Dava (düzenle)

(düzenle)

8.0

En Son Değerlendirmeler

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Okuduğum üçüncü Kafka kitabı ve hâlâ en sevdiğim kitabı Dönüşüm. Bir türlü akmadı, sanırım Franz Kafka herkesin sevebileceği bir yazar değil. Çeviriden mi yoksa Kafka'nın kendi dilinden mi kaynaklandığını bilmediğim bir uzamışlık vardı. Kitaba dair etkilendiğim tek kısım Rahip ile K arasında geçen Bekçi hikayesiydi. Eski zamanlarda yazılan diyalogları da tuhaf bulmamak elde değil. Acaba eksik kalan kısımları tamamlasaydı yine aynı düşünür müydüm, emin değilim. Sonuç olarak, vermek istediği mesajları aldık ama bitirirken de canım çıktı.

6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Dava okuması gerçekten zor bir kitap. Bunun iki nedeni var. Birincisi bilinçakışı tekniği ile yazılmış olması diğeri ise okuyucunun , yazarın yazdığı ile anlatmak istediği arasındaki bağıntıyı koruma çabası. Okurken aynı zamanda yazarın ne anlatmak istediği konusunda sürekli beyin fırtınası yapmak zorunda hissediyorsunuz kendinizi.
Tabii ki Dava ile ilgili yazılmış onca yazı var. Ve bu yazıların çoğu bize Dava'nın korku çağı olan 20. y.y ın birey üzerinde yarattığı etkiden bahsettiğini söyler. Can yayınlarından çıkmış olan ve çevirisini Ahmet Cemal'in yaptığı baskı A.Camus'un korku çağı üzerine düşüncelerinin ve Kafka ile ilgili oldukça zengin bilgilerin verildiği bir baskıdır.

Kitap hakkında ortaya çıkmış bu yaygın kanaat açıkçası beni çok ikna etmedi. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı ise her okurun değerlendirmesi de farklı olacaktır. Hele ki elimizde buna fırsat verecek çok güzel bir kitap varsa. Ortaya konmuş değerlendirmeler okuru belirli kalıp yargılara yönlendiriyorsa bu okuyucunun kitaba yabancılaşması manasına gelecektir. Ki bu Kafka'nın en korktuğu şey olacaktır : )

Evet Kafka hep bir korku içinde olmuştur. “… ve ayrıca benim özüm, korkudan başka bir şey değil.”diyen de ta kendisi. Korkusunun sebepleri arasında gösterilenleri saymazsak onu bu korkuya iten acziyetinin farkında oluşu diyebilir miyiz?
"Dava" bu farkındalığın su yüzüne çıkışı diyebilir miyiz?


"Yaşam, daha başında kaybedilmiş bir savaştır.” ve Kafka kaybetmeye mahkum ancak savaşmaya da mecbur bir askerden başkası değildir. Kitabın sonlarında yer alan Katedral başlığında, Rahibin anlattığı hikaye aslında anlatılmak isteneni ne güzel özetler.
"Mahkeme senden hiçbir şey istemez. Geldiğin takdirde seni kabul eder ve gittiğin zaman da bırakır.”

Kafka en çok Tanrı'yı merak eder ve en çok ölümden korkar. Zira dünya bilinenlerle dolu iken ölüm bilinmeyenlerle doludur. "Hiçbir zaman görmediği yargıç neredeydi?"

"Kendini bütünüyle kanıtlayamazdı, resmî makamların işini üstlenemezdi, bu son yanlışlığın sorumluluğu, gerekli olan gücün kalanını ONDAN ESİRGEMİŞ OLANA aitti."

Cesaretiniz varsa kitaba birde bu açıdan göz atın derim.

1 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
1 puan

O kadar sıkıcıydın ki, bir işkenceyle bittin. Akıcılık sıfırdı.

1 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Herhangi bir suçu olmamasına rağmen suçlanan ve kendisini savunmaya geçen bir adamın hikayesi..Okurken bulunduğumuz dönemle karşılaştırmakta hele ki ülkemiz hukuku ile kıyaslamakta fayda var..

1 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Derin düşündüren ama sıkıcı olmayan, akıcı giden bir kitap. Sonunu bu şekilde de beklememiştim. Aksak ve soyut bir sistemi ele alırken kendi dünyamızla sürekli kıyaslamalar halindeydim. Orta hallice keyif aldığım bir kitap oldu.

1 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Mutlaka okunması gereken,düşündürücü bir kitap.

1 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Franz Kafka - Dava
Yazar : Franz Kafka
Yayınevi : İletişim Yayınevi
Çeviri : Tanıl Bora
Sayfa : 278 sayfa

Franz Kafka Dava kitabında Kendi imgeleri ile oluşturduğu Nevrotik olay kurgusu ile Trajikomik ve Dramatik Dünyamızın tam kalbine nokta atışı Yapmıştır...

2 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kapı metaforuna/hikayesine bayıldım ki en beğendiğim yer o oldu. Bir de kitabın çözümlemesi vardı benim okuduğum baskısında, onu da ayrıca faydalı buldum.

Kesinlikle okunmalı...

2 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

3 yıl önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kitabı okurken birden arka kapağa dönüp Kafka'nın yaşadığı dönemi hatırlama gereği duydum. Günümüz koşullarına da uyduğu rahatça söylenebilecek bir eserde Kafka Korku Çağı olarak adlandırılan dönemde iletişimsizliğe, bürokrasiye ve hukuk sistemine yönelik ağır eleştirilerini sembolik anlatımıyla sunmuş. Bu eleştiriler daha kitabın ilk cümlesinde "Josef K.’ya iftira atılmış olmasıı"na rağmen, kötü bir şey yapmadığı halde tutuklanması ile başlar, idamına kadar sürer.

Özellikle "Yasa Kapısı" hikayesinde taşralı adamın karşısına çıkan engeller, bekçinin ayakta dururken taşralının oturması, bekçiyi aşamaması, hemen öncesinde K'nın aşağıda Rahibi dinlerken Rahibin yukarıdan ona bakması ve K'nın onu aşağıya davet etmesi, duruşma salonunda locadakilerin ona tepeden bakmaları, romanın otoriteyi en iyi vurdugulayan noktalarıydı.

Roman boyunca sadece mahkemenin alt kademesindeki memurları ile görüşebilen, avukat tutmasına, umut gördüğü herkesle konuşup destek amasına rağmen,
yüksek yargıçlara ulaşaması, avukatının yetersizliği, hukuki yollarla bir sonuca ulaşamayacağından emin bir şekilde farklı arayışlara yönelmesi, hiç gitmeyeceği yerlere gitmesi hiç konuşmayacağı kişilerle konuşması, davayı gizli tutma arayışına rağmen, herkes tarafından bilinmesi, yardım isteyeceği kişiler için sürekli çelişki içerisinde olması, güvensizliği o kadar vurduladı ki içinde bulunduğumuz çağla ilişkiler kurmaya başladım.

Dikkatle, özümseyerek okunması gereken bir roman...

3 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Öyle bir mahkeme düşünün ki davalı neden yargılandığını dahi bilmesin ve mahkeme kalemi çalışanlarından tutun da hakimlerine kadar kendine has garip bir işleyişi olsun.

Biraz da meslekle alakalı olarak Kafka’yla tanışmak için bu kitabını tercih ettim. Kafka’nın yaşam öyküsünü okumadan önce kitaba biraz göz gezdirirken bu adam sanırım hukukçu demiştim ki öyleymiş zaten. Kitabın başlarında işin doğrusu beni biraz zorladı çünkü kitabı sırf basit bir roman olarak değerlendirmemek gerekiyor. Kafka kendine has değişik bir dünya yaratmış ve içinde bol bol felsefi ögeler barındırıyor. Hatta kitap için şunu da diyebilirim aslında felsefi bir düşünce eserine kurgusal bir kıyafet geçirilmiş. Kitabın o felsefi kısımlarının dışında hukuki kısımları da harikaydı. İlk başlarda davanın hukuki bir dava mı yoksa cezai bir dava mı olduğu dahi anlaşılamıyordu ama Alman ekolünde ceza hukukçularının ağırlıkta olduğunu bildiğim için sanırım bahsedilen dava bir ceza davasıdır diye düşündüm. Ayrıca sonradan Kafka’nın hayatını okuduğumda da kendisinin bir ceza hukukçusu olduğunu gördüm. Kitapta bahsedilen alternatif mahkemenin işleyişindeki bazı sorunları düşünürsek hala geçerliliğini koruyan sorunlar olması ilginçti. Velhasıl yorumu bağlarsak Dava Kafka’nın Şato ve Amerika gibi bitirilmeyen bir romanıymış ve bitirilmeyen bir romanda bile felsefe, hukuk ve psikolojiyi bu kadar güzel harmanlaması beni hayran bıraktı.

Bunun üstüne filmini izlemek de şart oldu.

Ve evet sonu öyle bitmemeliydi :)

3 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kitabın son sayfasına kadar davanın ne olduğunu merak ederek okudum.Bana kitap biraz karmaşık geldi. Kafka çok karamsar.

3 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kült bir kitap, her bakımdan. Simgeler çok şey ifade ediyor. Kafka'nın en önemli eseri bana kalırsa.

3 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Kafka'nın okuduğum ilk kitabı, bir arkadaşım okurken gördüm. Nasıl? Diye sorduğumda Kafka işte.... Cevabını almam üzerine aldım ve okumaya başladım. Ilk Başlarda bir kurgu bekliyordum ama hiçbirşey olmuyordu. Bunun üzerine değerlendirmeleri okudum. Daha değişik bir bakış açısıyla devam ettim ve kitap ne olur artık bitsin diye dua ettim, sonuç: sembolizm, felsefe...vs bana göre değilmiş, Dönüşüm'e de Başlamış bulundum.. Hadi Hayırlısı. Sanırım Kitap zevkine damak tadı gibi birşey, bazılarının enfes Bulduğu bazılarına çok yavan geliyor.

3 yıl, 8 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kafka diyorum şapka çıkarıyorum :)

4 yıl, 2 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

"Dava makamı suçluyu değil, suçlular davayı bulur" deniliyordu kitabın bir yerinde. Tıpkı Beckett'in Godot'su gibi Dava'da her bireyin kendi özelince yerine bir şeyler ikame edebileceği bir görüngüdür. İster bunu yücelterek, şu içine sorulmadan atıldığımız hayattaki anlam arayışı dersiniz, isterseniz de Kafka'nın başına geldiği gibi, nişanlısından ayrılma sürecinden sonra insan ilişkilerine sızmanın yolu olarak görürsünüz. Ancak esas mesele herhangi bir gerçekliğe dair bir farkındalığınızın olmasıdır. Zira suçlu davayı bulur, dava suçluyu değil.

4 yıl, 3 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Kafka'yla tanıştığım ilk kitap sanırım.Kafka günlük hayatta yitip giden ve ne yaptığını bile bilmeden suçlu olduğuna inandırılan bir insanı alıp karşımıza çıkarmış.Bunu da o usta kalemiyle o kadar güzel yapmış ki insan bitirince durup düşünüyor gerçekten de böyle değil mi diye?Kesinlikle okunması gereken bir kitap.

4 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

güncelliğini koruyan bir kitap..

4 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Franz KAFKA'nın Dava'sı felsefe, psikoloji ve sembolizmi en iyi temsil eden romanlardan biri. Korku üzerine kutgulanan roman, şüphelinin dahi suçunu bilmeden "yargılanamaması" ile devam ediyor. Sonunu merak etmeden okuduğun her cümleden zevk almaya bakmak lazım bu romanda.

4 yıl, 5 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Yıllar önce okududuğum bir eserdi,o zamanlar çok gençtim. Çok beğendiğimi hatırlıyorum değişik ve çarpıcı gelmişti.Benimsemiştim hemen. Şimdi ise yıllar sonra okuduğumda yine sevdim kitabı ama karamsarlığını,fazla detaya girmesini gereksiz bulsam da zaten tamamiyle Kafka yazmadığı için belki de bu detayları Arkadaşı Max'ın üstüne atıyorum. Şato çok güzel di mesela. O tamamiyle Kafka'nın. Anlamadığım tek şey Arkadaşı neden Ölmek üzere olan Kafka'ya Kitaplarını yakacağına dair söz vermesine rağmen neden bunu uygulamıyor. Harika bir yazar kuşkusuz ,empati kurabildiğim tek tük yazarlardan. Okunması gereken kitaplardan herşeyde rağmen, Kafka umarım bizi affeder.

4 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Okuyacsklar iyi bir çevirisini okusunlar. Tamda zamanıymış okumanın. Günümüz olayların aynısı. Hasan Ali Toptaş okumak gibi Kafka okumak.

4 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Her yerde her an kurulabilecekmiş gibi bir mahkeme. Bilinmeyen bir suç. Bay K hakkında açılan bir dava ve içine düştüğü kendini savunma ve sorgulama psikolojisi.
Karışık ve karmaşık gibi gözükse de ulaşılamayan ve sorgulanamayan otoritenin aldığı karara karşı verilmeye çalışılan bir mücadelenin Kafka'nın kaleminden anlatımı Okumamış olan arkadaşlara tavsiye edebilirim

4 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Josef K. nın hiç bi suçu yokken o zamanın hukukuna esir düşmüş olduğunu öğrendim. Davayı hakimlerin kendisinin yaptığını çıkardım ben doğrusu bu.

4 yıl, 9 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kitap öyle okuyayım bitsin, olayı takip etsek yeter denebilecek bir kitap değil öncelikle. Derin, olayların üstüne uzun uzun düşünülmesi gereken bi kitap. Benim bu kitabı okuma sebebim ise kitaptan çok Kafka'dır. Kafka kendiyle olan sorunlarının ip uçlarını vermiş mi diye düşünerek vaşladım kitaba. Bazı bölümlerde de gördüm. Mesela bir konuşma da birine " solucan" diye sesleniyor. Bu da Kafka'nın babasının ona sıkça söylediği bir şeymiş ki Kafka'nın birkaç romanında da bu varmış sanırım ve Kafka'nın biyografisini okuyunca da buna rastladım. Sonra kapıda ki bekçilerden birinin isminin Franz olaması. Baş karakterin soy isminin yalnızca K. İle belirtilmesi(soyisminin Kafka olabileceği).
Josef K.nın mahkemeye gittiğinde hakimleri görememesi fakat hakimlerin önündeki kitapların pornografik kitaplar olması. Franz Kafka'nın pornografiye düşkün olduğuna dair bir iddaa okumuştum.
Bence Kafka bu kitabında her karaktere kendine benzer bir yanını katmış ve bunların hepsi farklı konumda ki kişiler, hakimler, bekçiler gibi mesela. Bunun gibi bir sürü ipucu var kitapta hem Kafka'ya phem bürokrasik sisteme ait.
Son olarak kitap üstüne uzun uzun düşünülmesi gereken bir kitap. Ben beğendim kitabı.

4 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Okurken karekterin sıkıntısı sizide sarıyor.okurken sıkıcı geliyor ama icinde ince mesajlar var anlayana, alabilene

4 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Tuhaf ilginç bir kitaptı ilerde tekrar mutlaka okuyacağım baştan

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

kafka'nın farkındalığın suç, yaşamanın ceza, ölümünse mükafat olduğu bir dünyayı anlattığı muhteşem eseri. k'nın neden ne için sorusuna cevap bulamadığı adına açılmış bir dava ve bu davanın K'nın hayatında meydana getirdiği değişiklikleri konu alan, çürüyen adalet sistemini, sistemin çürüyen taraflarını´, insan hayatının sürüncemede kalmış taraflarını aktarırken farkında olmadan sisteme nasıl ayak uydurduğumuzu anlatan eşsiz bir roman

5 yıl, 2 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Sadəcə kitab olsun deyə oxuyanlar üçün söz yığını olacaq.Anlayan üçünsə tam bir həyat fəlsəfəsi.

5 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Verdiği mesaj, konu, hayalgücü çok yerinde ve güzel. Ancak akıcılık yok. En kısa zamanda farklı bir yayınevinden bir kez daha okuyup fikrimi güncelleyeceğim. Çünkü kafka çok sevdiğim bir yazar, bu puanı vermek istemiyorum.

5 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Kafka'dan 20.yüzyılın insanlarının otorite korkusu üzerine başarılı bir roman fakat akıcı değil.

5 yıl, 8 ay önce
geri 1 | 2