Kullanıcı Araçları

Andy Weir

3 kişi favori yazarlarına eklemiş

Yazar Açıklaması (düzenle)

Kaliforniya’nın Davis şehrinde 1972 yılında doğan Andy Weir’in çocukluğu Livermore’da geçti. Parçacık fizikçisi olan babasının etkisiyle çocukluğundan itibaren Isaac Asimov ve Arthur C. Clarke gibi yazarların bilim kurgu eserlerini büyük bir ilgiyle okudu. Sandia National Laboratories adlı şirkette yazılımcı olarak çalışmaya başladığında daha 15 yaşındaydı. University of California, San Diego’da bilgisayar bilimi bölümünü okudu ancak mezun olamadı. AOL ve Blizzard Entertainment bibi dünya devi şirketlerde yazılımcı olarak çalıştı. Warcraft II oyununu yazılımcı ekibinden biridir.

Andy Weir ‘in kod yazma dışında edebi ürünler yazmaya başladığı 20 yaşında bu çalışmaları kişisel web sitesinde de yayınladı. Dikkat çeken ilk ürünü bir kısa hikayeydi. “The Egg” DLI hikâye YouTube’’da tek perdelik bir oyuna uyarlanmış şekilde yayınlandı.

Weir’a bütün dünya tarafından tanınması ilk romanı olan Marslı sayesinde olmuştur. 2009’da yazılmaya başlanan Marslı, Andy Weir ismiyle özdeş hale geldi. Marslı adlı romandaki olayların bilimsel gerçeklere dayanması karakterizedir. Yörünge mekaniği, Mars’taki koşullar, insanlı uzay uçuşları tarihi, botanik gibi konularda araştırmalar yaptı. Marslı tamamlandığında ücretsiz olarak kişisel web sitesinde okurlarıyla ücretsiz olarak paylaştı. Eylül 2012 tarihinden itibaren e-kitap formatıyla Amazon.com’da 99 cent’ten satılmaya başlanması da kendisinin değil okurlarının...
daha fazla

Yazar Detayları (düzenle)

Cinsiyet
Erkek
Doğum Tarihi
16 Haziran 1972
Doğum Yeri
Kaliforniya, Amerika

Kitapları (birleştir)