"yeraltı edebiyatı" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Beat Kuşağı Şövalyeleri.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve uyuşturucu deneyimleriyle ilgilenmiştir. Çalışmaları bunlara yansımış ve sonrasında yerleşik edebi dergilere sızmaya başlamıştır. Beat Kuşağının post modern edebiyata etkisi yadsınamaz. 1950'li yıllarda konformist bir hayatı yücelten ABD toplumunun değerlerine karşı olan bu yazarların en önemlilerinden biri olarak kabul edilen Jack Kerouac aynı zamanda "Beat Kuşağı" terimini de öneren ilk isimdir.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve ... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

diskdünya (1) julia-günahkar çocuklar (1) savaş romanı (1) polisiye / gerilim (1) şimdi benimsin (1) hobbit (2) nobek (1) listesi (1) dinler tarihi (1) bora'nın kitabı (1) ishak (1) yeni yazarlar (1) alevilik (1) sovyet (1) mimarlık (1) din (1) rusça roman (1) beni aşka inandır (1) kasvetli ev (1) don quijote (1) dght (1) giriş (1) kaybolmuş (1) cocuk (1) türk edebiyatı (5) gizli anların yolcusu (1) psikyati (1) vahy (1) popüler kültür savaşları (1) fantastik yazar (1) popüler polisiye (1) bereketli topraklar üzerinde (1) kayıp hayaller kitabı (1) selçuklu (1) hayatımın anlamı (1) medeniyet tarihi (1) 9 puan üstü kitaplar (1) katre (1) çocuk (1) kayıp gül (1) zaman yolcusunun karısı (2) yargısız infaz (1) uçurtma avcısı (3) yağmurdan sonra (1) 20. yüzyıl (1) korkunç (1) benzeyen (1) etkili (1) ilyada (1) türk yazar (1)