Yerdeniz Büyücüsü (Yerdeniz Serisi, #1)

En Son Değerlendirmeler

9 puan

Tekrar tekrar okunabilecek bir kitap

Profil Resmi
7 puan

Fantastik roman severlere tavsiye ederim.

Profil Resmi
10 puan

Ursula K. Le Guin'den çıkan her kitabı yalarım, yutarım. Mükemmel bir yazar, mükemmel bir seri.

10 yıl, 11 ay
Profil Resmi
10 puan

çok iyi.....

9 puan

http://kronikokur.blogspot.com.tr/2015/04/yerdeniz-buyucusu-earthsea-cycle-1.html

6 puan

http://moonlightcat13.blogspot.com/2016/04/yerdeniz-buyucusu-ursula-k-le-guin.html

9 puan

Ursula K. LeGuin beni kelimenin tam anlamıyla büyüledi. Anlatımı o kadar güzeldi ki. Çok fazla detay vermiyor ama kafanızda her şeyi en ince ayrıntısına kadar canlandırabiliyorsunuz. Masalsı bir hikayenin altına gizlediği çok özel bir konusu var bu kitabın. Yazarın da dediği gibi; büyümek. Okurken kendi çocukluğuma geri dönmek istedim. Ged'le büyümek istedim. Ve onun yaptığı gibi kendi gölgemin peşinden koşabilmek istedim. Kendimi tamamlayabilmek istedim. Bilmiyorum belki de ben gözümde fazla büyütüyorum ama Ursula K. LeGuin in dili, anlatımı, hayal gücü, kelimelere sakladığı imgeleri beni etkisinden uzun bir süre çıkamayacağım bir dünyaya sürükledi. Okumak isteyen hiç vakit kaybetmesin.

8 puan

Kitap aslında büyük bir hikayeye sahip değil. Yine de Yerdeniz coğrafyasının ilginçliği ve Ursula'nın güzel anlatımı ile romanın değeri artıyor.

7 puan

Hemen serinin diğer kitaplarını sipariş verdim. :)

Profil Resmi
9 puan

İnanılmaz bir şekide hızlı akıp giden bir anlatıma sahip fantastik bir kitap. Yarattığı dünya oldukça ayrıntılı bu sayede kendinizi okurken dünyada değilde "Yerdeniz"de hissediyorsunuz. Başladığınızda elinizden bırakamayıp hemen bitireceğiniz bir kitap olduğuna emin olun.

10 yıl, 11 ay
9 puan

http://rafinasigmayanlar.blogspot.com.tr/2014/06/kitap-12-yerdeniz-buyucusu-ursula-k-le.html

10 yıl
9 puan

Cont Adasında doğmuş olan Duny, "Sanat" 'a ilgi göstermektedir. Annesini çok genç yaşta kaybeden ve çobanlıkta veya tunç işçiliğinde pek gözü olmayan Duny'i köyün cadısı olan halası yetiştirir. Çocuğun içindeki büyük gücü Yörenin büyücüsü Ogion'da sezmiştir. Ailesinden ayrılıp Ogion'un yanına çırak giren Duny, çok güçlüdür ama disiplinsizdir, içindeki hırs onu ustasından ayrılmaya zorlar. Roke Adası'na gidip Büyü eğitimi görmeye başlar, hikayesi tam anlamıyla bitmeden Yerdeniz'in en güçlü büyücüsü olacak bu genç adam önce hasedi ve kıskançlığıyla, gururuyla sınanacaktır...

Kendini bulmak için yolculuk yapan genç bir adamın lirik destanını kaleme almış olan yazar, karakterine katman kakmada son derece başarılı. Düalist çıkarımlarla süslenmiş olan Sanat ve felsefesi, yaratılan dünyayla uyumlu. Kıskançlık, gurur, haset gibi özelliklerle boyut kazanan karakterin büyüme ve bilgeleşme yolunda yolculuğu ders çıkarılacak çok öğe taşıyor. Algı farklılığı ve üst üste bindirilen imgeler usta işi sahiden. Konformizm eleştirilerine de yer veren metinde yalnızlık, günlük yaşamda rutinleşen yaşam gibi motifler imgeler altına çok güzel gizlenmiş. Kahramanın kendi karanlığına, kendi kötülüğüne karşı giriştiği varoluşsal mücadele etkileyici. Taoist öğretilerden etkilendiği belli olan yazar, kurgusunda insan ruhunun ikiliği üzerinde detaylı durmuş.

Çok güçlü bir eser, fantezi edebiyatının kültlerinden biri ( haklı olarak ).

Profil Resmi
9 puan

Ursula'yı daha yeni okumaya başladım ve hemen bütün kitaplarını da merak ediyorum artık. Teknolojiden uzak tamamen eski çağa, ilkel insanlara, büyücülere, ejderhalara dayanan bir kitap =)

8 puan

Birbirleriyle bağıntılı farklı öykülerden oluşan, ilginç ve güzel bir kitaptır.

6 puan

Belki de çok beklentiyle başladığım için bilmiyorum ama beni büyüledi diyemeyeceğim. Yine de fantastik türde okunabilecek kitaplardan birisi. Yazarın çok ayrıntı vermemesi bana masalmış gibi hissettirdi o yüzden çok bağlanamadım kitaba. Harry potter ve yüzüklerin efendisi serileriyle kıyaslanamayacak olduğunu düşünüyorum:)

9 puan

Tüm Yerdeniz serisini ele alırsam öykülerin birbirleriyle bağlanışı, yazım dilinin basitliğine karşın güçlülüğü,karakterleriyle özdeşleşebilmek,bir rüyaya dalıp gitmek...Ursula K. Le Guin'i geç tanıdım ama en tatminkar okuma süreçlerimden biri oldu.Tadında, ne çok uzatılmış ne de üstünkörü geçilmiş,harika karakterle dolu.Ged,Tenar,Therru ve diğerleriyle tanıştığıma çok mennunum,size de tavsiye ederim.

8 puan

Kitabı 4 sene evvel okumuştum okurken sanki yüzüklerin efendisini izliyormuş gibi hissetmiştim bence kategorisinin en iyilerinden.

geri ileri