"yeraltı edebiyatı" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Beat Kuşağı Şövalyeleri.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve uyuşturucu deneyimleriyle ilgilenmiştir. Çalışmaları bunlara yansımış ve sonrasında yerleşik edebi dergilere sızmaya başlamıştır. Beat Kuşağının post modern edebiyata etkisi yadsınamaz. 1950'li yıllarda konformist bir hayatı yücelten ABD toplumunun değerlerine karşı olan bu yazarların en önemlilerinden biri olarak kabul edilen Jack Kerouac aynı zamanda "Beat Kuşağı" terimini de öneren ilk isimdir.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve ... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

fadime uslu (1) atıştırmalıklar (1) ateş böceği yolu (1) göktürk (1) gizli anların yolcusu (1) uygarlık (1) sanat tarihi (1) gezgin (1) gezi kitapları (1) anı-günlük-mektup (1) en (4) jean-christophe grangé (1) tatlı (1) macera (4) yitik ülke yayınları (1) nietzsche ağladığında (1) gerçek (1) oblomov (1) poetika (1) açlık oyunları (2) kıraat (1) türk dış politikası (1) don quijote (1) okunmalı (1) ayşe kulin ve eserleri (1) ad (1) türk klasikleri (2) felsefe tarihi (2) çocuk kitabı (1) ulysses (1) popüler kültür savaşları (1) cinayet (1) arsen lüpen (1) bin hüzünlü haz (1) nobek (1) şimdi benimsin (1) gezikitabı (1) puslu kıtalar atlası (2) yolculukta okunması gereken kitaplar (1) körleşme (1) bosna savaşı (1) için (1) kayıp hayaller kitabı (1) ihsan oktay anar (1) politik roman (1) kültür (2) felsefenin tesellisi (1) yaşam kullanma kılavuzu (1) farkındalık (1) kasvetli ev (1)