Yeraltından Notlar (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Bütün diğer romanlardan sonra yazmak istediğim bir itiraf roman vardı...Bu romana bütün yüreğimi vereceğim, kanımı akıtacağım. Sürgün yıllarımda, yatağıma yatmış, iç çözümlemeler yaparken, hüznün altında ezildiğim anlarda bu kararı verdim...Bu roman benim için öyle değerli ki, benimle öyle bir bütünleşmiş ki... Onu başyapıtım yapmak istiyorum...(Fyodor Dostoyevskinin kardeşine yazdığı mektuplardan.)

******

Yeraltından Notlar, Dostoyevskinin yaratıcılığında bir dönüm noktasıdır. Dostoyevski bu yapıtında yepyeni bir anlatım denediğini, Müzikteki geçişleri bilirsin. Bu da tıpkı öyle olacak. Birinci bölümdeki gevezelikler, ikinci bölümde yerlerini ani bir katastrofa bırakacak, şeklinde ifade eder yazdığı bir mektupta.Yapıtın ideolog baş kişisi, Dostoyevskinin sonraki yapıtlarındaki Raskolnikov, Terentyev, Karamazovlar gibi tüm anti-kahramanlarmı önceleyen bir arketip niteliğindedir. Bu anti-kahraman dönemin edebiyatındaki genel eğilimin aksine ne soylu, ne de küçük burjuvadır. Sosyal çevresi tarafından aşağılanmaktan acı çeken, içinde bulunduğu toplumsal şartlara bireysel bir isyan geliştiren küçük bir memurdur. Dostoyevski bu isyanın özüne dönemin aydınlatınca pek hoş karşılanmayan paradoksal düşünceler yerleştirerek 1870lerin Rus aydınlarına da kıyasıya bir eleştiri getirir. Kimi çevrelere göre yapıt, varoluşçuluğun edebiyattaki ilk yansımasıdır.

************

Yeraltından Notlar, insanın özündeki bencil duyguların ve çaresizliğin, kendisini gerçkleştirmesinin sınırlarını ironik ve abartılı ögelerle pekiştirilerek anlatıldığı bu romanda, usta Rus yazarı Dostoyevskinin kaleminden, günlük yaşamın sorunları içinde bunalan tüm çağların çelişkili insanını bulacaksınız.
Yeraltından Notları okurken düşünecek, eğlenecek, yorulacak ve sarsılacaksınız.

************

Yerin altında akıl-eylem-crdem ilişkisini sorgulayan bir insan için yerin üstünde, yani modern dünyada gezinen adımlar ne ifade eder? Modern dünyanın dayatmalarına karşı kişinin yalnızlığı bilinçli bir tercih mi yoksa bir yenilgi midir? Ya da gerçekten yerin altında olan kimdir?
Gerçek dünyadan kendini soyutlamış bir kişinin iç çatışmalannı ve hezeyanlarını konu alan Yer altından Notlarda Dostoyevski, bu soruları cevaplayarak varoluşun temellerine iner ve bireye yönelik psikososyal tahlillerde bulunur.
Dostoyevski okumalarının olmazsa olmazlarından kabul edilen bu çok önemli romanda yazann dalıa sonra yazdığı tüm büyük romanların ipuçlarını bulacaksınız.

************

(...) Eğer Dostoyevski, tıpkı Shakespeare gibi, insanoğlunun kendini, hakkındaki görüşünü değiştirerek zenginleştirecek kadar büyük bir yazarsa, Yeraltından Notlarda yeni bir insan görüşünün ilk belirtilerini okuyor ve bu büyük keşfin nasıl yapıldığını neredeyse görüyoruz. Başarısızlık ve mutsuzluk Dostoyevskiyi kazananların, haklı olanların ve mağrurların ruhsal dünyasından iyice uzaklaştırmış, Rus halkına -ve kendisi gibi olanlara- yukarıdan bakan Batıcı aydınlara bir öfke duymaya başlamış, Batıcılıkla savaşma isteğiyle, Batı eğitimi alarak yetişip bir Batı sanatını (roman sanatını) kullanıyor olmanın arasına sıkışmıştır. Yeraltından Notlar bütün bu ruhsal durumlardan geçen bir hikâye yazma isteğinin ya da bütün çelişkileri inandırıcı bir şekilde kucaklayabilen bir kahraman ve dünya yaratma gayretinin sonucudur.

************

Bu notlar ve yazarı tümüyle bir hayal ürünüdür. Bununla birlikte, etrafımıza şöyle bir baktığımızda, bu notların yazarı gibi olanların aramızda yaşamasının yalnızca mümkün değil, aynı zamanda gerekli olduğunu kabul ederiz. Ben, yalnızca yakın bir geçmişin sıkça rastlanılan tiplerinden birini okuyucularıma tanıtmak istedim. Bu tip, hâlâ yaşamakta olan bir kuşağın temsilcisidir. Yeraltı adını taşıyan bu bölümde, bu kişi kendisini ve düşüncelerini anlatırken, toplumumuzda neden bulunduğunu, bulunmasının niçin kaçınılmaz olduğunu sanki açıklamak ister gibidir. İkinci bölüm ise bu kişinin yaşamındaki bazı olayları anlatan gerçek anılarıdır.

************

Suç ve Cezadan kısa süre önce yazılmış olan Yer Altından Notlar (1864), Dostoyevskynin edebi çıraklığının bitişini gösterir. Sonraki eserlerinde ahlaki sorularının birçoğunu, çekirdek halinde bu kitapta ele alır. Dostoyevsky, insanlığın bütün hastalıklarının düzensizlik ve mantıksızlıktan kaynaklandığına ve mantık yürütmek yoluyla düzeltilebileceğine inanan çağdaşları arasında yaygın olan pozitivizme, gözü peklik ve psikolojik kavrayışın eşi örülmemiş bir şekilde saldırır. Geniş zekasının, isyankar ve geçici iradesi tarafından kösteklendiği isimsiz kahramanın durumunu anlatırken, Dostoyevsky, karşı konulmaz kaprisleri ve meydan okuyan ıstırabının, modern insanların olduğu kadar Nietzsche, Freud, Sartre gibi düşünürlerin ne eğilimlerinin habercisi olduğu, yeni bir edebi kahraman oluşturmuştur. ...

************

Hayatını yabaniliğe varan bir yalnızlık içersinde geçiren bir adamın öyküsü Yeraltından Notlar. Mantık denen şeye bir tekme atıp, tüm matematikçileri cehennemin dibine yollamak isteyen çelişkilerle dolu garip bir adamın Yeraltı diye isimlendirdiği kendi münzeviliği, ya da kendi karanlık bilincine çekilerek olayları ve insanları değerlendiren zeki, ama ne yazık ki zavallı birinin...Belki de Dostoyevskinin yazarlık yöntemini kavramada bir anahtar görevi gören Yeraltından Notlar, insanı, hem kişisel hem de ruhsal değişimi ve çelişkileriyle ele alan güçlü bir Dostoyevski klasiği.

******

Bütün diğer romanlardan sonra yazmak istediğim bir itiraf roman vardı...Bu romana bütün yüreğimi vereceğim, kanımı akıtacağım. Sürgün yıllarımda, yatağıma yatmış, iç çözümlemeler yaparken, hüznün altında ezildiğim anlarda bu kararı verdim...Bu roman benim için öyle değerli ki, benimle öyle bir bütünleşmiş ki... Onu başyapıtım yapmak istiyorum...(Fyodor Dostoyevskinin kardeşine yazdığı mektuplardan.)

******

Yeraltından Notlar, Dostoyevskinin yaratıcılığında bir dönüm noktasıdır. Dostoye... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

140 sayfa


ISBN
975-6070-50-1

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.2 puan (309 kişi)
770 okumuş, 832 okumak istiyor, 15 okuyor

8.6 puan (989 kişi)
2299 okumuş, 669 okumak istiyor, 25 okuyor

8.9 puan (911 kişi)
1986 okumuş, 2236 okumak istiyor, 230 okuyor

8.8 puan (246 kişi)
690 okumuş, 609 okumak istiyor, 24 okuyor

8.3 puan (1105 kişi)
2716 okumuş, 922 okumak istiyor, 28 okuyor

8.3 puan (1451 kişi)
3645 okumuş, 912 okumak istiyor, 38 okuyor

8.5 puan (1149 kişi)
2491 okumuş, 952 okumak istiyor, 69 okuyor

8.2 puan (256 kişi)
686 okumuş, 626 okumak istiyor, 31 okuyor

7.6 puan (911 kişi)
1982 okumuş, 772 okumak istiyor, 34 okuyor

8.1 puan (406 kişi)
1153 okumuş, 739 okumak istiyor, 46 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

140 kitap, 595 oy
7 kitap, 33 oy
15 kitap, 37 oy
13 kitap, 29 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

ondesc shalafi oshan bluegizz tugay41 meltem0zan entropia muhtelif okumalar ebru mavi muratcanhakan srkncebeci Özgür Tinli Kişi duwoman Deniz Gürdamar Eyll narsistkedi iiremaytac dryghtyn beyzayenigun ecemsrt Esma TURAN EcemSahiin buenavista byzmhr hazal uysal mmcua HeyHoLou yasminm7 radiofloydian ilaydaalyanak dailey yesimm srknkrhn sagopakajmer
34 kişi
ŞAHİN_BEY Leandros ucnokta Dozbey Pilavüstü Guru Yunus Serdar hurinur esra* starim Merve Gürler queenfable kavurma fsalim54 esinerdogan ertasongul Nietzsche gzdkrc1 incememet59 TUBA EVREN cuneytt69 thebookthief nebula kitagon mavi detay Ahmet Furkan Yıldız Simon guvercinkadin Fafatara Filizzz falan_filan AmonRA Efbiyo eylemsizlik86 ceribomb Busra. karanlikodaklar Onurgungor Prof.Çaylak ZzzZ
1267 kişi
teşrinievvel aylin* SCelestine Sekerperisi Shahrukh Khan vormampir indiancows caglaself kortac firatergul agresif Funda Keşküs Levninin Kızı nurtenpkr shipman asse ocanfive umay sell Jasdebitto Pamuuk chtsydn Sorcha Eolo junas EBK zynpctnky ozy Tuba Akar Kitaplığım beyzaaa Seagull Boran Uçar syrsln tayfun996 mcenk denizm sufel Ulker Esrar xeyidi
508 kişi
Batu2224 Brissenden sevda123 cann06 veciya fakiradaminilahisi rupert
7 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
7 kişiden, 7 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Dostoyevski denince aklıma gelen ilk kitaptır Yeraltından Notlar.Benim için özel bir yeri vardır..Kalbimi bu eseriyle çaldı Dostoyevski.Belki de beni en çok yakalayan kitaptır.

5 yıl, 3 ay önce
5 kişiden, 5 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Eğer Dostoyevski ile konuşma fırsatım olsaydı ona ilk soracağım şey "güzel ve yüksek şeylerin" anlamı olurdu. Bu denli bir karakter analizine başka bir kitapta rastlamadım. Kendini bu kadar yerip yüceltmesi garip geliyor insana sonra kitabın tonuna alıştıkça kendinden parçalar buluyorsun kitapta.Tavsiye olunur.
P.s: Kitabı okumadan önce Dostoyevski'nin diğer eserlerini okumanızı tavsiye ederim.

5 yıl önce
7 kişiden, 5 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

İstikrarsız düşüncelere sahip bir adamın iç dünyasında hissettiklerini anlatıyor. Biraz abartılı olsa da her insanın zaman zaman böyle durumlara düştüğü, benzer duygular yaşadığı bir gerçektir. Edebiyatla ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken bir eser. Okumayanların da çok büyük bir kaybı olacağını sanmıyorum.

4 yıl, 11 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

anlamam, idrak etmem, hayatıma katmam, zaman aldı. Ama iyi ki aldı. okuyun.

4 yıl önce
4 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

Kendi hislerini ve duygularını paylaştığı bu kitap bana hitap etmedi o yüzden yarıda bıraktım

4 yıl, 1 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

"Kendi isteklerimle yaşayabildiğim sürece, kurduğunuz yapıya tek bir tuğla koyarsam kahrolayım."

iyi. 5-6 ay da bir tekrar tekrar okunacak kadar iyi.

4 yıl, 9 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

bir dostoyevski şaheseri daha. kendi ruhsal girdabında sürüklenen, yalnız bir adamın hikayesi.

4 yıl, 8 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Dostoyevski'nin en sevdiğim, kitabın inceliğine de en çok üzüldüğüm kitabıdır.

4 yıl, 6 ay önce
5 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
1 puan

tırrrt

3 yıl, 9 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
3 puan

Çok sıkıcı...

3 yıl, 8 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bize insan olmak, yani etiyle kemiğiyle insan olmak bile yük geliyor ; bundan utanıyoruz. ''Soyut insan'' diyebileceğim garip yaratıklar olmaya can atıyoruz. Biz ölü doğmuş kişileriz, zaten çoktandır canlı olmayan babaların soyundan ürüyoruz ve bu duruma gittikçe daha çok beğeniyor, bundan büyük haz duyuyoruz. Neredeyse bir kolayını bulup bizleri doğrudan doğruya düşüncelerin doğurmasını sağlayacağız.

keşke hiç bitmeyen sonsuz bi kitap olsa.. :/ bi daha bi daha bi daha okunmaya değer.. ender bi eser.

3 yıl, 6 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Baslarda cok dikkatli okunmasi gereken, derin bir kitap. Kitabin icine öyle birdenbire girilemiyor ama sonradanda bitmesin istiyorsun. Dostoyevski kesinlikle edebiyatin devlerinden. Insanin celiskilerini, yalnizligini ve acilarini bu kadar iyi anlayabilen kac yazar vardir acaba?

2 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Kendini olduğu gibi yansıtmamış olabilir bu kitapta Dostoyevski. Ama çok gerçekçi bir anlatımla kaleme almış olduğu için satırlarını, okuduğum nerdeyse her cümle de "Aaa, evet bende de öyle oluyor." diye düşünmekten kendimi alamadım.

4 yıl, 9 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

İçeriği gayet dolu olan,okuyucusunu derinden etkileyen bir roman.Tavsiye ederim.

4 yıl, 5 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Zeki Demirkubuz'un Yeraltı ismiyle uyarladığı bir romandır. Filmi de izlenmeli, kitap da okunmalı.

3 yıl, 9 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

baş uçlarımdandır vesselam !

4 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Toplumu ahlaksal olarak sorgulayan bir başyapıt. Kitabı beğenenler için bir öneri : Zeki Demirkubuz'un Yeraltı filmi gerçekten çok iyi bir uyarlama olmuş.

4 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Dostoyevski'nin büyük romanlarından ayrı bir yere koymak lazım bu kitabı. Ama yine de en sevilen kitaplarından biri, kendisiyle ve insanlıkla dalga geçişini samimi bulduğumuz için belki de.

Ayrıca bilmeyenler için önemli notu paylaşayım: Dostoyevski bu kitabı; Çernişevski'nin Nasıl Yapmalı'daki mantıklı sebeplerden iyiliksever olan devrimci insanlarına cevap olarak yazmış. Kitapta insanoğlunun nankör olduğuna ve bu adaletsiz düzeni kendilerinin istediğine dair vurgular bu yüzden.

4 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Her satırda kendimi buldum. Mutlaka okunmalı. Hey insanlar! Bizim gibileri yalnız bırakın, öyle daha mutluyuz.

3 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Açıkcası kitabın başlarını çok sıkıcı bulmuştum ilk 70 sayfa sanki kitap hiç ilerlemiyordu,yazar hep kendi fikirlerinden bahsediyordu dedim ki artık kitabı yarım bırakayım daha fazla dayanamayacağım ama sonra düşündüm,yok dedim kitaba olmasa da yazara saygı duymam lazım çünkü benim en sevdiğim kitaplardan biri "suç ve ceza" adlı kitabı idi.Tek kelime ile süperdi,o yüzden böyle bir düşünce içine girdim sonra bu kararımdan çok memnun oldum gerçekten ilerledikçe kitap güzelleşmeye başladı yazar birden size bir anımdan bahsedeyim dedi ve beni de anlattığı hikayenin içine sürükledi keyifle okudum kahramanımıza çok üzüldüm,acıdım sonu da acıklı bitti ama sonlara doğru güzelleşen bir kitaptır kendisi.Kırdığım 5 puan ilk baştaki sıkıcı bölümler,verdiğim 5 puan ise sonlara doğru güzelleşen hikaye içindir.Kitaba yeni başlayanlar için biraz sabır diyorum:))

3 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Beni bu kadar etkileyen başka bir kitap okumadım...cümlelerin altını çizme gibi bir huyum yoktu ama bu kitabı resmen karaladım...müthiş harikulade

3 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Beklediğimden Çok fazla şaşırdım..

3 yıl, 7 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Fena değil..Tutarsız kendisiyle sürekli çelişen bir insanın romanı..Aslında uzaklarda aranmamalı bu kahraman bizlerden biri..

2 yıl, 11 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
1 puan

"Dünya edebiyatının en niteliksiz romanı hangisidir?" diye sorarsanız, gönül rahatlığıyla "Yeraltından Notlar!.." cevabını verebilirim.

2 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

İlk bölüm saçma 35 sayfa,ikincisi kaybeden bir memur kendini aşırı aşağılayan, yorum yaptıktan sonra hemen tersiyle artistik çelişkiyi yaratan,okura konuşan ve soran, psikolojisine sokan,kendini yerin dibine sokan,hayatın çok dövdüğü.sonradan okuduğum kitap içi yorumlarda determinizmin diyalektiği,parodi,kişilere siyasi gönderme gibi janjan kılıflara sokulmuş bunlar,çok derin şeyler aramaya gerek yok bence,felsefe vs,fena değil,tavsiye..

1 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Yeryuzunun dunyevi hazlarina, yeryüzündeki tutkulara, kapılarını kapamış insanların dünyasını anlatır Dostoyevski. Nefret edilesi bu somutlugun icinden ne cikar, ne girer icine..Oyle ortada kaliverir..Kendi yeraltini, bu yeryuzune tasir..

Bu, cogunlugun icine islemis kalabalik- yozlasmis dunyayi, bu cogunlugu, bu kirli arzulari olan insanlarin bu hale soktugu yeryuzunu hic bir zaman kendine yakin bulmamistir. Tek beklentisi belki de yok olmak, geldigi gibi sessiz sedasız biçimde gitmek, kurtulmak yığınların arasından..

"Her seyi fazlasiyla anlamak bir hastaliktir. Gercek, tam manasiyla bir hastalik..

9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Hayatta "kaybetmiş" bir adamın karakterini ve psikolojisini derinlemesine inceleyen ve Dostoyevski'yi bizim bildiğimiz anlamda Dostoyevski yapmaya başlayan ilk roman.

Dostoyevski'yi tanımaya başlamak için bence gayet iyi bir başlangıç.

Ayrıntılı incelemesi için; http://atalante86.blogspot.com/2012/02/orijinal-ad-zapiski-iz-podpolya-yazar.html

5 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Kitap aslında dostoyevskinin kendini tanıtmak için yazmış gibi.Kitaptaki karakterin kendi olduğundan bahsetmiyorum.Bu kadar derinlemesine insan tahlili yapan sanki bir vadiyi tasvirliyormuşçasına insanı betimleyen bir yazar.Dostoyevski sevenlerin onu anlaması ve tanıması için okuması gereken bir yapıt diye düşünüyorum.

4 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Dosteyvski. Başka ne diyebilirim ki.

4 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

okumak ızdıraplıydı bazı yerlerde:

"bence a, aslında b idi, sizi kandırmak için öyle dedim b asıl b, beni yalancı sanıcaksınız ama değilim gerçekte a. beni yalancı sanıp sanmamanız umrumda değil ama ne a ne b. ben yalancı değilim"

gibi...

4 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Dostoyevski'nin iç dünyasını tanımak güzeldi.Tavsiye edilir.

4 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

dostoyevski kendi kimliğiyle değil de başka bir kimlikle kitabını yazmış gibiydi ya da gerçek kimliği "yeraltından notlar" dakidir.

4 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

http://ebediyenedebiyat.blogspot.com/2012/09/yeraltndan-notlar-fyodor-dostoyevsky.html

4 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kabuğuna çekilmiş bir adam ve bu adamın buhranları, karamsarlıkları, ızdırapları, çelişkileri… Son derece gerçekçi, çarpıcı ve sıra dışı bir anlatım. Rus yazar Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar’ı.
Edebiyat dünyasının en özgün karakterlerinden biri. Yeraltı adamı. Dostoyevski 1864 yılında yazdığı bu romanla döneminin Rus toplumunda sıkışıp kalan bir modern insanın çıkmazlarını anlatıyor. Modern insan diyorum çünkü kitapta anlatılan adamın benzerlerini günümüzde de halen rahatlıkla görebiliyoruz. Günümüzden yaklaşık yüz elli yıl önce anlatılan bu insan tipi aradan geçen onca zamana rağmen bir modern zaman arketipi olarak içimizde yaşamaya devam ediyor. Bu romanın en büyük başarısı da bu noktada karşımıza çıkıyor bana göre. Yazar günümüz toplumunun melankolik çıkmazlarını o yıllardan görmüş gibi yazmış. Zaten kitabın başında yazar, söz konusu insan tipinin sadece toplumda var olduğunun değil aynı zamanda olması gerektiğinin altını çiziyor. Bunun toplumun içinde bulunduğu durumun doğal bir sonucu olduğunu söylüyor.
Kitabın birinci bölümünde bu yeraltı adamının düşüncelerini ve bilinçaltını açığa çıkarıyor. Bize onu tanıtıyor. İkinci bölümde ise bu adamın yaşamından bize bir kesit sunuyor. Zihnimizde somutlaştırıyor. Kitabın birinci bölümü yeraltı insanının teorisini ikinci bölüm ise pratiğini temsil ediyor.
Yeraltı insanı içine kapanık kendi dünyasında yaşayan biri. Kendi kabuğunda yaşayan bu insanın zihninden geçenleri, duygularını, arzularını, hayal kırıklıklarını, hayata bakış açısını son derece doğal bir bilinç akışı ile okuyoruz. Bu bölümde karakterimiz bol bol konuşuyor. Bazı kısımlarda ise çokça saçmalıyor. Çelişkilerini ve iç hesaplaşmalarını en yalın haliyle dile getiriyor.
Kabuğundan çıkıp gerçek dünyaya ayak bastığında ise her şey altüst oluyor. Dış dünya bambaşka bir ortam. Tüm ruhsal dayanakları bir anda yıkılıyor ve kendisini boşlukta buluyor. Karakterimizin dış dünyada en yoğun hissettiği duygu aşağılanma, utanma ve önemsenmeme. Bu ruh hali ise onu bir yandan hayal kırıklığına, melankoliye sürüklerken bir yandan da nefretinin ve hırslarının kölesi, bencil bir insana dönüştürüyor. Ruh hali o kadar sık değişiyor ki bir anı bir anını tutmuyor.
“Ben yalnızca huysuz olmayı değil, herhangi bir şey olmayı da beceremedim: Ne kötü ne iyi, ne alçak ne dürüst, ne bir kahraman ne de bir böcek olabildim. Şimdi kendi köşeme çekildim, boş bir teselliyle duruyorum: Zeki insanlar hiçbir şey beceremezler, becerenler yalnızca aptallardır.” (S. 11)
Kitaba son derece yoğun bir melankolik atmosfer hâkim. Bu yoğunluk okudukça sizi de etkisi altına alıyor ve bu metaforik yeraltında kendi kendinizi sorgular hale geliyorsunuz. Nereden geldik, nereye gidiyoruz, ne yapıyoruz, gibi sorular art arda zihninizi işgal ediyor. Yazarın bu anlatımının Kafka’dan Camus’a kadar birçok yazarı etkilediğini söylemek mümkün. Yukarıdaki satırlardaki böcek benzetmesini birçok edebiyatsever Kafka’nın meşhur Gregor Samsa’sından hatırlayacaktır.
Karakterin bunalımlarını en genel anlamıyla “Size yemin ederim ki, gereğinden fazla anlamak bir hastalıktır, gerçek bir hastalık.” (S. 13) cümlesi özetliyor. Bu onun dış dünya ile uyum sağlamasını zorlaştıran en temel özelliğidir. Elbette bu fikre katılıp katılmamak apayrı bir konudur. Ancak bu düşünceye kısmen katıldığımı söylemeliyim. Sebebini anlatmak uzunca bir izah gerektireceğinden hiç girmiyorum. Ancak şunu belirtmek de fayda var ki kitap her okuyucuda farklı düşünceler uyandırabilecek çok katmanlı bir eser. Bu kitabın, birçok okurun birbirine çok zıt çıkarımlarda bulunabileceği bir felsefi ve psikolojik derinliği olduğunu söylemeliyim.
Yeraltından Notlar, kendi kabuğundan yaşayan insanın dış dünyaya adım attığında yaşadığı bozgunu ve kaosu anlatan, son derece sıra dışı ve çarpıcı bir üslupla yazılmış, edebi bir başyapıt.
http://www.kitapvedusunce.com/

1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

çok sağlam dosto şaheseri.

4 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Okuma serüveninde kritik öneme sahip

4 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bugune kadar okudugum en iyi anti-kahramandi.

4 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Fyodor Dostoyevski denince aklıma gelen ilk roman, bir başyapıt. Yazarın his ve düşüncelerini en iyi şekilde dillendirdiği kitaptır bana kalırsa Yeraltından Notlar. ''Düzensiz düşünce sistemi''nin gözler önüne serildiği bu eser, benim için oldukça özeldir aynı zamanda. Okumalı, tekrar tekrar okumalı.

4 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Dosytoyevskinin yazdığı, son derece akıcı olan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

4 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Yalnız bir adamın yeraltına indiriyor bizi Dostoyevski... Uzun süre etkisinden çıkılmayacak bir kitap.

4 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Bir yandan aydınlanma eleştirisi yaparken bir yandan romantizmin nasıl yozlaştığının öyküsünü, ve aydınlanma ile romantizm arasında gidip gelen buhranlı bir "antikahramanın" anılarını anlatan defalarca okunması gereken bir Dostoyevski kitabı. İki bölümden oluşan kitabın ilk bölümü insanı epey zorluyor.

4 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Çok düşünmemi sağlayan unutulmaz bir eser çok sevdimm.))

3 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Bir karakterin duygularını ve düşüncelerini daha iyi anlatan bir yazar tanımıyorum. Kitapta da bunalımları, acıları, depresyonları kendinizinmiş gibi hissediyorsunuz.

4 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Dostoyevski' nin okuduğum ikinci kitabı. Bence karakterlerinin psikolojisini çok iyi yansıtıyor. En önemliside kitapları birbirine benzemiyor. Çoğu yazarda aynı kitabı okur gibi olduğum için o yazarın kitaplarından soğurum. Okuduklarım içerisinde bu duyguyu yaşamadığım tek yazar. Kendini hiç tekrar etmiyor. Sanırım bu yüzden gelmiş geçmiş en ünlü, en iyi yazarlardan.

3 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Dikkatli okunulduğu zaman Türk aydını ile Rus aydını arasındaki benzerlikleri şaşırarak keşfedeceksiniz. Zeki Demirkubuz bu benzerliği iyi yakalamış ve filminde de yansıtmıştı. Kitap aydınların içine düştüğü batıcı özünden kopmuş durumu benzeri olmayan bir şekilde anlatıyor.

3 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Tekrar tekrar okunması gereken bir roman.

3 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Varoluşun felsefesinin başlangıcıdır.

3 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Magnifique

3 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

İnsanı anlama yolunda faydalı bir eser. Çeviri de çok önemli. İyi bir çevirisi okunmalı.

3 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Bu kitapta kendimi buldum, bu kadar açık ve net. Her ne kadar kitabın karakteri çok histerik, uç duygulara sahip olsa da -ki normalde en ifrit olduğum karakter tipidir- hatta çoğu zaman kendine gel be adam diye bağırma isteği duysam da yabancı değildi bana. Her okumada ayrı bir tat alınacak türden harika bir eser. :)

3 yıl, 7 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski