bahardageliriz

2 takip ettiği ve 38 takip edeni var. 131 değerlendirme yapmış.

Mesaj Panosu


Henüz bir mesaj gelmemiş.

Son Haberler

bahardageliriz okumuş bitirmiş.
Yolda

951 yılında Kerouac Amerikayı baştan başa kat etmiş olmanın heyecanıyla daktilosunun başına oturmuş ve vakit kaybetmemek için uzun bir rulo haline getirdiği kâğıtların üzerinde üç hafta hiç mola vermeden sürecek, otobiyografik bir yolculuğa başlamıştı. Bu süre sonunda ortaya çıkan yapıt, iyi bir okul, iyi bir iş, iyi bir ev gibi hazırlop değerlere boyun eğmedikleri için dışlanan, ötelenen insanlara söz verdiğinden, altı yıl boyunca yayıncı bulamadı, kısaltıldı, değişiklikten geçirildi. Ama gücünden pek bir şey yitirmedi. Caz ritimleriyle savrulan iki köksüz adamın yol temalı öyküsü, dürüst tanıklığıyla Amerikan orta-sınıf bilincine bıçak gibi saplandı ve Amerikan rüyasının solmaya yüz tuttuğu günlerde karşı-kültürün alameti farikası oldu; gençlik isyanının el kitabı haline geldi.Dünya çapında okur algısında isyan ile özdeşleşen Yolda, değişen tarihsel ve toplumsal koşullar altında bile bu özelliğini korumakta, hatta okurları küçük çaplı isyanlara sürüklemektedir: Amerikanın büyük kitabevlerinde çoklukla raflarda değil kasanın arkasına konmasının sebebi, Yoldanın İncilin ardından en çok araklanan kitap olduğu söylencesindendir.Yolda aynı zamanda iyi yazmak adına dayatılan gelenekçi ölçütlere yarım asırlık bir karşı çıkıştır. Caz müziğinin geniş, doğaçlama soluğunu yankılamak isteyen maharetli bir yazarın, spontan düzyazı adını verdiği teknik vasıtasıyla giriştiği bir deneydir. Bu özelliğiyle, Amerikan edebiyatının çağdaş klasikleri arasında yer almış, Romantik düzyazının köşe taşlarından sayılagelmiştir.Yayımlandığı dönemde Yoldanın alımlanışı büyük ölçüde sansasyon çerçevesinde gerçekleşmiştir. Edebiyat ve eleştiri çevrelerini ikiye bölen, kimilerinin Hemingwayin yapıtlarına denk tuttuğu, kimilerinin ise yazından saymadığı Yolda, bugün Amerikan modernizmi ile postmodernizmi arasında bir köprü kuran, caz müziğinin ritimlerini yazıya yansıtmasıyla deneysel, yaşamın potansiyelleri ile totalitaryanizme yakın bir düzenin izin verdikleri arasındaki boşluğu bir yol mitiyle doldurmaya, yeniden yaratmaya çalışmasıyla romantik bir edebiyat yapıtıdır. Dahası, Kerouac beyaz ve başarılı Amerika mitinin karşısına göçmenlerin, tarım işçilerinin, gezgin serserilerin hayatını koyarak ve bunu bir dışarlıklı gözüyle yaparak kültürel algıda bir kırılmaya yol açmıştır.Yoldanın düzeltiden geçirilmemiş, orijinal metni, kitabın 1957de yayımlanışının ellinci yılı onuruna 2007 yılında yayımlanmıştır. Kült roman Yolda ile arasındaki en belirgin fark ayrıntıya çok daha fazla yer ayırmasıdır: Yoldadan daha uzundur, bugünün ölçütleriyle masum sayılsa bile cinsel anlamda daha çılgın deneyimlere ve eşcinselliğe yer vermektedir; dil bakımından ise Kerouac bir virtüöz olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu metnin alımlanışı da farklı olmuştur: Kült kitap Yolda yayımlandığında otobiyografik de olsa bir kurmaca metni olarak alımlanmışken, orijinal metin bugün bir hatırat olarak görülmektedir.

951 yılında Kerouac Amerikayı baştan başa kat etmiş olmanın heyecanıyla daktilosunun başına oturmuş ve vakit kaybetmemek için uzun bir rulo haline getirdiği kâğıtların üzerinde üç hafta hiç mola vermeden sürecek, otobiyografik bir yolculuğa başlamışt... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 hafta önce
bahardageliriz okuma durumunu güncelledi.
Yolda

Sayfa: 100/385
%25

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 ay önce
bahardageliriz, memuzin adlı üyeyi takibe aldı.
2 ay önce
bahardageliriz okuma durumunu güncelledi.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 ay önce
bahardageliriz okumuş bitirmiş.
Zor Bir Ailede Büyümek / Geçmişi Onarmanın ve Hayatını Geri Kazanmanın Yolları

Her birimiz küçükken anne-babalarımızın içimize ektiği zihinsel ve duygusal tohumlarla büyüyoruz. Kimi ailelerde bu tohumlar sevgi, saygı ve bağımsızlık kaynağı olurken, ne yazık ki birçok ailede tohumların arasında korku, yaptırım ve suçluluk duyguları da bulunuyor. Bu tohumlar biz büyüdükçe filizleniyor ve yetişkinlik hayatımızda duygularımızı, davranışlarımızı, dolayısıyla başkalarıyla kurduğumuz ilişkileri etkiliyor. Kitap, küçükken anne-babaları tarafından fiziksel, duygusal ya da cinsel tacize maruz bırakılan, korku ve suçluluk duygularıyla büyütülen ya da bakımları sağlanmayan yetişkinlere, hayatlarını yeniden kazanmanın kapılarını aralıyor.

Çocukken anne veya babanızdan korkar mıydınız? Anne veya babanıza karşı öfkenizi ifade etmekten çekinir misiniz? Anne veya babanızla fikir ayrılığında olmak sizi endişelendirir mi? Anne-babanız size hâlâ çocuk muamelesi yapıyorlar mı? Birine çok yakın olduğunuzda canınızı yakacağını veya sizi terk edeceğini düşünür müsünüz? Bu ve benzeri sorulara olumlu yanıt veren yetişkinler, kitapta anlatılan vakalar sayesinde onlara acı veren duygularıyla yüzleşecek ve önerilen çözüm yollarıyla hayatlarını bu duyguların olumsuz etkisinden arındırıp hasar gören özsaygı ve özgüvenlerini yeniden kazanacaklar.

Dünyaca ünlü bir terapist olan Susan Forward’ın Craig Buck ile birlikte yıllar süren deneyimlerine dayanarak hazırladığı Zor Bir Ailede Büyümek, günlük hayatları, anne-babalarının geçmişte sergiledikleri yıkıcı davranışların etkisinde, hatta kontrolü altında olan yetişkin çocuklara yardım etmeyi amaçlıyor.

Her birimiz küçükken anne-babalarımızın içimize ektiği zihinsel ve duygusal tohumlarla büyüyoruz. Kimi ailelerde bu tohumlar sevgi, saygı ve bağımsızlık kaynağı olurken, ne yazık ki birçok ailede tohumların arasında korku, yaptırım ve suçluluk duygul... tümünü göster

İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 2 ay önce
bahardageliriz okumuş bitirmiş.
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
· 7 ay önce
Daha Fazla Göster

bahardageliriz şu an ne okuyor?

tüm güncellemelerine git

bahardageliriz şu anda kitap okumuyor.

Kütüphanesinden Seçmeler

Tektanrılı Dinler Karşısında Kadın
Ege`den Denize Bırakılmış Bir Çiçek
Bilimin Arka Yüzü
Çarklar Arasında
Sevda Sözleri
Siyah Kan
Sarsıntı
Oliver Twist
Etkili Öğretmenlik Eğitimi
Görünmez Kentler
Mesaj
Gecenin Sonuna Yolculuk
Seyrek Yağmur
Çocukta Fobinin Analizi - Küçük Hans Vakası
Bastırma ve Bastırılanın Geri Dönüşü
Yüzyıllık Yalnızlık
Tek Kanatlı Bir Kuş
Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal
Edebiyatta Ütopya Kavramı ve Thomas More
Süper İyi Günler
Karasevdalılar
Düşünce Tarihi 3
Onlar Hep Oradaydı
Bir Son Duygusu
Nasipse Adayız
Tonio Kröger
Doğa Tarihi
Ölü Canlar
Düşünce Tarihi 2
Hoşçakal Berlin
Şer Saati
Okulsuz Toplum
Büyük Olayların Kısa Tarihi
Fena Halde Leman
Anlatmak İçin Yaşamak

Favori Yazarları (7 yazar)

orhan pamuk
yaşar kemal
hakan bıçakcı
tüm favori yazarları

Çözdüğü Testler (11 tane)

tüm quiz cevapları

Liste Oyları (2 liste)

Takip Ettikleri (2 kişi)

tüm takip ettikleri

Takip Edenler (38 kişi)

tüm takip edenler

Katıldığı Gruplar (tüm gruplar)

bahardageliriz, hiç bir gruba katılmamış.

Okuma Güncesi (tümü)

Kırmızı Pazartesi
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Şer Saati
Okumuş
İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Atuan Mezarları (Yerdeniz Serisi, #2)
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Ölümsüzlük ve Pilgrim
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Un Lun Dun
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Cinayeti Gördüm (Blow-Up)
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz
Huzursuzluğun Kitabı
Okumak İstiyor İşlemler için giriş yapınız veya kayıt olunuz