"yeraltı edebiyatı" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Beat Kuşağı Şövalyeleri.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve uyuşturucu deneyimleriyle ilgilenmiştir. Çalışmaları bunlara yansımış ve sonrasında yerleşik edebi dergilere sızmaya başlamıştır. Beat Kuşağının post modern edebiyata etkisi yadsınamaz. 1950'li yıllarda konformist bir hayatı yücelten ABD toplumunun değerlerine karşı olan bu yazarların en önemlilerinden biri olarak kabul edilen Jack Kerouac aynı zamanda "Beat Kuşağı" terimini de öneren ilk isimdir.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve ... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

arkeoloji (1) yeni kitaplar (1) lise ve dengi (1) 20. yüzyıl (1) dgfsjetuetj (1) kuğulu park cinayeti (1) ürperici (1) ürkütücü (1) ahmet coşkun (1) homo deus (1) şah ve sultan (1) aksiyon (2) ihsan oktay anar (1) eğitim kitabı (1) satranç (1) iskender (1) islam (3) sürükleyici kitaplar (3) dram (3) od (1) en iyiler (1) tanrılar okulu (1) distopya (1) suç ve ceza (3) fantastik öyküler (2) astronomi (1) dünya devrimler tarihi (1) toplu şiirler (1) aşk macera (1) tanzimat edebiyatı (1) hikaye; öykü (1) saçma (1) poetika (1) göçebe (1) 2012 (2) tatlı bela (1) ricardo reis'in öldüğü yıl (1) museology (1) ut8ı y6g (1) alemdağ'da var bir yılan. alıklar birliği (1) biyoloji (1) pala (1) polisiye-aşk-macera (1) tükenmiş (1) medeniyet tarihi (1) gizem (1) felsefe (9) sana gül bahçesi vadetmedim (1) gregory (1) filmi çekilen kitaplar (1)