Kullanıcı Araçları

alfred bester düzenleme geçmişi

SaliOzkan, alfred bester isimli yazarın detaylarını düzenledi

Doğum Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 18
Doğum Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 11
Doğum Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1913
Ölüm Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 30
Ölüm Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 9
Ölüm Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1987
Doğum Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali New York
Ölüm Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Doylestown, Pennsylvania
Cinsiyet düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Erkek
8 yıl, 3 ay önce
SaliOzkan, alfred bester isimli yazarın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

Alfred Bester, 18 Kasım 1913 tarihinde, New York, A.B.D.’de dünyaya geldi. Pennsylvania Üniversitesi’nde ve Columbia Hukuk Fakültesi’nde okumasına karşın bu bölümleri bitirmeden okuldan ayrıldı.

Bester’ın ilk yayınlanmış olan bilimkurgu öyküsü, 1939 tarihli The Broken Axiom’dur. Thrilling Wonder Stories tarafından yayınlanan hikaye sayesinde Bester, amatör öykü yarışması birinciliği kazandı. 1942 yılında, DC Comics için Superman ve Green Latern çizgiromanlarına öyküler yazmaya başlayana kadar kısa öyküler yazarak hayatını kazandı.

Çizgiroman işinde geçirdiği dört yıldan sonra, radyo oyunları için metinler yazmaya başlayan Bester, 1950’li yılların başına kadar bu işe devam etti. 1950’li yıllarda, bilimkurgu yazarlığına geri dönerek, kısa öyküleri bir kenara bırakarak kendisine efsaneler arasına taşıyan Kaplan Kaplan, Yıkıma Giden Adam, Fare Yarışı gibi kitapları kaleme aldı.

Holiday dergisi için yazdığı yazıların ardından, 1963 yılında, derginin editörlük görevine getirildi. 1963-1971 yılları arasında yerine getirdiği bu görev sırasında bilimkurgudan iyice uzaklaşan yazar, bu yıllar arasında sadece bir kısa öykü kaleme aldı.

Holiday’in 1971 yılında kapanmasının ardından, ilk göz ağrısı olan bilimkurgu edebiyatına geri döndü. 1974 yılında, uzun bir sessizlikten sonra ilk kez yayınladığı bilimkurgu öyküsü The Four-Hour Fugue, Hugo’ya aday gösterildi. 1975 tarihini taşıyan The Computer Connection, bilimkurgu ve fantezi edebiyatının en büyük ödülleri olan Hugo ve Nebula’yı aynı zamanda alan sayılı eserlerden birisi oldu.

Yaşadığı görme güçlükleri nedeniyle bir süre edebiyattan uzak kalsa da, 1980 yılında Golem, 1981 yılında ise The Deceivers adlı iki romanı bitirmeyi başardı. 1994 yılında, karısı Rolly’nin vefatının ardından, içine kapandı. 1987 yılında, Dünya Bilimkurgu Toplantısı’na katılmadan kısa bir süre önce düşüp belini kırdı, ve aynı yıl bu sakatlık yüzünden vefat etti.
8 yıl, 3 ay önce