Nietzsche Ağladığında

En Son Değerlendirmeler

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

severek okudum, her ne kadar breuer ve nietzsche 'ye sinir olarak okusam da konuyu çok beğendim özellikle son 50 sayfa çok güzeldi sonu çok güzel bağlandı,
nietzsche' nin narsizmi ve kibiri beni çok iğrite etti, ilimle uğraşan insana tevazu şart cidden.Kendisiyle aynı görüşü paylaşmayan insanları küçümseyen aşağılayan insanlardan görüşü ne olursa olsun rahatsız oluyorum. Kitaptaki felsefi konuşmalar yer yer beni çok boğdu ama psikoloji kısmını çok sevdim altını çizdiğim onlarca cümle var.
Çok güzel insanı düşünmeye sevk eden tespitler vardı özellikle evlilik, çocuk yapma, seçim yapma özgürlüğü, ölüm korkusu alıntılarını tekrar tekrar okuyacağım.
Freud 'a keşke daha çok yer verilseydi ve hangi düşünceler nietzsche' den hangisi kurgu anlayabilseydik çok güzel olurdu.

10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Üzerinde çok çalışıldığı belli. Yer yer çok sıksa da genel olarak zevkli bir kitap. Ancak edebi bir tat vermedi kesinlikle. Çoğunlukla diyalog şeklinde yazılmış. Diyalogların içeriği entelektüel bir haz veriyor insana.

2 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Psikoloji ve Felsefenin edebi anlamda muhteşem şekilde yorulduğu bir kitap. Hayata dair sözler insana yön verecek derecede mükemmel. Kabulleniş temalı , insanın kendini anlamasına, hayatı sorgulamasına yardımcı olabilecek nitelikte vurucu bir eser. Doktor ve Nietzsche arasındaki diyaloglar gerçekten harika. Kitap sıkıcı gibi duruyor ama bir çırpıda okunacak nitelikte bir anlatıma sahip. Konu her ne kadar insanı sikabilecek derecede ( felsefe , psikoloji ) olsa da işlenişi ve üslup bakımından okuyucuyu yormuyor.

Hepimiz çoğu kez saplantilarin kurbanı oluyoruz. Hayatımızı hep hiç değmeyecek şeylere endeksleyebiliyoruz. Hayatımızın sadece küçük bir zerresini, hayatımızın bütünü imiş gibi görüyoruz. Kimimiz bu hiç uğruna heba ediyoruz kimimiz de bir şeylerin farkına varabiliyor çok geç olmadan. Kitap da aslında bunu bize gösteriyor. Doktorun muayene etmeye başladığı profesör Nietzsche karşısında roller tamamen tersine bürünüyor.. Hasta olan doktor , doktor olan Nietzsche oluyor. Konu değişik ve güzel şekilde işlenmiş.

2 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Biter bitmez ,yeniden başladığım hayatımdaki 2 kitaptan biri...

2 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

başıma bir şey gelmeyecekse kitabı abartıldığı kadar etkileyici bulmadığımı söylemek istiyorum. kitabın bende tek heyecan yaratan noktası Breuer'le Nietzche'nin doktor-hasta rollerinin değişmesiydi. aynı mekanlar, aynı diyaloglar, Nietzche'nin inatla ağlamaması... elime alıp okumaya üşendiğimden uzun sürede bitirdim.

2 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Az önce bitirdim kitabı. Ama hayatıma kesinlikle yön vereceğinden eminim. Kitapta bahsedilenler, yapılan tespitler size kendi hayatınıza dışarıdan bakmaya itiyor.

3 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Söylenecek cok sey var ama en onemlisi; AMOR FATI !

3 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kitabı okuyalı çok oldu.... Bugün elime alıp Altını çizmiş Olduğum yerlere tekrar baktım...örneğin Sayfa 280


Üstelik yalnızlığımı elimden aldıkları halde gerçekten benimle olmayanlardanda nefret ederim."

3 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Yine bir arayış hikayesi fakat başrollerde Josef Breuer ve Friedrich Nietzsche var. 1882 Viyanasında hayatla, ölümle, gerçekle, aşkla ilgili sohbetler. Birçok paragrafın altı çizilesi. Kesinlikle iz bırakan, içerde bir şeyleri uyandıran kitaplardan.

3 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bu kitaba başlarken hayatımın kitabı olabileceği gelmezdi aklıma...
Psikanalizin doğuşuna, Nietzcshe'nin, Freud ve Breuer gibi beyinleri tıkır tıkır işleyen karakterin olduğu gerçeklikleri ile harmanlanmış bir kurgu üzerinden şahit olmak yaşanılası bir histi.
Kitabı okurken; felsefe, psikoloji ve tarihten küçük ipuçlarını zeki insanların diyalogları üzerinden yakalamak, sonraki sayfalarda ise kendi algımın ötesine geçip; onların notlarından aynı diyalogları büyük bir şaşkınlıkla tekrar algılamak kalp atışlarımı hızlandıran bir deneyimdi.
Kitabın heryerinde altı çizili satırlar var.
Çok keyif aldım çok....
Bu kitap edebi bir başarının çook ötesinde...

3 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kitap yorumu ve diğer bilgiler için;
www.uykusuzokumalar.blogspot.com

Kitap, aynı zamanda hem Nietzsche'nin felsefesini hem psikanalizi anlamak için kullanılabilecek bir kaynak niteliğinde. Felsefe ve psikolojiye ilginiz varsa çok şey öğrenebileceğiniz, sorgulamadan okuyamayacağınız, sık sık altını çizmek istediğiniz satırlarla dolu harika bir kitap. Ben yıllar önce okuduğumda bir çok yerin altını çizmiş notlar almışım ancak biliyorum ki geçen zamanda öğrendiğim,deneyimlediğim ve yaşadıklarımla tekrar okuduğumda, belki de hiç farketmediğim başka kapıları da aralayabilirim...Böyle kitaplar herhangi bir roman gibi bir kere okuyup kaldıracağınız türden kitaplar değildir. Sorgulatan,düşündüren bunları yaptığınızda kişisel ve ruhsal gelişimlerimize fazlasıyla faydalı olabilecek kitaplardır. Önemli olan kitabı varolan tüm inançlarımızı,alışkanlıklarımızı,bildiklerimizi ve ön yargılarımızı bir kenara bırakarak olduğu gibi okumaktır. İşte bu noktada gelişime ve kendinize doğru yapacağınız yer yer acımasız ama bir o kadar doyurucu bir yolculuğa tam anlamıyla katılmış olabilirsiniz.

4 yıl, 6 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

"Hakikatin ne kadarına dayanabilirsin?"
Bu kitap zihnimde çok güçlü bir etki yarattı ve hem kendimi hem de insan ilişkilerini sorgulamama sebep oldu. Bir kere, insan ruhunun karanlık yönlerini bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriyor ve kendini herkesten her şeyden soyutlayan bir adamın içinde bile yaşama tutunma arzusu olduğu mesajını veriyor. Diğerlerinden farklılaşmak isterken, kendini onlar gibi olmaktan alıkoyamıyor ünlü düşünür.. Nietzsche her ne kadar kişinin kendi doğrularını yalnızca kendisinin oluşturabileceğini söylese de; fikirleri ve vermek istediği mesajlar gerçekten etkileyici. İnsan düşünmeden edemiyor..
Dr. Breuer ve Nietzsche arasındaki diyaloglar o kadar gerçekçi ki; okurken insan kendini onların yanındaymış gibi hissediyor. Kitaba alışmak için hiçbir çaba göstermiyorsunuz, başladığınız andan itibaren sizi etkisi altına alıyor. Hem kurgu hem de anlaşılabilirlik açısından gayet başarılı.
Bence herkes bu kitabı hayatının en az bir döneminde okumalı.

4 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Doğru zamanda öl...

4 yıl, 9 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kitabı biraz araştırmaya kalksanız, onca yorumu görüp kitabın "ortalık malı" olduğunu düşünebilir, okumaktan vazgeçebilirsiniz. Hak veririm böyle durumlarda ama bu kitap için değil. Okuyun bunu, okuyun, okuyun.

Nietzsche ile tanışıyorsunuz bir kere. Freud'le, Salome ile. Sonra o terapi seansları. Biri iyi bir doktor diğeri bir filozof.Doktorun sesi sizin sesiniz, Nietzsche ise bir tanrı figürü gibi. Ama Nietzsche bile ağlayabiliyor, düşün! Mesajı iyice oku. Evet aslında hepsi kurmaca, hepsi yazarın hayal gücü. Ama yazar onları konuşturdukça siz de adeta onlarla birliktesiniz. Bunu hissettirebilen yazarlar çok azlar.
Yorumlarda halen Nietzsche'yi doğru düzgün yazamayanlar görüyorum. Bari bakarak yaz arkadaş, kitapta o kadar çok adı geçiyor ki aklına kazımaman imkansız.

4 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Mükemmel bir kitap.İnsanın ne kadar derin,karmaşık bir varlık olduğunu gösteriyor.Bir çok bölümü bitirince oturup düşünmek gerekiyor.İnsanın bakış açısını çok zenginleştiriyor.Zihin açıcı bir kitap olmasının yanında sayfalar sanki polisiye roman okunuyormuşçasına su gibi akıp gidiyor.Yalom bilgeliğini ve ustalığını bir kez daha konuşturmuş.

4 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

"Ölümün son iyiliği, bir daha ölümün olmamasıdır." "Sevdiğiniz insanları düşünün, sevdiğinizin onlar olmadığını göreceksiniz : Siz bu sevginin içinizde yarattığı duyguları ve arzuları seviyorsunuz! Arzuyu seviyorsunuz, arzu edileni değil." Kendi kuralları olmayan insan başkaları tarafından yönetilmek zorunda kalacaktır. Başkalarının kurallarına uymak, insanın kendisini yönetmesinden çok hem de çok daha kolaydır." İçinde bunlar gibi bir çok muhteşem cümlenin geçtiği, her beş sayfada bir insanı beş dakika düşünmeye iten, herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği harika bir roman.

4 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Herkese tavsiye ettiğim 'çok güzelli, harikalı, müthişli' bir kitap... Beni doyurdu kesinlikle. Lise yıllarımda öğretmen zoruyla okuduğum ve baştan sevmemeye karar verdiğim bir kitapken nasıl herkese tavsiye ettiğim bir kitaba dönüştüğünü tabiiki anlatmıyorum. Okuyup görülmeli.

4 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Beni çok derinden etkileyen çok güzel kitaplardan bir tanesi.Kurgunun gerçekle birleşip çok akıcı bir hal aldığı bu kitap kesinlikle okumaya değer.Hatta her kitap kurdunun baş tacı olacak bir kitap.

5 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

ölümün son iyiliği, bir daha ölümün olmamasıdır...

5 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Nietzsche başta olmak üzere dönemin düşünürlerinin fikirlerini sürükleyici bir roman kurgusu ile anlatan etkileyici bir kitap. Din ile görüşlerine katılmamak ile birlikte insanın kafasını zonklatan fikirler, söylemler mevcut. az da olsa Sigmund Freud'un psikanalizine de yer vermiş.

5 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Çok güzel bir romandı kesinlikle tavsiye ederim .

5 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

İnsanın en çok görmezden geldiği kendiyle nihayet yüzleşmesini ele alan başyapıtlardan biri. Mutlaka okunması gereken kitaplardan. Biri filozof, diğeri tanınmış olan bir doktor. İkisinin de ortak noktası fikir adamı olması. Buna rağmen kendi karanlık noktalarını ta ki aralarındaki ilişkinin başladığı ana kadar fark edemeyen iki ayrı karakter. Kendilerini birbirleriyle çözen birbirleri sayesinde kaçtıkları kendileriyle yüzleşmek zorunda kalan derin bir psikolojik ve felsefi roman.

5 yıl, 9 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Özellikle psikolojiyle ilgilenenlere tavsiye ederim.. Keyifliydi.. :)

5 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Uzun zaman önce okumama rağmen hala hatırlayıp hatırlayıp etkilendiğim bi kitap. Evet felsefi yönü ağır basıyor ama sadece düşündürmekle, sorgulatmakla kalmaz duygularınıza da dokunur. Su gibi akıp gider.

5 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Beni derinden etkileyen kitaplardan bir başkası..

5 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bu kitap benim bu yazarın diğer kitaplarına ilgi duymamı sağladı, yazarımız Irvin D. Yalom, psikolojik tedavi ve tedavileri anlatan öyküleri oldukça ilginç ve sürükleyici biçimde anlatmış, okudukça kitabın içinde kayboluyorsunuz, ben bu kitabı okurken oldukça etkisinde kaldım ve kitap sayesinde Nietzsche olan ilgim de arttı, mutlaka okunması gereken ender kitaplardan biridir. Aldıktan sonra kesinlikle pişmanlık duymayacağınız bir kitap.

6 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Tek kelimeyle harikaydı...

6 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

ben de bir zamanlar Nietzsche'miymişim..neyse ki onun kadar kafayı yemeden buldum çözümü:bir kadının ilacı başka bir kadındır:)

6 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

hayatima derinlik kattii.. super super bir kitap

6 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Fevkaladeydi.

6 yıl, 5 ay önce
geri 1 | 2 | 3