Dinle Küçük Adam (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Hitlercilerin milyonlarca insanı öldürmelerinden sonra, kalkmış onları asıyorsun. Milyonları öldürmelerinden önce nerdeydin peki, o zaman ne düşünüyordun? Düzinelerle ceset oturup düşünmen için yeterli neden değil miydi? İnsanlığının kıpırdanması için milyonlarca ceset mi gerekliydi?
---
Ne kurşun sıkma ne de darağacına çekme seni içinde bulunduğun bataklıktan çekip çıkaramaz. Şöyle bir kendine bak, Küçük Adam. Kurtuluşunun tek yolu, tek umudun budur, kendine bak!

******

Wilhelm Reichın, deyimleşmiş küçük adama seslenişi, bilimsel değil, insanca bir belgedir. 1946 yazında, yayımlanma amacı olmadan, Orgon Enstitüsünün arşivi için yazılmıştır. Uzun yaşam ve acı deneyimlerinden damıtılan, kendi gerçek gereksinimlerinden bilincine varmaları ve artık zalimce kendi kendilerini mahvetmekten vazgeçmeleri için, insanlara yöneltilmiş sarsıcı bir çağrıdır.

************

Binlerce yılın bakış açısından görebiliyorum seni, binlerce yıl geçmişten ve binlerce yıl gelecekten bakıyorum sana. Kendinden korkma duygundan kurtulmanı istiyorum. Daha mutlu ve daha insana yaraşır bir yaşam sürmeni istiyorum. Kasılmış bir beden yerine. Canlı, yaşayan bir bedenin olsun istiyorum: çocuklarından nefret etmek yerine onları sevmeni, karına, evlilik gereği işkence yapmak yerine onu mutlu etmeni istiyorum.

************

Freudun dostu ve yardımcısı Wilhelm Reichin olağan­üstü manifestosu. Tüm insanlığa, hepimize, tüm küçük adamlara yöneltilmiş tehditkâr bir söylev. Ama bütünüyle bizim, insanın, halkın yanında. Dinle Küçük Adam, tarihsel sorumluluğuınun bilincinde Avrupalı bir aydının kaleminden çıkmış, küçük, parlak, ufuk açıcı bir uyarı. Çoktan klasikleşmiş bir vicdanî başkaldırı. Her okurun kitaplığında bulunması gerekiyor.
Açıkça görülüyor ki, insanın içindeki yaşamgücü zayıftır; tehlikelere karşı dayanıksız durumdadır. Vebalı bireye elini uzatsa, kolunu kaptıracak, varı-yoğu alınacak, sonra da kendisiyle alay edilecek ya da ihanete uğrayacaktır; güvendiği herkes onu aldatacaktır. Bu böyle gelmiştir; ancak böyle gitmemelidir. İnsanın içindeki ya­­şamgü­cünün korunma ve gelişmesi savaşımında, katılık gerektiği durumlarda katı olunmasının zamanı gelmiştir; insan, hakikatlere korkmadan tutunduğu sürece katı davranışlarla doğallığını yitirecek değildir.

******

Hitlercilerin milyonlarca insanı öldürmelerinden sonra, kalkmış onları asıyorsun. Milyonları öldürmelerinden önce nerdeydin peki, o zaman ne düşünüyordun? Düzinelerle ceset oturup düşünmen için yeterli neden değil miydi? İnsanlığının kıpırdanması için milyonlarca ceset mi gerekliydi?
---
Ne kurşun sıkma ne de darağacına çekme seni içinde bulunduğun bataklıktan çekip çıkaramaz. Şöyle bir kendine bak, Küçük Adam. Kurtuluşunun tek yolu, tek umudun budur, kendine bak!

******

Wilhelm Reichın, ... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

160 sayfa

Arya Yayıncılık tarafından yayınlandı


ISBN
9789758491513
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.5 puan (188 kişi)
374 okumuş, 252 okumak istiyor, 8 okuyor

8.9 puan (312 kişi)
678 okumuş, 624 okumak istiyor, 24 okuyor

7.9 puan (307 kişi)
723 okumuş, 291 okumak istiyor, 15 okuyor

8.0 puan (136 kişi)
351 okumuş, 166 okumak istiyor, 6 okuyor

8.4 puan (482 kişi)
1126 okumuş, 726 okumak istiyor, 38 okuyor

8.2 puan (267 kişi)
724 okumuş, 634 okumak istiyor, 32 okuyor

8.4 puan (209 kişi)
457 okumuş, 265 okumak istiyor, 18 okuyor

8.1 puan (293 kişi)
750 okumuş, 277 okumak istiyor, 9 okuyor

8.8 puan (212 kişi)
416 okumuş, 427 okumak istiyor, 24 okuyor

7.7 puan (197 kişi)
681 okumuş, 339 okumak istiyor, 23 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

155 kitap, 606 oy
30 kitap, 152 oy
87 kitap, 514 oy
1258 kitap, 6315 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

sydbarrett turgut özben gelenler Ryuzaki veronika Seda Yılmaz kitapbaz Elif Kısa nazarlık
9 kişi
Hawkstone mlk costanzo88 memuzin beytullah_95 lalenergis zeynep. Şah-Rû OzLEm sonkitapbükücü ParanoyakVisne Secura Kitapkurdu33 bensu06 İlknurkozan efendi zibidi antoine roquentin yellowsubmarine illetyus AmonRA feredan Sonsuzgeceler sacredblame enkozalisindan TheVoice Nurgurcan Elif Büşra blanchê yasamkitap pazartesi puduhepax MUSON mustafasahin gizgiz Nebelmeer bagunsak ejderha Emell gza
390 kişi
şüheda stylish karperi tarçınportakal ulucay38 emel elif özgün ve özgürüm Fishy gizemke mahsunonur Melinistik Canga Sekerperisi neverlandin ruhu y_bulut yansıma gizemkitap imdbsever secil kosan_balik nesile Alpitorenk Yasemince kacinciyeni ALİ H77 rico tansu altan queenish yagmurkayhan annabell1a pmjude üftirik K.K kareler aklar s.aksoy melinda Seraly Veronika nuclear
200 kişi
remi
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bu kitapdan önce Freud' un öğrencilerinden olan Wilhelm REICH' in hayat hikayesi okunmalı hakkında bilgi sahibi olunmalı. Önemli bir heriftir ve okunmalıdır, bilinmelidir.

7 yıl, 1 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Anlatılmaz okunur ..Biraz cesur olmak iyidir elinizdeyse bu kitap.

7 yıl, 5 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Tokat gibi cumleler ile dolu, arada tekrar okunulasi bir kitap..

7 yıl, 3 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

okullarda zorunlu okuma , sevgili adayına ilk sorulacak olmalı

7 yıl önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

kitabı okumaya başladığımdan beri "yaşaaa, varooolll!" naralarını ironiyle karışık savuruyorum sağa sola. her seferinde de içim burkuluyor aslında. bu kısacık kitapta acı bir gerçeklik var.
biz küçük insanlar, sağ eliyle sol yanağına tokat atıp kimin vurduğunu arayanlarız.

" on ya da yirmi yıl önce olan şeyleri anımsayacak bir bellekten yoksunsun, bu yüzden iki bin yıl önce söylediğin aptallıkları yineleyip duruyorsun. bu yetmiyormuş gibi "ırk" "sınıf" "ulus" gibi, bir dine bağlı olma zorunluluğu ve sevginin yasaklanması gibi aptallıklarına bir bitin hayvan postuna yapışması gibi yapışıyorsun. zavallılığının bataklığında ne denli derinlere battığını görme yürekliliğini gösteremiyorsun. arada bir bataklıktan başını çıkarıp Yaşaa, Varol! diye bağırıyorsun. bataklıktaki bir kurbağanın vıraklaması bile yaşama senin bağırmandan daha yakındır."

kitabın altı çizili cümlelerinin tümünü paylaşmak isterdim lakin neredeyse tamamı çizik.

siz en iyisi alıp okuyun. mutlaka!

6 yıl, 4 ay önce
3 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Kırık bir adamın yazdığı kitap. Kitabı değil adamı inceleyeceğiz de inceleyeceğiz derken öyle uzun uzun anlatamam girin wikipediadan, ekşiden filan okuyun. Tabii ben oradan okumadım, benimkisi genel kültür de sizde yoktur, siz girin okuyun. Okuyunca vereceğiniz tepki; adam tam bir pislik çıktı Rıza Baba!
Şimdi zor bir çocukluk geçiriyor bu meymenetsiz adam. E kırık bir adam oluyor haliyle. Orgon diye bir enerji bulduğunu iddia ediyor, bunun her derde deva olduğunu söylüyor ve bunu parayla filan satmaya kalkıyor. Haliyle Amerika' dan kovuyorlar bunu, hatta her yerden kovuyorlar. Vay efendim siz minisiz kovan diyerekten siz beni anlamadınız, ben bütün insanlığı kurtaracaktım, ben mesihtim ulan babında bu kitabı yazıyor. İçini döküyor kısaca bu kitapla. Önce yayınlamıyor ama arkadaşları çok iyi kitap oğlum bu, yayınla bunu filan diye ısrar edince fikri değişiyor da yayımlıyor. Bu adam sevişmeli, öpüşmeli, cinsellikli filan bir adam, siz bunu okumayın, boşverin.
Dinle küçük adam derken, oradaki küçük adam hepinizsiniz. Sensin, senin sevgilin, baban, bindiğin dolmuşun şoförü filan. Size diyor yani, yoksa bana bir şey dediği yok adamın. Devleti siz var ediyorsunuz, sonrasında sanki varlığınızı ona borçluymuşsunuz gibi davranıyorsunuz diyor özetle. Ama bunu benim gibi kibarca söylemiyor. Malsın lan sen diyor. Az kalıbının adamı ol diyor, küçük, ezik bir şeysin diyor. Bana değil tabii, size.
Ya aslında orgon olayına girmeseymiş baya sempati duyulacak bir adammış kendisi. Sevişmeli, öpüşmeli düşünce tarzı tam benlik. Siz okumayın bu kitabı adam size mal diyor sonuçta ki mal en naif tabiri gerisini sen düşün.
Çevirisi çok güzel olmuş, sanki kötü olsa anlayacaksınız da ama olsun yine de güzel olmuş diye yazın siz her kitabın altına, getirisi var bu kalıbın, entel bir hava yaratıp hatun düşürmenize yardımcı olur.
Aslında psikanalizmin babası sayılabilecek Freud' u bile etkilemiş, onun devrim niteliğindeki görüşlerini dahi bir adım öteye taşımış bir adam Reich. Tam bir tabu savaşçısı, o kesin de işte delilik ile dahilik arasındaki ince çizgide gidip gelen bir adam belli ki. Bu kitap, bu deli-dahi adamın insanlık ile ilgili tüm sitemlerinin bir özeti niteliğinde, lan aynı ben dedirten yerleri var gerçekten.Eminim aynı seni de anlatıyordur :) Neyse bak şimdi adam ne diyor;

Sanki ''kişisel özgürlük'' ve ''kişisel büyüklük'' sana hiçbir şey demiyor ve ''ulusal özgürlük'' ve ''devlet çıkarları'', kemik gördüğüne sevinen bir köpek gibi senin ağzının sularını akıtıyor.

Yalnız Riech! İnsanı aşağılamak için bir daha hayvanları kullanırsan külahları değişiriz ona göre!

Hayvanı kullanmadığı bir alıntı daha ekleyeyim;

Duvarları tezekle yoğurulmuş, kireç badanalı evinde yaşayıp duruyorsun. Ama öte yandan, ''kültür sarayı'' na bakıp övünüyorsun.

Bir alıntı daha:
Senin masken düştü. Senin kaygını biliyoruz: ''ahlak ve kamu düzeni'' Aslında sen otellerde hizmet eden kadınların bacaklarına çimdik atmak için can atıyorsun.

Ama dediğim gibi okumayın, sonuçta sevişmeli bir adam ve size mal diyor.

5 yıl, 2 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Dinle Küçük Adam; 1946 yılında yayınlanma amacı olmadan Wilhelm Reich tarafından yazılmıştır. Deli-Dahi arasındaki ince çizgideki Reich; ünlü psikiyatristlerden Sigmund Freud'un öğrencisi olup tıp fakültesinde ruh çözümlemesi üzerine çalışmalar yapmış bir bilim adamıdır. Ansiklopedik bilgiye göre; “Ruhsal hastalıkların tedavisinde cinselliği bir tedavi aracı olarak kullandı, başarı sağladı ancak muhafazakar toplumdan gelen tepkiler üzerine geri adım atmak zorunda kaldı. Ayrıca orgazm esnasında yayılan orgon adını verdiği ve çoğu insanın Tanrı dediği bir ilkel kozmik enerji keşfettiğini söyledi. Sağlıklı bir hayat için gerekli olduğunu düşündüğü bu enerjinin atmosferden toplanarak depolanması amacıyla telefon kulübesi boyutlarında olan Orgone Enerji Akümülatörü'nü icat etti. Nezle, iktidarsızlık ve kanser gibi hastalıkları tedavi ettiğini düşündüğü bu buluşu gazetelerde "seks kutuları" adıyla yayımlandı”. . Yaptığı işe inanan ve onu geliştiren deneyimleyen adamlara bayılıyorum şahsen benim aklıma gelmez Freud’un öğrencisi olmak böyle bir şey sanırım :) Tabi yazıları yasaklanmış o da başka ülkelerde yazmaya devam etmiş yasağa uymadığı gerekçesiyle tutuklanmış, yazıları için bir savunma yazıp mahkemeye vermiş fakat bilimsel konular üzerinde karar verecek merci olmadığından 2 yıllığına hapse atılmış 1 yıl yattıktan sonra kefaretle çıkmış kısa bir zaman sonra da kalp yetmezliğinden ölmüştür.İşte yazarla tanışmam bu ilginç hikâyeyi okuduktan sonra başladı en bilinen eseri de Dinle Küçük Adam.
Dinle Küçük Adam; insana kendisini sorgulatan bir başucu eseridir. Reich bu eşsiz eseri yazarken neleri baz aldı nelerden etkilendi bilemeyiz ama insan ruhunun derinliklerine inmesinde çocukluğunda annesinin öğretmeniyle yaşadığı yasak aşk sonra kimyasal maddeleri içip günlerce kıvranarak ölmesinin onu çok etkilediği söylenenler arasında.
Bu kitabı yazmasının amacı her gün içimizde var olan küçük adamın farkına varmak ve ondan kurtulmamızı sağlamak. Çünkü küçük adamlar sadece kendilerini yiyip bitirmezler, ailesinden başlayarak, tüm toplumu hatta büyük adamları etkilerler.
Kitabın dili ağır sayılabilir ya da bilemiyorum çeviriden de kaynaklanıyor olabilir. “Sen dili” kitabı bireyselleştiriyor tüm suçlamaları üzerine alınabiliyorsun. “Bana mı bu laflar, evet ya zaman zaman bende böyle yapıyorum” dediğim noktalar çok oldu kısacası tokat etkisi yaratması nedeniyle kitap insan olma büyük adam olma gerekliliği konusunda istenilen hedefe ulaşabilir. Bunun yanı sıra içinde karikatürize edilmiş fotoğraflarla yapılan vurgulamalar sayesinde okudum anlamadım deme şansınız yok :)
Kitaptan Altını Çizdiklerim:
-Yönetimi elinde tutan kişilerin, küçük adam için yetke istemesine, güç, iktidar istemesine izin veriyorsun. Ama sen, hiç sesini çıkarmıyorsun. Yönetimi elinde tutan güçlülere, ya da kötü niyetli güçsüz adamlara seni temsil etme yetkisini veriyorsun, onları seçiyorsun. Her seferinde aldatıldığını anlıyorsun, ancak bunu anladığında, iş işten geçmiş oluyor."
-Sevgi, çalışma ve bilgi yaşamımızın tükenmez kaynaklarıdır. Öyleyse, yaşamı onların yönetmesi gerekir.
-Gerçekten canlı ya da gerçekten yaşayan insanlar, insansal ilişkilerinde sevecen ve saftır, kuşku duygusundan uzaktır.

3 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

bazen beni iğnelediğini düşünsem de,bahsettiği kişinin ben olmadığını ve olamayacağını düşünerek kendime telkinler vererek okudum.sayfa sayısı olarak az,ama kısa sürede bitmeyen kitap.

6 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

İnsan soyunun ruhsal vebasını anlatan çarpıcı bir kitap ! Herkes okumalı..

5 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Hitabı ve söyledikleriyle güzel bir kitap... Söylediklerini iyi dinlemek lazım...

7 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Aşırı derecede seksist bulmuştum ilk okuduğumda ancak dönemin koşulları göz önüne alınırsa çok da şaşırtıcı değil.
Farklı bir bakış açısı görmek isteyenlere tavsiye ederim.

6 yıl, 6 ay önce
2 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

Ağır bir dili var, zinde bir zamanda okumak lazım...

6 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

en sevdiklerimden !

6 yıl, 6 ay önce
2 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Tamam, dönemine göre iyi bir kitap sayılabilir ama günümüzde çok büyük bir geçerliliği yok. Açıkçası okurken sıkıldım. Ayrıca arkasında sağlam bir felsefe de yatmıyor. Yani "koyun koyundur" zaten. Biraz özgünseniz, okumanıza gerek yok :)

6 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Herkesin okuması gereken, tokat niteliğinde bir kitap.

6 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Değerli

6 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

toplumsal eleştiri adına müthiş bir kitap. herkes kendine dönüp bir bakmalı. okunası okunası ;)

5 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

çizilecek yeri kalmadı bu kitabın. ne de yerinde bir kitap.

5 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

“Kutsal sözler ektim yeryüzüne
Kötülükler silinecek yakında
Palmiyeler solduğunda
Kayalar parçalandığında
Anlı şanlı krallar gazel misali
havaya savrulacak
Tufandan çıkan bir gemi
Benim sözlerimi taşıyacak
Ve tohumlar yeşerecek dünyada...”

Wilhelm Reich
Yaşlı bir bilgenin sözleriyle seslenmişti Wilhelm Reich, Dinle Küçük Adam adlı kitabında “...diktatörlere, despotlara, kurnazlara, zehirliler, sırtlanlara”...

Yazarların ve şairlerin yüreklerinde büyüyen duygular, bugüne ayna tutuyor. Lise yıllarında severek okuduğum yazarlardan biri de Wilhelm Reich’tı. Dinle Küçük Adam kitabı hayatlarımızın büyük bir bölümünü işgal eden küçük adamların büyük ve doğru hakikatler peşinde koşmak yerine küçük yanlışları yol gösterici olarak yaşamayı kendine hedef seçmesi ve bunun kaçınılmaz sonuçlarını sorgulamak adına zevkle okunacak kitaplardan. Kitabı okuyup bitirdikten sonra içinde bulunmak istediğimiz hayat ve dışında kalmak istediğiniz hayat bu ortak noktada başlıyor.

5 yıl, 6 ay önce
2 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

Bence okunması oldukça gereksiz bir kitap

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

çok etkileyici

5 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Sanırım bir yorum yapacak olursam ; "Tuhaf bir kitapla karşılaştım." olurdu. Beni durmadan yeren ve gözümün yaşına bakmayan bir kitaptı bu :) Aynı zamanda kendini sürekli tekrarlayan bir kitaptı. Bir bakıma kendimizi tekrarladığımız zamanlardaki gibi. Verdiği bilgiler çok hoştu tabi zaman zaman sıkıldığım anlarda oldu. Ama tamamına değinmek istediğimde kesinlikle alıntılarla dolu olan ve birçok mesaj çıkarabileceğim bir kitap vardı ortada.

Vurguladığı ve göz ardı ettiğimiz bir çok düşünce yatıyor altta , bunlardan bazıları ;
"Bir kaç düzine ölü görmek seni heyecanlandırmıyor. Milyonların ölmesi mi gerekiyor sende insani duyguların uyanması için?"

"Sen sorumluluk yüklenmekten ve sevmekten korkuyorsun. Bu sebeple başkalarının aşkını,emeğini ve bilgisini sömürüyorsun ve diğerlerinin mutluluğuna kıskanarak bakıyorsun."

En beğendiğim kısımlardan biri de ;
"Karşı cinsten herkese aşırı istekle bakıyorsun , aslında arkadaşlarınla aşktan konuşmanın amacı sürekli açık saçık şakalar yapmak , diğer bir deyişle senin hoşuna gidiyor , açık saçık ve kirli şeyler üzerine düş kurmak."

" Düşüncelerin sadece cinsellik etrafında dolaşıyor. Fakat sen cinsellikten söz açılınca bağırıyorsun;"Cünsellik bütün yaşamı kapsamaz. Hayatta çok daha önemli olan şeyler vardır!" İşte sen böyle tepki veriyoırsun , küçük adam "

Daha fazla söze gerek yok :)

5 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

"Büyük adam, ne zaman ve niçin küçük adam olduğunu biliyor. Küçük adam, ne zaman küçük olduğunu bilmiyor ve bunun bilincine varmaktan korkuyor.''
Darbeleri ardı ardına indiren, hayatı ve kendimizi sorgulamamıza neden olan kitap. Kesinlikle okunmalı.

5 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Bu kitaba 2 kere başladım ikisinde de yarıda bırakmak zorunda kaldım. Kitabın içinden 1 paragraf okuduğunuz anda kitap size ''ben farklıyım!'' diye bağırıyor ama okuduğum dönemlerde kitaba çok konsantre olabilcek gibi değildim. Bu kitap benim gözümde adam akıllı kendini vererek okunması gereken bir kitap. Her cümlesi insana bir şeyler katıyor. Her cümlesi insana kocaman bir ayna tutuyor, düşündürüyor. Tekrar görüşmek dileğiyle Dinle Küçük Adam!

4 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Çerez niteliğinde okunabilir. Ama bence zamana yaymakta fayda var bu kitabı. Üzerine düşünülmesi gereken bir çok öğüt yer alıyor.

3 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

İnsan nasıl olunur? kitabıdır aslında. Altı çizilesi not alınası sonra da çerçeveye alıp duvara asılası sözcüklerin 100 sayfa bile etmeyen bir kitaba sığdırılmasının somut hali. Keşke diyor insan keşke olsa böyle.

''Çünkü sana bir şey verenden çalıyor, seni soyana bir şeyler veriyorsun. Konuşma ve eleştirme özgürlüğüyle sorumsuz gevezelik ve adî şakaları birbirine karıştırıyorsun. Eleştirmeye her an hazırsın, ama eleştirilmek istemiyorsun ve bu nedenle de başkalarından kopuyorsun. Başkasına saldırmaya bayılıyorsun, ama saldırı karşısında kalmaya dayanamazsın. Bu yüzdendir ki, her zaman gizli bir siperden saldırıyorsun.''
(...)
Kendi mutluluğunu yiyip bitiren sensin. Tam bir özgürlük içinde mutluluğun tadını çıkardığın olmadı hiç. Bu yüzden büyük bir oburluk içinde kendi mutluluğunu yiyorsun ve mutluluk sağlama onu koruma sorumluluğunu hiç üstlenmiyorsun. Mutluluğunu korumayı, onu, bir bahçıvanın çiçeklerini, bir çiftçinin ürünlerini yetiştirdiği, onlara gereken besini verdiği gibi beslemeyi öğrenmekten yoksun bıraktılar seni. Büyük araştırmacılar, ozan ve bilgeler kendi mutluluklarını korumak için senden kaçtılar. Senin çevrende, senin yörende mutluluğu yiyip bitirmek kolay ama onu korumak çok güçtür Küçük Adam.

(...)
Bu büyük adamın sunduğu engin bilgi ve fikir hazinesini sen nasıl kullandın peki, Küçük Adam? Bütün söylenenlerden yalnızca tek bir sözcük kaldı kulaklarında: diktatörlük! O büyük zekânın ve koca sıcak yüreğin önüne boca ettiği şeylerden tek bir sözcük kaldı ortada: diktatörlük. Geri kalan her şeyi denize döktün, özgürlük denen şey gitti, açıklık ve hakikat, iktisadî kölelik sorunlarının çözülmesi, ileriyi görme yöntemleri... her şey, ama her şey alaşağı edildi. Yerinde olmakla birlikte istenmeyerek seçilmiş tek bir sözcük kaldı elinde: diktatörlük!

4 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kızımla okuduğumuz kitaplardan, nasıl da severdi :)

4 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Yazılmış en güzel en nokta atışı yapan kitaplardan. Alınıp herkes tarafından okunması ve uzerine çokça düşünülmesi gereken bir kitap. Derinliğe sahip. Hatta derslerde seminerlerde de bunlarla ilgii tartismalar konusmalar düzenlense çok iyi olur diye düşünüyorum.

4 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

bayıldığım kitaplardan biri

4 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kendini geliştirmek isteyen kişilere tavsiyemdir bu kitap. Kişisel gelişim kitabı denen saçmalıklardansa, böyle donanımlı bir adamdan, böyle tokat gibi bir deneme okumayı tavsiye ederim.

1 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Wilhelm Reich, II. Büyük Savaş'ın bitiminden hemen sonra, 1946 yılında yazdığı Dinle, Küçük Adam'da çok öfkeli.

Kitap yayımlanmak üzere yazılmamış. Muhtemelen Reich öfkesini satırlara dökmek istemiş. Daha sonraki yıllarda kitabın yayımlanmasına karar verilmiş.

20'li yaşlarda ilk kez okuduğumda başucu kitabım olmuştu. 30 sene sonra okuduğumda aynı heyecanı duymadım.

Bölüm bölüm çok çarpıcı ve sarsıcı olsa da, Reich'ın kişisel polemiklere girdiği bölümler kitabın bütünlüğünü bozuyor.

3 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bu kitabı bir kelime ile ifade et deseler, hakkımı kesinlikle "BAŞYAPIT" dan yana kullanırdım.

3 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Her gencin okuması gereken bir kitap.Tabi gençken okuma imkanı bulunmayanlar da okuyabilir.

3 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Yerden arşa kadar haklı eleştirileri tekrar tekrar vurgulayarak ders vermiş yazar. Bu kadar vurgu şart mı diye sorulacak olursa, insanlığın aynı hataları tekrar tekrar yaptığı göz önünde bulundurarak az bile gelmiş denilebilir. Gelgelelim verilen bazı örneklerin şahsi davalardan seçilmesi Dante’nin toplumsal eleştiri yanında arasının bozuk olduğu herkesi Cehennem’ine tıkması hissini veriyor. Bu yüzden özellikle siyasi örnekler eşliğindeki taşlamaları ne kadar etkileyiciyse kişisele döndüğü kısımlar da eleştirdiği şeye dönüşmüş fikrine yol açıyor.

2 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Wilhelm Reich , insanların acizliğinin, diğer insanların sorunlarına ortak olmamasındaki merhametsizliği, bana dokunmayan yılan bin yaşasın tarzındaki tavırlarını ve korkaklığını göstermeye çalışmaktadır. Küçük adam diye seslendiği kişi ise aslında tek bir insan değil, toplumun ta kendisidir.

1 yıl, 10 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski