"yeraltı edebiyatı" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Beat Kuşağı Şövalyeleri.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve uyuşturucu deneyimleriyle ilgilenmiştir. Çalışmaları bunlara yansımış ve sonrasında yerleşik edebi dergilere sızmaya başlamıştır. Beat Kuşağının post modern edebiyata etkisi yadsınamaz. 1950'li yıllarda konformist bir hayatı yücelten ABD toplumunun değerlerine karşı olan bu yazarların en önemlilerinden biri olarak kabul edilen Jack Kerouac aynı zamanda "Beat Kuşağı" terimini de öneren ilk isimdir.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve ... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

vahy (1) sosyoloji (1) ramazan (1) sıkmayan (1) tutunamayanlar (1) çocuk kitapları (1) devrimler (1) discworld (1) son otobüs (1) islam (3) emek tarihi (1) gezikitabı (1) hep seni bekledim (1) bd (1) zaman yolcusunun karısı (2) soru bankası (1) favorilerim (1) sürekleyici (1) unutulmayanlar (1) masumiyet müzesi (1) bizimece dergisi (1) toplumsal cinsiyet (2) iskender (1) filmi çekilen kitaplar (1) padişah (1) mustafa kutlu (1) güldüren (1) dönüşüm (1) toplu şiirler (1) çocuk kitabı (1) seyehatname (1) yunan felsefesi (1) atıştırmalıklar (1) nobek (1) hayranıyımmm (1) yarınki yüzün (1) trajedi (1) çizgi roman (1) psikoterapist (1) polisiye / gerilim (1) genel kültür (1) cehenneme övgü (1) sanat (2) bağımsız çizgi roman (1) şah ve sultan (1) şiir (çeviri) (1) korku (1) mahkum prenses (1) fantastik seri (5) kitapalti (1)