Ben, Robot

Nebula, Hugo gibi dünyaca ünlü ödüllerin yanısıra 14 Bilim-Kurgu ödülü kazanan Asımov’un bu romanını da ilgiyle okuyacak, uzay üzerine merak ettiğiniz birçok bilgiyi bu satırlarda bulacaksınız.

Nebula, Hugo gibi dünyaca ünlü ödüllerin yanısıra 14 Bilim-Kurgu ödülü kazanan Asımov’un bu romanını da ilgiyle okuyacak, uzay üzerine merak ettiğiniz birçok bilgiyi bu satırlarda bulacaksınız.


Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

ilk gözağrım asimov'un lezzetli ve keyifli okunası tekrar dönülesi romanı...filmi izleyenlere kitabı da okuyup keyfine varmalarını salık veriyorum.

9 yıl, 4 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Yazarın dokuz farklı öyküsünün röportaj kurgusuyla bir araya getirildiği eseri öncelikle bilim kurgu tarihine "üç robot kanunu" nu hediye etmesi sebebiyle edebiyat dünyasında haklı bir yere sahip. Bilim kurgunun kült eserlerinden biri sayılmasının sebeplerinden diğeri de yazarın sahip olduğu ileri görüşlülük ve zengin hayal gücü. Günümüz teknolojisi bile halen o derece ilerleyememişken ilk hikaye olan Robbie'nin henüz elektronik bilgisayarın icat edilmediği bir yılda yazıldığı düşünülünce hayran olmamak mümkün değil. Okurları robotbilim kavramıyla da tanıştıran yazar hikayelerdeki etiksel çatışmalarla robotlar ve yapay zekaya çok farklı açıdan bakmayı sağlıyor. Yazım dili içerdiği bilimsel terimlere rağmen gayet akıcı. İçeriklerin kendini tekrar etmemesi ve her bir hikayenin başka etiksel sorunu ya da robotsal kavramı ele alması da ilgi çekici. Özellikle Yalancı! hikayesi müthiş.

5 yıl, 4 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

1) Bir robot bir insana zarar veremez ya da bir insanin zarar görmesine seyirci kalamaz.
2) Bir robot 1. kuralla çelişmediği sürece bir insanin emirlerine uymak zorundadır.
3) Bir robot 1. ve 2. kuralla çelişmediği sürece kendinin zarar görmesine izin veremez.

Kitabın giriş kısmını oluşturan yazı üzerine temellenen kurgu,tiyatral anlatıma sahiptir.
Amerikan Robot üretim devinin robot-psikoloğunun vermiş olduğu röportajların kısım kısım yazılmasından oluşur hikayeler.
Asimov'un kitaplarının neden bu kadar abartıldığın en açık kanıtıdır bu kitap.Akıcı bir anlatımı olmakla beraber aynı konuyu tekrar tekrar işlemez. Her bölümde yeni bir kurgu ile karşılaşırsınız.
Robotlar ve insanların birbirinden ne kadar farklı olduğunu ve bazen de ne kadar benzer olduğunu kimi zaman gülümseterek kimi zaman iç burkarak bizlere aktarır.

7 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Isaac Asimov'un 9 farkli öyküden oluşan ama birbirleriyle geçişleri olan, roman tadında eseri. Salt robotların hegemonyasinda geçen vurdulu kirdili aksiyon iceren bir kitap değil. Zaten Asimov'un , kendini bilim-kurguya adamis duayenin tarzi da değil. Genel olarak tüm öyküler üç robot kuralı uzerine dizayn edilmiş.
#Robotlar insanlara zarar veremez ya da eylemsiz kalarak insanlara zarar verilmesine göz yumamaz.
#Robotlar birinci kanunla çakışmadıgi surece insanlar tarafindan verilen emirlere itaat etmek zorundadir.
#Robotlar birinci ya da ikinci kanunla cakismadigi müddetçe kendi varliklarini korumak zorundadir.
Iste tam da kitapta yer alan butun oykuler bu maddeler etrafında sekillendirilmis. Bu maddelerdeki bosluklar uzerinden gidilmis. Hani cok etkilendin mi dersen , kesinlikle hayir. Hani acikcasi ben de bilimkurgu olunca biraz daha hareketli bir eser beklentisi icerisinde hissettim ke dimi ama dediğim gibi bu Asimov tarzi degil.
Robot basrollu bir dunya tasvir etmis Asimov. Eserde yer alan Robotlarin da beyni var,duyguları var. Bu yönüyle benzerlerinden daha degisik bir goruntu sunuyor bize. Tabi hal boyle olunca da bir robopsikolog kadin da on plana cikarilmis. Haliyle duygu, dusunce var ise isin psikoloji tarafi da olmali. Belirli karakterler etrafindaki diyaloglar benim okuma şevkimi kirdi. Acikcasi okurken sıktı. Yoksa genel itibariyle ve benzerlerinden ayrışan yonleri ile kesinlikle basit bir bilimkurgu kitabi degil. Filmi basrollerini Will Smith'in oynamasi yonuyle bol aksiyon ogeleriyle suslenmisti. Kitapta bunu bulamazsiniz simdiden diyeyim efenim. 🧐⚠️

2 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Ben robot- Birbirinden farklı robot hikayelerini anlatan ve yazıldığı tarih itibariyle çığır açan bir kitap. Teknoloji geliştikçe robotların gelecek adına heyecan verici olduğu kadar ürkütücü de olabileceğini düşündüren bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim.

2 yıl, 1 ay

Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski