Benim Üniversitelerim (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Gorki'nin önceki eserlerinde anlattığı "Çocukluğum, Ekmeğimi Kazanırken" toplumun en geri kesimleri olan köylülük ve küçük esnafın dünyası ve işsizlerin anlatıldığı romanlarından farklı olarak bu eserinde üniversite gençliğini, yeni gelişen aydınları, işçi-patron ilişkilerini ele almaktadır.
Ama bütün eserlerindeki sımsıcak insan sevgisi, insanlara güven, açık bir dille romanlaşmaktadır.

Gorki'nin önceki eserlerinde anlattığı "Çocukluğum, Ekmeğimi Kazanırken" toplumun en geri kesimleri olan köylülük ve küçük esnafın dünyası ve işsizlerin anlatıldığı romanlarından farklı olarak bu eserinde üniversite gençliğini, yeni gelişen aydınları, işçi-patron ilişkilerini ele almaktadır.
Ama bütün eserlerindeki sımsıcak insan sevgisi, insanlara güven, açık bir dille romanlaşmaktadır.

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 194 sayfa

2005 tarihinde , İlya Yayınevi tarafından yayınlandı


ISBN
975-6249-94-9
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.6 puan (111 kişi)
296 okumuş, 162 okumak istiyor, 1 okuyor

7.6 puan (100 kişi)
367 okumuş, 61 okumak istiyor, 3 okuyor

8.2 puan (116 kişi)
297 okumuş, 119 okumak istiyor, 5 okuyor

8.0 puan (28 kişi)
128 okumuş, 34 okumak istiyor, 3 okuyor

7.7 puan (283 kişi)
922 okumuş, 263 okumak istiyor, 12 okuyor

Ana
8.0 puan (432 kişi)
1361 okumuş, 338 okumak istiyor, 12 okuyor

7.4 puan (110 kişi)
388 okumuş, 161 okumak istiyor, 7 okuyor

8.2 puan (76 kişi)
222 okumuş, 108 okumak istiyor, 5 okuyor

8.8 puan (215 kişi)
420 okumuş, 428 okumak istiyor, 21 okuyor

8.4 puan (101 kişi)
304 okumuş, 160 okumak istiyor, 4 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

103 kitap, 1252 oy
99 kitap, 103 oy
112 kitap, 1345 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Misslinguist selim ışık Fatma BEDÜK
3 kişi
nurcevik AySenur Mustafa Çopurkuyu umutiyibirseydir Axelia nggnd Garabet adadenizi Şafak hanife89 Sonsuzgeceler irem ece hasan fuat bayrak Gülci İlker Özten özgür geleçek lleyla Sertac nurseven arzubkts nephilim adnantopcu lisbethsalander TheVoice h.erdem emine07 1225 seasparkle owl gülşah çvk Sevgili Milena Ahmet Sezgin oruc295 Barış Başarslan Korhan Ağbi blanchê enkidu müteşebbis zmanap
324 kişi
RUDO Canga akhillaus gvngk imdbsever biurllazimbana gulcanko ziya pmjude melisgokce selahaddin Selma umursamaz uykucu İlay ebru sivri firatergul sclprltn Tuba Akar zozkay Seraly mavibalon_ ilyilyc queenish mehmet_1902 anagram Büşraa. Kareli okuryazarim Ela Monster h.hilal Zahide DOĞAY Boran Uçar Seçil Taşatan molivanse MUSON kitaplarla beslenmek elifoz bcsua12 yuki
133 kişi
cidolata Notos
2 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
4 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

okudum ama kitabın ne anlattığını hala anlamadım

6 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

fena bir eser değildi.

5 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

" Hayat ; sonsuz bir düşmanlık ve ihanet zinciri , değersiz şeyleri elde etmek için bile türlü pisliklerin yaşandığı iğrenç ve sürekli bir savaş olarak akıp gidiyordu."

Diye belirtmişti son kitabında Gorki. Koca üç kitaptan arta kalanlar özünde burada belirtilenlerdi onun için. Koca bir kafesin içerisindeki kürek mahkumuydu kendisi ve o yazdıkça, aktardıkça benimde düşüncelerim yerinden oynamaya başlamıştı.

Kitap bittikten sonra kafama dank eden düşünce şu oluverdi ;
İnsanın bir amacı ,emeli olmadıktan sonra ; yaşam,hayat anlamsız,tatsız bir yemek gibi oluveriyor. Biz şuanın rahat ve huzurlu koşullarında hiçbir zorluk çekmeden isyan ve sitemlerle bencillik ederken , Gorki ve türevlerinin çektikleri ve yaşadıkları düşünüldüğünde o kadar acı, ıstırap , hayal kırıklığı ve yaşama tutanacak hiçbir şey olmamasına rağmen yaşamaya devam edip mücadelelerini sürdürmüşler.

Düşünmeden edemiyor insan... Hayatımızda gözle görülür bir zorluk yokken ve elimizde her şeyi yapma imkanımız varken neden mücadele etmiyoruz ? Neden kaçıyoruz ?

Gorki'nin anlattıklarından ; annesi vefat ediyor , babası vefat ediyor. Arkadaşsız , sevgisiz , akrabasız , kimsesiz , oradan oraya savruluyor ve hep sorguluyor. Yaşamı , koşulları , insanları , her şeyi... Peki biz ?

Dipnot : Sorgulamak isteyenlere bunun ardından Sol Ayağım'ı da öneririm.

4 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Maksim Gorki hayatını anlattığı üçlü serinin bu son kitabında artık büyümüş, Kazan'ın yolunu tutmuş üniversite için yollara çıkıyor. Yoksulluk, yaşadığı zorlukların üzerine bir de anneannesinin vefatı da eklenince taşınması zor bir yükle ayakta kalmanın mücadelesini verirken; üniversite yerine de fırın işçiliği yaparak hem hayatını idame ettiriyor, hem de devrimci işçilerle tanışarak hayatını üniversite yapıyor!

"Halktan söz edildiğinde üzülerek, kendime bir güvensizlik duyarak, benim bu konuda bu insanların düşündükleri gibi düşünemeyeceğimi hissediyordum. Onlar için halk; mantığın, ruh güzelliğinin, temiz yürekliliğin, neredeyse tanrısallığın ta kendisiydi; halk her türlü güzelliğin, adaletin, yüce dürüstlüğün özünü içinde bulunduruyordu. Oysa ben öyle bir halk görmemiştim. Marangozlar, hamallar, taş ustaları tanımıştım ben; Yakov'u, Osip'i, Grigori'yi tanımıştım, oysa burada bambaşka bir yerlere koyuyorlardı, onun iradesine bağlı olduklarını söylüyorlardı. Bana öyle geliyordu ki, asıl bu insanlardaydı ve onların içinde yanmaktaydı düşüncenin güzelliği de, gücü de... Hayata insan sevgisinin içten iradesi ve yeni bazı yasalara göre onu yaratmasının özgürlüğü de..."

3 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

ilk kitap çocukluğum gerçekten çok beğenmiştim... çok yavaş ilerliyordu. varvara,büyükbaba beni sinir etti :( dili akıcıydı mazlum beyhan çevirisiydi :)

ikinci kitap insanlar arasında serinin ilk kitabına göre; daha sinir bozucu,daha hareketliydi.. büyükbabadan biraz daha nefret ettim :( ayakkabı dükkanındakiler ve büyükannenin kız kardeşi ve oğulları gelini beni delirtti!!! bu kadar da olmaz dedirtti!! ilk kitaptan nefret ettiğim üvey babanın maksimiçten özür dilemesi hoşuma gitti :) dil sürükleyiciydi ergin altay çevirisiydi :D

ve ve serinin son kitabı... iki kitaba nazaran sakin, az sinir bozucuydu :) birinci ve ikinci kitaptan tanıdığım ve çok sevdiğim büyükannenin ölmesi beni çok üzdü maksimiçle sanki bende titredim ;(

maksim gorki hayat hikayesini anlattığı bu otobiyografik üçlemesiyle; acıyı,yalnızlığı,kimsesizliği,sevgisizliği,hor görülmeyi bana iliklerime kadar hissettirmekle kalmadı yaşattı adeta..

3 yıl, 10 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski