Gog (1-2) (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

20. yüzyılın ilk yarısının en tartışmalı yazınsal kişiliklerinden biri olan Giovanni Papini (1881-1956), Gogda yarattığı saf, cahil ama bir yandan da dünyada olup bitenin nedenini arayan Amerikalı milyarder tipi aracılığıyla olağandışı bir portreler galerisi çiziyor. Elinin altında imparatorlara yaraşır bir servet bulunan bu yarı vahşi kahraman, kitapta Bernard Shawdan Gahndiye, Freuddan Einsteina kadar pek çok ünlü kişiyle tanışıyor ve içgüdüsel zekâsını en akla gelmez istekleri yerine getirmek için kullanıyor. İnsanlar sağır kalpleri yüzünden yüzyıldan yüzyıla daha çok azap çekilen bir cehennemde hâlâ inleyip duruyorlar diyen Papini, taklidi imkânsız üslubu ve hicviyle düzyazının Dantesi olarak adlandırılan bir yazar.

20. yüzyılın ilk yarısının en tartışmalı yazınsal kişiliklerinden biri olan Giovanni Papini (1881-1956), Gogda yarattığı saf, cahil ama bir yandan da dünyada olup bitenin nedenini arayan Amerikalı milyarder tipi aracılığıyla olağandışı bir portreler galerisi çiziyor. Elinin altında imparatorlara yaraşır bir servet bulunan bu yarı vahşi kahraman, kitapta Bernard Shawdan Gahndiye, Freuddan Einsteina kadar pek çok ünlü kişiyle tanışıyor ve içgüdüsel zekâsını en akla gelmez istekleri yerine getirmek... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 478 sayfa

3 Ocak 2019 tarihinde , Türkiye İş Bankası Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9754581525
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.1 puan (9 kişi)
44 okumuş, 43 okumak istiyor, 0 okuyor

7.7 puan (22 kişi)
49 okumuş, 57 okumak istiyor, 1 okuyor

7.6 puan (24 kişi)
58 okumuş, 39 okumak istiyor, 2 okuyor

8.4 puan (22 kişi)
43 okumuş, 26 okumak istiyor, 0 okuyor

9.1 puan (24 kişi)
35 okumuş, 44 okumak istiyor, 1 okuyor

9.4 puan (16 kişi)
34 okumuş, 60 okumak istiyor, 2 okuyor

9.3 puan (6 kişi)
6 okumuş, 37 okumak istiyor, 0 okuyor

8.7 puan (21 kişi)
36 okumuş, 53 okumak istiyor, 1 okuyor

9.0 puan (20 kişi)
36 okumuş, 68 okumak istiyor, 2 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

80 kitap, 589 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Geb emresari44
2 kişi
eulederminervas megoer Serginho Mervem beytullah_95 arden kaan doğanay Ulrich Bektas Geçer solsoledo biblio_ gizemgokcek Hypatia naletolası bilalante leuhrall skyozlem enamels Junior5f oM3y MeSu bandini Daytuna ela darqfly Medes fatoniko KubraKarakas ANYANKA idil Geb8 anı Lavin dincarslan ziminar acınseninefendindir hobiligırtlak chance otekiben
54 kişi
bogurtlen receli PulpFiction eliferen gzdkrc1 gulsenkocabas sırmotti Dr.Watson anagram beleşkitapçokgüzel elif güz bulutsu Ecavuslu inci16 Diloyy mustafasen KiKoo mevize cansu_yildiz bir kitaba bakıp çıkacaktım MujdeOzgumus melankolimelankoli minyaturben dilsizmütercim setenayk Zelig Uygar Murat G. mahsunonur grikaldırımlarıboyadım ekhobiaS Furkan Akyelken dharma duman giizemss Ilginn feredan Levninin Kızı factorfiction Secura
38 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Okurken önce Gog'dan sonra Papini'den nefret etmiştim. Bir insan bunları neden düşünür, neden yapar diye. Bir süre okumayı bıraktım, sonra yeniden başladım ve bitirdim. Nefretimin sebebi modern insanı hayat denen gürültünün içinde değil de kitap sayfalarının sakinliğinde görmekti. Papini sıradan bir modern olan Gog'u gözümüze sokuyordu, hepsi bu.

5 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

arasıra açıp okuyup hatırlanmalı

6 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Çok yaratıcı bir eser ile karşı karşıyasınız! Lakin benim elimdeki baskı Toplumsal Dönüşüm Yayınları'ndan çıkmıştı ve hem çeviri hem baskı ve dizgi kalitesi çok kötü seviyedeydi, dolayısıyla eserden almayı umduğum hazzı pek karşılayamadı. 7 yıldızın sebebi de budur. Okumayı düşünenlere Iş Bankası'ndan çıkan baskısını denemelerini tavsiye ederim.

6 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Giovanni Papini'n 1931 yılında Gog 1951 yılındada devamı olan Kara Kitap adlı kitapları yayınlamış. Roman Türk okulara İş Kültür tarafından iki kitap bir arada tek cilt olarak sunulmuş.
Papini sanki gerçekten yaşadığı, başından geçmiş bir olayı anı roman tarzında aktarmış. Mükemmel bir kurgusu var.
Yazar günün birinde bir arkadaşını ziyaret etmek için akıl hastahanesine gider ve orada tanır asıl adı Goggins olan dolar milyarderi garip kişiyi. Gog yazar olduğunu öğrendiyi Papini'ye okuması için anılarının olduğu bir zarf verir ortadan kaybolur. Papini bunları yayınladıktan 20 yıl sonra Meksika'dan arar yeni anılarını yollar.
Çok keyifli bir kitap alın ve okuyun pişman olmazsınız. Okuyun ve görün Gog'un para gücüyle yaptıklarını, dönemin ünlü kişilerini nasıl etkilediğini ve paranın nasıl bir güç olduğunu...

5 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

özgür'dür.

5 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Çünkü yaşamak,her andan vazgeçmek,durmadan kaybetmek,kendini yok etmekten başka bir şey değildir.
Gog mükemmel bir kitaptır.

5 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kitap,kurgusuyla baş kahramanıyla çağdaşlarından farklı bir yerde duruyor. Ben -ilk baskısından okuduğum için belki de sonradan düzeltilmiştir- çeviriyi yeterli bulmadım. Papini'nin diğer kitaplarını okuma isteği uyandırdı bende bu kitap.

4 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Gog müthiş derecede zengin bir adam , sonrasında tabiri caizse kafayı sıyırıp akıl hastanesine düşer. Gog zenginliğinin faydalarını sonuna kadar kullanmıştır. Parasinin acamadigi kapı yoktur. Parası ile zengin adamlarla , ünlü yazarlarla , ünlü siyasetçilerle görüşmeler yapıp bunları anilastirmistir. Pappini'nin düşünce dünyasına yolculuk niteliğinde bu kitap düşünce ufkumuzu geliştirecek nitelikte.

1 yıl, 1 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski