Kitapkurdu33

kütüphaneci
163 takip ettiği ve 64 takip edeni var. 157 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu

zelişXD

zelişXD: Bu siteye yeni giris yaptim buradan kitap okunuyomu okunuyorsa nasıl okunuyor

7 ay önce gönderildi

Son Haberler

Kitapkurdu33 bir değerlendirme yaptı.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 gün önce
Kitapkurdu33 okumuş bitirmiş.
Kabuk Adam

Dünya okurlarınca geleceğe kalacak elli yazar arasında sayılan Aslı Erdoğanın yayımlandığı günden bugüne değerini ve yerini hiç kaybetmemiş ilk romanı: Kabuk Adam. Türk edebiyatında olduğu kadar dünya edebiyatında da yeni bir yazarın doğuşuna tanıklık eden bir kitap. Şık olmakla cinayet işlemek arasındaki o çok ince çizginin öyküsü.

Dünya okurlarınca geleceğe kalacak elli yazar arasında sayılan Aslı Erdoğanın yayımlandığı günden bugüne değerini ve yerini hiç kaybetmemiş ilk romanı: Kabuk Adam. Türk edebiyatında olduğu kadar dünya edebiyatında da yeni bir yazarın doğuşuna tanıkl... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 gün önce
Kitapkurdu33 bir değerlendirme yaptı.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 gün önce
Kitapkurdu33 okumuş bitirmiş.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 4 gün önce
Kitapkurdu33 okumuş bitirmiş.
Goriot Baba


******

Fransız gerçekçiliğinin büyük ustası Balzac, Fransız Devriminin yarattığı büyük altüst oluşun yazarıdır. Burjuva sınıfının sermaye biriktirme süreçlerinde yıktığı değerlerin yarattığı boşlukta hemen bütün toplumsal katmanların dramını anlatır. Goriot Baba, mülk ve para edinme süreçleri içinde yalnızlığa giden yolun taşlarını döşer. Kızları ve onların kocaları arasında sıkışıp kalmış Kral Leardir o; büyük bir melodramın da baş aktörü.Goriot Baba: Yalnızlığın girdabına sürükleniş.

************

İşte Balzacın sayıları iki yüzü bulan İnsanlık Komedyası adını verdiği romanların en iyilerinden biri daha: Goriot Baba. Rastignac, hukuk okuyan yoksul bir öğrencidir Ailesi iyi bir gelecek beklentisi içinde onu Parise göndermiştir. Türlü türlü insanların kaldığı Vaugernin pansiyonu adeta bir cadı kazanıdır. Rastignac orada ilk kez rastladığı Goriot Babanın trajedisine tanık olur. Saint-Germain banliyösünün süslü, ama basit ve bayağı prenseslerinin aç gözlülükle babalarını nasıl soyduklarını görür; toplumun bütün çirkinliklerinin bir tek trajedide toplandığına tanık olur. Rastignac, bir uşak ve bir hizmetçi kadınla birlikte Goriot Babanın tabutunun ardından yürürken babalarının cenazesine katılmayan kızlara ve sefil Paris sosyetesine karşı tiksinti duyar. İnsanlık Komedyasının öteki kitaplarında okurun karşısına çıkan vicdansız ve katı yürekli Baron Rastignac haline gelir böylelikle.

************

Dönemin Fransasını, bir pansiyonda kalan insanlar ve onların çarpık ilişkileri üzerinden anlatan; tarihin ve sanatın buluştuğu o ince çizgide duran önemli bir klasik.Goriot Babanın başından geçenler okuyanları etkiliyecek düzeyde gerçek olaylardır. Olay Pariste geçmesine rağmen evrensel niteliktedir. Herkes her an buna benzer bir olayı yaşayabilir.İnsanlardaki maddi ilerlemenin bazen duyguları ne kadar silikleştirmeye çalıştığına bu romanda şahit olacaksınız. Balzacın klasikleşen üslubunun en seçkin örneklerinden biri oan Goriot Babayı, bir solukta okuyacaksınız.

************

Dünya edebiyatının dahi yazarı Balzac, yaşamı tüm yönleriyle vermek isteyen dev bir yazardır. Balzacın İnsanlık Komedisi diye adlandırdığı romanlarının en güzellerinden biridir Goriat Baba. Bir taşra kentindeki orta halli bir pansiyonda geçen olaylar, tam bir İnsanlık Komedisini anlatır bize. Okuyunca seveceksiniz bu romanı.

************

Büyük Fransız romancısı Honore de Balzacın (1799-1850) ünlü dev yapıtı İnsanlık Güldürüsü, seksen sekiz ciltten oluşur. Goriot Baba, bu büyük yapıtın bir parçasıdır. Balzacın kafasında İnsanlık Güldürüsü adlı bu dev yapıtın üç bine yaklaşan karakterlerinin önemli bir kısmını, hem de en ilginçlerini bize tanıtır: Rastignac, Madame de Beauseant, Madame de Langeais ve birçokları, ünlü Balzac kişileri olarak ilk kez bu romanda karşımıza çıkar. Bu özelliği göz önüne alınınca, İnsanlık Güldürüsünün eşsiz evrenine girmek için en elverişli kapının Goriot Baba olduğu söylenebilir. Yalnızca yararttığı ilginç baba tipiyle değil, anlatım ustalığıyla da, bu roman okuyanı sürükler. Eser, ilk önce 1834te Revue de Pariste tefrika edilir, daha sonra da 1835te kitap olarak yayımlanır.

************

Fransız yazar Honoré de Balzac (1799-1850), edebiyat dünyasının kendisinden, tarihçi, psikolog ve mükemmel bir gözlemci diye söz ettiği en büyük isimlerinden biridir. XIX. Yüzyıl edebiyatında Romantizmin hüküm sürdüğü bir dönemde gerçekçilik akımının öncüsü olan Balzac, modem romanın da babası sayılır. Romanlarında kendi zamanının dünyasını romantizmden büsbütün soyutlanamasa bile büyük bir gerçekçilikle yansıttı. Fransanın çeşitli bölgelerinden ve her toplumsal tabakadan kişilere yer verdiği eserlerinde tarihsel ve toplumsal koşulların damgasını taşıyan sayısız tipler aracılığıyla insanın yükselme tutkusu ve para kazanma hırsı gibi insani eğilimlerini işledi. Öldüğünde, ardında 85i tamamlanmış, 50si taslak halinde 135 eser bıraktı.Goriot Baba iki kızına aşırı derecede düşkün olan bir babanın dramıdır. Romanda, romanın baş kişisi ve kimilerine göre babalığın İsası olan Goriot Baba kadar, baba-evlat ilişkileri çevresinde yer alan öteki kişiler ve Paris burjuvazisinin oluşturduğu ortam da yadırgatmayan bir romantizm ve büyük bir gerçekçilikle işlenmiştir. Usta işi betimlemelerle de zenginleşen kitap, Balzacın en seçkin ve en tanınmış romanlarından biri olarak kabul edilir.

************

Büyük Fransız Romancısı Honore de Balzacın (1799-1850) ünlü dev yapıtı İnsanlık Güldürüsü, seksen sekiz ciltten oluşur. Goriot Baba, bu büyük yapıtın bir parçasıdır. Bu romanın ayrıcalıklı bir yeri vardır. Balzacın kafasında İnsanlık Güldürüsünü oluşturma düşüncesi Goriot Baba ile birlikte doğmuştur. Bu da bu büyük romanı, ister istemez, bir odak-yapıt durumuna getiriyor. Kurgusuyla, konusuyla, kişileriyle, içerdiği dünya görüşüyle, gerçekten çok ilginç bir roman olan Goriot Baba İnsanlık Güldürüsü adlı bu dev yapıtın üç bine ulaşan kişilerinin önemli bir kısmını, hem de en ilginçlerini bize tanıtır. Rastignac, Madame de Beauseant, Madame de Langeais ve daha birçokları, ünlü Balzac kişileri olarak ilk kez bu romanda karşımıza çıkarlar. Bu özelliği göz önüne alınınca, İnsanlık Güldürüsünün eşsiz evrenine girmek için en elverişli kapının Goriot Baba olduğu söylenebilir. Yalnızca yarattığı ilginç baba tipiyle değil, anlatım ustalığıyla da, öteki kahramanlarıyla da bu roman okuyanı sürükler.

************

Zengin olsaydım, servetimi korusaydım, onlara vermeseydim, şimdi burada olurlardı. Dudaklarıyla yanaklarımı yalarlardı. Bir konakta otururdum, güzel odalarım, uşaklarım, ateşim olurdu. Başucumda kocaları ve çocuklarıyla gözyaşı dökerlerdi.Bütün bunlar benim olurdu. Şimdiyse hiç. Para her şeyi verir insana, kızlarını bile. Ah! Param. Param nerede? Bırakacak hazinelerim olsaydı, yaralarımı sarar bakarlardı bana. Seslerini duyar, yüzlerini görürdüm.(...) Görmek istiyorum onları.Jandarmaları yollayın, zorla getirsinler! Adalet benden yana. Doğa, yasa, her şey benden yana. İsyan ediyorum. Babalar ayaklar altına alınırsa, memleket batar. Açık bu. Toplum da dünya da babalık üstüne kuruludur. Çocuklar babalarını sevmezlerse her şey mahvolur.(...)Babalar, Meclislere başvurun, evlenmeyle ilgili bir yasa çıkarsınlar.Kızlarınızı seviyorsanız evlendirmeyin onları. Damat bir kızın her şeyini bozan, her şeyini kirleten bir namussuzdur. Evlenme yok artık! Bu evlilikler kızlarımızı elimizden alıyor ve ölürken onları yanımızda bulamıyoruz. Babaların üzerine bir yasa çıkarın. Korkunç bir şey bu.Goriot Baba... Balzacın başyapıtlarından biri daha, daha önce yayımlanan Vadideki Zambaktan sonra, Oğlak Klasikleri arasındaki hak ettiği yerini alıyor...

************

İşte Balzacın sayıları iki yüzü bulan İnsanlık Komedyası adını verdiği romanların en iyilerinden biri daha: Goriot Baba. Rastignac, hukuk okuyan yoksul bir öğrencidir Ailesi iyi bir gelecek beklentisi içinde onu Parise göndermiştir. Türlü türlü insanların kaldığı Vaugernin pansiyonu adeta bir cadı kazanıdır. Rastignac orada ilk kez rastladığı Goriot Babanın trajedisine tanık olur. Saint-Germain banliyösünün süslü, ama basit ve bayağı prenseslerinin aç gözlülükle babalarını nasıl soyduklarını görür; toplumun bütün çirkinliklerinin bir tek trajedide toplandığına tanık olur. Rastignac, bir uşak ve bir hizmetçi kadınla birlikte Goriot Babanın tabutunun ardından yürürken babalarının cenazesine katılmayan kızlara ve sefil Paris sosyetesine karşı tiksinti duyar.İnsanlık Komedyasının öteki kitaplarında okurun karşısına çıkan vicdansız ve katı yürekli Baron Rastignac haline gelir böylelikle.

******


******

Fransız gerçekçiliğinin büyük ustası Balzac, Fransız Devriminin yarattığı büyük altüst oluşun yazarıdır. Burjuva sınıfının sermaye biriktirme süreçlerinde yıktığı değerlerin yarattığı boşlukta hemen bütün toplumsal katmanların dramını... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 5 gün önce
Kitapkurdu33 bir değerlendirme yaptı.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 hafta önce
Daha Fazla Göster

Kitapkurdu33 şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

Sevgili Mathilda, İnsanın Yürümesini Dört Gözle Bekliyorum

%0

Sis Hırsızı

%0

Küller Şehri (Ölümcül Oyuncaklar, #2)

%0

Cthulhu'nun Çağrısı

%0

Derdim Yeter, Sakin Ol

%0

Sakın Hata Yapma (Maeve Kerrigan Serisi 5)

%0

2017 Okuma Hedefi - Kitapkurdu33

%102
Kitapkurdu33 80 kitap hedefinden 82 kitap okumuş.

Kütüphanesinden Seçmeler

Travma
Kumarbaz
Feniçka
Sessizlik (Fısıltı, #3)
 Robinson Crusoe
Kabuk Adam
Türk Kızının Sofisi Selindrella İstanbul Usulü Külkedisi Masalı
Alaycı Kuş (Açlık Oyunları, #3)
Cehennemde Balo Geceleri
Araba Sevdası
Genç Werther'in Acıları
Köpek Düşleri  (Wolfe Brothers #1)
Kendine Ait Bir Oda
Dinle Küçük Adam
Gölgesizlerin Tutkulu Dansı  (Tavistock Family Serisi 2)
Boş Yere Süslenme (Charlize Edwards Serisi 1)
Ateşböceğinin Şarkısı (Ateşböceği Yolu, #2)
Şimdi Düğün Zamanı (Bir Genç Kızın Gizli Defteri, #6)
Yanmış (Gece Evi, #7)
Ölüler Senfonisi
Aşk Tanrıçasının Yemek Okulu
Kupa Valesi
Lanetli Sevgili (Lanetli Sevgili, #1)
Sessiz Çığlık (Detective D. D. Warren, #3)
Cthulhu'nun Çağrısı
Son Yüzleşme (Detective D. D. Warren, #6)
Denemeler
Ahmaklar Şöleni   (Morganville Vampirleri #4)
Nietzsche Ağladığında
Vahşetin Çağrısı
İşaret (Gece Evi, #1)
Mahalle Kahvesi
Bir Dilekle Başladı Her Şey  (Blossom Street Serisi 5)
Av (Gece Evi, #5)
Aşk Kusura Bakmaz

Favori Yazarları (7 yazar)

lisa gardner
stefan zweig
yusuf atılgan
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (48 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (1 liste)

Takip Ettikleri (163 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (64 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

Ütopya-Distopya

Ütopya-Distopya

9 ay önce üye olmuş.

Ütopya, ideal toplum düzeni arayışının edebiyata yansımasıdır. Thomas More...

Kitaplarla Yaşamak

Kitaplarla Yaşamak

8 ay önce üye olmuş.

Grubumun yaşı yok. Grubumun cinsiyeti yok. Grubumun fobisi yok. Grubumun hobisi var,...

Okuma Güncesi (tümü)

Dokunma Dersleri
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Kemikler Şehri (Ölümcül Oyuncaklar, #1)
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Cthulhu'nun Çağrısı
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Küller Şehri (Ölümcül Oyuncaklar, #2)
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Sis Hırsızı
Okuyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Kendine Ait Bir Oda
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Araba Sevdası
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz