sacredblame

14 takip ettiği ve 143 takip edeni var. 459 değerlendirme yapmış.

Son Aktiviteler

sacredblame bir değerlendirme yaptı.
Uzaktan Kumandalı Kız

9

Bu kitap için söylenebilecek çok fazla ilginç detay var. Yazarının erkek isminde bir isim kullanması ancak gerçekte bir kadın olması (Erkek sanıldığı için de o dönemde ciddi övgüler almış. Halbuki kadın işte, al da gözüne sok bu gerçeği şimdi. KADIN..) ...Ressam, yazar, psikoloji çalışmaları olan CIA çalışanı, intihar etmiş olması (72 yaş)...
Feminist, antikapitalist, siberpunk bir hikaye barındırması...
Tüm bunlara rağmen aşk ve dram özelliğine de sahip olması gibi.
Konu sıradan robot bilim kurgu kitaplarına göre çok farklı. Bir kere bu dünyada reklam yapmak kanunen yasak. Peki ruhumuzdaki tüketim açlığı bunu nasıl bastırıyor.
Zavallı insanları kablolarla yarı tanrılaştırdıkları robotik bedenlere bağlayıp ürünler kullanmalarını sağlarsanız reklama (reklam kelimesi dahi yasak) gerek kalmayacaktır mantığı ile devam ediyorlar ancak bu robotik kölelerden biri süreci değiştiriyor.
Gayet ince bir kitap zaten. Bir minibüs yolculuğunda bile hemen ve keyifle bitirebileceğiniz kesinlikle filmi muhteşem olurdu dediğim bir kitap.

Bu kitap için söylenebilecek çok fazla ilginç detay var. Yazarının erkek isminde bir isim kullanması ancak gerçekte bir kadın olması (Erkek sanıldığı için de o dönemde ciddi övgüler almış. Halbuki kadın işte, al da gözüne sok bu gerçeği şimdi. KADIN.... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 gün önce
sacredblame okumuş bitirmiş.
Uzaktan Kumandalı Kız

"Tiptree, yazıda ve üslupta ‘erkek’ ile ‘kadın’ın ne olduğunu belirleyen sınırları yerle bir etti." - Ursula K. Le Guin -

Hugo En İyi Kısa Roman Ödülü

Alice B. Sheldon 1967 yılında James Tiptree Jr. adıyla bilimkurgu yazmaya başladığında kimse onun aslında bir kadın olduğunu bilmiyordu. Bu durum ortaya çıktığında ise insanlar ne şaşkınlıklarını gizleyebilmiş ne de yazarı takdir etmekten kendilerini alabilmişti. Ötekilikten cinsiyete, gerçeğin yanıltıcılığından insanın evrendeki yerine kadar pek çok konuyu eşsiz üslubuyla anlattığı onlarca eserinin en önemlilerinden biri olan Uzaktan Kumandalı Kız'da ise Tiptree yalnızca kendisinin yazabileceği, feminist, antikapitalist bir siberpunk hikâye ortaya koyuyor.

Kurumlarca yönetilen bir yakın gelecek. Reklamların yasaklandığı bir distopya. Bu durumla baş etmek için farklı yöntemler deneyen şirketler. Bu mücadele sonucunda ortaya çıkan ve tek görevleri alışveriş yaparken görüntülenip subliminal reklamların bir parçası olmak olan popüler kültür ikonları – yani geleceğin tanrıları.

Kendi halinde bir kız olan ve hastalığından dolayı fiziksel olarak fazlasıyla deforme hatta çirkin P. Burke hiç beklemediği bir anda hayatının fırsatıyla karşılaşır. Elinde artık bir tanrı olma fırsatı vardır, hem de insan elinin ürettiği en güzel canlılardan biri olarak, Delphi olarak.

Kilometrelerce öteden P. Burke’ün kumanda etmesiyle dünyayı sarsmaya başlayan Delphi şöhret basamaklarını hızla tırmanırken bu akıldan yoksun Kumandalı’nın arkasındaki Burke de yaşam amacını bulmuş gibidir. Ta ki bu sahte bedenini fazla benimseyip âşık olana dek.

İnsanı insan yapan bilinci midir? Ruh mu bedene hapistir yoksa beden mi ruha?

Uzaktan Kumandalı Kız, hayallerin yeniden bedenlenme süreci.

Ursula K. Le Guin’in önsözüyle

"Tiptree, yazıda ve üslupta ‘erkek’ ile ‘kadın’ın ne olduğunu belirleyen sınırları yerle bir etti." - Ursula K. Le Guin -

Hugo En İyi Kısa Roman Ödülü

Alice B. Sheldon 1967 yılında James Tiptree Jr. adıyla bilimkurgu yazmaya başladığ... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 gün önce
sacredblame bir değerlendirme yaptı.
Sözcükleri Olmayan Çocuk

10

Otizmin genel özelliklerini kulaktan dolma da olsa az çok biliyoruz. Ağırlık derecesine göre değişmekle birlikte göz teması kurmamak, tepkisizlik, konuşmada gecikme, çevre ile ilgilenmeme vs.
Bu kitapta da bu özeliklere sahip Leo isimli bir çocuk ve defalarca değiştirilen okullar. En sonunda sizin dilinizden anlayan bir öğretmene rastlayorsunuz ve harika bir ilerleme kaydediyorsunuz. Süreç içinde okudukça otizme daha çok aşina oluyorsunuz. Üstelik bu öğretmen tüm bürokratik engellere,mobinge rağmen ilerlemeye çalışıyor. Emin olun öğretmenlik sadece sevilerek yapılan bir meslektir hele ki özel gereksinimli çocuklara eğitim veriyorsanız.
Kitabı dili çeviriden kaynaklı bazı kopukluklara sahip olsa da gerçekten çok anlaşılır ve akıcı. Kitabın içinde kaybolabilirsiniz. Ayrıca ölüm konusunu bir çocuğa nasıl anlattığı konusuna da hayran kaldım.

Kısaca eğitimciyseniz veya otizmle ilgili bir şeyler öğrenmek istiyorsanız bu kitabı şiddetle tavsiye ederim.

Otizmin genel özelliklerini kulaktan dolma da olsa az çok biliyoruz. Ağırlık derecesine göre değişmekle birlikte göz teması kurmamak, tepkisizlik, konuşmada gecikme, çevre ile ilgilenmeme vs.
Bu kitapta da bu özeliklere sahip Leo isimli bir çocuk ve... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
sacredblame okumuş bitirmiş.
Sözcükleri Olmayan Çocuk

Leo diğerleri gibi bir çocuk değildir, bebekliğinden itibaren farklılıkları görülmeye baş­lanır; zamanı geldiğinde sesleri ve kelimeleri taklit etmemiş, öngörülen dav­ra­nış­ları yapmamıştır... Ve bu yüzden gidilen doktorların tümünün koyduğu otizm teş­hisi, annesi tarafından kabul edilememektedir... Oynamayı bilmemekte, gü­lüm­semesine rağmen asla konuşamamaktadır; o Sözcükleri Olmayan Çocuktur!...Anaokulu ve ilkokulun ilk yılları, korkunç denebilecek kadar zorluklarla doludur; hiç kimse onunla ilişki kurmaya yanaşmaz. Eğitim sisteminin ve konuya toplumsal yak­laşımın tüm çaresizliklerini gözler önüne seren bir süreçtir bu... Leonun kendi dün­yasından çıkıp, gerçek ve kabul edilmiş bir yaşam kurabilmesi esas a­maç­ken, trajik bir şekilde, diğerleri ile arasındaki mesafenin sürekli açıldığı bir du­rum­dadır...Yaşanan deneyimlerin aktarılması, irdelenmesi ve buradan çıkarılan sonuçların tekrar yeni yollar açması önemli. Bu kitabı da bu açıdan ele almak gerekir kanısındayız. Hem çocukların aileleri ile ilişkileri açısından, hem içinde bulundukları muhtemel bürokratik engeller açısından ve de kendi yaşamla­rına yansıması söz konusu sonuçlar açısından bu kitabın ülke­mizdeki eği­tim­ciler için de faydalı olacağına inanıyoruz.

Leo diğerleri gibi bir çocuk değildir, bebekliğinden itibaren farklılıkları görülmeye baş­lanır; zamanı geldiğinde sesleri ve kelimeleri taklit etmemiş, öngörülen dav­ra­nış­ları yapmamıştır... Ve bu yüzden gidilen doktorların tümünün koyduğu otizm t... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
sacredblame okuma durumunu güncelledi.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
sacredblame bir değerlendirme yaptı.
Endişe Ağacı

9

Aslında sadece çocuklara yönelik değil yetişkinlerin de okuması gereken bir kitap. Özellikle çocuğu olan ebeveynlere tavsiye ederim. Bazı çocuklarımızın endişeleri olabiliyor, aslında hepimizin endişeleri var ancak biz yetişkinler bunlarla bir şekilde baş edebiliyorken çocuklarımızın henüz baş etme becerileri gelişmemiş olabiliyor.
Bu kitap bir nebze olsun yardımcı olabilecek bir kitap. Ancak okul öncesi için olduğunu söyleyemem. 9 yaş ve üzeri çocuklar içindir.
Ana karakter Juliette stres altındayken tırnaklarını yiyen ve sinirlendiğinde kaşıntı yaşayan bir çocuktur. Kardeşi Ophelia'da bu duruma katkı sağlamaktadır. Aslında anneleri bir psikologdur ancak çözüm anneden değil bir endişe ağacından gelmektedir. Ağaçta her birinin baş etmesi gereken bazı sorunlar olan bazı hayvanlar var. Neyse fazla detay verdim. Keyifli bir kitaptır. Kaçırmayın.

Aslında sadece çocuklara yönelik değil yetişkinlerin de okuması gereken bir kitap. Özellikle çocuğu olan ebeveynlere tavsiye ederim. Bazı çocuklarımızın endişeleri olabiliyor, aslında hepimizin endişeleri var ancak biz yetişkinler bunlarla bir şekild... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 3 hafta önce
Daha Fazla Göster

sacredblame şu an ne okuyor?

Sinekli Bakkal

%0

Hayatın Mucizeleri

%0

Ağaç İşçileri

%0

Anarşizmin Tarihi

%0

Aklın İsyanı (Marksist Felsefe ve Modern Bilim)

%0

Favori Yazarları (13 yazar)

Favori yazarı yok.