Mutlu Ölüm (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

ALDIĞI ÖDÜLLER: 1957 Nobel Ödülü Mutlu Ölüm, ünlü yazar Albert Camusnün 1930ların sonunda tasarlayıp oluşturduğu, ancak hayattayken yayımlatmadığı bir roman. Bir başka romanı, Yabancı üzerindeki çalışmasının, Mutlu Ölümü ertelettiği söylenegelmiştir. Mutlu Ölüm, yazarın Belcourtta çocukluğunun geçtiği yoksul mahallenin, deniz taşımacılığı şirketindeki memurluğunun, 1936 yazında Orta Avrupaya yaptığı yolculukların, sanatoryumda kaldığı günlerin, Fichunun evinde ya da 1936 Kasımında yerleştiği Cezayirdeki anılarından yararlanıyor. Kitapta yazarın aşk yaşamından da kimi kesitler bulmak olası. Simon Hi‚ ile iki yıllık evliliği ve fırtınalı bir açıklamayla Salzburgda sona eren ilişkileri, romana bağlam değişimiyle katılıyor. Döneminin moda akımı olan, romanda yapısal özelliklere ağırlık verilmesi, Mutlu Ölümde de kendini gösteriyor, biçemi ustaca öne çıkarıyor yazar. Mutlu Ölümün, Albert Camusnün deha dosyasına eklenecek bir belge olduğunu söylemeliyiz; yazarı daha sonraki çalışmalarından tanıyan okur için bu kitabın ilginç bir karşılaştırma olanağı sağlayacağını düşünüyoruz.

ALDIĞI ÖDÜLLER: 1957 Nobel Ödülü Mutlu Ölüm, ünlü yazar Albert Camusnün 1930ların sonunda tasarlayıp oluşturduğu, ancak hayattayken yayımlatmadığı bir roman. Bir başka romanı, Yabancı üzerindeki çalışmasının, Mutlu Ölümü ertelettiği söylenegelmiştir. Mutlu Ölüm, yazarın Belcourtta çocukluğunun geçtiği yoksul mahallenin, deniz taşımacılığı şirketindeki memurluğunun, 1936 yazında Orta Avrupaya yaptığı yolculukların, sanatoryumda kaldığı günlerin, Fichunun evinde ya da 1936 Kasımında yerleştiği Cez... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

149 sayfa


ISBN
975-510-370-8

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.8 puan (58 kişi)
186 okumuş, 63 okumak istiyor, 1 okuyor

7.8 puan (41 kişi)
103 okumuş, 77 okumak istiyor, 0 okuyor

7.2 puan (89 kişi)
251 okumuş, 101 okumak istiyor, 3 okuyor

8.3 puan (30 kişi)
114 okumuş, 131 okumak istiyor, 9 okuyor

7.3 puan (91 kişi)
175 okumuş, 143 okumak istiyor, 5 okuyor

8.2 puan (79 kişi)
229 okumuş, 136 okumak istiyor, 4 okuyor

8.2 puan (204 kişi)
534 okumuş, 299 okumak istiyor, 13 okuyor

8.2 puan (81 kişi)
241 okumuş, 174 okumak istiyor, 11 okuyor

8.2 puan (34 kişi)
106 okumuş, 106 okumak istiyor, 4 okuyor

7.4 puan (52 kişi)
147 okumuş, 64 okumak istiyor, 3 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

miğna aslihanyy
2 kişi
ceydayadair DODDA martineden88 neval river07 PisMoruk Aspidistra papercloudz yagmurrr erkncetn Seray K. Murat G. piril artemis kamilklkn bikahvebikitap ölgün. sosyalkedi saykodelikdesik grimavi nesterm dr.rieux kurmaca vurdugol Buk@ helif raycharles feritagah spolitic culsuzaristokrat Symindie Absurd_Ü Monika darknessfire leuhrall B.Y emmastepan illetyus Sons of Anarchy jazzdevil
148 kişi
enuzakada Vorinace Ophelia elifpotok elifozcan spolitic prog_obs0 freedom rare anagram hakangursoyz goezde duyce umursamaz uykucu kacinciyeni ehlimana NastasyaFilippovna Tuğba K. ayvalikkedisi krsd CEYLAN hkayac Robespierre mata hari Daktilo yazıları demian Kucukhayaller beyzaaa dörtşeker bumin Diloyy EBK gineli Sümeyye U. Kitaplığım guanyin llsimurgll molivanse foumimka
84 kişi
beherglas
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Camus her şeyiyle tapılması gereken bir insan.

6 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Diğer romanlarına göre daha sakin

6 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

1960 yılında trafik kazasında ölen Albert Camus'un 1938 yılında tamamlayıp yayınlamadığı, ölümünde sonra çantasında bulunan Mutlu Ölüme ait notları toparlayan ve düzenleyen Jean Sarocchi tarafında 1970 yılında yayınlanan romanı.
Kitap neredeyse Yabancıyla bire bir aynı hatta baş kişileri bile aynı ( Mersault ).Hele ilk bölümü okurken yabancıyı okuyormuş hissine kapılıyorsunuz Zaten daha sonraları Jean Sarocchi, yaşarken Camus'un Yabancı ve Mutlu Ölüm arasındaki yayınlanma tercihini Yabancı için kullandığını itiraf ediyor.
Açıkçası bana belki Camus severler bozulacak ama mutlu ölümdende Yabancı bibi çok zevk almadım....

5 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
3 puan

Camus gibi bir adamı okurken insan adeta 'aydınlanma' bekliyor ama nerde... Mutlu Ölüm vakit ayırmaya değecek bir kitap kesinlikle değil. Kitabın içindeki ender diyaloglardan birinde bulunan bir cümle aslında tüm kitabın anlatmaya çalıştığı şey. Ve o cümleyi söyleseler size "evet, öyle zaten" dersiniz. Orjinal bir fikir değil. Bazı kitaplar sizi kendilerine çeker etrafı görmez, duymazsınız. Bunu okurken etrafta ne olup bitiyor kafanızda. Kitabı okuduğunuzu bile unutabilirsiniz. Tam bir hayal kırıklığı.

5 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
4 puan

Albert Camus öldükten sonra notlarından ve roman taslaklarından derlenmiş bir roman... betimlemeler güzel ancak akıcılıktan yoksun ve hikaye havada kalmış...

5 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
3 puan

Çok sıkıcı, oradan orada atlayan bir kitap. Ya çevirmede ya da bende bir sorun var.

4 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Albert Camus "kendimiz olmaya zamanımız yok. ancak mutlu olmaya zamanımız var." cümlesiyle varoluşçuluğun dibine vurmuş bu kitapta. Kitapta baş karakter Patrice Mersault'nun Zagreus'u öldürdükten sonra çıktığı yolculuk ve Cezayir'e geri dönüşü anlatılır.

3 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

Kitabı okurken gerçekten çok zorlandım, yarım bırakmamak için kendimle müthiş bir savaş verdim. Okurken bu kadar sıkıldığım ender kitapların arasında yerini aldı bir daha Albert Camus kitaplarının yanından dahi geçmeyi düşünmüyorum benim için kötü bir tecrübe oldu!

3 yıl, 1 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski