Kuyucaklı Yusuf (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, hakikaten inanır gibi olmuştu. Bu da karısı idi. Muazzez'in varlığı Yusuf için büyük, boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. Onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsızca Yusuf'un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. Hayatında asıl aradığı şeyin Muazzez olmadığını biliyordu, fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacağını sanıyordu.

Kuyucaklı Yusuf Türk edebiyatının belki de en romantik kahramanıdır. Hayatın ve insanların zalimliği karşısındaki naif duruşu ile bir yandan trajik bir sona ilerlerken, bir yandan da yaşadığı lirik aşk hiyakesinin kahramanı olarak edebiyat tarihinde yerini almıştır.

Bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, hakikaten inanır gibi olmuştu. Bu da karısı idi. Muazzez'in varlığı Yusuf için büyük, boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. Onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsızca Yusuf'un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. Hayatında asıl aradığı şeyin Muazzez olmadığını biliyordu, fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacağını sanıyordu.

Kuyucaklı Yusuf Türk ed... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Ciltsiz , 222 sayfa

Şubat 2011 tarihinde , Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
978975080001X
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Yusuf

Kimsesiz, fakir bir halk çocuğudur. Küçük yaşlar­da ailesini kaybetmiştir. Sert, haşin, insanlara çok güvenme­yen, cesur bir kişidir. Muazzez’i sevmektedir.

Muazzez

Kaymakamın kızı... Kendi hâlinde, iyi niyetli, sade bir kişidir.

Kaymakam

Muazzez’in babasıdır. Ailesine düşkün, sa­mimi, sevecen, babayiğit, şefkatli, merhametli bir kişidir.

Şahende Hanım

Romanda kötülüğü simgeler. Kay­makamın karışıdır. Kin, nefret dolu, kötü yürekli, ahlaksız bir kadındır.

Şakir

Kasabanın külhanbeyidir. Her dediğini yaptıran, kabadayı, ahlaksız, kötü bir karakteri vardır.

İlgili Kitaplar

8.9 puan (932 kişi)
2041 okumuş, 2267 okumak istiyor, 237 okuyor

8.3 puan (1143 kişi)
2859 okumuş, 934 okumak istiyor, 28 okuyor

8.8 puan (1313 kişi)
2897 okumuş, 1645 okumak istiyor, 121 okuyor

8.7 puan (1450 kişi)
3449 okumuş, 1061 okumak istiyor, 45 okuyor

8.8 puan (2015 kişi)
5553 okumuş, 1250 okumak istiyor, 64 okuyor

9.1 puan (1945 kişi)
5080 okumuş, 1118 okumak istiyor, 49 okuyor

8.5 puan (1527 kişi)
4210 okumuş, 973 okumak istiyor, 23 okuyor

8.5 puan (1177 kişi)
2591 okumuş, 965 okumak istiyor, 73 okuyor

9.0 puan (3806 kişi)
8370 okumuş, 1906 okumak istiyor, 246 okuyor

8.4 puan (670 kişi)
1706 okumuş, 721 okumak istiyor, 56 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

69 kitap, 222 oy
295 kitap, 3301 oy
7 kitap, 51 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

nazliRabia selcukyavuz salome Semih B. kimsu birbardakistanbul birgaripseyma esraergenc sundaysmile puzzle7 serenadefürnadia yazarolacakbağyan celtics buseacilar Ahmetsen34 antalya Seda Ç. Melike.339. mkilic sedat_korkmaz useyin totensonntag zeyneplight Meryem şizofren şilan Anilaracitir Alev Y. yasin karka gizem1234 neguzelsinhayat serayaksu19 shiro sedakara hula Faerd engindokur oppenheimer aliş
68 kişi
c i m i burak1709 meto Kitapkurdu1234554321 Ülkü Ciner esin.ukus okuryazar22 katilinellerinde Garabet esra* esraozbakr deryaeylül nggnd aysek_90 Burak Uzun Ozden Ozturk starim birbenbirsen Mustafa01 kamuza firdevs hiçyılmaz SLEEPLESSDREAMS bariscaaa nkeremc lamerf Kubrabozkurt bibliyofil34 cicekdurbunu dolunay_021 Semih D. sinemaniac ela margiiselution RoYaLSi Nejla Güldalı snow_patrol ezelneva otelkatibi gmzeyvz
3129 kişi
pusechemistry Expiry oz9n beyzaaa tuğçe* peltek vaiz Kekligün mrl *çalıkuşu* ayşenur ergunbey Muhammet Münip Saraç tumbilik Oza Günyüzü eliferen dudu humert teşrinievvel madalle Sinem Mutlu snejanka Asude Dalgakıran anmorsar kardish umursamaz uykucu şüheda heisenberg maviumut iremar y_bulut Sena Karanfil mnwr aylingungor frozenyogurt leuhrall nevin merto35 MustafaTurkan herseysinirsel
902 kişi
okurki akin obsoletely Notos pexas handeyildiz yilmazemre Unicef kerembegum oblomovka OZGROZDMR Birsen öztürk Fatih'in Kitaplığı
13 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
12 kişiden, 12 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Burada birçokları kitabın Kürk Mantolu Madonna'ya bakarak daha sönük kaldığını söylemişler... Ki ben buna kesinlikle katılmıyorum. Evet Kürk Mantolu Madonna fevkalade bir kitaptı ama demek ki fevkaladenin fevkinde tabiri bu gibi durumlar için kullanılıyormuş.

Kitabı daha yeni bitirdim ve içimdeki duyguları anlatamam. Dildeki sadelik, o muhteşem betimlemeler...

İyi ki bir zamanlar yaşamış Sabahattin Ali ve bu muhteşem eseri bize bırakmış.

5 yıl, 2 ay önce
8 kişiden, 8 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Sabahattin Ali'nin "Kürk Mantolu Madonna'sını okumuş biri olarak, Kuyucaklı Yusuf -bence- ondan çok daha başarılı ve etkileyici bir roman olduğunu söyleyebilirim. Roman sürükleyici ve yalın bir dile sahip. İnsanı kendine çekiyor ve merak duygusunu kamçılıyor.

Sessiz, malla mülkle ilgisi olmayan, makama mevkiye önem vermeyen, dalavere peşinde koşmayan, kendi içinde bir mücadelesi olan Yusuf karakteri beni çok etkiledi diyebilirim. O nasıl bir tip öyle, nasıl farklı bir karakter öyle. Doğduğunda yüreği nasılsa, aynı yüreğe sahip olarak ölecek bir karaktere sahiptir Kuyucaklı Yusuf. Kişileriyle, kurumlarıyla tam manasıyla çürümüş bir kurgu dünyasına doğar Yusuf. Kaymakam, kızı ve Yusuf dışında bir tane doğru dürüst insani bir karakter yoktur bu ortamda. Muazzez'in annesi bile kızına yabancıdır...

Yaşarken aşkının her zerresini başkalarına karşı kıskanan aşıklar, sevdiği öldüğü zaman "acılar paylaştıkça azalır" deyişinde olduğu gibi acısını paylaşmak isterler. Yusuf, sevdiği öldüğünde matemini başkasıyla paylaşmayacak kadar aşıktır işte. Sevdiğinin hiçbir duygusunu yaşarken de öldüğünde de paylaşmak istemez. Sevdiğinin matemine de aşıktır bir bakıma! Yusuf, matemini ortaya vurmadan tek başına yüklenmiş ve yeni bir hayata doğru yelken açmıştır…

Roman bazı mantık hataları içerse de, bazı beğenmediğim yönleri olsa da, Sabahattin Ali, Yusuf gibi bir karakter oluşturmayı başarmış ya, o bile yeter. Romanın diğer yönleri artık beni ilgilendirmiyor.

5 yıl, 6 ay önce
7 kişiden, 7 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bir kitabı okurken,duygularımı bu kadar ele geçiren,beni etkisine alan bir kitabı çok az okumuşumdur.Kuyucaklı Yusuf da bu kitapların en başında gelen kitaplardan birisi benim için.Gerek anlatımı,gerek kitabın o ümitsiz atmosferi insanı yavaş yavaş ele geçiriyor okurken.Gerçekten çok güzel.

6 yıl, 5 ay önce
6 kişiden, 6 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Yusuf insanları anlamaz,insan ilişkilerini anlamaz.Aslında bunun sebebi Yusuf'un salt erkek doğasını ve doğallığını korumasından geliyor.Ve Yusuf'a dışında ki her şey yapmacık geliyor.

"..anası onu gezmeye götürürken bir saat saçlarını düzeltmeye uşraştığı halde, ne anasının ne babasının aklına bu kafanın içi ile meşgul olmak düşüncesi gelmemişti. onlar işportaya konulan bir elma gibi onu süsleyip temizlemişler, parlatmışlar, sonra yağlı bir müşteriye okutmuşlardı. kız yetiştirmekten gaye bu değil miydi?.." s.19

Şahinde kocasını bir çınar gibi içten içe çürüttü.Aslında Şahinde karakteri Sabahattin Ali'nin annesinden "esinlenerek" analiz ederek yarattığı bir karakterdir.Sosyal tenkidlerle dolu bu eser apar topar bitmiş hissi veriyor.

5 yıl, 3 ay önce
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Çok beğendim, tasvirler harika.. Hele son 50 sayfa, su gibi akıp gidiyor.. 100 Temel Eserimizden biri olan bu kitabı okumamakla çok şey kaybedebilirsiniz..

2 yıl, 7 ay önce
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

"Insan" ı anlatan bir roman... "Kürk Mantolu Madonna" ile kıyaslanmasını saçma bulmaktan kendimi alamıyorum. Her eseri kendi icinde ve döneminin şartlarında değerlendirmeyi ogrenmeliyiz,diye düşünüyorum. Yusuf uzun bir süre aklımdan çıkmayacak gibi.

4 yıl, 4 ay önce
4 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Geç kalmışım sanırım yazarın kitaplarını okumaya. Çünkü bir çok kitabı var ve ben daha yeni okudum.
Anlatım dili, Türkçe'yi kullanışı, şiveli anlatımı beğendim.
Kuyucaklı Yusuf ve hikayesi okunmaya değerdi.

6 yıl, 2 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Keşke kendisini bu kadar kilitlemeseydi Yusuf, keşke bu dünyayla her ne kadar alakası olmasa bile bu dünyanın içinde olmanın ona "bir şeyler yapmak zorunda" olduğu bilinciyle ateşlenecek bir bileği olsaydı..

İlk romanın hatrına diyorum. Ama Kürk mantolu Madonna'dan sonra okursanız büyük hayal kırıklığı.

5 yıl, 8 ay önce
5 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Sabahattin Ali romanlarındaki aciz karakterler sinir bozucu

5 yıl, 8 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Sabahattin Ali'den can yakan bir eser yine ....

2 yıl önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bosuna Sabahattin Ali olmamis diye yorum yaptigim kitap. Kitap o kadar gercek ve yalin ki.
"Elbet bir gun gelmesi lazimdi. Muhakkak lazimdi."

2 yıl, 7 ay önce
7 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Şehirli yalnız insanı şahane anlatan Sabahattin Ali, taşrada bir o kadar yavan kalmış.

5 yıl, 11 ay önce
4 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Kürk Mantolu Madonna'yı okuyunca Sabahattin Ali'nin tüm kitaplarını okumalıyım diye düşünerek bu kitabı okumuştum. Sonra fark ettim ki bir Kürk Mantolu Madonna kolay kolay yazılmıyormuş. Ama Kuyucaklı Yusuf da okunmaya değer bir kitap; sadece beklentiyi biraz daha düşük tutmak gerekiyor.

6 yıl, 2 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

Biraz beni huzursuz etti bu kitap. Boğdu diyebilirim.

5 yıl, 9 ay önce
3 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Muazzam bir roman. Kuyucaklı Yusuf'un dünyanın çirkinlikleri içinde saflığını koruma mücadelesi ve Muazzez'e duyduğu aşkın hikayesi.
http://hayaletkitaplar.blogspot.com/2013/05/sabahattin-ali-kuyucakl-yusuf.html

5 yıl, 1 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Sabahattin Ali için alıp yine okunur ve hayal kırıklığı asla yaşatmaz. Şuan yaşamasını çok isterdim.

5 yıl, 1 ay önce
3 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Yetim kalmış bir çocuğun hikayesini tüm yönleri ile anlatan bir eserdir. Kuyucaklı Yusuf; nefret, kıskançlık, ölüm,yıkılmış hayaller, beklenmeyen sürprizler, acımasız insanlar ve bu acımasız insanlardan dolayı yaşanan acılar...demektir.

2 yıl, 10 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Ne zaman Sabahattin Ali okusam, açıkçası geriliyorum. sıkıyor beni. bazende diyorum keşke yazar devamını yazsaydı aklımda soru işaretleri bırakarak bitti.

3 yıl, 6 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Sabahattin Ali'nin enfes anlatımıyla acıklı dramatik bir o kadar hüzünlü bir hikaye.
Yusuf karakterinin çektiklerine, Muazzez'in başına gelenlere üzülüyorsunuz. Onların acılarını yaşıyorsunuz. Yusuf'a neden diyorsunuz. Sizi sarıp sarmayalacak bir çırpıda bitireceğiniz Türk edebiyatının önemli eserlerinden biri...

3 yıl önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Sabahattin Ali'nin dili oldukça yalın. Her şeyi en sade haliyle, olduğu gibi açıklıyor. Kitaba çok bayıldım diyemem ama Sabahattin Ali'nin kelimeleri kullanışını beğendim. Sonu da kendisine özgüydü. Trajedik sonların yazarı kesinlikle. Beni çok etkilemedi ama hoşuma gitti. Tavsiye ederim.

2 yıl, 9 ay önce
3 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Karakterleri okurun daha iyi canlandırması ve gerçekçilik açısından fiziksel betimlemeri yeterli bulmadım.Fakat kuyucaklı yusufun orjinalliği kitabı sürükleyici kılıyor..

2 yıl, 9 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Etkileyici...

Sabahattin Ali'nin henüz okuduğum ikinci romanı ama öyle bir dile sahip ki bu iki kitap, bana tasavvur edemeyeceği bir durum bir duygu yokmuş hissi veriyor. Kelimeler tetris blokları gibi oturuyor. Okumak için herhangi bir gayret sarf etmeniz gerekmiyor, o an kafanız dolu değilse elinize almanız yeterli.

Konu ise oldukça ilginç bir dönemde, insana hem tanıdık hem yabancı gelen kişilerin arasında geçiyor.

Tek sıkıntısı şu oldu benim için: arka kapaktaki yazıları genellikle kitabı almadan önce, fikir sahibi olmak için okurum; olması gereken de bu sanırım. Fakat arka kapaktaki yazı, kitabın yaklaşık 80 sayfası boyunca bir durumu beklememe sebep oldu. Normalde sürpriz olması gereken kısmın sürprizi de böylece kaçtı. Sonra bir de kitaba şöyle bir göz gezdireyim derken sonsözden, o kadar cümle arasında yakaladığım bir cümle - ve belki de en ehemmiyetli cümle - de kitap boyu başka bir sürpriz olayı beklememe sebep oldu. Hadi ikincisi benim enayiliğim ama artık arka kapakları da korkarak okuyacağım herhalde... :)

2 yıl, 9 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Oldum olası severim Sabahattin Aliyi.. hikayelerinin ardından sıra romanlarında. . Uzun betimlemeler bazen yorsa da sevdim Kuyucaklıyı.. Şahinde'den nefret ettim, yusufun safligina kızdım Muazzez'e acıdım.. güzeldi. Bir de Yaşar Kemalin Filiz Aliye söylediği "baban Kuyucaklı Yusufu yazmasa idi ben İnce Memedi yazamazdım.'" Cümlesi kitabı oldukça özel kılıyor bence..

2 yıl, 1 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Yusuf karakterini çok sevdim insanın içine işleyen bir karakter.

2 yıl, 4 ay önce
3 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Kürk Mantolu Madonna'ya göre daha çok beğendim, acaba ne olacak diye merak ettirmenin dışında bir albenisi yoktu benim için...belki de yazılanlar yüzünden beklentim çok yüksekti ondan böyle bir hayal kırıklığı yaşamış olabilirim....ancak edebiyatımızın temel taşlarından biri Sabahattin Ali o yüzden okunmalı diye düşünüyorum....

2 yıl, 4 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kürk Mantolu Madonna kitabına bayılmışım. Bu dahada güzel bir kitap bambaşka bir dünya. İnce Mehmeti andırıyor.

2 yıl, 4 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

çok akıcı olay kurgusu çok güzel okunulacak dahada okunulucak bir kitap

2 yıl, 1 ay önce
3 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Kuyucaklı Yusufta Ailesinin ölümünü gören ve yetkililer gelene kadar onların başında bekleyen Yusuf'un; kaymakamın evine taşınmasıyla devam eden ve peşini bırakmayan üzücü olayların kurgulandığı, aşkının ve çaresizliğinin hikayesi anlatılıyor.
Genel olarak beğensem de beni rahatsız eden bazı bölümleri vardı. Özellikle verilen selâyı dinlerken, Yusufun düşündükleri hakkında yazılanlar bunların başında geliyor.
Kitabın başlarında cevval, korkusuz, atılgan olan Yusuf; yaşı hâlâ genç olmasına rağmen, neden durgun, hayattan bezmiş, silik bir tip haline geldi anlamadım? Hikâye güzel fakat Yusuf'un bu tutuk davranışlarını okurken beni de bir bezginlik sardı. "Aman kim okuyacak şimdi?" diye hissetmeye başlıyordum ki Yusuf atak yapmaya karar verdi fakat yine sonunu getirmedi. Aynı duyguyu fazlasıyla Kürk Mantolu Madonna'nın Raif efendisi için de hissetmiştim. Karakterlerin sevgilileri için besledikleri aşka, tutkuya davranışları yakışmamış. Sabahattin Ali'nin "erkek kahramanları için biçtiği kalıp olabilir mi?" diye düşünmüyor değilim. Fakat her şeye rağmen Kuyucaklı Yusuf'un insanda tesir bırakan eserlerden olduğunu söyleyebilirim.
Kitap akılda kalıcı, akıcı, MEB den onaylı ve 100 temel eserde de yer alıyor.

1 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Sabahattin Ali duygulari ifade etmek konusunda sonsuz bir ufka sahip...

5 yıl, 11 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

hüzünlü, çok rahat bir duygu süresinde okunmalı ,

5 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Çok güzeldi akıcı bir kitap tavsiye ederim

2 yıl, 11 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bu kitabı, yazarın "Kürk Mantolu Madonna"adlı eserinden çok daha beğendim
Keşke Sabahattin Ali çok uzun yıllar yaşamış olsaydı. Keşke... İşte o zaman onun kaleminden daha çok nadide eserler okuyabilecektik.

4 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

ic sıkıntısı olan çok dramatik bir kitap. insan kitabın en mesut dolu sayfalarında bile kitabın yarattığı sıkıntılı havadan kurtulamıyor. sebahhattin ali ontolojik sancılarada kitapda yer vermiş.

4 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Sanki Kürt Mantolu Madonna'yı yazan yazar yazmamış bu kitabı. İki kitap arasında dağlar kadar fark var. Kötü mü derseniz değil tabii. Ama hayatımda en sinir olduğum roman karakterlerinden biri olacak Yusuf benim.

3 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

dönemin yaşam biçimini çok güzel anlatıyor.1900 lü yıllara gittim geldim onunla beraber.içten içe insana dokunan bir yanı var.taa derinden içini sızlatıyor yüreğini

3 yıl, 8 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

harika

4 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

bu roman bir betimlemeler romanı... Sabahattin Ali'nin betimlemeleri gerçekten bir harika.. özellikle ruhsal betimlemeleri o kadar açıklayıcı idi ki sanki okurken Yusuf'u karşımda görür gibi oldum.. İşte bu sayede de sıradan bir hikaye hiç beklenmeyecek bir akıcılık kazandı.. Yerli yerinde ve güzeldi...

4 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Hikayenin özünden daha ziyade anlatımın yalınlığı ve betimlemeler süper. Okumaya başlanıldığı andan itibaren olayın içinde bir seyirci gibi oluyorsunuz. Bir an önce bitirmek istiyorsunuz. Yemeğinizi erteleyip çayınızı soğuk içmeye değiyor.Kitap bitince film bittiği ışıklar yandığı halde sinema salonundaki koltuğunda hala filmin etkisinden kurtulamamış koltuktan kalkıp salonu boşaltmayı bile düşünemeyen biri gibi oluveriyor insan. Mutlaka okunması gereken bir hikaye usta bir edebiyatçının anlatımı.

4 yıl, 7 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

güzel bir kitap ssdadrf :)

4 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

sonunda yusufa sinir oldum.. kız yaralıyım dedi yusuf atı sürdü gitti...

4 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Her ne kadar 2 kaymakam tiplemesinin ikisini de olumsuz gösterse de çok hoş, etkileyici bir roman.

3 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Vurdu, mahvetti ve içime oturdu...
Diyecek yok, okuyun, görün...

3 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kitaptaki kahramanlar o kadar güzel işlenmiş ki, olaylar, tahliller... her şey harika. Ve o dönemin toplum yapısına yazar çok güzel ışık tutuyor. Özümseyerek okunması gereken bir kitap. Sabahattin Ali kesinlikle çok güzel yazmış. Tadı damağımda kalan eserlerden... Okumayı düşünen herkese kesinlikle tavsiye ederim.

3 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Kürk mantolu madonna yazarın okuduğum ilk kitabıydı haliyle büyük bir beklentiyle kitaba başladım Kitabın genel olarak boğucu bir havası olduğunu duşunuyorum elbetteki betimlemeler enfesti ama yinede kitap boyunca o duygu hakimdi ve ayrıca KMM daki aşkı bu kitapta hissedemedim.Sonu aceleye gelmiş gibiydi ve kopukluklar hissettim örneğin son sayfalarda Muazzezin başına gelen duruma verdiği tepki gibi..kitabı okumayanlar için açıkça yazmadım ama okuyanlar anlamıştır..

3 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan


Kuyucakllı Yusuf cumhuriyet öncesi osmanlı toplumunun yozlugunu; halk , mülki memurlar ve asker üzerinden anlatiyor.
Yusuf un asi , umursamaz, sert ve dik başlı karakteri toplumsal olaylarin insan uzerinde ki tezahürüdur aslında.

3 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Tasvirlerine, kurgusuna bayildim. Akti gitti. Gercekten bizim eserlerimizin ne kadar kiymetli oldugunu bir kez daha anladim.
Ben kurk mantolu madonnadan da daha cok begendim.

3 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

İçimizdeki Şeytan kitabının daha iyi olduğunu düşünsem de bu kitabın da farklı bir havası olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.Yusuf'un toplumdaki kayboluşunu gözlerimle görmüş gibi oldum okurken resmen.Betimlemeler çok iyiydi.

3 yıl, 1 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Yusuf ile Muazzez beni mahvetti. Her okudugumda baska baska tatlar aldigim Sabahattin Ali kitaplarini herkese tavsiye ederim.

2 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

http://fairytaleess.blogspot.com.tr/2015/11/kuyucakl-yusuf-kitap-yorumu.html

Kuyucaklı Yusuf'u gerçekten keyif alarak okudum. Üstelik çok kısa bir zamanda da bitirdim. Sabahattin Ali'nin üslubunu gerçekten çok sevdim ve diğer eserlerini de okumak için sabırsızlanıyorum.

2 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Sabahattin Ali'nin "Kürk Mantolu Madonna'sını okumuş biri olarak, Kuyucaklı Yusuf -bence- ondan çok daha başarılı ve etkileyici bir roman olduğunu söyleyebilirim. Roman sürükleyici ve yalın bir dile sahip. İnsanı kendine çekiyor ve merak duygusunu kamçılıyor.

Sessiz, malla mülkle ilgisi olmayan, makama mevkiye önem vermeyen, dalavere peşinde koşmayan, kendi içinde bir mücadelesi olan Yusuf karakteri beni çok etkiledi diyebilirim. O nasıl bir tip öyle, nasıl farklı bir karakter öyle. Doğduğunda yüreği nasılsa, aynı yüreğe sahip olarak ölecek bir karaktere sahiptir Kuyucaklı Yusuf. Kişileriyle, kurumlarıyla tam manasıyla çürümüş bir kurgu dünyasına doğar Yusuf. Kaymakam, kızı ve Yusuf dışında bir tane doğru dürüst insani bir karakter yoktur bu ortamda. Muazzez'in annesi bile kızına yabancıdır...

Yaşarken aşkının her zerresini başkalarına karşı kıskanan aşıklar, sevdiği öldüğü zaman "acılar paylaştıkça azalır" deyişinde olduğu gibi acısını paylaşmak isterler. Yusuf, sevdiği öldüğünde matemini başkasıyla paylaşmayacak kadar aşıktır işte. Sevdiğinin hiçbir duygusunu yaşarken de öldüğünde de paylaşmak istemez. Sevdiğinin matemine de aşıktır bir bakıma! Yusuf, matemini ortaya vurmadan tek başına yüklenmiş ve yeni bir hayata doğru yelken açmıştır…

Roman bazı mantık hataları içerse de, bazı beğenmediğim yönleri olsa da, Sabahattin Ali, Yusuf gibi bir karakter oluşturmayı başarmış ya, o bile yeter. Romanın diğer yönleri artık beni ilgilendirmiyor.

2 yıl, 3 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski