demian

kütüphaneci
Detayları:  pina sanal franco, göteborg, 52 yaşında, Kadın
İlgi Alanları:  edebiyat ve diger butun sanat dallarindan resim,heykel muzik,tiyatro,opera, .ve seyahat.
Sevdiği Kitaplar Türleri:  klasik ve modern edebiyati ilginc ve bana bir seyler sorduran dusunduren etkileyen her tarz kitaplari severim.
Hakkında: 
Yaşamak için bir nedeni olan herkes, her sıkıntının üstesinden gelebilir… Friedrich Wilhelm Nietzsche
109 takip ettiği ve 469 takip edeni var. 610 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu

kitaplarla beslenmek

kitaplarla beslenmek: Canım, senin adına çok memnun oldum. İnşallah izleme fırsatını elde edebilirsin. Nasılsın bu arada. Ben iyiyim ama annem çok hasta . Hep onunlayız.

3 yıl, 8 ay önce gönderildi
herseysinirsel

herseysinirsel: teşekkür ederim :)

4 yıl, 1 ay önce gönderildi
silentvoice

silentvoice: Merhaba,
Zaten D. H. Lawrence ve David Herbert Lawrence diye 2 yazar olarak görünüyordu, yani ben yazar eklemedim. David Herbert Lawrence'da daha fazla kitap olduğundan, D. H. Lawrence'da da sadece 2 kitap olduğundan,o 2 kitabı diğer isme aktardım ve aynı isimde olan kitapları birleştirdim yalnızca. Yani ekstradan kitap falan eklemedim:)

4 yıl, 4 ay önce gönderildi
inci16

inci16: selam profiliniz ve kütüphanneiz ilgimi çekti siz takip etmeyi isterdim ama enfazla 300 kişi takip edebilirmişim:((mümkünse sizin okuduklarınız önerileriniz takip edebilem için beni takip edebilirmsinz teşekkürleer:)

4 yıl, 5 ay önce gönderildi
aden isyan

aden isyan: Kitaplarla gömsünler bizi.

4 yıl, 6 ay önce gönderildi
arden

arden: Bento'nun Eskiz Defteri'ni okumadıysan tavsiye ederim, çizimlere bayıla bilirisin .)

4 yıl, 7 ay önce gönderildi
gozde

gozde: Harika bir fikir bu :)) Gelmek isteyenlerle guzel bir sohbet olur :) Baris Bicakci'nin kalemiyle yeni tanistim ve cok sevdim.Kardesimin zevki de iyidir ve o da cok sevmis :))

4 yıl, 9 ay önce gönderildi
gozde

gozde: Merhabalar tekrar..
Ben imla hatası filan görmedim :))
Elbette yazarız ..Çok sevinirim..:)
İstanbul'a gelirsen de kitapçılara yakın bir yerde kitap sohbeti yaparız belki bir gün :))

4 yıl, 9 ay önce gönderildi
gozde

gozde: demian merhaba :)
Öncelikle mesajını görmek beni çok şaşırttı ve mutlu etti..Tamamen tesadüfen farkettim yazını..:) Görünce gözlerim kocaman açıldı ve "aaa" nidası döküldü dudaklarımdan..
Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim..Profilime ilk mesajı sen yazdığından bu anlamda da özelsin benim için :)
Bu kadar güzel kitaplar okuyan birini nasıl gözden kaçırmışım ona da şaşırdım..

Anlatılacak çok şey var değil mi aslında.....Fakat belki de ihtiyacımız bir kıvılcımdır...

Yazmaya itecek o kıvılcım hayatına en kısa zamanda çakar umarım...:))

4 yıl, 9 ay önce gönderildi
helen sezgi

helen sezgi: merhaba, "Bin huzunlu haz" hakkındaki fikrimi sormuştunuz. ben pek beğenmemiştim o kitabı. sanki sanatsal olmaya zorlanmışlık var gibi geldi. yazar; derin anlamlar yaratmaya çalışırken düşün dünyasından çıkıp okuyucuya ulaşamamış gibi geldi. sıkıldım açıkçası. umarım siz beğenirsiniz.

4 yıl, 9 ay önce gönderildi

Son Haberler

demian bir değerlendirme yaptı.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 yıl, 2 ay önce
demian, demian tarafından yapılmış bir değerlendirmeyi yorumladı.
Semerkant

demian

Doğu'dan Uzakta ilk okuduum eseriydi.

Doğu'dan Uzakta ilk okuduum eseriydi.

1 yıl, 2 ay önce
demian bir değerlendirme yaptı.
Sen Benim Hayatımsın

5

Filmlerini çok severek izlediğim Özpetek yazar olarak aynı etkiyi vermedi.Okunulmasa olacak bir eser. Akıcı bir dille yazılmasına rağmen fazla bir şey vermeyen vasat bir eser diyeceğim.

Filmlerini çok severek izlediğim Özpetek yazar olarak aynı etkiyi vermedi.Okunulmasa olacak bir eser. Akıcı bir dille yazılmasına rağmen fazla bir şey vermeyen vasat bir eser diyeceğim.

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 1 yıl, 2 ay önce
demian bir yazarın resmini değiştirdi.

Henry James (15 Nisan 1843 – 28 Şubat 1916) yılları arasında yaşamış ABD doğumlu yazar.
19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında edebiyat eleştirileri, romanlar ve kısa hikâyeleri ile ünlendi. Ana tema olarak insan bilincini işleyen James, hayatın çoğunu Avrupa'da geçirdikten sonra, ölümünden kısa bir süre önce İngiliz vatandaşı oldu. Psikoloji biliminin kurucularından sayılan William James'in kardeşidir. The Ambassadors, Daisy Miller, The Turn of the Screw ve Portrait of a Lady gibi klasik eserleri bulunmaktadır. Eserlerinden Bir Kadının Portresi'nin sinema uyarlamasında ünlü aktris Nicole Kidman başrolü oynamıştır. Romanlarında çoğunlukla kadına ve kadınların iç dünyalarına göndermelerde bulunmuştur.Eserlerinde resim kullanmayı sevmez.

Henry James (15 Nisan 1843 – 28 Şubat 1916) yılları arasında yaşamış ABD doğumlu yazar.
19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında edebiyat eleştirileri, romanlar ve kısa hikâyeleri ile ünlendi. Ana tema olarak insan bilincini işleyen James,... tümünü göster

1 yıl, 3 ay önce
demian bir yazarın resmini değiştirdi.

Yıl 1940. Fransa’nın Alman Nazileriyle işbirliği yapan Vichy Hükümeti’nin Başkanı Mareşal Pétain’e ilginç bir mektup gelir. Yazarı, kendisini tanıttıktan sonra şöyle der: “Hasbelkader doğuştan Yahudi olmama rağmen, hayatım boyunca Yahudileri sevmedim. Bu nedenle bana özel statü uygulanmasını rica ediyorum...” Özel statüden” istenilen amaç, aynı yıl Vichy Hükümeti’nin çıkardığı, tüm Yahudilerin devletin düşmanları olduğuna dair kanunun, mektubun yazarına uygulanmaması talebiydi...
Mektubun sahibi gençlik yıllarını yaşadığı Ukrayna’da iken hatıra defterine ise şu cümleyi düşmüştü: “Hayatımın amacı Troçki’nin, sürekli isyanda olan, hain ve serseri bu Yahudinin hayatını deşifre etmek olacak.” Zengin bir bankacı olan babasının, 1918 Rus Devrimi’nden sonra her şeyini yitirip ülkeden eşi ve onunla Fransa’ya sürgüne gitmelerini hep Yahudilere bağlamış ve ‘zengin düşmanı’ komünizmin Yahudilerin eseri olduğunu söylemişti daha sonra anılarında.
Bugünkü şartlarda tipik bir ‘antisemit’ diyeceğimiz bu insan, 1930’larda ve tarihin garip bir cilvesi olarak 2000’lerde meşhur olan Ukrayna doğumlu Yahudi kadın yazar İrène Némirovsky’den başkası değildi.
Némirovsky, belki de, ‘yahudi sorunu’ noktasında tarih tezlerine kaynak sağlayacak bir karakter analizine muhtaç bir kahraman veya anti-kahraman. 2004’te Fransa’da ve geçtiğimiz aylarda ABD ve İngiltere’de edebiyat ve entelektüel çevrelerde ‘Fransız Süiti’ adlı eseriyle, ‘yahudileri sevmeyen bir yahudi’ tartışmalarına konu olan yazar aslında evrensel ve tarihi yahudi trajedisinin en tipik kurbanı mıydı yoksa?
Rus devrimiyle beraber kaçtıkları Paris’e yerleşip tekrar eski görkemli günlere banker babasının ticari zekâsıyla döner 18 yaşlarında. Annesi kendisine yaşlandığını hatırlattığı için onunla hiç ilgilenmez. Kiev’deki dadısının öğrettiği Fransızcayla birkaç yıl içinde mükemmel bir frenk diline sahip olur. Sorbonne’da okuduktan sonra 1926’da Michel Epstein adlı bir başka Yahudi bankacıyla evlenir; Fransız burjuvazisi ile tanışır ve sevimsiz bir Yahudi zengin işadamını anlattığı ilk romanı ‘David Golder’ ile Fransız sağının, hatta aşırı sağının sevdiği bir yazar olur, 26 yaşında. Roman o kadar beğenilir ki, filme bile çekilir. İrène artık Avrupa’nın yaşayan en ünlü yazarı olur ve önde gelen sağcı ve antisemit yazar ve siyasiler ile arkadaş olur. ‘Gringoire’ adlı yahudi karşıtı dergide bile yazıları çıkar. Ünü arttıkça, yeni romanları basılır ve başarılarına yenilerini ekler.
Lakin Avrupa artık ‘şeytanın’ saldırılarına maruz kalmaya başladığı bir döneme girer.
Gelecek tehlikeyi çok iyi sezer İrène. İlk önce Fransız vatandaşlığına alınması için arkadaşlarına başvurur. Ama Yahudi kökleri onu hiç bırakmak istemez bir türlü. Vatandaşlık talebi reddedilince kimi tarihçilere göre iki kızının geleceğini kurtarmak adına Hıristiyanlığa geçer. Lakin, ok yaydan fırlamış, Avrupa’nın ortasındaki Yahudi nefreti, Némirovsky’nin tüm ilişkilerine ve çabalarına karşın galip gelir; hem de Yahudiliğinden hoşlanmayan, hatta sevmeyen ve hatta kimilerine göre nefret eden bir Yahudi’ye karşı da.
Fransız ‘Les Nouvelles Littéraires’ dergisine günah çıkartırcasına, “Hitler’in iktidara geldiğini gördükten sonra herhalde ‘David Golder’i bir daha yazsam bu kadar sevimsiz bir Yahudi karakteri yaratmazdım.” dedikten birkaç ay sonra yaşadıkları ücra bir yer olan Issy - l’Evéque’de kendisinin ve aile bireylerinin göğüslerine sarı yıldız takılır.
Primo Levi dememiş miydi, “bu yıldız takıldığı gün Yahudi olduğumu anladım, ancak!”...
Ve bir yıl sonra 1941’de 39 yaşındayken evine gelen iki Fransız jandarması İrène’den valizini toplamasını ister; çocuklarına; ‘bir yolculuğa çıkıyorum’ der ve ilk önce Pithiviers denilen getto’ya, oradan da Auschwitz’e yollanır.
Mareşal Pétain mektubuna cevap bile vermemişti zira...
Kampa geldikten bir ay sonra resmi kayıtlara göre tifüsten ölür. Kocası ise gaz odasını boylar. İki kızını ise bir Fransız Hıristiyan kadın savaş bitene kadar saklar ve onları ölümden kurtarır.
Büyük kızı Denise Epstein, 60 yıl sakladığı, annesinin beş bölümlük ‘Fransız Süiti’ romanına ait yazabildiği ilk iki bölümünün notlarını basınca, 2004’te prestijli Renaudot Ödülü’nü alır çoktan ölmüş olan Némirovsky. O yıl Fransa’da iki yıl sona ise İngiltere ve ABD’de yine meşhur olur.

Yıl 1940. Fransa’nın Alman Nazileriyle işbirliği yapan Vichy Hükümeti’nin Başkanı Mareşal Pétain’e ilginç bir mektup gelir. Yazarı, kendisini tanıttıktan sonra şöyle der: “Hasbelkader doğuştan Yahudi olmama rağmen, hayatım boyunca Yahudileri sevmedim... tümünü göster

1 yıl, 3 ay önce
demian bir yazarın resmini değiştirdi.

Louis Bromfield (Mansfield, 27 Aralik 1896 – Columbus, 18 Mart 1956) Amerikali yazar 1926. Pulitzer ödulunu almistir. Bir cok eseri filme uygulanmistir.

Louis Bromfield (Mansfield, 27 Aralik 1896 – Columbus, 18 Mart 1956) Amerikali yazar 1926. Pulitzer ödulunu almistir. Bir cok eseri filme uygulanmistir.

1 yıl, 3 ay önce
Daha Fazla Göster

demian şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

demian şu anda kitap okumuyor.

Kütüphanesinden Seçmeler

Gölgeler - 2.cilt
Kalbimi Vatanıma Gömün
Pi'nin Yaşamı
Kırlangıç Yuvası
Sana Gül Bahçesi Vadetmedim
Kahperengi
Aşk-ı Memnu
Aşkın Metafiziği
Ablamın Mutluluk Fotoğrafı
Boleyn Kızı
Madam Arthur Bey ve Hayatındaki Her Şey
Ecce Homo - Kişi Nasıl Kendisi Olur
Bridget Jones'un Günlüğü 2 Mantığın Sınırı
Kaçak
Omerta-Suskunluk Yasası
Ardında Bıraktığın Kadın
Hiç Kimse Sıradan Değildir
Mukaddes Istırap
Alaycı Kuş (Açlık Oyunları, #3)
Selvili Tepe
Günce
Forrest Gump
Eski Zaman Kadınları Arasında
Kurt Seyt & Shura
Hayatın Esiriyiz
Dönüş
Bir Gün
Ak Tavus Kuşu
Franny ve Zooey
Karanlığın Yüreği
Savaş Sanatı
Çaresaz
Aşkı Giyinen Adam
Kız Öpme Kuyruğu
Ayın En Çıplak Günü

Favori Yazarları (132 yazar)

louis aragon
nazlı eray
henry james
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (75 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (23 liste)

Takip Ettikleri (109 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (469 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

Film Dizi Kitap Delisi

Film Dizi Kitap Delisi

4 yıl, 6 ay önce üye olmuş.

Olur da yeni bir film,dizi izlemek veya kitap okumak isterseniz fakat kararsız...

Satranç Severler

Satranç Severler

5 yıl önce üye olmuş.

Satranç seven bütün kitapkolikler grubumuza davetlisiniz....

Kitap Blogları

Kitap Blogları

4 yıl, 6 ay önce üye olmuş.

Kitap Blogları ve dahası...

JACK LONDON

JACK LONDON

6 yıl önce üye olmuş.

JACK LONDON' a kitaplarını okuyarak eşlik edenler burada...

Şiir

Şiir

5 yıl önce üye olmuş.

''Şiir hayatın alev halidir'' Cemal Süreya

Kütüphaneciler

Kütüphaneciler

6 yıl önce üye olmuş.

Vikitap kütüphaneciler grubu.

Okuma Güncesi (tümü)

Gurur ve Önyargı
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Müşfikti Gece
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Ses Sese Karşı
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Selvi Boylum Al Yazmalım
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Operadaki Hayalet
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Sıradan Kişiler İçin Peri Masalları
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Aşkın Cep Defteri
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz