geri dönüş yaratmış. O yüzden dikkat isteyen bir üslubu var.

Çeviriyi yapan Naciye Akseki Öncül'ün 1944 yılında İngiliz edebiyatı ve Woolf için yazdığı bir ön söz ve bu ön söze eki var burada da belirttiği gibi " Woolf'a göre en önemli sorun öncelikle kimin için yazdığını bilmektir.Çünkü bu nasıl yazacağını bilmek demektir.Woolf'un amaçladığı okuyucu okuma alışkanlığı olan, başka çağların ve başka ulusların yazınını da bilen okuyucudur .Trende okunmak , kırda okunmak uykulu zamanlarımızda okunmak istemiyor ve öyle bir okuyucuğu hedeflemiyor.Onu okumak için tüm ciddiyetinizle okumaya hazırlanmalısınız o zaman Woolf bize beklediğimiz zevki vermeye hazırdır." .

5 yıl, 2 ay önce
3 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

çok sıradan neyini abarttıklarını anlayamadım

6 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bilinç akışı tekniğinden dolayı tüm dikkatinizi isteyen bir kitap ama dürüst,gerçekçi,bizden hatta kısaca biz..o kadar gerçek o kadar biz ki kendinizi durmadan nasıl yazabilmiş diye sorgularken düşünce sıralamasının ne kadar dikkatı dağınık ne kadar takibi imkansız ne kadar gelişigüzel olduğuna hepimiz aşinayız ama olduğu gibi eksiksiz tüm dağınıklığıyla aktarıldığını görmek her cümlede yeni bir şaşkınlık ve bu sefer kendi düşünce silsilesiinizde kaybolup, aralıksız hayran olmaktan geri duyamıyorsunuz.. okusam mı diye düşünmeden okuyun ama düşünün 😉

4 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kesinlikle Mükemmel bir kitap. Wirginia Woolf, bilinç akış tekniği ile yazdığı bu kitapta düşünceleri harika bir şekilde harmanlamış.
Bu tarz kitapları okumak ilk sayfalarda oldukça zordur ancak sayfalar ilerledikçe ve okuyucu yazar gibi düşünmeye başladığında kendiliğinden akar gider. O yüzden bu tip kitapları okurken oldukça sabırlı olmak gerekir.

Kitabın konusuna değinecek olursak; Woolf bu eserinde, Mrs.Ramsay , ailesi ve konuklarını tanıtır bize. Mrs.Ramsay kusursuz güzelliği ve güçlü kişiliği ile çevresindeki herkesi etkileyen bir kadındır. ve Woolf onun karakterinde kadın-erkek ilişkisini irdeler. Bu kusursuz güzellik aynı zamanda erkeklerin her anlamda kadınlardan üstün olduğunu savunur. Ona göre kadın, evlenmeli, çocuk yapmalı onlar için kendisini feda etmelidir. Erkek "tanrı" kadar yüce görülür, özünde erki simgelerken kadın her anlamda onun hizmetçisidir. Ancak Mrs. Ramsay her ne kadar bunları anlatıp yaşamaya çalışsa da bilir ki aslında kadın olmazsa erkek kısır bir döngüden başkası değildir. Elbette bu düşüncelerini asla kimse ile paylaşamaz. Bu yüzden kitabın sonunda onun yerini devralan Lily Birscoe onun bu antifeminist yaklaşmırlayla yüzleşir ve onu anlamak için oldukça fazla çaba üretir.

Aslına bakarsanız kitap feminist yazınına katkı sağlayan ciddi bir eserdir.
Kitapta sık sık olumsuzluk üzerinden olumla yöntemini seçmiş olan yazar kitabı, kadının üretkenliğini vurgulamak adına harika bir sonla bitirir.
Yalnızca bir eserin vücuda gelişi değil ilham kaynakları açısından da irdelenmesi gereken bir sondur bu.

1 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

http://ebediyenedebiyat.blogspot.com/2012/12/eski-basmlar-deniz-feneri-virginia.html

6 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Bilinç akışı tekniğiyle yazılmış, okunması zor bir kitap, ortada tam bir konu yok ama yine de kendini okutmayı başarıyor

6 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
3 puan

Çok sıkıcı bir kitaptı zor bitirdim.

5 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

Konu bütünlüğü yok ya da ben anlamadım. Anlatım akıcı değil ya da ben anlamadım. Ana karakter kim onu bile anlamadım. Ben bu kitabı anlamadım. Okursun ama kitabın içine giremezsin ya işte öyle bir şey.

3 yıl, 8 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski