Kullanıcı Araçları

Andy Weir

3 kişi favori yazarlarına eklemiş

andy weir düzenleme geçmişi

Medes, andy weir isimli yazarın detaylarını düzenledi

Doğum Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 16
Doğum Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 6
Doğum Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1972
Doğum Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Kaliforniya, Amerika
Cinsiyet düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Erkek
WebSitesi düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali www.andyweirauthor.com
5 yıl, 10 ay
Medes, andy weir isimli yazarın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

Kaliforniya’nın Davis şehrinde 1972 yılında doğan Andy Weir’in çocukluğu Livermore’da geçti. Parçacık fizikçisi olan babasının etkisiyle çocukluğundan itibaren Isaac Asimov ve Arthur C. Clarke gibi yazarların bilim kurgu eserlerini büyük bir ilgiyle okudu. Sandia National Laboratories adlı şirkette yazılımcı olarak çalışmaya başladığında daha 15 yaşındaydı. University of California, San Diego’da bilgisayar bilimi bölümünü okudu ancak mezun olamadı. AOL ve Blizzard Entertainment bibi dünya devi şirketlerde yazılımcı olarak çalıştı. Warcraft II oyununu yazılımcı ekibinden biridir.

Andy Weir ‘in kod yazma dışında edebi ürünler yazmaya başladığı 20 yaşında bu çalışmaları kişisel web sitesinde de yayınladı. Dikkat çeken ilk ürünü bir kısa hikayeydi. “The Egg” DLI hikâye YouTube’’da tek perdelik bir oyuna uyarlanmış şekilde yayınlandı.

Weir’a bütün dünya tarafından tanınması ilk romanı olan Marslı sayesinde olmuştur. 2009’da yazılmaya başlanan Marslı, Andy Weir ismiyle özdeş hale geldi. Marslı adlı romandaki olayların bilimsel gerçeklere dayanması karakterizedir. Yörünge mekaniği, Mars’taki koşullar, insanlı uzay uçuşları tarihi, botanik gibi konularda araştırmalar yaptı. Marslı tamamlandığında ücretsiz olarak kişisel web sitesinde okurlarıyla ücretsiz olarak paylaştı. Eylül 2012 tarihinden itibaren e-kitap formatıyla Amazon.com’da 99 cent’ten satılmaya başlanması da kendisinin değil okurlarının isteğidir. Marslı’nın e-kitap hali Amazon’un en çok satanlar bilim kurgu listesine girdi ve üç ayda tam 35 bin kopya sattı. 2014 yılında kitabın basılı yayın hakkını satın alan Crown Publishing dönemiyle birlikte The New York Times’ın en çok satanlar listesinde 1. sıraya kadar yükseldi. Yine Goodreads okurları tarafından 2014 yılının en iyi bilim kurgu romanı seçildi. Marslı, The Martian adıyla sinemaya uyarlandı ve 2 Ekim 2015 tarihinde vizyona girdi.

Andy Weir, bekar olup halen Kaliforniya’da yaşamaktadır. Aşırı uçuş korkusundan dolayı uçak yolculuğu yapmamaktadır.
5 yıl, 10 ay