"yeraltı edebiyatı" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Beat Kuşağı Şövalyeleri.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve uyuşturucu deneyimleriyle ilgilenmiştir. Çalışmaları bunlara yansımış ve sonrasında yerleşik edebi dergilere sızmaya başlamıştır. Beat Kuşağının post modern edebiyata etkisi yadsınamaz. 1950'li yıllarda konformist bir hayatı yücelten ABD toplumunun değerlerine karşı olan bu yazarların en önemlilerinden biri olarak kabul edilen Jack Kerouac aynı zamanda "Beat Kuşağı" terimini de öneren ilk isimdir.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve ... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

cocuk (1) yıl (1) iskender (1) ürperici (1) halk şiiri (1) lise ve dengi (1) sokratesin savunması (1) en iyiler (1) bora'nın kitabı (1) poirot (1) korkunç (1) yüzüklerin efendisi (1) kuğulu park cinayeti (1) tarihi gerilim (1) tarih (4) ishak (1) bilimkurgu öyküler (1) yer bilimleri (1) okumak (1) diskdünya (1) şeker portakalı (2) düşünce (2) iktisat tarihi (1) gerilim (4) musevilik (1) altıkırkbeş (1) fantastik kurgu (3) en çok satanlar (1) patasana (1) bağımsız çizgi roman (1) vazgeçilmez (1) bir gün (2) suç (3) kapak (3) mahkum prenses (1) basit (1) araştırma-inceleme (1) tarihi biyografi (1) en iyi 2. abdülhamit roman ve kitapları (1) grange (1) fantastik (7) öykü (6) beyoğlu rapsodisi (1) babil (1) sürükleyici (1) korkutan (1) ölümü düşünmek (1) senden önce ben (1) nietzsche ağladığında (1) gereken (2)