Kullanıcı Araçları

danielle steel düzenleme geçmişi

Medes, danielle steel isimli yazarın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

Anne ile babası John Schulein-Steel ve Norma da Câmara Stone Danielle Steel, Löwenbräu bira kurucularından soyundan olup Portekizli bir diplomatın kızıdır. Varlıklı bir ailenin kızı olan Steel anne ve babasının o yedi yaşındayken boşanması sonucu babasının yanında büyümüş ve nadiren annesi ile görüşmüştür. Küçük yazlardan itibaren öyküler yazmaya başlayan Steel henüz 18 yaşındayken Claude-Eric Lazard ile evlenmiş ve New York Üniversitesi'nde de eğitimine de devam etmiştir. Yazılarını sürdüren Steel ilk yazısını ertesi yıl, 1968'de tamamlamıştır. Kızı Beatrix'in doğumunun ardından, New York'ta tanınan Supergirls isimli bir halka ilişkiler ajanslığı için çalışmıştır. Bir dergi sahibi müşterisinin yazdığı makalelerden etkilenmesi ve ona kitap yazmasını önermesinin ardından San Francisco'ya taşınan Steel metin yazarlığı yaparak Grey Reklam için çalıştı.

Çekingen biri olarak tanınan Steel Claude-Eric Lazard ile evliliğinden 9 yıl sonra boşanmış ve 1972 yılında ilk romanı Eve Gidiş (Going Home)'i yayımlamıştır. Romanında aile sorunlarını anlatan konulara yer vermiştir. 1975 yılında Danny Zugelder ile evlenen Steel ile Danny çiftinin evliliği kısa sürmüş, boşandıktan sonra Zugelder tecavüz suçlamasından hapse mahkum olmuştur. Çünkü Steel ikinci eşi Zugelder'den boşanmadan önce aynı yıl içerisinde yaptığı üçüncü eşi William Toth ile evlenmiş ve eski eşinden evliliği sürdüğü sırada iki hafta sonra boşanma işlemlerine başlamıştır. Steel yine kısa süren evliliğinin ardından üçüncü eşinden de 1981 yılında boşanmış ve aynı yıl bir şarap tüccarı olan John Traina ile evlenmiştir. Nick adında da bir erkek çocuğu olmuştur. Nick'e 1998 yılında John Traina'dan boşandıktan sonra kendi soyasını veren Steel'in evliliklerinden Samantha (14 Nisan 1982), Victoria (5 Eylül 1983), Vanessa (18 Aralık 1984), Maxx (10 Şubat 1986) ve Zara (26 Eylül 1987) adında beş çocuğu vardır.

1981 yılında Traina ile evliliğinden bu yana Steel yazdığı romanlarıyla New York Times ciltli ve ciltsiz en iyiler listelerinde neredeyse kalıcı olmuştur. Toplamda 360'dan fazla en iyiler listesinde yer almıştır. Yazarın 1989 yılında yayınladığı yapıtından bu yana Steel New York Times gazetesinin en çok satanlar listelerinde yer almıştır. Kendi çocuklarıyla mümkün olduğu kadar fazla zaman geçirmek için kararlı olan[1]Steel, sık sık gün boyunca çocuklarıyla birlikte oluyor, sadece dört saat uyuyor ve geceleri dahi yazıyordu. Oğlu Nick'in velayetini babası Traina'dan almak için dava açan Steel'in gördüğü sonuç Kaliforniya temyiz yargıcının hakkında "Ünlü olması"'nı göz önünde bulundurarak aldığı ret kararıydı. Dava sonunda oğlu dava merkezinde Nicholas Traina, bipolar bozukluk sonucu 1997 yılında intihar etmiştir. Steel, intihar eden oğlu Nick'in anısına "Onun Parlak Işığı" (His Bright Light) adlı kurgusal olmayan romanını yazmıştır. Steel kitabının ön sözünde şöyle demiştir;
''Bu kitabı, Nick'le birlikte yaşadığımız acıyı, cesareti, sevgiyi ve bunları yaşarken öğrendiklerimizi başkalarıyla paylaşmak için yazıyorum. Nick'in hayatı yalnızca bizim için içimizi burkan bir anı olarak kalsın istemiyorum; başkalarının bu kısacık hayattan dersler çıkaracağını umuyorum. Her şeye rağmen yaşadığımız umutları ve gerçekleri ihtiyacı olan herkes görsün istiyorum. Dileğim, birilerinin bizim öğrendiklerimizden yararlanması ve bunların yardımıyla bir hayat kurtarması...''

New York Times gazetesinin en çok satanlar listesinde yer alan kitabın gelirleri ise akıl hastalığı tedavisi için özel kuruluşların fonlarına verilmiştir. 1986 yılında Guinness Dünya Rekorlarına kitaplarından en aşağı birinin The New York Times listesinde devamlı olarak 225 hafta kalmasından dolayı adını yazdırmıştır. Steel ayrıca genç okuyucuları için toplamda 10 resimli kitap serisi ''Max ve Martha'yı çocukların gerçek hayatta karşı karşıya kaldığı sorunlarına yardımcı olmak amacıyla yazmıştır.

1998 yılında finansçı Tom Perkins ile beşinci evliliğini gerçekleştiren Steel'e eşi Perkins ''Sex and the Single Zillionaire'' romanını yazmıştır. 2002 yılında evliliğini sonlandıran Steel sonraki yıl gelişme gösteren genç sanatçıların heykel ve resimlerinin sergilendiği bir sanat galerisi açmıştır. Aynı yıl Steel'e dünya kültürüne olan katkılarından dolayı "Memur" ödülü verilmiş, ödül dönemin Fransız hükümeti tarafından dekore edilmiştir. 2007 yılında kapanan galeri için Andrea Schwartz çabalarıyla galerinin yılda bir veya iki kez sergilenmesini sağlamaktadır.

Kariyeri boyunca yılda bir kitap yazan Steel, ortalamalarda iki yılda bir kitap çıkaran yazarlardan bu özelliği ile farklı olmuştur. 1973 yılında kariyerine başlamış, 1977 yılından itibaren ise her yıl aralıksız kitap yayınlayan Steel kariyeri boyunca birçok yıl iki ya da üç kitabını aynı yıllar içinde yayınlamıştır. Kariyerini sürdüren, yazdıklarıyla özellikle kadın okurların beğenisini kazanmış yazar 2011 yılında ''İyiki Doğdun'' adlı kitabını yayınlamıştır. Steel uzun yıllar boyunca ikamet ettiği San Francisco'dan ayrılmış, şu sıralar Paris de yaşamaktadır.
8 yıl, 1 ay önce
Medes, danielle steel isimli yazarın detaylarını düzenledi

Doğum Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 14
Doğum Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 8
Doğum Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1947
Doğum Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali New York, ABD
Cinsiyet düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Kadın
WebSitesi düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali daniellesteel.com/
8 yıl, 1 ay önce