Serginho

7 takip ettiği ve 18 takip edeni var. 343 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu


Henüz bir mesaj gelmemiş.

Son Haberler

Serginho bir değerlendirme yaptı.
Adamı Zorla Deli Ederler

8

Aziz Nesin 'in seçilmiş öykülerinden oluşmuş yine mizahi unsurlarin ön plana ciktigi eserini keyifle okudum. 👍
Aziz Nesin tipki diger kitaplarinda oldugu gibi toplumumuzun garip yönlerini, işlemeyen sistemin aksaklıklarını ironi yollu cok guzel sergilemiş okuyucuyu. Keyifle okunacak 25 öyküden meydana gelen bir kitap. Öykülerinde yoresel soyleyislere bolca yer vermesi, gunluk hayatta surekli karsimiza cikan seyleri islemesi kitabi oldukça renkli kılmış. 📖

Özellikle Hangi Parti Kazanacak? , Bay Düdük, Sınır Üstündeki Ev , Adami Zorla Deli Ederler , Nazik Alet , Gözüne Gözlük, Fişe Giren Çıkamaz, Sizin Memlekette Eşek Yok Mu? gibi oykuleri hem güldüren hem düşündüren yönleri ile oldukcs hoşuma gitti. Mizahi bu denli etkin kullanan Aziz Nesin'in işlediği konularin topluma yakınlığı zaten bizi en guzel sekilde cezbeden tarafı. ☝️

Keyifle okuduğum, çokça güldüğüm , " yahu aynen böyle oluyor" diye çokça dedirten bir eser oldu benim için. Sizlere de tavsiye ederim. 👌

Aziz Nesin 'in seçilmiş öykülerinden oluşmuş yine mizahi unsurlarin ön plana ciktigi eserini keyifle okudum. 👍
Aziz Nesin tipki diger kitaplarinda oldugu gibi toplumumuzun garip yönlerini, işlemeyen sistemin aksaklıklarını ironi yollu cok guzel serg... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 gün önce
Serginho bir değerlendirme yaptı.
Sırça Köşk

9

Açıkçası pek büyük beklentilerle okumaya başlamadım ama beni cok sasirtti. Bu kadar iyi sekilde toplumsal elestirinin, ironinin olmasi beni cok etkiledi. Efsane romanlarıyla zihnime kazinan Sabahattin Ali'nin bu öykü kitabi ve ozellikle de kitaba adini veren Sırça Köşk 'ü hiçbir zaman unutulmayacak bende.
Sabahattin Ali toplumcu-gercekci bir yazar olarak toplumsal yaşama dair, yanlis isleyen sisteme dair, insana dair tum gercekligiyle eserlerini ortaya koyan bir yazar olarak birlik beraberliğin, insana verilmeyen degerin , sistemin toplumu nasil kolelestirdiginin , bircok kurumda meydana gelen haksizligin , sindirilmeye calisilan , kaale alinmayan insanin en guzel sekilde yansitildigi bir eseri kaleme almis.
Ozellikle Beyaz Bir Gemi , Böbrek , Çilli, Dekolman , Cankurtaran ,Kurtla Kuzu oykulerini cok begendim. Ve bunlarin yanisira masallar da yine muhtesemdi. Verilmek istenen mesaji en guzel sekilde vermis yazar. Zaten dili itibariyle de kendini okutturan bir kitap. Zamaninda yasaklanmış olmasi da beni sasirtmadi acikcasi. Cunku tamamen bir sistem eleştirisi kitabi. Yasadigi donemi ve çektiği zorluklari bilen biri olarak bu kitabin neden yasaklandigini da cok net olarak görebiliyorum.

Açıkçası pek büyük beklentilerle okumaya başlamadım ama beni cok sasirtti. Bu kadar iyi sekilde toplumsal elestirinin, ironinin olmasi beni cok etkiledi. Efsane romanlarıyla zihnime kazinan Sabahattin Ali'nin bu öykü kitabi ve ozellikle de kitaba adi... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
Serginho bir değerlendirme yaptı.
Zorro

7

Zorro karakterini baslarda ustlenen Diego'nun cocuklugu ve son geldigi nokta ile adim adim işlenmiş. Benimsetilmis okuyucuya. Yine Kızılderili olan cocukluk arkadasi Bernardo'nun da zaman icindeki gelisimi,olgunlasmasi da gelisen olaylardaki oynadığı rol acisindan guzel şekilde yansitilmis. Içinde aski da barindiran bir eser. Ama genel itibariyle Zorro (Diego) özelinde platonik bir ask..Korsanlarla olan temas ve sonrasinda gelisen karsiliksiz ask hikayesi de okuyucuyu kitabin icinde tutmustur. Zorro'nun yine adaleti saglamak adina giristigi amansiz maceralar da kitabin heyecan dozajini arttirmistir. Zorro bir kahramandır ve butun olarak bakinca bu kahramanligi 3 ayri karakter uzerinde gostermis yazar. Film tadinda bir eser olduğunu ifade etmekte fayda var. Edebi anlamda ne katar hatta bir sey katar mi bilmem ama okunabilir bir kitap.

Zorro karakterini baslarda ustlenen Diego'nun cocuklugu ve son geldigi nokta ile adim adim işlenmiş. Benimsetilmis okuyucuya. Yine Kızılderili olan cocukluk arkadasi Bernardo'nun da zaman icindeki gelisimi,olgunlasmasi da gelisen olaylardaki oynadığı... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 hafta önce
Serginho bir değerlendirme yaptı.
Hangi Batı

8

Kitap, Attila Ilhan'in yanlis batililasmayi, donemin siyasi atmosferini, dunya uzerinde suregelen bloklasmalari, anlaşmazlıkları yansitmak uzere yazilmis.
Tıpkı kitapta belirtildiği gibi bizler batililasmayi,tamamen batili olmak olarak almisiz. Batının neyi var neyi yoksa kendimize empoze etmisiz. Her seyin en dogrusu onlardadir anlayisiyla yaklaşmışiz. Kendi kültürümüzden ,yaşantımızdan, geleneklerimizden goreneklerimizden ödün vermişiz. Kendimize yüzümüzü ters dondermisiz vesselam(!) Atatürk, muasir medeniyetler seviyesine ulasmayi şiar edinmiş kendine ve milletine ama asla ve asla batililasmayi değil! Batinin bilimine,ilimine kimse sirt cevirmemeli ama batiya bakip kendi oz kulturumuz icinde yogrulmus,bize ait olani yapmamiz gerektigini benimsemis.

Yazar ozellikle tanzimat konusuna da deginmis kitapta.Tanzimatin,batili buyuk devletler tarafindan bize dayatıldığını,bizi bizden almak amaciyla ilan ettirildiği. Hayri degil şerri körüklediğini ifade ediyor.
Ozellikle aydinimizdaki Fransiz egilimi ciddi manada elestirilmis. Fransizin her seyine sorgusuz sualsiz yaklasip el ustunde tutan, kendini kucuk goren anlayisi ciddi manada elestirmis. Fransizin da nasil bizim gibi başkalarını da her anlamda sömürdüğü acikca ortaya konmustur. Yazar tabiki moderniteden yanadir ama kesinlikle batililasmaktan yana degil. Ulusal degerlerden kesinlikle her daim vazgecilmemesi gerektigini ifade etmistir. Bu içi boş bati hayranliginin kendi degerlerimize ihanet olduğunu ne kadar engin bir kulturel gecmisimiz olduğunu unutmamamiz gerektigini ifade etmistir.
Yazarin kapitalizm,sosyalizm ile ilgili dusunceleri basta ABD,Rusya olmak uzere dunya duzeninin nasil birileri tarafindan domine edildiği, bizim bu noktadaki konumumuzun nasil olmasi gerektiginden bahsetmis. Bir nevi siyasi panaroma da sunmus bize doneme dair.
Ozellikle Afrikalinin nasil batili tarafindan somuruldugu,gecmislerinin unutturulduguna dair cok guzel ornekler verilmis,tespitler yapilmis.
Ozellikle Atatürk zihniyetini benimsememizin ne kadar elzem olduğunu bir kez daha anliyoruz. Aslinda zengin icerige sahip essiz deryayiz ama bu deryayi batinin kiriyle kirletiyoruz!

Kitap, Attila Ilhan'in yanlis batililasmayi, donemin siyasi atmosferini, dunya uzerinde suregelen bloklasmalari, anlaşmazlıkları yansitmak uzere yazilmis.
Tıpkı kitapta belirtildiği gibi bizler batililasmayi,tamamen batili olmak olarak almisiz. Bat... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 hafta önce
Serginho bir değerlendirme yaptı.
Ölmüş Eşek

8

Ölmüş Eşek 'ten Eşekarisina mektuplardan oluşan toplumsal yergi içeren, mizahi unsurların bolca bulunduğu kitap.

Aziz Nesin , Türk edebiyatinda hiciv denilince şüphesiz ki ilk aklan gelen yazar. Yine bu eserinde toplumun hemen hemen her kademesindeki aksaklıkları, eksiklikleri ; toplumsal yaşamdaki garip bi hadiseleri , sistemin tuhaf şekilde işleyen yapısını mizahi unsurları bol bol kullanarak ele almıştır.

Okurken , cidden bazen anlatilanlarin basiniza mutlaka bir devlet dairesinde gelmis oldugunu animsayabilirsiniz. Zaten isler genellikle ertelendiği icin, baskalarina devreldigi icin, karışıklık ciktigi icin ya da sistemdeki yapisal bosluklardan kaynakli aksakliklar öne sürüldüğü icin birçok zaman biz de halletmek istedigimiz isler karsisinda tabiri caizse kisir bir döngünün ortasinda buluruz kendimizi. Bircok aşama katettigimizi saniriz ama hala meselenin basindayizdir cogu zaman. Tam da bunlari mukemmel hiciv yeteneği ile gozlerimizin onune sürüyor yazar.

Ölülerin hikayeleri basta olmak uzere kitap beni fazlasıyla eglendirdi. Güldürdü. Ama Nasrettin Hoca misali okunduktan sonra düşündürüyor kendisini kitapta yazılanla. Zaten okuyunca aslinda kitabin gundelik yasantimiza ne kadar yakin olduğunuzu kendiniz tecrube edineceksiniz. Bugun maalesef ki bircok devlet dairesinde, kurumunda ,isyerinde sistem bu sekilde yürütülüyor. Tuhaf tuhaf olaylar silsilesi...

Bir kere dili oldukca yalın, akici. Kitap eglendirici, düşündürücü. Simdiden uyarayim okurken “Yahu ne enteresan kelime hatalari yapılmış “ diye dusunebilirsiniz -bir gün yerine bigün yazilmasi gibi- bu yazarin tamamen kendine has bir kelime kullanma anlayışıyla ilgili.

Sonuç olarak ; Aziz Nesin'in okuduğum diger kitaplari gibi muhtesem toplumsal yergilerin bulunduğu bu eserin de bizleri ve hayatımızı yansitmasi yönüyle okunmasi gerekir.

Ölmüş Eşek 'ten Eşekarisina mektuplardan oluşan toplumsal yergi içeren, mizahi unsurların bolca bulunduğu kitap.

Aziz Nesin , Türk edebiyatinda hiciv denilince şüphesiz ki ilk aklan gelen yazar. Yine bu eserinde toplumun hemen hemen her kademesin... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 ay önce
Serginho bir değerlendirme yaptı.
Mahşerin Dört Atlısı

10

Kitaba baslarken bir gemi, gemide gecen diyaloglar. Sonrasinda Guney Amerika! Burada kurulan ciftlikler,beslenen hayvanlar unlu bir toprak beyinin kontrolu altinda suren bir yasam. Ve sonrasinda Desnoyerslerin Fransa'ya Hartorttlar'in Almanya'ya göçü ile seyri tamamen degisen bir roman. Adim adim gelen Birinci Dunya Savasi'nin sesleri...Ve en nihayetinde Fransa'nin Almanya tarafindan isgale ugramasi. Iki ailenin bu cercevede çakışan yasamlari. Inanilmaz bir kurgunun eseri bu eser. Okudugum kesinlikle acik ara en iyi savaş romani. Savas yazarin zaten onsozde belirttiği uzere, Fransa 'da bulunduğu dönemde patlak vermis,cepheleri ozel izinle bizatihi yerinde gozlemleme imkani bulmus.Bundandir ki bu muhteşem savaş betimlemesi meydana gelmis.

Yazar,savasa dair oyle bir resim cizmis ki okurken kendinizi savasin icinde buluyorsunuz. Silahi,bombayi,sarapneli,kani,gozyasini buram buram kokluyorsunuz. Ve yazar bu mukemmel savas anlatimiyla, aski,drami, aile yaşantılarını harmanlayarak essiz bir ziyafet sunmus. Kitaba adini veren Mahserin Dort Atlisi, Incil'de yer alan rivayete göre kiyamet kopmadan once gelecek dort ati temsil ediyor. Biri Isa'yi,biri olumu, biri savasi, biri kıtlığı temsil ediyor.

Anlatimi harika. Okurken kitabin hicbir yerinde sikilmayacaksiniz. Film tadinda bir eser olmuş.

"Savaş bu efendim" cumlesi sanirim savaşın tum cirkin yuzunu anlatma noktasinda en cok yuzumuze carpan cumle olmasi itibari ile dikkatimi cekti.

Ve ağırlıklı olarak kitapta Fransiz hayranligi,Fransa yanliligi ve Alman karsitligi goze çarpmıyor da değil. Tabiki bu kurguyu da bu yonde etkilemiş.

Velhasil kelam, kesinlikle okumanızı tavsiye edecegim her yonuyle adi gibi klasik bir eser.

Kitaba baslarken bir gemi, gemide gecen diyaloglar. Sonrasinda Guney Amerika! Burada kurulan ciftlikler,beslenen hayvanlar unlu bir toprak beyinin kontrolu altinda suren bir yasam. Ve sonrasinda Desnoyerslerin Fransa'ya Hartorttlar'in Almanya'ya göçü... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 ay önce
Daha Fazla Göster

Serginho şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

Serginho şu anda kitap okumuyor.

2019 Okuma Hedefi - Serginho

%69
Serginho 81 kitap hedefinden 56 kitap okumuş.

Kütüphanesinden Seçmeler

Kum ve Köpük
Çankaya
Bir İdam Mahkumunun Son Günü
Satranç
Abdalın Bir Günü
Bin Dokuz Yüz Seksen Dört
Maymunlar Gezegeni
Acımak
Simyacı
Ben Bir Gürgen Dalıyım
Nutuk
Gizli El
Fareler ve İnsanlar
Romeo ve Juliet
Hava Kurşun Gibi Ağır
Struma
Heba
Bir Dağcının Güncesi
Yaşamın Ucuna Yolculuk
Usta İle Margarita
İnsan Olmak
Beyoğlu Rapsodisi
Asi Ruhlar
Beni Ödülle Cezalandırma
Sahilde Kafka
Hangi Batı
Tek Kanatlı Bir Kuş
İçimizdeki Şeytan
Ekmek Parası
Utopia
Türk Ordusunun PKK Operasyonları
Mart Menekşeleri
Fırtınalar
Sodom - Sodom'un 120 Günü
Şehirden İndim Köye

Favori Yazarları (9 yazar)

yaşar kemal
jack london
franz kafka
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (7 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (0 liste)

Serginho, liste oylamamış.

Takip Ettikleri (7 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (18 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

Serginho, hiç bir gruba katılmamış.

Okuma Güncesi (tümü)

Gezgin
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Suç ve Ceza
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Serenad
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Gazoz Ağacı ve Diğer Öyküler
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Frankenstein ya da Modern Prometheus
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Dijital Kale
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Bozkırkurdu
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz