Kullanıcı Araçları

Yazar Açıklaması (düzenle)

Üç Bronte kardeşin (Charlotte, Emily Jane, Anne) en büyüğüdür. Sekiz yaşındayken ilk öğrenimi yapmak üzere Cowan Bridge'te bir kız okuluna gönderildi. En tanınmış eserlerinden olan Jane Eyre'de bu okuldaki hayatı canlandırmış, gözlemlerini dile getirmiştir. Daha sonra Roe Head'de Miss Wooler okuluna devam etti, bitirdikten sonra üç yıl burada öğretmenlik yaptı.

Ailesinin Haworth'a yerleşmesinden bir yıl sonra, annelerinin ölmesiyle evin bütün sorumluluğu Charlotte'a kaldı. 1841'de üç kız kardeş bir okul açarak evlerine bakabilmek, erkek kardeşlerini okutabilmek imkanı aradılar.

Bunun için 1842'de Emily ile Charlotte, Belçika'ya giderek Brüksel'de yatılı bir okulda yabancı diller ve okul yönetimi dersleri aldılar. 1844'te teyzelerinden kalan bir mirasla açtıkları okul, bütün çabalara rağmen tutunmadı, kapatılmak zorunda kaldı.

Bir gün Charlotte kardeşi Emily'nin gizli olarak yazdığı şiirleri ele geçirdi, çok beğendi. Bunun üzerine üç kız kardeş yazdıkları romanları ve şiirleri, birbirlerine gösterdiler. İlk şiir kitapları 1846'da Currer, Ellis ve Acton Bell diye birer erkek takma adı ile yayınlandı, fakat bir başarı sağlamadı. Ondan sonraki yıl içinde üçü de birer roman yazmayı denediler.

Charlotte'ın yazdığı Jane Eyre tanınıp beğenilmekte gecikmedi, yazarına büyük şöhret kazandırdı. Fakat bu sevincin yanısıra ev hayatındaki felaketler de birbirini kovaladı. 1848'de...
daha fazla

Yazar Detayları (düzenle)

Cinsiyet
Kadın
Doğum Tarihi
21 Nisan 1816
Doğum Yeri
Thornton, İngiltere
Ölüm Tarihi
31 Mart 1855
Ölüm Yeri
Haworth, İngiltere

Kitapları (birleştir)