Kendine Ait Bir Oda (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Kadın hareketinin elden düşürmediği önemli kitaplardan biri olan Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolfun belki de en kolay okunan kitabıdır. Kolay okunur, çünkü konu çok somuttur: Kadın ve edebiyat.Erkeklerin kadınlara bıkıp usanmadan tekrarladıkları ‘ezeli ve de ‘ezici bir soru vardır: Bizler kadar düşünme yeteneğiniz olduğunu ileri sürüyorsunuz. Madem öyle, neden Shakespeare gibi bir deha çıkaramadınız? İşte Virginia Woolf bu ‘yakıcı soruya, tarihsel ilişkilerin kökenine inip kütüphane raflarında şöyle bir gezindikten ve de kısa bir kadın edebiyatı tarihçesi çıkardıktan sonra esaslı bir yanıt getiriyor. Ve şöyle sesleniyor kadınlara: Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın!..Woolf, mantıkla olduğu kadar hayalle, nükteyle olduğu kadar bilgiyle ve gerçek bir romancının hayalgücüyle konuşur. The New York Times

Kadın hareketinin elden düşürmediği önemli kitaplardan biri olan Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolfun belki de en kolay okunan kitabıdır. Kolay okunur, çünkü konu çok somuttur: Kadın ve edebiyat.Erkeklerin kadınlara bıkıp usanmadan tekrarladıkları ‘ezeli ve de ‘ezici bir soru vardır: Bizler kadar düşünme yeteneğiniz olduğunu ileri sürüyorsunuz. Madem öyle, neden Shakespeare gibi bir deha çıkaramadınız? İşte Virginia Woolf bu ‘yakıcı soruya, tarihsel ilişkilerin kökenine inip kütüphane raflarınd... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

127 sayfa

İletişim Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9750500849
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.7 puan (34 kişi)
101 okumuş, 142 okumak istiyor, 5 okuyor

7.8 puan (47 kişi)
142 okumuş, 179 okumak istiyor, 9 okuyor

8.1 puan (91 kişi)
217 okumuş, 278 okumak istiyor, 5 okuyor

7.6 puan (89 kişi)
247 okumuş, 183 okumak istiyor, 10 okuyor

8.2 puan (317 kişi)
795 okumuş, 854 okumak istiyor, 16 okuyor

8.1 puan (181 kişi)
420 okumuş, 244 okumak istiyor, 15 okuyor

8.2 puan (265 kişi)
710 okumuş, 636 okumak istiyor, 33 okuyor

8.4 puan (203 kişi)
446 okumuş, 265 okumak istiyor, 17 okuyor

8.0 puan (333 kişi)
865 okumuş, 296 okumak istiyor, 9 okuyor

8.1 puan (290 kişi)
765 okumuş, 329 okumak istiyor, 20 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

36 kitap, 36 oy
32 kitap, 33 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

maria-puder zehraaldemir uö retrospektif zrfunlr sedakanlı Ceydaa ecetemel arzubkts özlemcan esskikitapkokusu
11 kişi
payam kilimci sydgms Cemre DEMİRCİ 1000kitap iroshjum tilda Çiçek alltheclocksinthecity Sarı Helikopter serkan aurora gzddrk Skrn Ans Pınar* R.Selen lalenergis mtyvz nymphe Serginho nemsi Zuhalay giz.onen incememet59 sheva7 hurinur okuryazarim pesnap poli orange_rose tarçınportakal c_burcu D. mypen sezitosh BetülK Victoria Jason rugeyyazeynep gzd6
354 kişi
Esra Öz *çalıkuşu* dancemylifeaway kamestop beyzabalik dilemma aylin* OokuyanKedi stylish SCelestine nzn lawn cigdemo radyasyonbocegi dry crmn ACİCE duslem Ktpkrd ronya duygu_ Ayca edgarallanpoetic melankolimelankoli Duygu Ergin rencideruhlar hayaletsatırlar mavi cicegi arayan cocuk Tuğçe Nihal ıtırlı bitki ruzgar gizemnurtozlu burcuvural sim puzzleineksikparcasi DilosunKayfesi melisgokce limonkokusu KARAMELA delibu
226 kişi
Ayca idilik İçimdeKalmasın Ulrich Okyanus16
5 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Bir kadının hem cinslerine haklı sitemi ... söyledikleri,düşünceleri bugün hala geçerli.. gözümüzü açıp önümüze bakmak gerekiyor gerçekten.. bize öğretilenlerin dışına çıkmaktan bahsediyor...

4 yıl, 3 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Okuduğum ilk Virginia Woolf kitabı. Benim için iyi bir başlangıç oldu.
Okuması zor bir kitap itiraf etmeliyim ki. Bu kitap okunmadan önce belirli bir bilgi birikimine sahip olmalı ve gerektiği yerlerde araştırmalar yapılmalı ki, daha iyi kavranabilsin.
Kişisel gelişim kitaplarından haz etmem ama bu kitap benim istediğim türde bir kişisel gelişim kitabıdır. Kitapta en hoşuma giden kısımlar ise Shakespeare analojisi, "Kadınlar ve Kurmaca Yazın" başlığının kurmaca bir yazı adı altında irdelenmesi ve bütün nesnelliğinin yanı sıra söyleşi tadında ilerlemesi. Alıntılar alarak kitap hakkında bir kaç güzel noktaya değinmek istiyorum.

Kitapta sanılanın aksine feminist bir akım değil, objektif bir yaklaşım vardır:
"Ama heyhat, yapmamaya karar verdiğim bir şeyi yapmıştım; hiç düşünmeden kendi cinsimi övmeye dalmıştım. <<Son derece gelişmiş>> - <<olağanüstü karmaşık>> - bunların övgü sözcükleri olduğu yadsınamaz ve kişinin kendi cinsini övmesi her zaman kuşku uyandırır, çoğunlukla aptalca bir şeydir çünkü; dahası bu durumda kişi söylediklerini nasıl doğrulayabilir? Kişi haritaya bakıp Kristof Kolomb Amerika'yı keşfetti ve bir kadındı diyemez; ya da eline bir elma alıp Newton bir kadındı diyemez; ya da göğe bakıp yukarıda uçaklar gidiyor, uçakları kadınlar yaptı diyemez. Duvarda kadınların boyunu tam olarak ölçecek bir işaret yoktur. İyi bir annenin niteliklerini ya da bir kızkardeşin doğruluğunu ya da bir evdeki kahya kadının becerilerini ölçüye vurabileceği düzgünce santimlere bölünmüş bir mezura yoktur."

Kadının bastırılmışlığının en çok olduğu alanlardaki cümleleri üzerinde düşünülesiydi:
"Çünkü bekaret birtakım toplumlarca bilinmeyen nedenlerden icat edilmiş bir fetiş olabilir."
"O son derece ilginç konu, erkeklerin kadınların eldeğmemişliğine verdikleri değer ve bunun kadınların eğitimi üzerindeki etkisi tartışılmak üzere kendini ortaya koyuyor."

Şöyle güzel satırlar da var kitapta:
"Ve böylece romanlar çokluk panzehir olmak yerine bir uyuşturucu olduklarından ve kızgın bir damgayla dağlayıp harekete geçirmek yerine kişiyi derin uykulara gönderdiklerinden..."

Son olarak, bence kitabın asıl anlatmak istediği ise şu satırlardır:
"Ve amatör bir anlayışla, ruhun, biri eril biri dişil iki gücün içinde bir arada var olacağı bir tasarım çizmeye koyuldum: erkeğin aklında, erkek kadına baskın çıkıyor; kadınınkinde ise kadın erkeğe baskın çıkıyor. Her ikisi bir arada uyum ve tinsel işbirliği içinde yaşarlarsa normal ve rahat bir ruh hali ortaya çıkar. Kişi erkekse, aklının kadın olan bölümü de etken olmalıdır ve bir kadın da aynı ölçüde içindeki erkekle ilişkide bulunmalıdır. Belki de Coleridge üstün bir aklın çifte cinsiyetli olduğunu söylerken bunu kastetmişti. Ancak bu iç içe geçme gerçekleştirilirse akıl tam anlamıyla verimli olabilir ve tüm gücünü kullanabilir. Belki de katışıksız eril olan bir zihin, yine katışıksız dişil olan bir zihin gibi, yaratıcı olamaz."

Her kadının okuması gereken kitaptır.


4 yıl, 2 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Her kadinin okumasi gerek diye dusunuyorum.

6 yıl önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Mücadele, tırnak diplerinde kan lekeleriyle kazanılan bu romanlar. "yazmak için aklın dinginliği. öfke ve hırs değil."

5 yıl, 7 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

"...cinsiyetini düşünmek yazı yazan herkes için öldürücü olacak, diye düşündüm. Katışıksız ve basit bir biçimde kadın ve erkek olmak öldürücüdür; kişi erkeksi-kadın ya da kadınsı-erkek olmalıdır."

5 yıl, 4 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Akıl almaz bir yazar...

"Entelektüel özgürlük maddi şeylere bağlıdır. Şiir de entelektüel özgürlüğe bağlıdır. Kadınlarsa hep yoksul olmuşlardır, sadece iki yüzyıldır değil, dünya kurulalı beri".

4 yıl, 9 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

kuru kuru okunacak bir kitap değil.ilk okumada çeşitli notlar alıp bahsedilen yazarları okumak ve üzerine bu kitabı okumak lazımmış.malesef ben bu okumamı genellikle yoldayken yaptığımdan notlar alamadım ve bahsi geçen kişileri sadece aklımda kalan kadarıyla takip edebileceğim...

6 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Özellikle biz bayanların okuması gereken bir kitaptır duyurulur ;)

5 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Her kadının okuması gerektiğini düşünüyorum..

3 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bu kitabı, yazmaya ve okumaya gönül vermiş her kadın okumalı.

2 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

İnce ama ağır. Yani bana öyle geldi, belki üzerine çok düşündüğümden... Özellikle günümüz Türkiye'sindeki her hatun kişi okuyup üzerine düşünmeli. (biraz sıkıcı olduğu ve insanı boğduğu doğrudur fakat anlatılmak istenende tam olarak o his zaten)

2 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

..Nedeni ne olursa olsun, bütün bu kitapların benim amacım açısından değer taşımadıklarını düşündüm, masanın üzerindeki yığını gözden geçirirken. Başka bir deyişle, biimsel açıdan değersizdiler, oysa insansal yönden yol gösterici bilgiler,ilgi,can sıkıntısı ve fiji adalaronda yaşayayan halkın alışkanlıkları üzerine acayip gerçeklerle doluydular.

..Erkek sabah kahvaltısında ve akşam yemeğinde kendini gerçek boyutlarının en az iki katında göremezse, kararlar vermeyi,yerlileri uygarlaştırmayı,yasalar koymayı, kitaplar yazmayı, özenle giyinip yemekli toplantılarda konuşmalar yapmayı nasıl sürdürecektir?


4 yıl önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Her kadının yazarlık yapabilmek adına kendine ait bir odası ve parası olması gerekmektedir. Bu cümleyi okuduysanız kitabı okumanıza gerek yok.

3 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Woolf'un kadına bakış açısına, hemcinslerine sitemlerine, sorunu - suçluyu- sisteme yüklemeden çözümlemesine bayıldım.
Kesinlikle başucu kitabı.

1 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kesinlikle bir kere okuyup birakilacak bi kitap değil, defalarca okumayi planliyorum. Çünkü ilk seferde verilen tüm mesaji alamadigima inaniyorum.

1 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kesinlikle harika bir kadın yazarlardan.
Ama daha önce hiç Virginia Woolf kitabı okumadıysanız bu kitap ile başlamayın.
Çünkü deneme tarzında olan ve kadınlığa dair, kadın yazarların yaşadıklarına dair incelemelerde bulunmuş yazar ve dili de biraz ağır.
Onun dışında mutlaka okunmalı yazarlardan...

1 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kadınlara neden para kazanıp kendilerine ait bir oda edinmeleri hususunda ''hayati motto''larla dolu tekrar tekrar okunulası eser!

1 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bir feminist yaklaşım kitabı..Kadının toplumdaki yeri,kadına verilmeyen değeri ve kadınların ötelerden beri çektiği sıkıntıları anlatmış Woolf.

6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

"Kadınlar ve kurmaca" üzerinden giderken kadının yazma ve özgürleşme sürecinden bahsediyor.Sadece erkek egemen dünyayı değil kadının kendisini de ince ince ve bence nesnel bir biçimde eleştirmiş..Sheakspeare'i ayrıcalıklı bir yere, tepe noktasına oturturken, onun başarısını, aşırı duygulardan arınmış, sakin, durgun bir zihin yapısına bağlamış.Erkek yahut kadın yazarların eril ve dişil özellikleri kendilerinde dengede tutmalarının önemini vurgulamış. "İnsanın kendisi olması her şeyden daha önemlidir." cümlesi, yalınlığa tutkun biri olarak beni son derece etkiledi.Basit ve derin.Güzel kitap...

4 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski