Mrs. Dalloway (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Dünya roman geleneğinde öncü bir rol oynamış Virginia Woolfun olgunluk dönemi eserlerinden biri. Woolf 1925de yayımlanan bu kitabında bilinçlilik akışı tekniğinin ilk ve en başarılı örneklerinden birini verir. Mrs. Dalloway, modern romanın hala aşılmamış bir klasiğidir.Hiç şüphesiz, İngiliz romanıyla ilişkisi olanların içinde onunki en duyarlı zihin ve hayalgücü. Jorge Luis BorgesVirginia Woolf hepimiz için hayatı değiştirmiş nadir yazardan biridir. Entelektüel cesareti ve acı veren duyarlılıkla birleştirmesi, yeni bir algılama ve yaşam tarzı yaratmıştır.Margaret Drabble

Dünya roman geleneğinde öncü bir rol oynamış Virginia Woolfun olgunluk dönemi eserlerinden biri. Woolf 1925de yayımlanan bu kitabında bilinçlilik akışı tekniğinin ilk ve en başarılı örneklerinden birini verir. Mrs. Dalloway, modern romanın hala aşılmamış bir klasiğidir.Hiç şüphesiz, İngiliz romanıyla ilişkisi olanların içinde onunki en duyarlı zihin ve hayalgücü. Jorge Luis BorgesVirginia Woolf hepimiz için hayatı değiştirmiş nadir yazardan biridir. Entelektüel cesareti ve acı veren duyarlılıkla... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 223 sayfa

İletişim Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9754700222
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.7 puan (34 kişi)
101 okumuş, 142 okumak istiyor, 5 okuyor

7.8 puan (47 kişi)
142 okumuş, 179 okumak istiyor, 9 okuyor

8.1 puan (134 kişi)
354 okumuş, 226 okumak istiyor, 11 okuyor

8.1 puan (90 kişi)
216 okumuş, 277 okumak istiyor, 5 okuyor

8.1 puan (181 kişi)
420 okumuş, 244 okumak istiyor, 15 okuyor

7.8 puan (113 kişi)
242 okumuş, 140 okumak istiyor, 8 okuyor

7.3 puan (91 kişi)
169 okumuş, 142 okumak istiyor, 5 okuyor

9.3 puan (81 kişi)
133 okumuş, 353 okumak istiyor, 20 okuyor

8.3 puan (268 kişi)
578 okumuş, 179 okumak istiyor, 10 okuyor

8.4 puan (113 kişi)
302 okumuş, 178 okumak istiyor, 4 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

80 kitap, 589 oy
87 kitap, 514 oy
81 kitap, 349 oy
31 kitap, 159 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

merveakbulut okyanusötesi mmrftm EternalFlame kardlncelk sofya do'dan do'ya placeboday GwythyrWynn ozgurbzkrt
10 kişi
intellecta Burak Uzun TeukieBusra OmerFaruk kırlangıç yuvasındaki kadın demian Merveylmzzbu azra2004 zmüh shahram garbage Nur Özbalta simgessa ezgidkyl bogurtlen receli janeyre fuyar uglyclementine sonkitapbükücü farukkocak sanemsevgili beyaz_whovian kirmizikurnaztilki arden hasan fuat bayrak HVenenosa Josefiina tuğba yaylak Berçem La Liseuse peytonsawyerruhlukiz sim sofya solsoledo halil46 R.Selen leylisram lalenergis dolunay_021
247 kişi
slvalacahan tilda dancemylifeaway burcuva Cessie kamestop hg caglatklc nephentus zedka ACİCE ezgissahin ufukdonmez NyksS gizemkitap selcukalkan burcu_ Devilkin burcuvural mitrea lawn mertredhead kacinciyeni yasasindomates eda yagmurkayhan stylish yeşil imdbsever dicle öndeş dailey kareler aklar Hanife Dikbıyık gamze derler yesilzurafa lillypad faykut mhilal Melis Yenidogan
183 kişi
dreamberry
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bilinç akışı (kabaca iç konuşma) tekniğinin en iyi örneklerini vermiş olan yazarın diğer romanlarına kıyasla daha rahat okunabilir bir romanı. Yumuşak geçişlerle romandaki her karakterin iç dünyasına yolculuk ediyoruz. Kalabalık karakterleriyle dikkatli okunması gereken aksi takdirde kim ne anlatıyor anlatılıyor diye kargaşa yaratabilecek bir teknik. Zaten yazarda benim romanlarım trende, otobüste okunmamalı ,özen gösterilip sakince okunmalı demiş.


Ah Virginia doğuştan ölümü seçmişsin, yaralı kırgın melankollik ruhlardan birisin. İnsanın cebine çakıl taşları doldurup kendini salası geliyor serin sulara...

5 yıl, 5 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Micheal Cunningham'ın yazmış olduğu 'Saatler' adındaki o güzelim kitabı okuduktan sonra kitabın esinlendiği ve faydalandığı Mrs Dalloway'ı İstanbul Tuyap Kitap Fuarında, çevirisini yapan İlknur Özdemir'in kendisinden satın almıştım.

Virgina Woolf, hayatın melankolik tınılarını ve günlük yaşamın tekdüze anlarını imgelerle örüp içimizde yeşerten bir yazar. Bilmiyorum, sanırım beni Marquez ve Sartre ile birlikte derinden etkileyen en güçlü yazarlardan biri. Dili kullanış biçimi, o tasvirlerindeki rastlantısal olmayan uyum; hele 8 Mart'ı henüz yeni geride bırakmışken, Woolf'un hemcinslerine önerebileceğim yegane şey şu ki bir an önce bu kadını okuyun. Sahte feminizm fanatikliğini ölçüsüzce savurup durmadan etrafa, Simone De Beauvoir ve Sylvia Plath ile birlikte kitaplığınızdan veya çantanızdan eksik etmeyin bu hayran olunası İngiliz yazarı.

Kitaba geçersek ise; Birinci Dünya Savaşı yeni bitmiş, kitaba ismini veren Clarissa Dalloway akşam için vereceği büyük bir partiye hazırlık yapmaktadır. Bir zamanlar aşık olduğu Peter Walsh'ın Hindistan'dan gelişiyle beklenmedik bir sürpriz ile karşılaşan Clarissa onunla karşılaştığında çelik gibi tutar sinirlerini fakat Peter Walsh yıpranır ve yıprandıkça kendisi fark eder, çok şey değişip çok şey eksik şeyleri tamamlamıştır. Woolf'un Bilinç Akışı tekniğiyle bu iki karakter arasında gidip gelirken Woolf bizi ters köşe ediyor ve Septimus ve onu sevip İtalyalardan onun için gelen karısıyla tanıştırıyor.

Savaş sırasında derin bir tahribat yaşayan fakat herhangi biri tarafından anlaşılma kaygısı güdülmeden kahramanlar gibi karşılanan Septimus, derin bir travma içinde yıpranıp dururken bir psikolog olan Holmes ile görüşmektedir. Fakat Septimus'un zihninde Holmes o kadar kötücül bir telaşa neden olmaktadır ki, onun alaycı ve hükmeden tavırlarına Septimus'da kendi iradesinin varlığıyla karşı koymaya çalışıyor ancak iradesi savaş sonrasında ölüme giden bir mahkumdan farksız. Karısının tüm desteğine rağmen aradığı gerçek desteği psikolojik tedavide görmeyen Septimus desteksiz bir şekilde anlamsız gördüğü hayatı sürdürmektedir.

Öte yandan Mrs. Dalloway ise partisini hazırlar, partiye davetliler gelir, eski tanıdıklarla görüşülür, geçmiş konuşulur fakat insanların önem olarak addettiği şeyler kişiden kişiye göre değişmektedir, bir yerde mutlulukla çınlayan kahkahalar sürüp dururken bir başka yerde derin bir çığlık amansızca sürüp gidebilir.

Kitabın sonu yıpratıcı, 'Saatleri' okumuş olanlar veya filmini izlemiş olanlar az çok tahmin edebileceklerdir. Son olarak kısa bir süre geçse de okumasını yaptığım bir kitabı daha sağlıklı tanıtabilmek için bitirdikten sonra çabucak yazmam gerektiğini fark ettim zira sağlıklı bir tanıtım olmuyor böyle yine de Mrs. Dalloway tam anlamıyla dört dörtlük bir kitap ve okunmasını ancak tavsiye edebilirim.

5 yıl, 4 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Kendimi veremedim sık sık koptum,yordu beni kitap.

4 yıl önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Mrs Dalloway etrafında bir gün içinde yaşananlar etkileyici bir üslupla akıcı bir şekilde anlatılmış. Belki ilk sayfalarda sıkılabilirsin ancak devamı gerçekten de güzel bir roman.

3 yıl, 3 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bilinç akışı tekniğini kullanan Woolf bu kitapta eleştirel, sorgusal bir bakış açısıyla üç insan hakkında yazıyor.. Bir düzlemde farklı duygular ve farklı bakış açılarıyla ele alınan üç karakterin birbirlerine geçmişte yaşattıkları, geçirdikleri anın yanında şu anda yaşıyor olduklarının ne kadar yavan olduğunu gösteriyor..
Zor bir teknikle ele alınan, girift hislerle dolu bir kitaptı.. ama kesinlikle çok keyifliydi. Tavsiye ederim!

1 yıl, 7 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

ben kitabı beğendim ancak bilinç akışı tekniğine aşina olmayanlar okumakta biraz zorlanabilir.

5 yıl, 11 ay önce
3 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
1 puan

Tabiki Virginia Woolf' eleştirecek değilim ya da bu puan kesinlikle ona değil. Sadece bilinç akışı tekniği benim zevklerime uymuyo maalesef. Yazarında dediği gibi asla toplu taşıma araçlarında hatta bence ufacık bir gürültünün bile olduğu ortamda okunabilecek bir kitap değil. Takip etmesi çok zor. Ben gerçekten okurken çok sıkıldım ve bitirebilmek için resmen çabaladım.

4 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Her karakterin bakış açısıyla olayların anlatılması harikaydı. Sık sık söz edilen baloyu gerçekten bekledim ama okurken de sıkılmadım değil. Ama insanların karşılıklı hisleri,o duyguların ifade edilişi gerçekten çok iyiydi. İnsanların birbirleri hakkında ne düşündükleri, neyi nasıl yaptıkları... Neden Clarissa balo yapmaya gerek duyuyordu? Neden Peter ile değil de Richard'la evlendi? Ben bunları hala anlamış değilim. Tamam okurken Peter pek güven duygusu uyandırmıyor insanda ama bilemiyorum işte. Baloyu insanların takdiri kazanmak için mi yapıyordu? Bu aralar zaten hiçbir şeyi anlayamıyorum. Neyse insanın kendisiyle ve çevresindekilerle olan ilişkileri anlatan bir kitap.Kitabı okuyunca insan kendisini ve etrafındakileri sorgulamaya başlıyorç

2 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Bilinç akışı teknığını sevmeyenler.kitap tan sıkılabilirler,
Ben şahsen bilinç akışı teknığınde zorlanmadım fakat yoruldum:)
Dikkatimin dağıtlabileceği ortamda okumadım...

İlk 25 sayfasını üç kere okudum...
Ilk defa Virgimia Woolf okudum.. Kalemini sevdim yazarın...

1 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Sanki çevirme yetersiz gibi geldi , Sevdiğim yazarlar her Kitabı'nı severek okurum. Aynı eseri birinci basımdan tekrar okuyacağım bu kesin.

2 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

nefis bir roman..ikinci okuyuşum..Sadece bir gün..iç monologlar son derece keyifli..birçok karakterin bilinç altında bir gezi..en çok Peter'i sevdim..

4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

"Mrs.Dalloway çiçekleri kendisinin alacağını söyledi." cümlesiyle başlayan okuduğum en yalın en berrak roman...

4 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

İçsel konuşmaların yer aldığı, sabırla okunacak bir kitap

1 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Düşünceler arasında daldan dala zıplamak gibiydi. Hoş :)

2 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Başlarda biraz ağır ilerliyor roman ama ortalara doğru bir açılıyor ve sizi kendi içine bir çekiyor ki anlatamam.
Özellikle yazarın bilinç akışı tekniği ile yazımı bir harika...

1 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Romanı çok karışık buldum çok fazla iç düşünce benzetmeler ve uzun cümleler var anlaşılması zor çok dikkatli sessiz bir ortamda okunması gereken bir roman güzeldi ama anlamakta zorluk çektim tekrar tekrar okudum.

1 yıl önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski