Kullanıcı Araçları

charlotte bronte düzenleme geçmişi

mustafasahin, charlotte bronte isimli yazarın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

Üç Bronte kardeşin (Charlotte, Emily Jane, Anne) en büyüğüdür. Sekiz yaşındayken ilk öğrenimi yapmak üzere Cowan Bridge'te bir kız okuluna gönderildi. En tanınmış eserlerinden olan Jane Eyre'de bu okuldaki hayatı canlandırmış, gözlemlerini dile getirmiştir. Daha sonra Roe Head'de Miss Wooler okuluna devam etti, bitirdikten sonra üç yıl burada öğretmenlik yaptı.

Ailesinin Haworth'a yerleşmesinden bir yıl sonra, annelerinin ölmesiyle evin bütün sorumluluğu Charlotte'a kaldı. 1841'de üç kız kardeş bir okul açarak evlerine bakabilmek, erkek kardeşlerini okutabilmek imkanı aradılar.

Bunun için 1842'de Emily ile Charlotte, Belçika'ya giderek Brüksel'de yatılı bir okulda yabancı diller ve okul yönetimi dersleri aldılar. 1844'te teyzelerinden kalan bir mirasla açtıkları okul, bütün çabalara rağmen tutunmadı, kapatılmak zorunda kaldı.

Bir gün Charlotte kardeşi Emily'nin gizli olarak yazdığı şiirleri ele geçirdi, çok beğendi. Bunun üzerine üç kız kardeş yazdıkları romanları ve şiirleri, birbirlerine gösterdiler. İlk şiir kitapları 1846'da Currer, Ellis ve Acton Bell diye birer erkek takma adı ile yayınlandı, fakat bir başarı sağlamadı. Ondan sonraki yıl içinde üçü de birer roman yazmayı denediler.

Charlotte'ın yazdığı Jane Eyre tanınıp beğenilmekte gecikmedi, yazarına büyük şöhret kazandırdı. Fakat bu sevincin yanısıra ev hayatındaki felaketler de birbirini kovaladı. 1848'de Charlotte Bronte hem kız kardeşi Emily'yi, hem de erkek kardeşi Branwell'i kaybetti. Bir yıl sonra da Anne öldü.

Charlotte, 1849'da Shirley, 1853'te Villette adlı kitaplarını yayınladı. 1854'te papaz A.B. Nicholls ile evlendi, fakat birkaç ay sonra Charlotte da kardeşleri gibi öldü.

Jane Eyre'den önce kaleme aldığı fakat yayınlamak imkanı bulamadığı The Professor (Sevdiğim Adam) adlı romanı ölümünden sonra yayımlandı.
8 yıl, 7 ay önce
mustafasahin, charlotte bronte isimli yazarın detaylarını düzenledi

Doğum Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 21
Doğum Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 4
Doğum Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1816
Ölüm Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 31
Ölüm Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 3
Ölüm Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1855
Doğum Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Thornton, İngiltere
Ölüm Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Haworth, İngiltere
Cinsiyet düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Kadın
8 yıl, 7 ay önce