Mino'nun Siyah Gülü (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Tayin emrim üç ay sonra çıktı. Emri aldığım günün sabahında Hasan'ı astılar.İnfaz gecesi uyumamıştık. Babam, Nuri Amca, annem ve ben, salondaki masanın çevresinde oturuyorduk. Pencerenin önündeki çıplak akasyaya konmuş suskun, korunmasız kış serçeleri gibi... Radyoyu açmıştık; bir haber bekliyorduk... Annem sık sık mutfağa gidip ağlıyordu. Nuri Amca, kımıldamaksızın önüne bakıyordu. Elleri dizlerinin üstündeydi. Omuzları çökmüştü... Konuşmuyorduk. Birbirimizin yüzüne bakamıyorduk.İnsan, sonuna kadar umutlu olabiliyor. Umut bir çare değil ama galiba çareden daha büyük bir şey.1960'lı yıllarda bir Ege kasabasında başlayan yasak bir aşkla 12 Eylül'ün hemen öncesinde gelişip darbenin ardından pek çok kişiyle paylaşılan bir kaderle son bulan kırık bir aşk: iki katmanlı bu romanın iç içe geçen iki farklı hikâyesi. Mücadeleleriyle, inançlarıyla, haklılıkları ve yenilgileriyle bütün bir kuşak ve darbelerden, idamlardan geçen, yarım kalan hikâyelerle 2000'li yıllara uzanan yakın tarihimiz. Siyasi bir ortamın içinde filiz veren aşklar, yeşeren duygular,yarım kalan umutlar.Hüsnü Arkan, 60'lı yıllardan başlayarak, özellikle 12 Eylül döneminin acıtan sayfalarına bir ailenin kadınlarının gözünden bakıyor.

Tayin emrim üç ay sonra çıktı. Emri aldığım günün sabahında Hasan'ı astılar.İnfaz gecesi uyumamıştık. Babam, Nuri Amca, annem ve ben, salondaki masanın çevresinde oturuyorduk. Pencerenin önündeki çıplak akasyaya konmuş suskun, korunmasız kış serçeleri gibi... Radyoyu açmıştık; bir haber bekliyorduk... Annem sık sık mutfağa gidip ağlıyordu. Nuri Amca, kımıldamaksızın önüne bakıyordu. Elleri dizlerinin üstündeydi. Omuzları çökmüştü... Konuşmuyorduk. Birbirimizin yüzüne bakamıyorduk.İnsan, son... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 252 sayfa

Kasım 2011 tarihinde , Kırmızı Kedi tarafından yayınlandı


Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.6 puan (22 kişi)
49 okumuş, 29 okumak istiyor, 0 okuyor

8.2 puan (158 kişi)
326 okumuş, 114 okumak istiyor, 3 okuyor

7.9 puan (49 kişi)
101 okumuş, 47 okumak istiyor, 1 okuyor

8.6 puan (138 kişi)
226 okumuş, 64 okumak istiyor, 5 okuyor

7.3 puan (93 kişi)
214 okumuş, 77 okumak istiyor, 4 okuyor

8.6 puan (75 kişi)
154 okumuş, 135 okumak istiyor, 5 okuyor

8.7 puan (103 kişi)
184 okumuş, 135 okumak istiyor, 2 okuyor

7.4 puan (200 kişi)
389 okumuş, 100 okumak istiyor, 11 okuyor

8.5 puan (64 kişi)
123 okumuş, 49 okumak istiyor, 1 okuyor

8.0 puan (81 kişi)
164 okumuş, 51 okumak istiyor, 9 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

crescent April
2 kişi
casnuuu dilse Dilse papatya34 queenfable Asterion loliss Deniz Kurt leylakce gserap bahardageliriz ezelneva melinda orange_rose kanserkedi okuyan ZehraDemirkale kkaplan bayburtlu oyakayla kirmizikadin mlkhsnbora serrose özge8 kitapseverbaykus boleyn_anne kitapkokusuesra Boş Defter Sekerperisi Laliş morje sedakarakaya busran sokakkedisi betül öztürk suarya79 otuzbeskirk sakizcevizdeniz.blogspot.com kahvenin seki makbuldür
145 kişi
KitapDelisiGizem ykcsuryoyo serem sakura erguvan gguneri2004 birgunlukseyler KARAMELA fuyar incitanesi giizems tullytati tuen ma-belle ParanoyakVisne Elif Büşra bahar karagozozlem elifpotok emili Sel_Res bilgeşirin Sevda77 zezéé elfossy banumm ehlimana sütlü kahve naylas cns berillyazici allegra uğurbocugu ggülçin elfide azyb01 erdikaradeniz beyzaaa okyanusyagmur
62 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Mino’nun Siyah Gülü Hüsnü Arkan’ın 6. romanıymış, benimse okuduğum ilk romanı. Yazar 12 Eylül’ü konu almış kitabında, bir ailenin aşklarıyla, kavgalarıyla, iç sesleriyle dolu dramını anlatmış. Kitabın en güzel taraflarından biri iç içe 2 ayrı aşkı anlatması. Kahramanlardan biri kitaba adını vermiş olan Mino, yani Münevver. O zor yıllarda küçük bir kasabada, kendi kararlarıyla, kendi doğrularıyla sadece kendi için yaşayan bir kadın Mino.
http://beyazkitaplik.blogspot.com/

7 yıl, 7 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Özellikle fotoğraf tasvirlerini kalemle çizer gibi anlatmış Hüsnü Arkan. Okurken anlattığı fotoğrafa bakıyor gibi hissettirmiş hatta yer yer fotoğraf karesini yaşamışız gibi. Zamanları iç içe geçirmiş ve bunu yaparken nerede ne vardı dedirtmemiş, her şeyi yerli yerine oturtmuş.
Mino'nun aşk ve yalnızlık yaşamını aşırı, yer yer sinir edici bile bulabilirsiniz yaşadıklarından bağımsız düşününce ama zaman akışlarında bu da güzel işlenmiş.
Ölümün, bilhassa o dönem ölümlerinin acısını sade bir dille ama oldukça dokunaklı işlemiş.
Başları öyküye girmekte biraz geciktiysem de bir solukta bitirmek deyiminin örneği kitaplardan.

6 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Anlatım, içerik her şey harikaydı. son zamanlarda en kısa sürede okuduğum kitap oldu.

6 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Hayal kırıklığı insanı öldürmüyor.Yalnızca,yaşama azmimiz bir parça eksiliyor;başka bir şey olmuyor.Bir defa daha ayağa kalkana kadar,eskisi gibi gülmeye başlayana kadar,günlük işlerin hengamesine tekrar dönene kadar,bir vakit bocalıyoruz.Sonra yara izi gibi bir şey kalıyor.Zamanla kabuk bağlıyor.Elin oraya gidiyor;kaşıyorsun...İnsanın,diliyle eksik dişini yoklamasına benziyor.Sonra zamanla kaşımamayı öğreniyorsun.Yoklamayı unutuyorsun.

HÜSNÜ ARKAN / Mino nun siyah gülü.syf:57

6 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Okuduğum ilk Hüsnü Arkan kitabımdı ve çok beğendim. Şarkıları gibi kitabını da çok sevdim. Naif bir üslubu vardı.

4 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

http://moonlightcat13.blogspot.com/2017/01/minonun-siyah-gulu-husnu-arkan.html

2 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bir dönem kitabı Mino'nun Siyah Gülü. İçinde hem asılan gencecik insanlar acıtasyon yapılmadan ki acıklı bir durum bence hemde bir aşk hikayesi.... kadın mücadelesi... aşk hikayesi.... En çok kelimeleri sevdim kitapta. Ki öyle ki okurken yaşıyorsunuz sanki. Sanki yan komşunu da geçiyor olaylar..... Çook beğndim kitabı çok. Tavsiye ederim.

6 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Başta biraz zor girdim içine ama sonrasında olaylar aktı gitti. Yakın tarih hakkında da cümle aralarıdan bilgi veriyor olmasını sevdim. Mino'yu ise çok sevdim.

6 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

http://otuzbeskirk.blogspot.com/2013/01/minonun-siyah-gulu-husnu-arkan-krmz_21.html

6 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Dinlemek ayri keyif okumak ayri bir keyif husnu arkan'i...tavsiye ederim cok guzeldi

6 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

O kadar güzel,o kadar derindi ki...İçime içime işledi...

6 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Hüsnü Arkan'ın okuduğum ilk romanı. Buram buram hüzün kokuyor. Kitapla hediye edilen 5 Mayıs şarkısı, dinlerken insanı kederle öfke karışımı ruh haline sürüklüyor...

3 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

İlk başlarda bir türlü adapte olamadım kitaba, durup durup baştan aldım sayfaları. Sonra heyecan arttı ve merakla birleşince bir çırpıda bitiverdi. Naif bir kitaptı.

4 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

ılık bir ege imbatı gibi,harika bir örgü şarkıları gibi naif

4 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Çok etkilendim. Hüsnü Arkan'ın müzisyen kimliğini çok severim, bu yönünü bilmiyordum, hayran kaldım. İlk başlarda adapte olmakta biraz zorlandım çünkü her bölüm farklı karakter ağzından yazılmış ve bu geçişler aniden olunca şuan kim konuşuyor diye bir afalladım ama kısa sürdü. Karakterler arasında en çok Mino'yu sevdim, başına buyrukluğu, kim ne der diye yaşamaması, cesurluğu, zevk aldığı şeyler, mutlu olmak için kendine sebepler yaratması beni hayran bıraktı. En çok da Hasan'a üzüldüm. Bu romanı çok daha farklı çok daha uzun uzun anlatmak isterdim ama şuan yapamıyorum. Çok etkilendim.

2 yıl, 2 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski