Nietzsche Ağladığında

Yoğun ve sürükleyici olan yeni bir düşünce romanı sunuyoruz: Nietzsche Ağladığında. Edebiyatla da düşünülebileceğini gösteren müthiş bir örnek... Sahne Psikanalizin doğumu arifesindeki 19. yüzyıl Viyanası. Entelektüel ortamlar. Hava soğuk. Aktörler Nietzsche: Henüz iki kitabı yayımlanmış, kimsenin tanımadığı bir filozof. Yalnızlığı seçmiş. Acılarıyla barışmış. İhaneti tatmış. Tek sahip olduğu şey, valizi ve kafasında tasarladığı kitaplar. Karısı, toplumsal görevleri ve vatanı yok. İnzivayı seviyor. Tanrıyı öldürmüş. Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır, diyor. Daha sonra kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız: Önce kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz? diyecek. Ümitsiz. Breuer: Efsanevi bir teşhis dehası. Ümitsizlerin kapısını çaldığı doktor. Psikanalizin ilk kurucularından. Kırkında, bütün Avrupalı sanatçı ve düşünürlerin doktoru olmayı başarmış. Güzel bir karısı ve beş çocuğu var. Zengin. Saygın. Hayatı boyunca ama pozisyonunda yaşamış biri. Freud: Breuer'in arkadaşı. Henüz genç. Geleceği parlak. Şimdi yoksul. Salome: Erkeklerin başını döndüren kadın. Çekici. Özgür. Evliliğe inanmıyor. Bazan aynı anda birçok erkekle beraber oluyor. Sanatçıları ve düşünürleri tercih ediyor. Kırbacı var. Konu: Ümitsizlik. Bir gün, erkeklerin başını döndüren kadın, Salome, Nietzsche'den habersiz Breuer'e gelir. Avrupa'nın kültürel geleceği tehlikede, Nietzsche ümitsiz. Ona yardım edin, der. Breuer Salome'yi tekrar görebilmek umuduyla peki der. Ve varoluşun kader, inanç, hakikat, huzur, mutluluk, acı, özgürlük, irade... ve neden, nasıl gibi en önemli duraklarından geçen bir yolculuk başlar... Kendisiyle ve hayatla yüz yüze gelmekten çekinmeyenlere...

Yoğun ve sürükleyici olan yeni bir düşünce romanı sunuyoruz: Nietzsche Ağladığında. Edebiyatla da düşünülebileceğini gösteren müthiş bir örnek... Sahne Psikanalizin doğumu arifesindeki 19. yüzyıl Viyanası. Entelektüel ortamlar. Hava soğuk. Aktörler Nietzsche: Henüz iki kitabı yayımlanmış, kimsenin tanımadığı bir filozof. Yalnızlığı seçmiş. Acılarıyla barışmış. İhaneti tatmış. Tek sahip olduğu şey, valizi ve kafasında tasarladığı kitaplar. Karısı, toplumsal görevleri ve vatanı yok. İnzivayı seviyor. Tanrıyı öldürmüş. Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır, diyor. Daha sonra kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız: Önce kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz? diyecek. Ümitsiz. Breuer: Efsanevi bir teşhis dehası. Ümitsizlerin kapısını çaldığı doktor. Psikanalizin ilk kurucularından. Kırkında, bütün Avrupalı sanatçı ve düşünürlerin doktoru olmayı başarmış. Güzel bir karısı ve beş çocuğu var. Zengin. Saygın. Hayatı boyunca ama pozisyonunda yaşamış biri. Freud: Breuer'in arkadaşı. Henüz genç. Geleceği parlak. Şimdi yoksul. Salome: Erkeklerin başını döndüren kadın. Çekici. Özgür. Evliliğe inanmıyor. Bazan aynı anda birçok erkekle beraber oluyor. Sanatçıları ve düşünürleri tercih ediyor. Kırbacı var. Konu: Ümitsizlik. Bir gün, erkeklerin başını döndüren kadın, Salome, Nietzsche'den habersiz Breuer'e gelir. Avrupa'nın kültürel geleceği tehlikede, Nietzsche ümitsiz. Ona yardım edin, der. Breuer Salome'yi tekrar görebilmek umuduyla ... tümünü göster


Değerlendirmeler

değerlendirme
14 kişiden, 14 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Oyle bir hayat yaşadım ki,
Cenneti de gordum, cehennemi de
Oyle bir ask yasadim ki
Tutkuyu da gordum, pes etmeyi de
Bazilari seyrederken hayati en onden
Kendime bir sahne buldum oynadim
Oyle bir rol vermisler ki
Okudum okudum anlamadim
Kendi kendime konustum bazen evimde
Hem kizdim hem guldum halime
Sonra dedim ki ' soz ver kendine '
Denizleri seviyorsan, dalgalari da seveceksin
Sevilmek istiyorsan, once sevmeyi bileceksin
Ucmayi seviyorsan, dusmeyi de bileceksin
Korkarak yasiyorsan, yalnizca hayati seyredersin
Oyle bir hayat yasadim ki, son yolculuklari erken tanidim
Oyle cok degerliymis ki zaman
Hep acele etmem bundan,
Anladim...''

Nietzsche ağladığında.

9 kişiden, 9 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

bu kitap kesinlikle hayata ve duyumlarınıza olan bakış açınızı değiştirecek. bence bir kitapta aranması gereken en büyük özellik bu, hayatınıza ne kadar dokunduğu ve ne kadar içinize işlediği.

9 yıl, 8 ay
7 kişiden, 7 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Özellikle felsefe meraklılarının mutlaka okuması gereken bir kitap. Roman kurgu da olsa pek çok fikir sahibi oluyorsunuz. Son ana kadar gücünü elinden bırakmayan Nietzsche'nin çözülme anı ise en mükemmel bölümdü.

9 yıl, 2 ay
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

İnsan bazen dibe vurmadan yukarı çıkamıyor. Bu kitap da işte dibe vurduranlardan.. ama mutlaka yukarı çıkmak lazım.

9 yıl, 5 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

bir psikiyatriste gitme ihtiyacı duyulduğunda raftan alıp rahatça oturup, okunmaya başlayıp çok şey hatırlayıp sakinleşmeye yardım eden kitap

9 yıl, 2 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Yeri geliyor kendini sorguluyor kişi, yeri geliyor bakış açısını değiştirmesi gerektiğini fark ediyor. Doğru zamanda okuyunca insan hayata başka bir pencereden bakıyor.

9 yıl, 2 ay
4 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kitabın sonlarına gelirken yavaştan bu muymuş deme noktasına geldim. Zaten Irvin Yalom'un aynı kişi konuşurken yeni bir paragrafa geçerek kimin konuştuğunu iki de bir kaçırmama neden olan üslubu Divan'ı okuduğumda da sürerse, bir daha başka kitabını okumam odan eminim. Kitabın gelişme kısımları çok sancılı ve sıkıcı. Giriş kısımları ise daha rahat ve insanı içine alır cinsten. Ama hakkını vermek lazım, Nietzsche hakkında çok iyi bir araştırma yapılmış; bu da romanda Nietzsche gerçekten varmış hissini uyandırıyor. Mümkün olsa 8,5 veririm. Çünkü sıkıcı kısımları ve bahsettiğim yazım üslubu çok daha iyisini hakedebilecek bu kitabı aşağı çekiyor.

9 yıl, 1 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan


Kitabı okurken kendinizi de sorguladığınızı birçok bölümde hissediyor ve kitap bittiğinde yeni bir bakış açısı kazanmış olmanın mutluluğunu yaşıyorsunuz.

Ama kitabın bana en büyük yararı, şimdiye kadar hep merak ettiğim ama hiç araştırma fırsatı bulamadığım "Sigmund Freud" ve "Nietzsche" hakkında bazı temel bilgileri sunması sonrasında da benim daha derin araştırmalar yaparak bilgilerimi arttırmam oldu.

8 yıl, 8 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

bana çok şey kazandıran kitaplardandı doğrusu:)

8 yıl, 6 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

"Hakikatin ne kadarına dayanabilirsin?"
Bu kitap zihnimde çok güçlü bir etki yarattı ve hem kendimi hem de insan ilişkilerini sorgulamama sebep oldu. Bir kere, insan ruhunun karanlık yönlerini bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriyor ve kendini herkesten her şeyden soyutlayan bir adamın içinde bile yaşama tutunma arzusu olduğu mesajını veriyor. Diğerlerinden farklılaşmak isterken, kendini onlar gibi olmaktan alıkoyamıyor ünlü düşünür.. Nietzsche her ne kadar kişinin kendi doğrularını yalnızca kendisinin oluşturabileceğini söylese de; fikirleri ve vermek istediği mesajlar gerçekten etkileyici. İnsan düşünmeden edemiyor..
Dr. Breuer ve Nietzsche arasındaki diyaloglar o kadar gerçekçi ki; okurken insan kendini onların yanındaymış gibi hissediyor. Kitaba alışmak için hiçbir çaba göstermiyorsunuz, başladığınız andan itibaren sizi etkisi altına alıyor. Hem kurgu hem de anlaşılabilirlik açısından gayet başarılı.
Bence herkes bu kitabı hayatının en az bir döneminde okumalı.

5 yıl, 10 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

İnanılmaz derecede etkileyici; kitabı okurken kendinizi; kendi kendinizi sorgularken buluyorsunuz..

10 yıl, 4 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Size bambaşka bir bakış açısı kazandırıyor. Güzeldi..

10 yıl, 2 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

2001 yılında okumuş ve çok beğenmiştim.Tekrar okumam lazım.

9 yıl, 6 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

okudukça lezzeti artan bir kitap. bir kere okunup kenara konmamalılı.

9 yıl, 3 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Okuyalı çok zaman olmasına rağmen çok etkileyici olduğunu hatırlıyorum. Tekrar okumak istediğimi farkettim.

9 yıl, 2 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Sizi sayfalara bön bön bakmaktan alıkoyup zorlaya zorlaya düşünmeye yönelten harikulade bir başyapıt !.. okuduktan sonra suratınızın alacağı ifadeye hazırlıklı olun..

2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kişinin hayatına iç sesine anlam katan bir kitap.Gözden kaçmamalı!

8 yıl, 11 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Muhteşem.

8 yıl, 10 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kitab sizi düşünmeye itiyor.Nietzche ve Breuer arasında ya da Freud ile Breuer arasında ki konuşmalar çok hoşuma gitti. :)Nietzsche ve Breuer'in sohbetinin bitmesini hiç istemedim, ne yazık ki
bitti... Yalom un okuduğum ilk kitabıydı şimdide divan ı okumak için sabırsızlanıyorum. :)

8 yıl, 8 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Şu ana kadar okuduğum en iyi roman. Daha iyisini uzun süre okumayacağım sanırım.

8 yıl, 9 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Irvin Yalom Nietzche'yi biraz daha duysgusal göstermiş sanki bana göre, belki gerçekten öyledir. Ara ara sıkıcı, "yahu bu kitap ohunur mu ahadaş?" dedirten bölümleri olsa bile gerçekten Nietzche'yi okuruna arkadaşına anlatıyormuş edasıyla anlatması bile Irvın Yalom'un bu güzel kitabını okumaya değer.

8 yıl, 7 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

insana ansızın ümit verirken , Nietzche'nin sözü olan ''Ümit işkencelerin en kötüsüdür , çünkü süreyi uzatır'' ı da kulaklarımız da yankılatmayı başarıyor ; Nietzche'ye biraz daha yakından bakmak için mükemmel bir yol

8 yıl, 6 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

En yakın zamanda tekrar okuyacağım. Bendeki etkileri hâlâ sürüyor.

8 yıl, 5 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

İnsanın bilinçaltında gizlediği, gizlemek zorunda bırakıldığı özgürlük anlayışıyla ilgili kurmaca bir kitap..
"Daha derinlere inip motivasyonlarınızın kaynağını bulun! Hiç kimsenin bir şeyi sırf başka birisi için yapmadığını göreceksiniz. İnsanın bütün eylemleri kendisine yöneliktir ,bütün hizmetleri kendisine hizmettir, bütün sevgisi kendini sevmesindendir.."

8 yıl, 1 ay
4 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kitabın başları beni biraz sıksa da asıl kendini sonlara doğru kendini gösterdiğine inanıyorum.Sonu çok güzeldi.Eğer biraz felsefe okumaktan hoşlanıyorsanız hemen okuyun bence :)

http://pamuk-sekeer.blogspot.com/2013/08/ne-okudum-nietzsche-agladgnda.html

8 yıl, 1 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Nietzsche her ne kadar tartışmalı biri olsa da ''Öldürmeyen acı güçlendirir'' sözü için bile okunmalıdır.Nietzsche'nin hayatından bahseden Irvin Yalom yine muhteşem bir iş çıkarmış.

7 yıl, 9 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Irvin Yalom'un psikolojik değerlendirmelerini gerçekten çok seviyorum. bu kitapta yavaş yavaş sindirilerek okunması gereken bir kitap.

7 yıl, 8 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Özellikle psikolojiyle ilgilenenlere tavsiye ederim.. Keyifliydi.. :)

7 yıl, 1 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kitabı biraz araştırmaya kalksanız, onca yorumu görüp kitabın "ortalık malı" olduğunu düşünebilir, okumaktan vazgeçebilirsiniz. Hak veririm böyle durumlarda ama bu kitap için değil. Okuyun bunu, okuyun, okuyun.

Nietzsche ile tanışıyorsunuz bir kere. Freud'le, Salome ile. Sonra o terapi seansları. Biri iyi bir doktor diğeri bir filozof.Doktorun sesi sizin sesiniz, Nietzsche ise bir tanrı figürü gibi. Ama Nietzsche bile ağlayabiliyor, düşün! Mesajı iyice oku. Evet aslında hepsi kurmaca, hepsi yazarın hayal gücü. Ama yazar onları konuşturdukça siz de adeta onlarla birliktesiniz. Bunu hissettirebilen yazarlar çok azlar.
Yorumlarda halen Nietzsche'yi doğru düzgün yazamayanlar görüyorum. Bari bakarak yaz arkadaş, kitapta o kadar çok adı geçiyor ki aklına kazımaman imkansız.

6 yıl, 2 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bu kitaba başlarken hayatımın kitabı olabileceği gelmezdi aklıma...
Psikanalizin doğuşuna, Nietzcshe'nin, Freud ve Breuer gibi beyinleri tıkır tıkır işleyen karakterin olduğu gerçeklikleri ile harmanlanmış bir kurgu üzerinden şahit olmak yaşanılası bir histi.
Kitabı okurken; felsefe, psikoloji ve tarihten küçük ipuçlarını zeki insanların diyalogları üzerinden yakalamak, sonraki sayfalarda ise kendi algımın ötesine geçip; onların notlarından aynı diyalogları büyük bir şaşkınlıkla tekrar algılamak kalp atışlarımı hızlandıran bir deneyimdi.
Kitabın heryerinde altı çizili satırlar var.
Çok keyif aldım çok....
Bu kitap edebi bir başarının çook ötesinde...

5 yıl, 3 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Kurgu da olsa tarihte ufak kaydırmalarla bir roman düzenine koyan, Nietzsche'nin başkasının gözünden anlatıldığı başarılı bir roman...

9 yıl, 3 ay
4 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Okunsa da olur okunmasa da olur. Pek sevmedim
açıkçası. Nietzsche cidden ağlardı kitabı okusa..

9 yıl, 1 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Sakin bir kafayla okunması gereken, altı çizilecek bir çok cümlenin yer aldığı, ününü hak eden bir psikolojik kitap.

8 yıl, 7 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

nietzsche nin farklı karakterinden bahsedildiği ve onun dokturunun kişisel buhranlarınında anlatıldğı güzel bir kitap

9 yıl, 1 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Nietzsche gibi mükemmel bir insanı bu kitapta daha iyi tanıdım. Kendisi hakikatin bulunabilmesi için hiçbir şekilde ön yargının olmaması gerektiğini biliyordu. Bu yüzden tanrısını kafasında öldürdü, yalnızlığı seçti. Hangimiz buna cesaret edebiliriz ki ?

8 yıl, 11 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

okurken çok zorlandım fakat müthiş bir kitap

8 yıl, 10 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bilinç altımda sürekli okumaya devam edeceğim,sonsuz kitap.

8 yıl, 3 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Hatırlamıyorum... ama çok severek okumuştum :-)

8 yıl, 8 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Okunması gereken kitaplardan biri. Acı yok Nietzche, acı yok. "God is die" diyen birinin aşırı acıklı hayat hikayesi. Kimseye ve hiç bir güce muhtaç olmayacağını düşünüyorsan çektiğin acılarına da çözüm bulabilmelisin.

8 yıl, 8 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Irvin Yalom gerçekten farklı bir yazarmış, tanıdığıma memnunum. Bu kitabını anlayabilmek biraz zor, üzerinde düşünmek gerekiyor. O yüzden sakin bir kafa ve psikoanalizlere ilgi okuyucunun temel şartları olmalı. Giriş, gelişme akıcı değildi ama sanırım vurucu bir final için sürüncemede kalabileceklerini düşünmüş yazar.

8 yıl, 7 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

mutlaka okunması gereken bir kiap bence

8 yıl, 7 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

cok sevdim

8 yıl, 7 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Felsefi bir romandan fazlası var bu kitapta.

8 yıl, 4 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Herkesin okuması ve kitaplığında bulunması gereken bir kitap.

"Yalnızca bir kartal gibi yaşayabilen insan kimsenin seni seyretmesine ihtiyaç duymadan başka birine sevgisini verebilir; yalnızca o zaman o insan bir başkasının büyümesi ve gelişmesiyle ilgilenebilir."

8 yıl, 4 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Muazzam...

8 yıl, 3 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Yıllar sonra tekrardan okumak isteyeceğim bir kitap.

Düşünce okyanusund kaybolmayı isteyenlere tavsiyemdir.

7 yıl, 10 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

çok çok güzeldi, yeniden yeniden okunası bir kitap

8 yıl, 3 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

insanın hiç bir şeyi olduğu gibi kabul etmeyerek her şeyi sorgulayabileceğinin kusursuz olarak anlatıldığı mükemmel bir kitap. bu kitabı okuduktan sonra her şeye bakış açınız değişecek

8 yıl, 3 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Arkadaşımın tavsiyesi ile elime alıp elimden bırakmadan okuduğum bir kitap.Aslında hiç karşılaşmayan iki insanın yaşadıkları ümitsizlerinden kurtulmanın öyküsü.Breeur ve Nietzsche farklı dünyaların ama aynı korkuların, yanılsamaların ve anlamsız anlamların heybesini yüklenmiş iki insan. Breur, Nietszche’in aynası olmak isterken Nietzsche kendisine ayna olur ve nihayet bu aynada Nietzsche kendisini görür; böylece başlar hikayeleri.

8 yıl, 2 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Amor fati;yazgını seç,yazgını sev. (Sf.368)

8 yıl, 2 ay

Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski