"yeraltı edebiyatı" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Beat Kuşağı Şövalyeleri.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve uyuşturucu deneyimleriyle ilgilenmiştir. Çalışmaları bunlara yansımış ve sonrasında yerleşik edebi dergilere sızmaya başlamıştır. Beat Kuşağının post modern edebiyata etkisi yadsınamaz. 1950'li yıllarda konformist bir hayatı yücelten ABD toplumunun değerlerine karşı olan bu yazarların en önemlilerinden biri olarak kabul edilen Jack Kerouac aynı zamanda "Beat Kuşağı" terimini de öneren ilk isimdir.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve ... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

nuzul (1) insan-toplum (1) en çok satanlar (1) sürekleyici (1) fadime uslu (1) bulantı (1) cemal süreya (1) motivasyon (1) kodin (1) bin dokuz yüz seksen dört (1) ishak (1) bir kadın ağlıyor (1) göçebe (1) margret weis (1) beslenme (2) siyasi (1) ecinniler (1) harika (2) kapak (3) yer bilimleri (1) ilyada (1) mimarlıki (1) iki dünya arasında (1) korku (1) arkeoloji ve sanat tarihi (1) ntv (1) metis (1) einstein (1) dizi (1) mit (1) percy jackson ve olimposlular (1) dünya klasikleri (4) yazar (1) sürükleyici romanlar (1) fantastik öyküler (2) türk tarihi (1) ürperici (1) zaman bulutları (1) aynı yıldızın altında (1) şairler (1) hazırlık kitabı (1) diyalektik (1) gerilim (4) edebiyet ödülü (1) tilavet (1) müze (1) ramazan (1) ölümü düşünmek (1) bilim felsefesi (1) zaman kaybı (1)