21. Yüzyıl İçin 21 Ders (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

21. yüzyılın en çok ses getiren düşünürlerinden Yuval Noah Harari, ilk kitabı Sapiens’te insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünü, ikinci kitabı Homo Deus’ta çarpıcı öngörüleriyle insanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu ele almıştı. İngiltere ve ABD’yle eşzamanlı olarak yayımlayacağımız 21. Yüzyıl İçin 21 Ders ise yüzyılımızın eşi benzeri görülmemiş teknolojik ve ekonomik kırılmalarıyla ve yaşanan aralıksız değişimlerle başa çıkabilmek için elzem soruları tartışmaya açıyor.

 

Tanrı geri mi dönüyor?

Bilgisayarlar ve robotlar insan olmanın anlamını nasıl değiştirecek?

Yalan haber salgını karşısında ne yapabiliriz?

Büyük Veri bizi sürekli izlerken, seçme özgürlüğümüzü nasıl geri kazanabiliriz?

Dünyayı anlayamıyorsak doğruyla yanlışı, haklıyla haksızı nasıl ayırt edeceğiz?

Ufkumuzu aşan, bütünüyle insan kontrolünün dışında dönen ve tüm tanrılarla ideolojilere gölge düşüren bir dünyada sağlam bir etik zemin bulmak mümkün mü?

Homo sapiens yarattığı dünyayı anlamlandırma yetisine sahip mi? Gerçekliği kurmacadan ayıran belirgin bir sınır kaldı mı?

Eşitsizlik ve iklim değişikliğinin açtığı dertlere milliyetçilik deva olabilir mi?

 

Eski anlatıların çöküp yerine yenilerinin gelmediği bir çağda ne tür becerilere ihtiyacımız var?

Harari bu ve benzeri çok temel soru(n)ları, her biri birbirinden kışkırtıcı ve derinlikli 21 bölümde ele alırken, daha önceki kitaplarında ortaya koyduğu fikirlere dayanarak siyasi, teknolojik, toplumsal ve varoluşsal zorluklara açıklık getiriyor.

21. yüzyılın en çok ses getiren düşünürlerinden Yuval Noah Harari, ilk kitabı Sapiens’te insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünü, ikinci kitabı Homo Deus’ta çarpıcı öngörüleriyle insanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu ele almıştı. İngiltere ve ABD’yle eşzamanlı olarak yayımlayacağımız 21. Yüzyıl İçin 21 Ders ise yüzyılımızın eşi benzeri görülmemiş teknolojik ve ekonomik kırılmalarıyla ve yaşanan aralıksız değişimlerle başa çıkabilmek için... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Ciltsiz , 336 sayfa

2018 tarihinde , Kolektif Kitap tarafından yayınlandı


ISBN
9786052205082
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

6.5 puan (2 kişi)
4 okumuş, 7 okumak istiyor, 1 okuyor

8.2 puan (38 kişi)
75 okumuş, 34 okumak istiyor, 12 okuyor

7.7 puan (6 kişi)
14 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

8.3 puan (3 kişi)
6 okumuş, 0 okumak istiyor, 1 okuyor

10.0 puan (1 kişi)
4 okumuş, 0 okumak istiyor, 0 okuyor

9.0 puan (1 kişi)
2 okumuş, 1 okumak istiyor, 1 okuyor

6.5 puan (2 kişi)
2 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Qi bhtr Oguz merttoptas
4 kişi
sütlü kahve ahmetkoca35 Palermo AFD etocarmichael chevolition akkanatufuk pi _derya_ Zuhalay echo HakanCOLAK tranican merveakarr emrahtuncer PoeTiCaL_DeMoN
16 kişi
cimicipilis cortexiphan dilse sabriyebircan ollympia_KR
5 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kitap mevcut siyasal ve teknolojik açmazları inceleyerek başlıyor. 20.yüzyıl sona ererken faşizm, komunizm ve liberalizm arasındaki büyük ideolojik çatışmalar liberalizmin ezici üstünlüğüyle sonuçlanmış izlenimi veriyordu.Demokratik siyaset ,insan hakları ve serbest piyasaya dayalı kapitalizm tüm dünyayı ele geçirmeye namzet gibiydi.Ama alışılageldiği üzere tarih beklenmedik şekilde çark etti ve faşizmle komünizmin çöküşünün ardından liberalizm de çıkmaza girdi.
Öyleyse nereye doğru gidiyoruz?

11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

İlk başlarda çok iyi gidiyordu, Bilimkurgu filmleri gibi bilgisayarların akıllanması ile insanların işsiz kalabileceğini, bunlar için çözümler bulunması gerektiğini uzuuun uzun anlatmış. Ancak ilerleyen kısımlarda Eşcinsel ve ateist olduğu için dinlere sarmış, objektif bakış açısını kaybedip kendi düşüncelerini kabul edip uç örnekler vermiş. Işid in müslümanların genel görünüşü gibi göstermiş bir nevi. Irkçılık olmasın ama İsrail li birinden farklı şeylerde beklemiyordum açıkçası.

7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Yazarın üç kitabı arasından en beğendiğim oldu. Diğer üç kitap gibi insanları düşünmeye sevk ediyor. Ne yazık ki ülkece kendi günlük polemiklerimiz, atmosferimiz o kadar gereksiz yoğun ki evrensel düşünemiyoruz. Diğer ülkelerde olan biten, gelecekte neler olabilir, Dünya'daki teknolojik gelişmeler neler en ufak bir fikrimiz yok. Umarım bu kitap ve diğer kitaplarla medya,sanal dünya vb kısa vadede çok bilgi veren ama işe yarar bilgi vermeyen mecralardan sıyrılırız. Kendimiz için doğru ve gerekli bilgiler için savaşır ve kazanır hale geliriz.

1 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski