Kullanıcı Araçları

Yazar Açıklaması (düzenle)

Alfred Bester, 18 Kasım 1913 tarihinde, New York, A.B.D.’de dünyaya geldi. Pennsylvania Üniversitesi’nde ve Columbia Hukuk Fakültesi’nde okumasına karşın bu bölümleri bitirmeden okuldan ayrıldı.

Bester’ın ilk yayınlanmış olan bilimkurgu öyküsü, 1939 tarihli The Broken Axiom’dur. Thrilling Wonder Stories tarafından yayınlanan hikaye sayesinde Bester, amatör öykü yarışması birinciliği kazandı. 1942 yılında, DC Comics için Superman ve Green Latern çizgiromanlarına öyküler yazmaya başlayana kadar kısa öyküler yazarak hayatını kazandı.

Çizgiroman işinde geçirdiği dört yıldan sonra, radyo oyunları için metinler yazmaya başlayan Bester, 1950’li yılların başına kadar bu işe devam etti. 1950’li yıllarda, bilimkurgu yazarlığına geri dönerek, kısa öyküleri bir kenara bırakarak kendisine efsaneler arasına taşıyan Kaplan Kaplan, Yıkıma Giden Adam, Fare Yarışı gibi kitapları kaleme aldı.

Holiday dergisi için yazdığı yazıların ardından, 1963 yılında, derginin editörlük görevine getirildi. 1963-1971 yılları arasında yerine getirdiği bu görev sırasında bilimkurgudan iyice uzaklaşan yazar, bu yıllar arasında sadece bir kısa öykü kaleme aldı.

Holiday’in 1971 yılında kapanmasının ardından, ilk göz ağrısı olan bilimkurgu edebiyatına geri döndü. 1974 yılında, uzun bir sessizlikten sonra ilk kez yayınladığı bilimkurgu öyküsü The Four-Hour Fugue, Hugo’ya aday gösterildi. 1975 tarihini taşıyan The Computer Connection, bilimkurgu ve...
daha fazla

Yazar Detayları (düzenle)

Cinsiyet
Erkek
Doğum Tarihi
18 Kasım 1913
Doğum Yeri
New York
Ölüm Tarihi
30 Eylül 1987
Ölüm Yeri
Doylestown, Pennsylvania

Kitapları (birleştir)