Büyük Umutlar (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Fakir bir çocuk olan Pip küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiş, ablasıyla birlikte yaşamaktadır. Bir gün mezarlıkta kaçak bir mahkûmla karşılaşır ve ablasının mutfağından aşırdığı yiyeceklerle bu adama yardım eder. Kaçak mahkûm, Pipin yardımlarını asla unutmayacaktır.Çoğu eleştirmen tarafından modern romana uzanan önemli bir adım olarak görülen bu şiirsel eseri Ayşe Esra İyidoğanın usta çevirisiyle sunuyoruz okuyucularımıza...

******

Yazar bu kitabında servetin ahlâkı yozlaştırmasını ve insanın kalbinde doğurduğu ümitleri anlatmaktadır. MEB Talim ve Terbiye Kurulu‘nun 2243 sayılı Tebliğler Dergisi‘nde yayınlanan kararı ile ilköğretim okulu öğrencilerine tavsiye edilmiştir.

************

Bir katibin oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesinin ekonomik sıkıntıları nedeniyle dokuz yaşındayken okuldan ayrılıp bir fabrikada çalışmaya başladı. Bu yıllardaki deneyimlerinin kendisinde bıraktığı izler, sonraları yazacağı romanların çoğunu biçimlendirmiştir.1835te bir gazetenin parlamento muhabiri okuduktan sonra çeşitli gazete ve dergilerde çizgi roman, öykü ve denemeler yayımladı. Kısa sürede adını duyurarak sevilen bir yazar durumuna geldi. 1838de yazdığı Oliver Twist adlı romanı ona çok büyük bir ün sağladı. Eserlerinde Sanayi Devrimi sırasında geniş halk kitlelerinin çektiği yoksulluk ve acıları gerçekçi bir dille yansıtmıştır.Dickensın 1860da yazdığı Büyük Umutların kahramanı Pip, yetim bir çocukken rastlantılarla büyük bir servet sahibi olarak Londranın aristokratlarının arasına girer. Bol paraya alışan Pip, eline geçen servetin kaynağını öğrenince dehşete düşer; gerçek bir centilmen olmaya çalışır.Yazar, bu en iyi eserinde züppeliğin soysuzlaştırıcı etkisini yine gerçekçilikle derinlemesine işler. Bu roman, servetin ahlak yozlaştırması ve insanda yarattığı umutlar üzerine yapılmış çarpıcı bir yorumdur.

************

Doğan yeni günle birlikte gelecek hayallerimle ilgili önemli bir değişime yöneldim. Doğan güneş hayatımı öyle bir aydınlattı ki artık hiçbir şeyin aynı olmayacağının bilincine vardım. O an için aklımdaki tek konu, gideceğim güne kadar daha altı gün olmasıydı. Ben gidene kadar Londraya bir şey olacak diye ödüm kopuyordu. Ben oraya gittiğimde de şehrin harabeye dönmüş olmasından ya da yok olmasından kaygılanıyordum.

************

Charles Dickensın bütün zamanların en çok ilgi gören kitabı Büyük Umutlar yeniden Türkçede. 1997 yılında yeniden filme uyarlanan ‘Büyük Umutlar Hollywoodun yıldızlarını bir araya getirmişti. Romanda, ergenlik dönemine yeni bir adım atan Finnin ulaşılmaz bir kadına olan büyük aşkı konu ediliyor. Dickensın romanları içinde konu ve işleyiş açısından bambaşka ve üstün özelliklere sahip bir roman. Kısa adı Pip olan Phillip, küçük bir çocukken anne ve babasının mezarı başında kaçak bir mahkumla karşılaşır. Ablasının mutfağından yiyecek çalarak bu mahkuma yardım eder. Kaçak mahkum Pipin ona yaptığı yardımı unutmaz.

************

İngiliz Edebiyatındaki haklı ünü, Dünya Edebiyatında da sağlam bir yere oturan Charles Dickens; kapitalizm öncesi çağın eşiğindeki Londrada 1812 yılında doğdu.
O çağın vahşetlerinden biri olan çocuk işçiler ve onların sömürülmelerinin yakın tanığı oldu; kendi çocukluğu da işçilikle geçti.
Charles Dickensin yayınevimizden çıkan beşinci yapıtı Büyük Umutlar; hem çağındaki emekçilerin yaşam koşullarını, hem suç ve suçlular dünyasını zeki bir çocuğun ustaca esprileri ve derin gözlem gücüyle yansıtır. Her sayfasında dostluğu, gerilimi, yükselişi ve düşüşü işleyen, yer yer polisiyeye de yaslanan kurgusuyla göz dolduran mükemmel bir yapıt...


************

İngiliz edebiyatının dev yazarı Charles Dickensın onuncu romanı Büyük Umutlar, onun en beğenilen, en çok okunan yapıtı. Bu romanında yazar, insanlar arasındaki sevgisizliğe, ikiyüzlülüğe karşı çıkarken, para hırsı ve ayrımcılık üzerine kurulu toplum düzenine de acımasızca saldırıyor. Büyük Umutlar, yazarın canlandırdığı çok renkli, unutulmaz kahramanlarının yer aldığı romanı: Garip bir mirasa konarak Londraya gidip ‘Beyefendi konumuna gelen köylü gen. Pip, esli tragedyalardaki öç ve kahır tanrıçalarını andıran Bayan Havisham, onun evlatlığı ve kurbanı güzel Estella, dalkavuk ruhlu, ikiyüzlü Pumblechook Amca, eli maşalı Abla, bataklıkların korkulu düşü katil Magwitch, ünlü olduğu kadar tuhaf huylu avukat Jaggers, genç köy öğretmeni Biddy, köyün demircisi Joe Gargery. Charles Dickens, bu ölümsüz romanında da çirkinliklerin karşısına çıkarken, doğa ve insan sevgisiyle dolu bir dünya yaratıyor. Gönlü karasevda ile, gözü yükselme hırsıyla perdelenmiş köy kökenli genç Pipin, ‘Büyük Umutlarını gerçekleştirebilmenin doğru yolunu ararken yaşadıklarının olağanüstü öyküsüdür bu roman.

************

Büyük Umutlar, kırsal kesimden gelen yoksul bir çocuğun sosyal düzlemde yükselme masalıdır. Dickens, David Copperfieldden yaklaşık on yıl sonra, olgunluk ve yaşlılık döneminde, bir kez daha geri dönüp kendi hayatının izdüşümleri üzerinden bir gelişme romanı sunuyor bize. Bir üst sosyal düzleme tırmanma çabalarının boşa gittiğini, yanlış hedeflere, gerçekçi olmayan ideallere bağlanan umutların çöktüğünü gören Pip, bu dikenli yolu terk edecektir; çünkü içinde hareket etmeye çalıştığı sosyal kesim, genç bir insanın gelişmesine olanak vermez. Sahtekârlığın, ikiyüzlülük, aldatma, şiddet ve yapmacıklığın ağır bastığı bu üst-sınıf dünyasında aşk ve güvenin yeri yoktur. Dickensın bugün çoğu eleştirmenlerce modern romana bir adım olarak kabul edilen bu metni, aynı zamanda sanatsal yönü en güçlü, en olgun, en kusursuz çalışması olarak da görülmektedir.

******

Fakir bir çocuk olan Pip küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiş, ablasıyla birlikte yaşamaktadır. Bir gün mezarlıkta kaçak bir mahkûmla karşılaşır ve ablasının mutfağından aşırdığı yiyeceklerle bu adama yardım eder. Kaçak mahkûm, Pipin yardımlarını asla unutmayacaktır.Çoğu eleştirmen tarafından modern romana uzanan önemli bir adım olarak görülen bu şiirsel eseri Ayşe Esra İyidoğanın usta çevirisiyle sunuyoruz okuyucularımıza...

******

Yazar bu kitabında servetin ahlâkı yozlaştırmasını ve i... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , roman, yabancı , 528 sayfa

2009 tarihinde , Antik Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9944184526
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.8 puan (258 kişi)
806 okumuş, 524 okumak istiyor, 14 okuyor

8.5 puan (202 kişi)
506 okumuş, 526 okumak istiyor, 20 okuyor

8.0 puan (430 kişi)
1373 okumuş, 501 okumak istiyor, 34 okuyor

8.4 puan (289 kişi)
873 okumuş, 252 okumak istiyor, 5 okuyor

7.3 puan (112 kişi)
388 okumuş, 157 okumak istiyor, 7 okuyor

7.9 puan (251 kişi)
731 okumuş, 374 okumak istiyor, 19 okuyor

8.1 puan (225 kişi)
1043 okumuş, 212 okumak istiyor, 4 okuyor

8.6 puan (413 kişi)
945 okumuş, 388 okumak istiyor, 29 okuyor

8.7 puan (262 kişi)
773 okumuş, 625 okumak istiyor, 14 okuyor

7.9 puan (121 kişi)
419 okumuş, 130 okumak istiyor, 0 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

167 kitap, 1304 oy
140 kitap, 595 oy
135 kitap, 875 oy
295 kitap, 3301 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

aylemm sarek CemÖztürk Mili Lidiia bietzsche pp6 nesterend morkalem leyl elifmerve gzdpkcnn sinemaksoy RbCCK Elif Büşra
15 kişi
Şule Evren snnkpln Serginho soulmate Ülkü Ciner kirmizikadin Luthien Tinuviel Evren Düzgün faldov İrem Yağmur Yazar kirikkalem murat alpaydın oykukaraman eylülsezen hasan fuat bayrak nergis kahve giz.onen phantom mryz *hatice* Minikolog htlm duyce ECK KeremmB acınseninefendindir Feyzaa herakliteos Yukinohana katre28 pnrelv camelot Ayse Sener juliett c i m i niler midimoş lutfiye
496 kişi
orugax emiremis Boran Uçar BURCU BİLİR okuyombenya ankakuşu snyklc sinatorina ilkayozgur haticeemeksiz42 hayalleringucu mery luthieren kupakızısinekvalesi dgulson MaviKavun ogoznuguruguslugu gulsahk yagmurkayhan17 riheverything mervepursal rabiabeki max humuhumunukunukuapua Charlotthy Tankut pmjude mhilal Miranda Kerr üftirik iroshjum Asena Ö. ehlimana mck#7 freudbasi cemo Elma Büşra059 Vishnu
178 kişi
simgecalik vlad FilizK maru
4 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Avrupa'nın maceralı edebiyatından bir eser... Okuması keyifli. Ayrıca küçük yaşlardan itibaren yaşadığı çeşitli maceralara tanık olduğumuz Pip ile tanışmanın yanında dönemin İngilteresini ve taşrasını da tanımış oluyor insan. Bence kitabın en ilginç yanı karakterlerdi. Safdil ama altın kalpli Joe, tuhaflık abidesi Miss Havisham, adını Tutunamayanlar'dan gözümüzün ısırır gibi olduğu güvenilmez Orlick... Karakterleri akılda yer edebildiklerine göre güzel bir roman yazmış Dickens.

5 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Ablası tarafından yetiştirilen gönlü karasevda ile, gözü yükselme hırsıyla perdelenmiş köy kökenli genç Pip'in, 'Büyük Umutlar'ını gerçekleştirebilmenin doğru yolunu ararken yaşadıklarını anlatan bir roman.
Her ne kadar para insanı bir yerlere getirse de önemli olan mutluluğu yakalayabilmektedir.Küçük Pip eline geçen parayla Büyük Umutlar'a kapılacaktır.Ama gerçek hiç de öyle değildir.
Yazar Büyük Umutlarda aranın beraberinde getirdiği saygınlığı statü farklılıklarını,iki yüzlülüğü,kıskançlığı gözler önüne seriyor.
19. yy yaşantısında paranın ahlakı yozlaştırdığını bir kez daha okuyucuya sunuyor.Çoğu klasik romanda olduğu gibi burada da insan ilişkileri iyi bir şekilde yansıtılmış.Fakat kitabın ilerleyişi bana biraz yavaş ve sıkıcı geldi.Ustaca işlenmiş kurgu göremedim.En iyi yanı insan tahlilleriydi diyebilirim.Büyük Umutları okuduğumda sanki bir Türk Filmi izlemişim kanısına vardım.

4 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Miss Havisham gibi orijinal bir karaktere sahip, namını hak eden bir klasik. Birer birer boşa çıkan "büyük umutlar" okuyucuya kasvet verse de diğer yandan çıkartılacak dersler de umut aşılamayı sürdürüyor. Ayrıca Victoria Dönemi'nin toplumsal yaşamı, gündelik hayatın zorluğu ve halkın değer yargılarındaki çelişkilerin de altını çiziyor. Karakterlerinin canlılığı ile dikkat çeken romanda özellikle merkezinden kırsalına kadar İngiltere atmosferi büyük bir başarıyla verilmiş.

3 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Sonu beni şaşırtan nadir klasiklerden.

5 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

gerçekten çok beğendim bu kitabı ama sonu şaşırttı bir az beni..

5 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
4 puan

Romana ilk başladığım zaman 'Aradığım kitap bu' demiştim kendime.Ta ki büyük bir haz ve şevkle okumayı sürdürürken sıradan ve kuru bir anlatım tarzının kitabın yakasına yapıştığını fark ettiğim vakte kadar.

5 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Okuduktan sonra yıllar sonra tekrar okumak isteyeceğiniz bir kitap

5 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Charles Dickens'ı severek okumama rağmen, çok sarmadı beni bu kitap. Okumak isteyenlere ilk 5-6 sayfasını okuyup öyle satın almalarını öneririm

5 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan


Kitabı okuduktan sonra filmini de izlemek keyifliydi.

4 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Roman okumaya başlamama sebep olan okuduğum ilk roman bende yeri her zaman farklı olucak müsait bir zamanımda tekrar okumayı düşünüyorum.

5 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Valla nasıl desem okumak ve ardından filmini izlemek harika bir duygu.

5 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

umutları olan bir erkeğin dibe batışı

5 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Okuduğum ilk Charles Dickens romanı. Sürükleyici ve etkileyici bir kitap. Özellikle sonu çok şaşırtıcıydı.

5 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Muhteşem ötesiii

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Oldukça akıcı, samimi bir üslupla yazılmış bu roman beni daha ilk cümlesiyle etkilemeyi başarmıştı. Ne zaman bir arkadaşım ne okusam diye düşünmeye başlasa bu kitabı öneriyorum. Kesinlikle en güzel klasiklerden biri.

4 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Offf.. Pip süper..

4 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Çok güzel kitap.zaten bi dünya klasiği ama sonunu çabuk bağlamış

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Bugün filmini de izlediğim fakat kitabını daha çok beğendiğim bir kitap.Charles Dickens seven biri olarak bu kitap yine onun harika bir eseri.Başka söylenecek söz yok üzerine ...

4 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

klasik severler için harika tabi tüm klasikler gibi konuya hakim olma yolunda sabır göstermelisiniz sonrası mükemmel bir edebi keyif

4 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Küçük bir kısımda sıksa da harika bir roman.

4 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

İngilizce'mi geliştirmek için okumuştum ama gerçekten etkileyici bir roman.

3 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Çevirisi iyiydi. Charles dickens ın üslubunu beğeniyorum zaten. Bu kitap da hem kahramanı hem hikayesiyle etki bırakan cinstendi.

3 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Güzel bir kitap, ama bir İki Şehrin Hikayesi'ndeki kurgu yok...

2 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Bu kitabı okuyalı seneler oldu ama tadı damağımda kaldı. İngiliz Edebiyatı'nın başyapıtlarından, harika bir eser. Yakın zamanda tekrar okumak istiyorum.

3 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Bir yerden sonra aşırı sıkıyor

2 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

İlk kez 1861 yılında yayımlanmış okuması zor bir roman. Klasiklere yönelimi, maalesef, olmayan biri olarak benim için zor bir ilerleme oldu.

Açıkçası, kitabı okumaya hevesim romandan esinlenilen South Park'taki Pip karakteri oldu. Bu kadar dalga geçilen hikayeyi bilmek istedim. Kitap ne kadar ağır da olsa okuması zevkli. Zamanını yansıtması, mekan tasvirleri, olayların akışı ilgi çekici. Uzak da olsam, klasikler böyle oluyormuş dedim bir kez daha. Zamanını etkileyen ve mimleyen bir eser. Ancak belki çevirisinden, belki de orijinal yazım dilinden kaynaklı okuyucu ile roman arasında bir mesafe oluyor. Anlaşılması güç durumlar ve garip bir anlatım.
Ayrıca, Miss Havisham gibi bir karakter kesinlikle değerli. 2012 yapımı filminde bunu role çok yakıştırdığım Helena Bonham Carter oynuyor.

2 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

- Klasik romanların aksine tasvir yerine kurguya önem verilmiş. Okuyucuyu tasvirle boğmayan bir kitap. Bunun yerine diyaloglara ağırlık verilmiş.
- Roman, baş karakter olan Pip'in gözünden anlatılıyor. Pip'in gözünden dünyayı ve insanları tanıyoruz.
- Kitap çok sürükleyici değil. Buna rağmen sizi içine çekiyor ve merak ettiriyor. Pip çok sevimli bir karakter. İyi yönleri kadar kötü yönleri de var. Kusursuz bir karakter değil. Ama her zaman vicdanının sesini dinliyor ve iyiyi seçiyor. Hangimiz kusursuz ki?
- İlaveten; yayınevini beğenmediğimi belirtmek isterim. Çeviri beklentilerimin altındaydı. Tavsiyem, bu kitabı başka bir yayınevinden okumanız. İlerleyen zamanlar da ben tekrar, başka bir yayınevinden okuyacağım.
- Bazı olumsuzluklara rağmen kitabı çok sevdim, özellikle Pip karakterini. Ayrıca diğer karakterler de özgün ve iyi kurgulanmıştı. Kitabı herkese tavsiye ediyorum. Mutlaka okunması, bilinmesi gereken bir eser. İnceleme notum: 8

2 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Tefrika roman olduğu için sanırım, biraz ağır gidiyor ama mükemmel bir kitap bence. Bazı duygu ve düşünceler o kadar güzel anlatılmış ki sanki yazar hepsini bir bir yaşamış sonra da yazmış gibi.

http://herkitapayribirdunyadir.blogspot.com.tr/2015/10/buyuk-umutlar-charles-dickens.html

2 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

CHARLES DICKENS - BÜYÜK UMUTLAR
BÜYÜK UMUTLAR
Yazar: CHARLES DICKENS
Çeviri: NİHAL YEĞİNOBALI
CAN YAYINLARI

YAKLAŞIK BİR GÜN GİBİ KISA BİR ZAMAN İÇİNDE CHARLES DICKENS BÜYÜK UMUTLAR KİTABINI BİTİRMENİN ÜZÜNTÜSÜ HEM DE MUTLULUĞU İÇİNDEYİM…

Charkes Dickens beni büyüledi, zorunlu bir hakimiyetle beni kendine tutsak etti. Fırtınalı bir denizde, dalgaların dövdüğü bir deniz fenerinin içinde elinde bir kitap ile hapsedilmiş yüz gözlü dev Panoptis gibi hissettim. Bir gözüm kapansa bir gözüm açıldı bir gözüm başka bir yere baksa bir gözüm büyülü satırlarda ilerledi; ne gecenin karanlığı ne gündüzün karmaşası beni kitaptan uzaklaştırabildi.
Bazı kitapları BİTİRDİKTEN sonra kitaplarımı düşündüğümde artık ne okumam gerektiğine karar vermem o kadar zor oluyor ki kendimi son akşam yemeğinde havariler ile hissetmeme sebep oluyor sanki artık başka kitap okumaktan zevk almayacağımı hissediyor gibi oluyorum. Robinson Cruise’i Cumanın Gömmesi; Hamlet'in mezarcısı gibi Sağ olanı değil nasıl olsa ölü yalanı, mezarda kalır; dediği aklıma geldiğinde Kral George gibi Windsor Sarayının terasından bakan delice gözlerle okuduğum kitapların bazılarını toprağın altına bir daha görmemek üzere gömmek istiyorum. Bu hissi YARATAN Charles Dickens’a Şükranlarımı Sunmaktan da büyük bir zevk duyuyorum…

‘’ Henüz Dickens okumamış kişiyi kutlarım, çünkü onu duyulmamış sözler bekliyor demektir. Dickens okuyanlar, hakikaten en güzel sevinçlerden biriyle tanışırlar. Hiç çekinmeden ve güvenle okuyun Dickens’ı, bu eşi benzeri olmayan bir zevktir. Hiçbir şeye şaşırmayan kişi, Dıickens okumalıdır; şaşırmayı öğrenir o zaman. Eski ve yeni pek çok başka yazar, zorluklara katlanan bir yaya olarak, yokluk içinde yürürken ve çok yavaş ve uyuşuk bir biçimde de olsa ilerleyerek, mütevazi hedefine ağır ağır yaklaştığına sevinirken Dickens gerçekten büyük bir bey gibi faytonuna kuruluyor. Hayır, Dickens asla eskimez! Amazon nehri akıp durdukça, Dickens de kendi büyüklüğü içinde akacaktır; öneminin tan alacası asla karartılamaz. Bu yüzden izin verin de, size bir tavsiyede bulunayım: DICKENS OKUYUN. ‘’ ( Robert WALSER )

Philip Pirrip ya da Pip ya da HARBERT’in dediği gibi HANDEL’in Büyük Umutları ve üzerine yağan yılların yağmuru fıçıların birçoğunu çürütmüş, ayakta kalanların üzerinde minik göller ile bataklıklar oluşturduğu bazen bir yanıta verebildiğimiz tek anlam, anlamsızlığın aslında bir kasıt taşıdığı, umudun umutsuzluklarla kesilmediği hikayesi.

1 yıl önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski