Kırık Kanatlar (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Kırık Kanatlar, acımasız toplum yapısının kıskaca aldığı bir aşkın öyküsünü anlatıyor. Kahramanları arasında kafese kısılmış kanatları kırık bir kuş olarak tanımlanan Doğulu kadın, avını onlarca koluyla kıskıvrak yakalayıp onlarca ağzıyla onun kanını emen bir piskopos var. 20. yüzyıl başlarında Ortadoğu toplumunda ailesinin serveti yüzünden felakete sürüklenen genç bir kız ve aşkın inanılmaz gücü... Sınırlı aşk sevgiliyi sahiplenmeyi, sınırsız olanı sadece kendini ister.Bu uzun öykü, aşkın mutluluğa ulaşması için gösterilmesi gereken amansız çabayla, bu çabanın aşıkların kişiliğini tüketmemesi için gösterilmesi gereken dikkatli özen arasındaki dengeyi anlatılıyor.Ruhun güçlüklere göğüs gererek acı çekmesi sakin bir köşeye çekilerek güven içinde oturmasından iyidir, diyen Cibrân, aşka rağmen dürüst ve prensip sahibi kalabilmenin gerçek aşkın bir parçası olduğunu vurguluyor.Halil Cibrânın geleneksel Ortadoğu edebiyatının retorik süslemelerinden uzak, lirik ve dinamik stilini ve bilgelik felsefesini çok güzel yansıtan bu ilk dönem öyküsü, 1923te başyapıtı Ermiş yayınlanmadan çok önce Amerikan edebiyat çevrelerini ve Göç edebiyatı yazarlarını derinden etkilemiştir.Kırık Kanatları okurken gözyaşları arasında gülümseyecek, acıyla iç içe mutlu olacak ve felaketler karşısında yürekten kopan gerçek bir yakarış hissi duyacaksınız.

Kırık Kanatlar, acımasız toplum yapısının kıskaca aldığı bir aşkın öyküsünü anlatıyor. Kahramanları arasında kafese kısılmış kanatları kırık bir kuş olarak tanımlanan Doğulu kadın, avını onlarca koluyla kıskıvrak yakalayıp onlarca ağzıyla onun kanını emen bir piskopos var. 20. yüzyıl başlarında Ortadoğu toplumunda ailesinin serveti yüzünden felakete sürüklenen genç bir kız ve aşkın inanılmaz gücü... Sınırlı aşk sevgiliyi sahiplenmeyi, sınırsız olanı sadece kendini ister.Bu uzun öykü, aşkın mutlu... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 52 sayfa

Kaknüs Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9799756963387
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

6.3 puan (7 kişi)
27 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

7.6 puan (14 kişi)
34 okumuş, 13 okumak istiyor, 0 okuyor

6.7 puan (3 kişi)
12 okumuş, 3 okumak istiyor, 0 okuyor

7.7 puan (19 kişi)
58 okumuş, 10 okumak istiyor, 0 okuyor

6.4 puan (10 kişi)
22 okumuş, 18 okumak istiyor, 2 okuyor

8.7 puan (10 kişi)
27 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

8.5 puan (22 kişi)
56 okumuş, 7 okumak istiyor, 1 okuyor

9.6 puan (5 kişi)
18 okumuş, 9 okumak istiyor, 0 okuyor

8.0 puan (3 kişi)
9 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

8.3 puan (15 kişi)
30 okumuş, 6 okumak istiyor, 0 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Burda insan yok
ceydayadair Sebonem evamerve AyşeBaşak nymphe sacredblame ördekgagalıplatipus hcakir almila34 ferhadkanat Elif Ayvaz FEYZA ıslakçeltik Daltonist beullll partizannn emmastepan firdevs hiçyılmaz efendi zibidi bhtr Küçükenişte esma benzin ve karga Alef Aryan NastasyaFilippovna Binbirinsan nunaka carmen equy86 imalive emineuyar mertingo nisyan MujdeOzgumus AlıkbalıkNil aden isyan mhmt ekz namirttim MUSON
52 kişi
sametdibek heftgah zeyneb VerloreN`RooS Fısıltı` HAMZALPENES
6 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Cibran, bu kitabında merkeze yine bir aşk öyküsü koymuş. Ancak satır aralarında kadına dair, kadının hor görülmesine dair müthiş tespitler yapmış; kadının değerini bilmiş, hakkını vermiş. Yani çok güzel bir eleştirel eser de diyebiliriz aslında Kırık Kanatlar için.

3 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

agdalı bir dil.. unutulmayan ilk ask..

6 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Aslında klasik bir aşk hikayesi. Adamın biri bir kadını çok sever ama kız kötü adamlara yar olur.
Tabi bu kabataslak hali. Halil Cibran yazmışsa ardına bakmak lazım. Bir kere kötü adam burada kilise tarafı. Bir piskopos. Kilise yine taşlanır ve kadının toplumdaki yerinin bu dinde de ne kadar ayaklar altına alındığı anlatılır.
Edebi dili Cibran'a özgü doğu oryantalizmi.Acaba cidden Lübnan'da insanlar birbirleri ile de böyle mi konuşuyorlar? Aşklarını anlatırken cennetvari bir havaya mı bürünüyorlar anlamadım.

4 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Sıradan bir hikayesi vardı. Cibran'ın güzel anlatımı olmasa daha düşük puan verirdim.

11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Cibran eserinde, Arap edebiyatında ilk kez din adamlarının yozlaşması ve kadın hakları gibi toplumsal meselelere el atar. Doğulu kadının yüzyıllar boyu gelenek karşısındaki acizliğine, eşya gibi oradan oraya sürüklenmesine yönelik eleştirel bir tavır ortaya koyar.

10 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski