Kürk Mantolu Madonna

En Son Değerlendirmeler

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

Herkes bu kadar çok beğendiği için okumak istedim, 200 sayfalık kitap hemencik biter dedim ama olmadı. O kadar durağan, o kadar betimleme üstüne betimleme var ki, kendimi kesecektim sanırım kitabı bitirene kadar... Yani betimlemelerden hoşlanmıyorsanız, durağanlık size göre değilse 200 sayfa da olsa yanına bile yaklaşmayın :)

10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

2.kez okudum . 2.kez aynı duyguları yaşadım , bir daha okusam kesinlikle 1 kez daha çok yoğun şekilde yaşarım aynı duyguları . Tavsiye ederim

Ekleme:
Kitabı 3.kez okuyorum ve hala aynı şekilde hissediyorum. Yazarın ruhu şad olsun çok güçlü çok özel bir kalemi varmış insanı defalarca kendine hayran bırakıyor.

''O zamana kadar bütün insanlardan esirgediğim alaka, hiç kimseye karşı tam manasıyla duyamadığım sevgi sanki hep birikmiş ve muazzam bir kütle halinde şimdi bu kadına karşı meydana çıkmıştı.''10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Kitap insanı sürüklüyor.Bırakamıyorsunuz ancak son 50 sayfayı zor bitirdim.Uzunca verilen ve kendini tekrarlayan duygu betimlemeleri bir yerden sonra sıkmaya başladı.Ana karakterin yaptığı aptallıklar da buna eklenince çekilmesi zor bir hale dönüştü.Ancak okunması gereken bir kitap.

11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Aslında roman okumayı çok sevmeyen biri olarak; biraz tereddütle yaklaştığım, biraz da popülaritesinin etkisiyle okumaya karar verdiğim Kürk Mantolu Madonna, Sebahattin Ali'nin okuduğum ilk eseri oldu. Sırf Sebahattin Ali'nin muhteşem tasvirlerini, cümlelerindeki berraklığını deneyimlemek, herkesin kendinden ya da tanıdıklarından birşeyler bulabileceği karakterlerin etkileyici hikayesini öğrenmek için bile bu eserin okunabileceğini gördüm.

Raif Efendi ile Maria Puder'in arasındaki aşk etrafında kurgulanmış Kürk Mantolu Madonna.

Raif Bey hayatının akışını tamamiyle başkalarının insafına terk etmek yoluyla intihar etmiş iki defa âdeta. Önce hayatının aşkının kendisini terkettiği ve bir daha asla kimseyi sevemeyeceği düşüncesiyle hayata ve insanlara küsüyor. İkinci "intiharında" ise aşkını kendisinden ayıranın ölüm gerçeği olduğunu öğrendiğinde; Maria'ya karşı yıllarca bulunduğu haksız itham için kendisini affedemiyor.

Eserde, iç dünyasında erozyon yaşayan karakterlerin inişli çıkışlı ruh halleri, yazarın kelimelere ve cümlelere yaptığı dokunuşlarla ustaca resmedilmiş. Hayata ve aşka dair yer alan veciz ifadeler ise ayrı bir tat katmış.

Hani önemli bulduğunuz fakat tarif etmekte zorlandığınız olayları veya insanları benzerlikler ve karşılaştırmalar yoluyla açıklamaya çalışırsınız ya! Bu Romanı okurken Raif efendiyi Tutunamayanlar'ın Selim Işık'ına, Maria'yı da kısmen de olsa Ama Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku'nun Müzeyyen'ine benzetmek mümkün. Yazarın üslubunda, Dostoyevski izleri var gibi. Romanın kendisi ise birbirine kavuşamayan aşıkların hüzünlü hikayesini anlatan ve başından kalkamadığınız bir Yeşilçam filmi kıvamında. Karakterlerin mimik, hal ve edaları o kadar güzel, yalın ve isabetli biçimde ifade edilmiş ki; hem onları karşınızda görür gibi oluyorsunuz, hem de bu kişiler, bu duruşlar bundan daha iyi anlatılamazdı düşüncesine kapılıyorsunuz.

Ve okuduğunuzda, kitabın bu denli popüler olmayı fazlasıyla hakettiğini anlıyorsunuz.

11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

https://illekitap.blogspot.com/2019/09/sabahattin-ali-kurk-mantolu-madonna.html

Sabahattin Ali'nin okuduğum ikinci kitabı ve insanların bu kitaba neden ölüp bittiğini çok iyi anladım okuduğumda.

Şimdiye kadar okuduğunuz aşk romanlarını bir kenara bırakın ve Kürk Mantolu Madonna'yı bir kenara bırakın. Bir terazi düşünün bütün romansları bir kefeye koyun, diğer kefeye tek başına bu kitabı koyun yine de bu kitap ağır basar. Öylesine mükemmeldi.

Maria Puder ve Raif Efendi'nin muazzam, hayran olunası aşkı... saf, temiz, güçlü... okunmadan anlatılamaz bence bu aşk, bu yüzden okuduğunuz zaman anlayacaksınız.

Hangi yaş aralığında okursanız okuyun kendinize bir şeyler çıkarabileceğiniz bir kitap. Karakter analizleri, düşünceler, davranışlar, sözler... Her şey o kadar mükemmel bir şekilde yazılmış ki, işte edebiyatımız bu dedirtiyor.

Maria Puder ile Raif Efendi'nin arasındaki arkadaşlık, diyaloglar ve onların anlatımı o kadar samimi, içten, duyguları okura hissettiren şekilde kaleme alınmış ki her şey olması gerektiği gibi hissettiriyor.

Sadece bazı yerler çok klişe geldi, Maria Puder'in sonu, Raif Efendi'nin sonu, arada bazı olaylar ama düşününce de ne klişe değil ki? Özellikle bu kitapta o kadar muntazam duruyor ki yadırgamıyorsunuz.

Bu tür kitaplara dair çok fazla yorum yapmaya gerek yok diye düşünüyorum. Bazı kitapları anlatabilirsiniz ama bu tür kitapları anlatamazsınız. Okumanız ve anlamanız gerekir bu yüzden sizlere bu kitabı okumadan geçmeyin diyorum.

Tavsiye etmek... bence bu kitap tavsiye edilemez. Çünkü bu kitabı okumak zorundasınız, ne yapın ne edin okuyun. Bazı kitaplar insanların hayatlarına küçük dokunuşlar yapar bu kitap kocaman bir dokunuş yapacak ve asla unutamayacaksınız.

Bu kitabın bende iki farklı basımı var. Biri Koridor Yayınları basımı biri de Yapı Kredi Yayınları basımı. Bu yüzden her ikisinin kapağını da paylaşıyorum :) Ancak ben Koridor Yayınları'ndan okudum diye de not düşeyim :D

1 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan


"Ah Maria, niçin seninle bir pencere kenarında oturup konuşamıyoruz? Niçin rüzgârlı sonbahar akşamlarında, sessizce yan yana yürüyerek ruhlarımızın konuştuğunu dinleyemiyoruz? Niçin yanımda değilsin?"

Okumayan kalmadıysa da gözünüze bolca sokulduğu için illaki bir kaç fikir oluşmuştur kitaba dair. Yine de bilmeyenlere içeriği hakkında bilgi vermek, bilenlere de bende hissettirdiklerini anlatacak bir kaç cümle kurayım.
Raif Efendi tüm ön yargıları alt üst eden bir adam. Dışarıdan bakıp herkesin sessiz sakin,pasif görüp hiçbir işten anlamadığını düşünmesine rağmen bambaşka bir dünya ve yaşanmışlık var kendi içinde.

Maria Puder ise tam güçlü bir kadın örneği. Tüm yaşanmışlığına rağmen dik duruşu ile adeta taht kurdu kalbimde. Çünkü Raif Efendi içine kapanık bile olsa hayatına devam etmişken, Maria tüm yükü tek başına omuzlayıp göğüs gerdi her şeye. Genel olarak kitap özetlerinde hep Raif Efendi üzerinde durulmuş ama bence Maria da başlı başına ele alınıp psikolojisi üzerine düşündürecek bir karakter.
Ve aralarındaki müthiş aşk...

Aşk diyince sizin anladığınız şey gelmesin aklınıza. Hani yaşı, mesleği, geliri, memleketi, kültür seviyesi, evi, arabası... yani kısacası kriter kelimesi altında topladığınız ve bunlar uyuyuyorsa kabul ettiğiniz değil, tüm bu denkliklerden bambaşka bir şey onların ki.

Daha tanımadan, tanışmadan aşık oluyor Raif Efendi. Hem de bir tabloya. Günlerce gitmiyor tablonun önünden. Her detayına kadar ezberliyor tabloyu ve bir gün ressamıyla da tanışıyor. Ama öyle kaptırmış ki kendini tabloya, konuştuğu kişinin o olduğunu fark etmiyor bile. Başka zaman bambaşka şartlarda üstelik hiç de istemediği bir durumda tekrar karşılaşıyor Maria Puder ile. İşte o zaman başlıyor her şey. Ama istediğiniz gibi güllük gülistanlık da gitmiyor malesef. Ama yine de aşklarını yaşamaktan vazgeçmiyorlar.

Çünkü Atilla Şanbay'ın dediği gibi;
Bazı şeyler, kötü sonlara rağmen yaşanacak kadar güzeldir.
Yüzyıllardır oynanmasına rağmen, hiçbir seyirci sahneye fırlayıp, Romeo'nun zehirli iksiri içmesine engel olmamıştır.
Sonunda geminin batacağı bilindiği halde, Titanic filmi defalarca izlenmiştir.
''Bitecektir'' korkusuyla aşktan kaçanlar, eğer dünyaya gelmeden önce kendilerine danışılsaydı, sonunda öleceklerini bildikleri için, hiç doğmamayı seçerlerdi.
Böyle yaşanmaz...
Romeo ölmeli,
Titanic batmalı
Ve aşk
Her şeye rağmen yaşanmalı...

1 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
1 puan

Kitapla ilgili Atsız'ın düşünceleri okunmalı...

1 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Resmine aşık olduğu kadın yanında olmasına rağmen onu tanımaması çok ilginçti.Tek kelimeyle muazzamdı. Vakit kaybetmeden tekrar okumalı.

2 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

''Niçin ilk kez gördüğümüz peynir evsafı hakkında söz söylemekten kaçtığımız halde, ilk rast geldiğimiz insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatlığıyla öteye geçiveriyoruz?''

''Bir kitabı okurken geçen iki saatin ömrümün birçok senelerinden daha dolu, daha ehemmiyetli olduğunu fark edince insan hayatının ürkütücü hiçliğini düşünür ve yeis içinde kalırdım.''

''Hayat beni katbetmekle hiçbir şeyi ziyan etmeyecekti.''

''İnsanlar birbirlerinin maddi yardımlarına ve paralarına değil, sevgilerine ve alakalarına muhtaçtılar.''

''İnsanlara kızmama imkan yoktu, çünkü insanların en kıymetlisi, en iyisi, en sevgilisi bana en büyük kötülüğü etmişti; diğerlerinden başka bir şey beklenebilir miydi?''

Bir insanın iç dünyasına projektörle bakmak... Raif Efendi'nin...
Okurken insanın boğazına düğümler atan kitaplar güzeldir. İyi okumalar...

2 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Defalarca okunabilen, her okunuşta yeni dokunuşlar bulunabilen, Türk edebiyat tarihinin en güzide, en naif ve en sarsıcı eseridir.

Çoğunlukla ülkemizde, bir Sabahattin Ali hayranının ısrarlı ve bıktırıcı tavsiyesi üzerine okunmaktadır. Tavsiye üzerine okunan kitaplardan hoşlanmayan biri olarak, bu harika eserle tanışmam, kitabevinin ''en çok satılanlar bölümü''nde gerçekleşmişti. Kitabın yalnızca arka kapağını okuduğumda aldığım o anki edebi hazzı ve yazarın samimiyetini unutmam asla mümkün değil.

Eseri okumaya başladıktan sonra peş peşe 5 kere daha ara vermeksizin okuyup hemen çevremdeki insanlara da okutma gayretine giriştim. Zira kitap benim için Türk edebiyat tarihinin adeta Kuranı haline gelmişti. Tavsiye üzerine kitap okumaktan hoşlanmayan biri olan beni, kısa sürede tavsiye ederek kitabı okutmaya çalışan birine çevirmişti. Bu kişisel değişimim üzerine, samimiyetime ve kitap zevkime güvenen onlarca kişiye kitabı tavsiye ederek okuttum ve o okuyan kişilerden bazıları şimdinin hakimi ve savcısı oldular. Birçoğu da kitabı onlarca kişiye okuttu, Tıpkı benim onlara okuttuğum gibi. Böylece tanımadığım birçok kişinin hayatına dokunmamı sağladı, Kürk Mantolu Madonna...

Şimdilerde ise sosyal medyada, kitap okuduğunu göstermenin ve entelektüel kişiliğini ön plana çıkarmanın en önemli ögesi haline gelmiş durumda. Bilinçsiz okurlar tarafından içi boşaltılmış halde ve birçok hadsiz fenomen tarafından espri konusu olmakta. Varsın, o cahiller basit esprilerine konu ededursunlar, biz edebiyat severler için Kürk Mantolu Madonna'nın yeri tartışılmayacak bir şekilde zirvededir.

2 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Hoş bir kitap. Sıcacık bir hikaye. Ama sosyal medyanın oluşturduğu aşırı abartı da mevcut bana göre.

2 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bir edebiyatı eserini büyük yapan nedir?

*Giriş cümlesi ya da başlangıç paragrafındaki bir söz:

"... pek alelade, hiçbir hususiyeti olmayan, her gün etrafımızda yüzlercesini görüp de bakmadan geçtiğimiz insanlardan biriydi. Hayatının bildiğimiz ve bilmediğimiz taraflarında insana merak verecek bir cihet olmadığı muhakkaktı. Böyle kimseleri gördüğümüz zaman kendimize sorarız: Acaba bunlar neden yaşıyorlar? Hangi mantık, hangi hikmet bunların yeryüzünde dolaşıp nefes almalarını emrediyor?"

*Yarattığı unutulmaz karakterler: Raif efendi, Maria Puder

* Dilinin sadeliği, akıcılığı, olay örgüsünün tutarlılığı

*Son cümlesi: "... Raif Efendi'nin boş masasına oturdum ve siyah kaplı defterini önüme koyarak bir kere daha okumaya başladım."

Benim okuduğum kitap YKY'den çıkan 89. baskı idi. Kürk Mantolu Madonna 75 senedir okunuyor ve her nesle aynı okuma lezzetini veriyorsa, Türk edebiyatının başyapıtlarından biri olmasındandır.

2 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Mükemmel.

2 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kitap, şu ana kadar beni en çok etkileyen kitaplardan biri oldu. Okuyalı yaklaşık 5 yıl geçti aradan, yakında tekrardan başlamayı düşünüyorum. Kitabı bitirdiğim zaman karşılaştığım, kitapla ilgili olan bir şarkıyı paylaşmak istiyorum sizinle. Dinledikçe aklıma gelir olaylar, tekrardan düşündürür beni.
https://youtu.be/SsnN8Vfos-8

2 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Çok güzeldi.. kendini ifade edemeyen insanlari bize anlatan kitap..inci aralin morundan sonra bu kitabı da çok beğendim.. sormadan sorgulamadan bize içini döken karakterler hayatima yeni bakış açısı kattilar

2 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Türk edebiyatının en çok okunan 10 romanından biri..Bir tabloda gördüğü kadına aşık olan adamın muhteşem hikayesi..Gerçekten güzide bir kitap.Her yönüyle insana katkıda bulunabilecek ,sarsacak bir roman..

2 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Hislerin kelimelere nasıl döküldüğünü merak ediyorsanız okuyunuz. Bilindiği üzere bir klasik .

3 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Hem yavaş yavaş okudum bitmesin diye hemde şimdiye kadar neden okumadım diye kendime kızıp durdum. Muhteşem

3 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Gerçekten güzel bir kitap...Ama diğer kitaplardan kendini bu denli sıyırma sebebini anlamış değilim. Daha üstün kurgular daha iyi yazım dilleriyle karşılaştım. Kıyas yapmak istemem her eser kendi içinde güzeldir belki lakin okuyacak kişilerin yorumlara aldanmadan çok fazla beklenti içine girmeden okumasını tavsiye ederim. Aksi halde hayal kırıklığına uğrayabilir kim bilir belki de uğramaz...Şahsen ben uğradım, hakkıyla yorum yapmak gerek.

3 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Bayağı bir süre önce okumuştum.

Genel görüşlerin aksine bu kitabın abartıldığını düşünüyorum. Tamam güzel kitap, hoş kitap, yazar duyguları olayı güzel bir dille anlatmış ama...

Nitekim bir Türk filminden ne farkı vardı ki? Türk filmlerinde de aynı konuyu ve aynı sonları görmüyor muyuz? Şaşırtan ya da bir Türk filminin anlattığından fazla bir şey anlatmadığını düşündüğüm kitaplardan.

Sonuca gelirsek iyi kitap, hoş kitap, okuyun kesinlikle fakat kesinlikle mükemmel denemez.

3 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Sabahattin Ali'nin ilk okuduğum kitabıydı.
Kitabın bitişi ile içimde bir boşluk oluştu.
Bitmesin dediğim sayılı kitaplardan biriydi.
Favori kitaplarım arasında yer alacak diyebilirim.
Tekrar görüşmek üzere Sevgili Raif ve Maria.
Sayfa sayısı az olmasına rağmen çok şey anlatıyor.
Hala okumamış olanlar için tavsiye ederim.
Yazarın diğer eserlerini okumak için şimdiden can atıyorum.

3 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Çok iyi

3 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Büyüleyici

3 yıl, 7 ay önce
2 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Gerçekten bu kadar abartılmayı haketmiyor. Ayrıca en başından Dostoyevski okuyormuşum gibi hissettim, bu kadarı etkilenmek değil nerdeyse taklit etmek.

3 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kürk Mantolu Madonna: Beni öyle etkilemişti ki, Almanya'yı ziyaretim sonrası, Sebahattin Ali'nin sözcüklerinin Berlin sokaklarında yaşattığı ruhun esintisini yıllar sonra bile, yalnızca kalbimde ve beynimde değil, tüm bedenimde hissettirdi..

3 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Sonu mükemmeldi. Kitabı bir günde bitirdim. Kitabın sonunu okuyup bitirdiğim zaman Raif ve Maria'yı bir daha göremeyeceğim için gerçekten üzüldüm. Şu an Raif'İn düştüğü boşluğun ne demek olduğunu gerçekten iyi anladım :(

3 yıl, 9 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

abahattin Ali'nin okuduğum ilk eseri. Sabahattin Ali'nin müthiş bir anlatımı ve betimlemesi var. Yazarın psikolojik tahlilleri o kadar harikaydı ki altı çizilecek bir çok cümle var kitapta. Raif efendi ile Kürk Mantolu Madonna'nın sıradışı aşk hikayesinden etkilenmemek mümkün değil. Raif efendi Maria Puder'e '' tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. Sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin.'' demişti etkilemek elde değil.

3 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Sen nasıl bir aşk yaşadın be kardeşim dedirtti
derin düşüncelere gark etti

3 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Bu kitaptaki aşka gıpta etmemek elde değil. Kitap başta Raif Efendiyle Rasim'in tanışmasıyla başlayan ve sonrasında Raif Efendinin Almanya'da yaşadığı inanılmaz aşkı ve baş kahramanın düşündüklerini anlatan kitap. Yalnız günlük hayatta çok fazla kullanmadığımız kelimelerin çokluğu nedeniyle bir sözlüğe ihtiyaç duyulmaktadır. Ama ne şekilde olursa olsun mutlaka okunmalı ve gerçek aşk hissedilmeli.

3 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

Bu kadar abartılan bi kitabın gerçekten de özel bir hikayesi olmasını beklemiştim. Tamamen hayal kırıklığıydı. Kitaptaki karakterler iç karartıcı ve sıkıcıydı. Eski bir yeşilçam filmi tadında klasık sıradan bir hikayesi vardı. Bana hiç bir katkısı olmayan bu kitap hayatımın en bayıcı romanı olarak kalacak bende..
Bir daha popüler kitapları okumamam gerektiğini öğrettiği için 2 puanı haketti

3 yıl, 11 ay önce
geri 1 | 2 | 3 | 4 | 5...21