Güvercin (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Daha önce yayımladığımız ve aralıksız yeni basımlarını yaptığımız Koku adlı romanıyla, bütün dünyada olduğu gibi yurdumuzda da alışılmadık kalabalıklara ulaşan genç Alman romancısı Patrick Süskind'in bu ikinci romanını, Güvercin'i de yine usta çevirmen Tevfik Turan'ın Türkçesiyle sunuyoruz. Bu kısa romanın başkişisi Jonathan Noel, olaylardan kaçan, içine kapanık, sıradan bir insandır. Yıllardır bir bankanın bekçiliğini yapmaktadır. Bütün yaptığı da bankanın müdürünü karşılamak, arabasının kapısını açmaktır. Paris'te bir çatı katında yaşamakta, bu katın sahibi olmaya çalışmaktadır. Ama bir gün karşısına çıkan bir güvercin, bu sıradan insanın tekdüze yaşamını altüst eder. Patrick Süskind, gerçekten okutmasını bilen usta bir yazar. Koku gibi Güvercin'i de bir solukta büyük bir ilgi ve keyifle okuyacağınızdan hiç kuşkumuz yok.

Daha önce yayımladığımız ve aralıksız yeni basımlarını yaptığımız Koku adlı romanıyla, bütün dünyada olduğu gibi yurdumuzda da alışılmadık kalabalıklara ulaşan genç Alman romancısı Patrick Süskind'in bu ikinci romanını, Güvercin'i de yine usta çevirmen Tevfik Turan'ın Türkçesiyle sunuyoruz. Bu kısa romanın başkişisi Jonathan Noel, olaylardan kaçan, içine kapanık, sıradan bir insandır. Yıllardır bir bankanın bekçiliğini yapmaktadır. Bütün yaptığı da bankanın müdürünü karşılamak, ar... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 75 sayfa

2011 tarihinde , Can Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9755102124
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.2 puan (44 kişi)
72 okumuş, 49 okumak istiyor, 1 okuyor

7.8 puan (114 kişi)
244 okumuş, 141 okumak istiyor, 8 okuyor

7.8 puan (105 kişi)
263 okumuş, 75 okumak istiyor, 3 okuyor

7.3 puan (91 kişi)
176 okumuş, 143 okumak istiyor, 5 okuyor

8.5 puan (84 kişi)
166 okumuş, 202 okumak istiyor, 7 okuyor

8.4 puan (58 kişi)
112 okumuş, 80 okumak istiyor, 2 okuyor

8.2 puan (95 kişi)
179 okumuş, 111 okumak istiyor, 3 okuyor

8.4 puan (209 kişi)
460 okumuş, 263 okumak istiyor, 19 okuyor

8.9 puan (95 kişi)
173 okumuş, 349 okumak istiyor, 25 okuyor

7.3 puan (19 kişi)
45 okumuş, 58 okumak istiyor, 2 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

63 kitap, 113 oy
80 kitap, 589 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

hazelç.
1 kişi
Nejla Güldalı leylakce Yaşayan Ölü kitaplarla beslenmek sacredblame Selin1755 Girift terc Mashiara doktor-salvadordali c i m i okuyan kirmizikurnaztilki adorable disizebuk Fafatara avaremarti periyodik neşriyat you better disappear badman enessa Omer asila gurkanse kamuza designer73 kitap_75 fgunduz Neria di kkontess silaes jigglypuff- seda karataş aylin70 PulpFiction Barfuss eksilen püren
190 kişi
pcaulfield rare fischermaux Cessie ilknuriscen Salih YÜKSEL korsaninsan sonnefes kacinciyeni MeyRA yeşil Kekligün janslavie nursah burcud inci16 brckvs heycan emiremis elifpotok melankolimelankoli deliokurum beyzaaa ehlimana dicle öndeş Boran Uçar VerloreN`RooS kedofili ÖzgeNurdogan zeynep. MUSON environmentalist johnunkitaplari Fısıltı` gergin ilaydasahbaz Concordea Nesslii mugearslan
60 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Terk edilmenin insan psikolojisinde yarattığı yıkımı, insanların birbirlerinin hayatları üzerindeki etkilerini, büyük bir ustalıkla anlatmış Patrick Süskind. Kafka'nın Dönüşüm'ü gibi.

5 yıl, 8 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Metafor nedir ve nasıl oluşturulur konulu bir ders verecek olsam okutacağım ilk kitaplardan biri budur. Bazı adamları anlayabilmek için alegorinin ne olduğunu kavramak, simgelerin dünyasında gezmek, insana dair derin gözleme ortak olmak ve apaçık cümlelerle aslında puslu bir ifadenin derinine inmek gerekir. Yalnızlığı ve insanın soyutlanışını Kafka ile birlikte en iyi anlatan adamlardan biridir Patrick Süskind. Güvercin (Die Taube) de en bilinen romanı koku (Das Parfum)'dan çok daha kapalı, mecazlı bir novelladır. İmgesel anlatımı açık anlatıma yeğleyen her okur için baş ucu kitaplarından biri olur Güvercin.

7 yıl, 1 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kem küm etmeden direkt olaya giriş yapan,harika tasvirleri olan,akıcı bir kitaptır.Yeri gelir kahrama karşı empati duyar acıma hisleriniz kabarırken yeri gelir bizzat kahramanın kendisi oluverirsiniz.

''Hayatının ilk dönemlerinde yıkıcı iki badire atlatan Jonathan Noel’in tek arzusu, hayatının geri kalanını olaysız geçirip zamanı geldiğinde huzur içinde hayata gözlerini yummaktır. İkinci dünya savaşı sırasında önce annesi sonra da babası toplama kampına götürülür. Henüz çocuk yaşta yetim kalan Jonathan, amcası tarafından yetiştirilir. Gençlik yıllarında evlenmeye karar verir. Fakat evlendiği kadın bir başkasından hamiledir. Evliliğinin ilk aylarında kadın onu terk eder. Yaşadığı olaylar Jonathan’ı çok etkilemiştir. O kadar ki artık hiç kimseyle bir ilişkisi olsun istemez. Paris’te tek odalı bir evde, her türlü ilişkiden uzak ve kendisine göre güvenli bir hayat kurmuştur artık. Bir bankanın güvenlik görevlisi olarak çalışmaktadır. Kirasını düzenli olarak ödediği odasının tapusunu yakın zamanda alacaktır. Hayatının her gününü planına göre geçiren Jonathan tapusunu aldıktan sonra görevini tamamlamış sayacaktır. Bundan böyle geriye, olaysız geçen hayatının son günlerini beklemek kalacaktır.''


Bu tür bir adamın birgün bir güvercin görerek nasıl da tekdüze yaşamından sıyrılışını hayatını sorgulayışını ve yaşadığı anksiyeteyi anlatır. Özellikle bir dilenci ile kendini karşılaştırdığı iç çatışmaları dikkatle okunmalıdır.

4 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Yazarından dolayı merak edip aldığım bir kitaptı.Koku'yu gerçekten çok beğenmiştim bunun da ona yakın tarzda bir kitap olacağını sanmıştım ama bu tamamen farklı tarzda,öykü tadında kısacık bir romandı.

Konusu çatı katında yalnız yaşayan bir adamın,bir gün kapısının önünde güvercin görmesiyle başlayan bir hikayesi var.Baş karakterimizin,zaten kitapta çok az karaktere rastlıyoruz;iç çekişmeleri,kendiyle savaşı,yaşadığı gerilimi yazar çok güzel hissettirmiş.Zevkle okudum.

Ufak bir not düşeyim;Koku gibi bir kitap olduğunu düşünürseniz hayal kırıklığı yaşarsınız.Ama beklenti olmadan okumaya başlarsanız ve bu tarzı seviyorsanız hoşunuza gidebilecek bir kitap.

8 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Bankada bekçilik yapan birinin, bir sabah kalkıp kapısının önünde bir güvercine rastlaması ve ondan iğrenip evi terk etmesini anlatıyor.

7 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

http://misafircocuk.blogspot.com/2013/03/patrick-suskindin-guvercini.html

6 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

Kitabı kavrayamadım ya da çok ağır geldi.

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

http://moonlightcat13.blogspot.com/2017/12/guvercin-patrick-suskind.html

1 yıl, 9 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski