Dönüşüm

Kitap açıklaması henüz eklenmemiş.


Değerlendirmeler

değerlendirme
41 kişiden, 40 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Bu kitabı can yayınlarından yada cem yayınevinden okumanızı tavsiye ederim. Cem yayınevinin baskısında Politzer'in incelemesi de bulunuyor. Genel olarak yorumlara baktığımızda kitabın bazı okuyucular tarafından anlaşılmadığını veya anlaşılamadığını görüyorum. Bu konuda dediğim gibi doğru yayınevi ve doğru çevirmen seçimi kitabı daha net olarak algılayabilmemize olanak sağlayacaktır. Genel olarak akıcı olmadığı yorumu yapılmış bu durumda yanlış yayınevi-çevirmen tercihi olarak gözalınması gerektiğini düşünüyorum. Can ve Cem baskılarında kitap çok akıcı ayrıca Kafka'nın betimlemeleri üzerine de diyecek birşey olmadığını düşünüyorum.
Açık bir zihinle ve dikkatli bir okuma ile kitabı okuduğumuzda felsefi bir edebi öyküdür bu kitap. Diğer türlü yani sadece öykü olarak kitabı okuyup incelediğimizde basit-sıradan bir öykü olarak adlandırıp, öykünün basitliği üzerine birçok fikir yürütebiliriz. Kitabın kavranmasının diğer önemli kısmıda okuyucunun zihnine bağlıdır. Anlatılan basit ama akıcı bir öyküdür ama anlatılan ve anlatılmak istenen bir sistem eleştirisidir.

Öncelikle Gregor'un neden bir böceğe dönüştüğü konusunda herhangi bir ipucu veya bilgi kitapta yer almıyor. Gregor'un ailesinin aldığı borçlar yüzünden istemediği bir işte çalıştığını ve ailesinin aldığı borçları öder ödemez bu işten ayrılacağını bilgisi aktarılıyor. Gregor'un zoraki olarak bu işe girdiğini ve bu durumdan rahatsız olduğu ve yine bu durumdan kaynaklı kendisine yabancılaştığını görüyoruz. Gregor dönüşümden önce ailenin tüm yükünü omuzlarına almış biridir. Dönüşümden sonra yani çalışamaz duruma geldikten sonra Gregor'un odaya kapatılıp karantinaya alındığını görüyoruz. Sistem için Gregor artık işe yaramayan birisidir çünkü artık çalışamamakta-çalışmamaktadır. Gregor'un sistem dışı farklılığı onun tecrit edilmesi sonucunu doğurmuştur. Gregor'u hem bir hasta hem de bir tutksak olarak betimleyebiliriz aslında. Ailesi ilk olarak onu bir hasta olarak görmüş ilgilenmiş, ama daha sonra onun bu dönüşümünün aile içi çıkarlarına ters düştüğünü görüp onun tutsak etmişler, yok saymaya başlamışlardır. Buradaki aile figürü aslında bir nevi sistemi temsil etmektedir.Aile çıkarlarına artık yaramayan oğullarını artık bir böcek olarak adlandırmışlardır. Ailede oterite babadır. Anne ve kızkardeşin yoğun ilgisi (uyku saatlerindeki ilgiler vs) ataerkil toplumun etkilerini göstermektedir. Gregor'un zoraki olarak yapmak zorunda olduğu bu işten bir böcek olarak kurtulduğunu, kendisine yabancılaşmışken döünüşüm sonrası müziğe olan ilgisini keşfettiğini görüyoruz. Ama tam ollarak bir özgürleşme durumun sağlanmadığı çok açık bir biçimde anlaşılmakta. Gregor ailesi tarafından dönüşümden sonra düşünmeyen sorgulamayan biri olarak görülüyor artık onun bir insan olmadığı çıkarımı yapılıyor. Gregor ise tam tersi hala içinde insani duygular taşıyıp (ailesi düşünmesi vs.), düşüenbiliyor.Ölümü de bir insan gibi noktalanıyor. Kısacası sistem bu öyküde kendisinden olmayanı çok net bir biçimde bir nevi tecrit ederek, eritmeyi başarıyor. Akıcı, basit ve çok anlamlı bir kapitalist sistem öyküsü. Ayrıca Kafka'nın bazı noktalarda(aile gibi) Gregor ile uyuştuğu notlar arasında yer alıyor.

6 yıl, 9 ay önce
18 kişiden, 18 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Dikkatli okunursa felsefi bir hazine, okunmazsa basit bir öykü kitabı.

7 yıl, 2 ay önce
13 kişiden, 13 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Eğer birilerinin istediği gibi olmazsanız hiçbir çığlığı duyulmayan elinden bir şey gelmeyen zavallı Gregor Samsa gibi bir köşede onlar için değersiz hayatınız sessizce son bulur.

Kesinlikle hepimiz birer Gregor Samsa'yız.

Öncelikle kitabın değerini anlamamda can yayınlarının çevirmeni Ahmet Cemal'in etkisi büyük.Eğer kitabı bu yayınevinden okursanız kesinlikle önsözünü ve sonsözünü atlamayın.Üstelik kitabın sonuna konmuş Kafka'nın bu öyküyü yazarken ruh halini yansıtan mektuplarda bir hayli değerli benim için.

Kitap yalın bir dille akıp gidiyor ve zaten çok da kısa.Öyküde Gregor'un dönüşümünün yanı sıra sistem olarak simgeleştirilen ailenin de dönüşümü anlatılıyor.İlk başta oğullarının hastalandığını sanan ailenin günler geçtikçe Gregor'un iyileşmemesinin yanında artık çalışmıyor ve kendilerine bakmıyor oluşuna da duydukları öfke artıyor.Bir süre sonra artık onun oğulları değilde tamamen bir böcek olduğuna inanmaya başlıyorlar.Bazı bölümlerde zavallı Samsa'nın çaresizliği içimi acıttı.Ailenin ondan kurtulmaya çalışması ve böceğin buna daha fazla dayanamayarak ölmesi derin bir sızı hala içimde.

Kısacası okunması gereken bir kitap, tekrar tekrar.

7 yıl önce
18 kişiden, 10 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

bende mi gariplik var bilmiyorum ama kurgusu çok zayıf olan, alelade, basit(beğenmememin asıl sebebi) bir kitap bana göre.

yer yer sisteme yaptığı eleştirilerde hatta bazen sistemin kendimizi gereksiz bir böcek gibi hissettirdiği konusunda haklı olmasına karşın pek güzel bir kitap değil, beklentimin çok altında kaldığı gibi kafkanın diğer kitabı davayı okuyup okumama konusunda da şüpheye düşürdü beni.

bu kadar popüler olup isim yapmasının tek sebebi kafkanın sistemi eleştirmesi ve bu tarz yazıların gereğinden fazla alkış toplaması olduğunu düşünüyorum.

7 yıl, 4 ay önce
10 kişiden, 10 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Franz Kafka bilindiği üzere Praglı Yahudi fakat Almanca konuşan bir vatandaştı. Bu yüzden ne Prag halkı tarafından kabul gördü ne de Almanlar tarafından. Bu yüzden hayatında bir çok zorluk çekti. Ayrıca aile hayatında da özellikle babasıyla olan ilişkisinde başarı bir birey olamadı. Babasının her zaman Franz Kafka'yı yani kendini bir böcek olarak gördüğünü düşünüyordu. Bu eserde bunun bir yansımasıdır. Gregor Samsa adlı yaratmış olduğu karakterle hayatın her karesini sorgulamıştır.. Okumanızı tavsiye ederim. Farklı bir bakış açısı güzel bir eserin ortaya çıkmasına neden olmuş..

6 yıl, 11 ay önce
31 kişiden, 7 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
1 puan

İğrenç bir kitap. Uzun zamandır almayı düşünüyordum. Devam ettiğim yazarlık kursunda ders konusu olunca aldım ve zaten ince olduğundan (yorum ve eklenen son söz ile 100 sayfa) bu gün bitiririm. Kurgusu zayıf, akıcılığı olmayan, fantastik olmasına karşın sıkıcı bir kitap. Fakat klasiklere nasıl girmiş anlamış değilim. Demek ki benim cehaletimden dolayı kıymetini anlayamadım. :)

7 yıl, 10 ay önce
8 kişiden, 6 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

kafkanın anlatmak istediği kişinin sanayi devrimi ve kapitalizmle beraber insandan ve insanlıktan uzaklaşması olayını takdir ediyorum.ancak bu roman çok basit,anlatmak istediği konu olarak mükemmel ancak edebi olarak büyük bir değer olarak görmüyorum kitabı.dostoyevskiyle asla kıyaslanmaz ama dostoyevski üstad kafkanın anlatmak istediğini çok daha edebi bir şekilde değerlendiriyor.kafkayı okuyunca üstadın büyüklüğünü bir kez daha anladım.

7 yıl, 10 ay önce
5 kişiden, 5 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Günümüzde herkesin kendisini böcek gibi hissettiği zamanların olduğunu itiraf etmeliyiz.Sistemin dışına çıkıldığında toplumun bakış açısını olduğu gibi yansıtan bir baş yapıt olduğunu düşünüyorum.

8 yıl, 2 ay önce
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Günümüzde artık herşeye nasıl yabancılaştığımızı ve herşeyden nasıl uzaklaştırıldığımızı anlatıyor kitap.Toplumda oluşan düşüncelerden, önyargılardan dolayı dışlanmış bir kişiliği gözümüzün önüne getiriyor.Okumaktan büyük bir keyif aldım.

7 yıl, 11 ay önce
8 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
3 puan

Sevemedim.

7 yıl, 6 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

kafkanın gerçeküstü dünyasına ilk adımımı atmamı sağlayan,okuduktan sonra beni diğer kitaplarını da okumaya sevk eden ve bi çırpıda okunabilecek cinsten.kitap bir süreliğine böceklere insan,insanlara böcek gözüyle bakmamı sağlamıştır.

7 yıl, 11 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kafkanın karamsarlığını,kalabalık içindeki yalnızlığını ve bunlardan dolayı kendisini işe yaramaz görüşünü anlatış biçimi ve benzetmesi muhteşem. Mutlaka okunmalı.

7 yıl, 8 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

"Kendi kişisel hayatı için yaşamıyor o, kendi kişisel düşünceleri için düşünmüyor. Ona öyle geliyor ki, bir ailenin zorlamasıyla yaşıyor ve düşünüyor; bu aile onun düşünme gücünden ve canlılığından daha fazlasına sahip, ve o bu aile için, kendisinin bilmediği bir yasaya uygun olarak, biçimsel bir gerekliliktir. Bu bilinmeyen aile ve bu bilinmeyen yasalardan dolayı serbest kalamıyor."

F.Kafka kitabı özet geçmek iste herhalde tamı tamına bu cümleleri sıralardı.-Bu paragraf "Aforizmalar" kitabından"-

Kısaca;
Bireyin yabancılaşması ve kapitalist düzeni karşısına alarak

+"ben bu oyunu bozarım aga!!" diye haykırmasıdır.
hepimiz gregor samsa'yız.

7 yıl, 6 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Belki de bir kez okunmayla anlaşılamayacak bir kitap. Mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum, Kafka'nın farklı bir tarzı var.

7 yıl, 10 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Çok etkileyici bir başyapıt.Nasıl olmuşta şimdiye kadar okumamışım.Can yayınlarından Ahmet Cemal'in çevirisiyle okudum ve kitabın sonunda Kafkanın mektuplarından ve güncesinden notlar vardı.Kitabın kapağına böcek resminin çizilmesini iistemediğini biliyor muydunuz?

7 yıl, 10 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

inanılmaz farklı bir kurgu ve muhteşem bir anlatım... yabancılaşma ancak bu kadar fantastik anlatılabilirdi..

7 yıl, 5 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Gregor Samsa'nın dönüşümünden sonra ailesinin(toplumun) tiksindirici çıkarcı, kişiliklerini gözler önüne sermiştir.

7 yıl, 1 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Bu kitabı tanımlayabilecek en özgün cümle: "Bu kadar açık ve net bir anlatımla bu kadar karmaşık (belki de saçma) ve derin bir başka öykü yazılmamıştır herhalde"

Bazı kitaplar vardır, -yüzeysel bir okuma yapıldığında- insana çok sıkıcı gelir. İçerdiği öykü öyle saçma, öyle anlamsız gelir ki insana, "bu ne saçma roman" der ve benim yaptığım gibi kitabı kaldırıp bir kenara atar. İşte öyle bir kitap bu... Belirli bir zaman sonra kitabı dingin bir kafayla, farklı bir okuma yaparak, yavaş yavaş, düşünerek ve özümseyerek tekrar okudum. Kitabı bitirdikten sonra gözlerimi belirli bir noktaya sabitleyerek, düşüncelere daldım. Belirli bir süre sonra "Bu öykü beni anlatıyor" diye mırıldandım.

Kendimi bildim bileli iletişim kurduğum her insanın beyni bilinçaltıma "-insan olarak kalmak ve böcek olmak istemiyorsan- büyü, oku ve adam ol, daha sonra da topluma yararı (menfaati) olan birey ol" diye fısıldadı. Evde, okulda, işte, yolda, her mekanda, her durumda hiçbir şeyi "sorgulamadan" kurallara, düzene ayak uydur (yoksa böcek olursun) diye fısıldandı. Nerden bilebilirdim ki, bunları yapmanın "insan" olarak kalmaya yeterli olamayacağını. Ta ki Dönüşüm'ü okuyup anlayana kadar. İnsan olduğumu sanırdım, meğerse köleymişim... Bu kapitalist düzen iki seçenek sunar: Ya Böceksindir, ya da Köle.

Kafka'yı anlamak zordur. Yaşadığında böcek muamelesi görür, öldükten sonra ise köle. Öldükten sonra maddi ve manevi olarak sömürülür... Kafka, Dönüşüm'ü yayınlayacak yayınevine, kitabın kapağına böcek resmi değil, insan resmi çizilmesini söyler. Kitabın kapağına böcek resmi çizilmesinin, öykünün anlaşılmasını zorlaştıracağını söyler. Kitabın kapağına böcek resmi basan yayınevlerinin anlayamadığı Kafka'yı benim anlamamam doğal.

7 yıl, 2 ay önce
6 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Bitirmek için büyük çaba sarfetmesenizde, bitirdiğinizde "Bu neydi şimdi? " diyebileceğiniz türden bir kitap...

7 yıl, 1 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

çok güzel bir aile ve toplum eleştirisiydi.Gregor un dönüştüğü böcek aslında özgür bir bireyi temsil ediyordu.ailenin çocukları baskı altına alması çocuklarına söz hakkı vermeyip kendi istekleri doğrultusunda yaşamaya mecbur bırakmasını çok ağır eleştiriyor.gerçekten harika. . .

6 yıl, 11 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Hayatın yaşattığı yabancılaşma duygusunu kitabın her sayfasında hissedeceksiniz. Kitabı okuduktan sonra ya çevrenizdekilere ya da kendinize karşı daha duyarlı yaklaşacağınız bir kitap. Çok kısa sürede okunabilen ancak üzerinde uzun süre düşünülmesi geren ve gizli anlamlar adına keşfedilmesi gereken bir eser.

6 yıl, 8 ay önce
3 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kafkanın Dava kitabı için ilk cümle ile beni içine çekti demiştim, bu kitap ise bambaşka, kendinizi adeta bir kasırga hortumunu ile kitabın içinde buluyor ve bir anda o hortumun içinde afallarken kitabın ana karakteri Gregor’un yatağında onun gibi bir böceğe dönüşüveriyorsunuz. http://gokii.net/2010/10/donusum-kafka/

8 yıl, 7 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Çok güzel bir eser,gerçek bir başyapıt.Kafka'nın eserlerinde insanın her durumunu görmek mümkün.

8 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

6 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

kafka'yı sevdim.

7 yıl, 9 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kafka bir dahi. Gregor Samsa ise benim !

7 yıl, 8 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

ÇOk beğenerek okuduğum bir kitap

7 yıl, 7 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan


Bu sıra dışı kurgusuyla verilen mesajı alıyorsunuz ve kendinizdeki dönüşümün de farkına varabiliyorsunuz. Bir böcek bakış açınızı değiştirebilir.

6 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

İlk kez Kafka okudum ve şimdiye kadar okumadığıma pişman oldum. Meğer ne kadar sürükleyiciymiş? 2012'de yazılmış olduğu iddia edilse inanabilirdim; ancak bu kitap 1915'te yazılmış.Böyle yalın ve günümüz akıcılığı ile..
Fantastik klasmanına koymak doğu mudur, okuyucuya kalsın, bir ara böcek olup olmadığımı sorguladım..:))

7 yıl, 7 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

''Doğru yol yerden bir karış yüksekte bulunan gergin bir ip gibidir. Fakat bu ip, üstünde yürümek için değil de insanın ayağının takılıp tökezlemesi için vardır ancak...''


naber samsalar?

7 yıl, 7 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

İthaki yayınevinin çevirisini pek beğenmesem de yine de kitabı severek okudum.

7 yıl, 7 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Çok gerçek bir hikayeydi.

7 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kafka'nın okuduğum ilk kitabı oldu.Kitabın ilk giriş cümlesi bence okumanız için yeterli sebep olacaktır.

7 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Bir böceğin gözünden hayat..

7 yıl, 7 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Bir başyapıt..

7 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

mükemmel betimlemelerle dolu mükemmel bir kitap. gregor samsa'nın hazin hikayesi.

7 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

inanılmaz.

7 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Franz Kafka ve dönüşüm için buraya sözcükler sığmaz. Kesinlikle herkes tarafından okunmalı

7 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

http://oklapkutuphanesi.blogspot.de/2012/02/franz-kafka-donusum.html

7 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kendiimi buldum diyebilirim.

7 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

"Gregor keşke benim kardeşim olsaydın, sana nasıl da bakardım ben" diye diye okuduğum kitap.

Her zaman diyorum, yine diyeceğim Kafka büyüksün!

6 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

iki türlüsünü de okumuş bir insan olarak söyleyebilirim ki, orijinal dilinde okunması gereken bi eser. hikayenin kendisi durağan ve olaysız olsa da arkasında yatan olaylara indikçe ilginçleşiyor. okuduktan sonra kafka'nın hayatına ve özellik babasıyla ilişkisine (babasına yazdığı ama yollayamadığı mektuba vs.) göz atmakta fayda var.

7 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Okurken onları yaşatabilen bir yazar.Başka söze gerek var mı ?

7 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Verdiği mesajın anlam dolu olması çok hoşuma gitti ve bana farklı bir bakış açısı kazandırdı.

7 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Kafka deyince ilk akla gelen roman.

7 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

harika bir kitaptı.

6 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Bir dönüşüm ancak bu kadar başarılı anlatılabilirdi. Yani bu kitabı film yapamassınız! sadece okumalısınız! okumadan, böceğe dönüşen bir adamın duygularını başka hiçbir şekilde anlayamazsınız çünkü. çok güzeldi yaa :)

6 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Aç gözlülüğün yarattığı bu sistemde istemesende köle oluyosun. Kafka diyorki bazı değerlerimizi kaybetmememiz lazım. Doğanın kanunu sende yaşlanacaksın seni bir böcek olarak görecekler fark ettirmeyecekler ama ölümün mutluluk getirecek ve timsah gözyaşlarını… İşte böyle bir davranışın yanlış olduğunu savunuyor. Her şey bir at yarışı olmamalı, bu kadar olmamalı, ama gençleri görüyoruz birer moron olma yolunda gözerinde morluklarla 7/24 bankamatikler gibiler… Unutulan şeyse insan oldukları, geleceğin bankamatikleri değil ! Üstelik sadece insanda değiller, gençler, yaşamlarının en güzel en körpe vakitleri… Onlar insan olduklarını unutuyorlar birbirlerini ezmenin mübah olduğu birinin bir diğerinin ayağını kaydırma çabasının normal göründüğü ekosistemlerinde birer canlı! olarak yaşıyorlar. Çalışmayıp haytalık yapanlarsa böcek sıfatını alıyor. Çalışmakta lazım ama köle olmamak lazım kafka işte bunu diyor. İnsan birazda yaşamına zaman ayırabilmeli… olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol… kısaca: Yabancılaşma(olumsuz)…

6 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

kafka'nın zirve eseri bence..bireyin yalnızlığı ve anlaşılamaması üzerine harika bir uzun öykü..

6 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Felsefenin ve edebiyatın sıkça yararlandığı basit ve açık bir metin.

6 yıl, 11 ay önce


Baskı Bilgileri

Ciltsiz, Ayhan Matbaası, 102 sayfa
Haziran2015 tarihinde, Can Sanat Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9789750719356
Dil
Türkiye Türkçesi

Diğer baskılar


Benzer Kitaplar

Şu An Okuyanlar

cornerstone dilekalikoc
2 kişi

Okumuşlar

alwaysbooks lalala27 Katre aslıhankaplan RinaS uykucu şirin Sevinç K.D. eliflik Hercule Poirot GulsahK. onrony Ayşe Parlak lahus gizemgokcek Berrak Yağmur Önal srtcblgc HarleyQuinn Gülci mavisevenbiri disizebuk Hakan Küçükdurmaz ozgelu cuneytbesirli absque.poeta.chakr firehawk85 hefe Nur8777 pialaylay beyincini Mizgin ezelneva mythesk gamzenursongur luffy fidd limon Witch oburebur divisible
112 kişi

Okumak İsteyenler

yasemingulle sahikaakgenc gosha HAKAN UZERLİ menekselimektup
5 kişi

Takas Verenler

Takas veren bulunamadı.
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski