Melek (Melek, #1)

Willow diğer kızlardan farklı olduğunu biliyor ve bunun tek sebebi araba tamir etmekten hoşlanması değil.
Willow’un bir yeteneği var.
Tek bir dokunuşla insanların geleceklerini görebiliyor, rüyalarına girebiliyor ve umutlarını, pişmanlıklarını bir kitap gibi okuyabiliyor. Bu gücü nereden aldığını ise kimse bilmiyor.
Alex hariç.
Gizemli, doğaüstü bir çekiciliğe sahip olan Alex, Willow’un sırrını biliyor ve onu durdurmak için yola çıkıyor. Willow’un içindeki karanlık güçler, onu tehlikeli ve karşı konulmaz kılıyor.
Alex şimdi can düşmanına âşık olmak üzere...

Willow diğer kızlardan farklı olduğunu biliyor ve bunun tek sebebi araba tamir etmekten hoşlanması değil.
Willow’un bir yeteneği var.
Tek bir dokunuşla insanların geleceklerini görebiliyor, rüyalarına girebiliyor ve umutlarını, pişmanlıklarını bir kitap gibi okuyabiliyor. Bu gücü nereden aldığını ise kimse bilmiyor.
Alex hariç.
Gizemli, doğaüstü bir çekiciliğe sahip olan Alex, Willow’un sırrını biliyor ve onu durdurmak için yola çıkıyor. Willow’un içindeki karanlık güçler, onu tehlikeli ve karşı konulmaz kılıyor.
Alex şimdi can düşmanına âşık olmak üzere...


Değerlendirmeler

değerlendirme
3 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan


Beğendim mi beğenmedim mi bilmiyorumİki arada bir derede kalmış durumdayım.Alıştığımız melek kitapları gibi değil.Genelde melekler iyilik timsali olarak gösterilirler ama burada tam tersi insanlara zarar vermeye çalışıyorlar.Çok ahım şahım birşey değil ama okunmayacak derecedede kötü değil.Belki serinin diğer kitapları daha güzel olur bilemeyeceğim artık onu bekleyip göreceğiz.

Kitapta öpüşme dışında başka birşey yaptıkları yok o yüzden de çocuklarınıza gönül rahatlığı ile okutabilirsinizOkuduğum historicallardan sonra bunları okurken canım sıkılıyo ya

1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Konu güzel; işleniş vasatın da altında. Meleklerin iyilik timsali görünüp insanları kandırarak enerji vampiri olmaları güzel düşünülmüş ama hikayenin geri kalanında pek bir maharet yok.

1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan


Benim kitap hakkında ki duygularım şu; evet kitap güzel ama öyle ahım şahım bir yanı yok. Kitapta aksiyon var. Evet fantastikte oldukça iyi işlenmiş. Ancak bunlar bana yetmedi gibi geldi.

Neyse konu detayına girersek. Kitapta en sevdiğim nokta meleklerin kötü olmasıydı. Çoğu melekli kitaplarda iyilik timsali olduklarından bu kitap da tersi olması farklıydı. Artı 1 puan.

Söylemeden geçemeyeceğim. Bazı sayfalarda yazara da gıcık olmadım değil. 3 sayfada da konuşmaların hepsini de 'hmm' ile nasıl başlatmayı nasıl becermişse artık. Pes yani. "Artık yeter kes hmm demeyi" diyecek potansiyele çıkmıştım! Neyse!..

Bu meleklerin kendi dünyaları çökmek üzere olduğu için dünyaya dadanıyorlar ve burada insanların enerjileriyle besleniyorlar. Beslendikleri de yetmiyormuş gibi insanlarda türlü türlü -kanser türleri, kalp hastalığı, sürekli yorgunluk vs.- hastalıklara neden oluyorlar. Hatta tek etkileri de bu değil. İnsanlar üzerindeki bir diğer etki ise meleklere karşı duydukları derin sevgi. Bu duruma da Melek çarpası deniyor ve melekler yalnızca beslendikleri kişiye görünür oluyorlar. Bazı -eğitim almış- insanlar bu melekleri görebiliyor ve onlara karşı savaşıyor. Bu insanlara da MK yani Melek Katili deniyor. Oldukça azınlık bir gruplar ne yazık ki.

Karakterlere geçersek Willow oldukça sıradışı bir kız. -azınlık grup olan- arabalarla ilgileniyor. Sevmekle kalmıyor tam bakım bile yapabiliyor. Hatta sesten sorunun nerede olduğunu bile söyleyebiliyor. Aynı zamanda kız medyum. Gücün kaynağını ise -başlarda- kimse bilmiyor. Daha çok kimse -geleceğini okutmayan kimse- ona inanmadığı için sorgulamıyor. Çok güçlü bir karakter olduğu söylenemez ama yaş ve durum itibari ile kızın hakkının da yenmesi doğru olmaz.

Alex... Alex bir MK. Geçmişi acılarla dolu. Çocukluğunu melek katili olabilmek için eğitimler alarak geçirmiş. Bu nedenle de neredeyse hiç okul deneyimi olmamış. CIA 'in melek projesinde çalışıyor. Ona verilen son görev ise Willow'un öldürülmesi yönünde. Ancak Alex bir farklılık olduğunu -daha doğrusu bir yanlışlık olduğunu- düşünüyor ve kızı takibe alıyor. Çok geçmeden meleklerin bu kızdan kurtulmak istemesinin nedeni ortaya çıkıyor ve Alex de Willow'u korumaya karar veriyor. Beraber meleklerden ve melek aşıklarından kaçmaya çalışarak güvenli -sandıkları- yere doğru yolculuğa çıkıyorlar.

Sonuç olarak kitabın olayı bundan ibaret. Aslında kitabı okurken heyecan hissediyorsun, elinden bırakmak istemediğin zamanlarda oluyor ama kitap bittikten sonra bitiyor o heyecanda. Kitabın sonlarına doğru bazı şeyler oldu bittiye geldi gibi hissettim hatta.

Alıntılar:
------------------------
Alex şaşırmıştı. "Tabii güzelsin. Seni ilk gördüğümde, üzerinde pembe bir pijama altıyla gri bir tişört var ve kahve yapıyordun... Gözlerimi senden alamadım."
-------------------------
Güçlükle yutkunarak parmağımla dudağına dokundum. "Beni çok mutlu ediyorsun ve tek istediğim hayatımın geri kalanını seninle geçirmek, demeyi öğretebilir misin?"
Alex'in gözlerindeki bakış o kadar tatlıydı ki bayılacağımı hissettim. "Sana daha önce öğretmiştim, anımsadın mı?" dedi. Başını eğip beni öptü ve dudaklarını dudaklarımdan ayırmadan konuştu. "Te amo, Willow."

5 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Başarılı kapak tasarımı ve iyi çevirisiyle DEX yayınları etiketiyle karşımıza çıkan Melek, piyasadaki melek konularını içeren bir çok kitaptan farklı konu ile yayınlandığı andan itibaren dikkatleri üzerine çekmişti.

Buradaki Melekler insanlardan beslenerek onların enerjilerini alır, bu da insanlarda çarpmaya bağlı olarak kanser, kalp hastalığı, sürekli yorgunluk gibi hastalıklara sebep oluyor. İnsanlar üzerindeki diğer etki ise meleklere karşı duydukları derin sevgi. Kitapta bu durumun adı Melek Çarpması olarak geçiyor.

Esas kız olan Willow, zaten bir çok kızdan çok farklı. Evet kendisi yarı melek olabilir ama esas farklılık -bence- arabalardan anlıyor oluşu. Allah aşkına çevrenizde kaç tane kız arkadaşınız arabalardan ve araba tamirinden anlıyor?!

Üstelik bu tek yeteneği değil, Willow aynı zamanda bir medyum. İnsanlara dokunarak onların gelecekleri hakkında öngörülerde bulunabiliyor ve garip bir şekilde hisleri her zaman doğru çıkıyor. Bunu nasıl yaptığına dair bir fikride yok üstelik.

Bir gün okulun popüler kızı Beth ona gelip geleceğini okumasını söylüyor. Willow Beth'in eline dokunduğu anda onun yaşadıklarına tanık oluyor ve asla inanamayacağı bir şey görüyor: Bir Melek. Beth'in bir melek gördüğünü ve bu meleğin onu kötü etkilediğini, geleceğinin olumsuz olduğunu görüyor. Bunu ona da söylemeye çalışıyor ona Melekler Kilisesine katılmaması gerektiğini söylüyor, ancak Beth onu dinlemiyor ve Meleğine Willow'un söylediklerini anlatıyor. Meleklerin biraz araştıması ile Willow'un meleklerin için tehlikeli olduğu anlaşıyor ve devreye Alex giriyor.

Alex bir MK yani Melek Katili. Ailesinin ölümünden melekleri sorumlu tuttuğu için CIA'in Melek Projesinde melek avcılığı yapıyor. Son görevinde karşısına çıkan Willow gördüğü diğer meleklerden çok farklıdır. Willow'u ilk gördüğünde onunda melek olduğunu düşünüyor çünkü insan kılığının ardında bir melek var ancak diğer meleklerin aksine halesi yoktur, -ışık halesi burada meleklerin kalbi oluyor ve sadece oradan vurulurlarsa ölüyorlar- onu diğerlerinden ayıran başka bir şey ise Willow'un çocukluğunun da olması, çünkü bir melek her zaman yetişkindir. Bu durum ona şüpheli gelir ve onu öldürmek için bekler ancak daha sonra Meleklerin Willow'u kendileri için tehdit olarak gördüğünü anlayınca onunla beraber kaçmaya başlar.

Wiilow yarı melek; annesi insan, babası melek. Babasını sadece annesinin düşüncesinde görmüş ve onun kötü olduğunu anlamıştır. Willow'un neden o kadar önemli olduğu kitabın sonlarında ortaya çıkıyor. Babasının kimliği ise şaşırtıyor, serinin diğer kitaplarında eminim bunun üzerinde daha çok duracaktır yazar. :/

Willow ve Alex yolculuk boyunca sürekli çılgın kilise fanatiklerinden - Melekler insanları bir kilise etrafında toplayarak her an beslenebiliyorlar-, Meleklerden kaçıyorlar, güvenecekleri tek kişi birbirleri. Her zaman güvendikleri kişilerin onlara sırt çevirmesi, düşman olması üzse de kaçmaya devam ediyorlar.

Kitapta sevdiğim yerlerden biri Alex'in Willow'a hislerini itiraf ettiği ve karşılık aldığı kısımdı, yazar o romantizmi çok güzel vermiş. Genç bir kitleye hitap ettiğini unutmamış :) Ama tamamen çocuk kitabı olarak da kalmamış kitap.

Daha fazla yazarsam her şeyi anlatmaya başlayacağım o yüzden yazmıyorum ama ben kitabı çok sevdim. Konu olarak burada yayınlanan diğer Melek kitaplarında farklı olması da etki etmiş olabilir.
Bu tarz kitapları seviyorsanız mutlaka okuyun! :))

8 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

çok guzel... akıcı su gibi bitiyor kitap.. konu baymıyor, yazar kitaba olay katmak için zorlamamış, her olay akışında ve pürüssüzce ilerliyor

8 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kalbim yeniden atmaya başlarsa yorum yazabilcem :)

Wouw!

8 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

güzel, sürükleyici...

8 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

güzeldi ama 16,17 yaş sınırı sıktı

7 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Alex <3

7 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kitabı okuyup bitireli biraz zaman oldu ama merak unsurunun ilk satırlarda güzelce işlendiğini çok iyi hatırlıyorum.
Tabii ki bu tür kitaplarda aşk unsurunun da en ince detaylarına kadar varıp aktarılacağını da göz önünde bulundurmak gerekir.
Onun dışında Melekler kavramı bu kitapta kesinlikle kötücüllüğün temsili olmuş.

Kısacası , dünyanın melekler tarafından istila edilmesine çok az bir zaman kaldığını ve bu meleklerin insanların yaşam özlerini yiyerek ,onları aslında kalıcı hastalıklarla ölümlerini tez getirdiği bir yaşamla mücadele evresine bıraktıklarını ve baş kahramanımızın da tuhaf bir gücü/yeteneği olduğunu ve karşısına çıkan,hayatını değiştirecek olan yardımla beraber hayatta kalma mücadelesine giriştiğine tanık oluyoruz.
Zaman geçirmek için ideal bir kitap.

0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Nedense ben bu kitaba hiç ısınamadım. Zorla okudum resmen, arkadaşlarım bir kitaba böyle bir tepki gösterdiğimi görünce akıl sağlığımdan falan şüphelendiler :D Biliyorum fazla tepki verdim ama cidden hiç sevmedim ya, bir de kitabı okumadan ikinci kitabını aldım ya ona yanıyorum.

7 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

sıkıcıydı biraz güzel

7 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

Bu kitapta insan enerjisiyle beslenen ve insanlari kendilerine bagimli yapan melekler konu alinmis. Arka kapak yazisi ve Tuyapta 5 tl oldugunu gorunce sans verip aldigim bi kitapti. Baslarda daha iyiydi sonra melek avcisi Alex yari insan yari melek Willow aski bana cok yavan geldi. Ozellikle de kulube de beraber yasadiklari zamandan sonra o kadar okudum bari bitsin diye devam ettim. Kitap bir sure sonra duraganlasiyor. Umarim ikinci kitapta melek kurgusunun alti daha iyi doldurulmustur.

6 yıl, 7 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
3 puan

Kitaptaki her şey oradan buradan toplama gibi geldi. Beğenmedim.

5 yıl, 11 ay

Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski