Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

‘‘Çektiğin acıyı ben de anlıyorum. Fakat bu herkesin başından geçiyor. O yüzden senin de katlanman gerek. Sonrasında kurtuluş geliyor. O zaman artık sen, hiçbir şeyi dert etmeyecek, üzülmeyeceksin. Hepsi kaybolup gider. Geçici heveslerin hiçbir değeri yok. Burası dünyanın sonu. Dünya burada sona erer, ötesi yoktur. O yüzden sen de artık hiçbir yere gidemezsin.’’
Gölgesini kaybeden, kafataslarından eski rüyaları okuyan bir adam ve dünyanın sonu gelmeden önce yaşayacak sadece birkaç saati kalmış bir kahraman. Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu XXI. yüzyıl edebiyatına damgasını vuran, kült yazar Haruki Murakami’den bilimkurguyu masalsı bir dünyanın içinde var eden, Kafkaesk bir psikolojik gerilime göz kırpan bir roman.

‘‘Çektiğin acıyı ben de anlıyorum. Fakat bu herkesin başından geçiyor. O yüzden senin de katlanman gerek. Sonrasında kurtuluş geliyor. O zaman artık sen, hiçbir şeyi dert etmeyecek, üzülmeyeceksin. Hepsi kaybolup gider. Geçici heveslerin hiçbir değeri yok. Burası dünyanın sonu. Dünya burada sona erer, ötesi yoktur. O yüzden sen de artık hiçbir yere gidemezsin.’’
Gölgesini kaybeden, kafataslarından eski rüyaları okuyan bir adam ve dünyanın sonu gelmeden önce yaşayacak sadece birkaç saati kalmış ... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 561 sayfa

Ocak 2011 tarihinde , Doğan Kitap tarafından yayınlandı


ISBN
9786051119632
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.2 puan (77 kişi)
158 okumuş, 185 okumak istiyor, 11 okuyor

7.7 puan (169 kişi)
369 okumuş, 190 okumak istiyor, 8 okuyor

7.5 puan (150 kişi)
303 okumuş, 98 okumak istiyor, 5 okuyor

7.3 puan (62 kişi)
118 okumuş, 54 okumak istiyor, 5 okuyor

8.1 puan (246 kişi)
455 okumuş, 397 okumak istiyor, 18 okuyor

7.9 puan (48 kişi)
96 okumuş, 86 okumak istiyor, 0 okuyor

7.6 puan (159 kişi)
303 okumuş, 110 okumak istiyor, 6 okuyor

8.0 puan (210 kişi)
320 okumuş, 495 okumak istiyor, 35 okuyor

6.9 puan (47 kişi)
108 okumuş, 64 okumak istiyor, 2 okuyor

7.8 puan (66 kişi)
119 okumuş, 44 okumak istiyor, 2 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

biyo dilekiner BRS burcutirt tolgahastaoğlu semihnur nezormus nuresm
8 kişi
Hawkstone herkesrahatolsa ggizaa OzLEm Secura suleb La Liseuse bnalbant mustafa deger Burak Uzun bahardageliriz blgy eylemci2 fabuleux suley_adam Horrorpheliac sebastian pissedemekki dasebru İlker Özten tafaa26 Gizem Kara nurşah kacakcapulsuz Shurumshine ipeklik Gökhan Güler cemo Gürkan Metin Kral Gencay Halenin Haresi cerasus_avium doublemoon Magichan aegean_401 RUDO entropia jazzdevil Sanat-Güneşi
154 kişi
Nadire Yılmaz ontheroad metalbebek Deniiz demian Shima dozuarap Black Bird yvaine elone chiviyazisi clemalice senyor rapunzel rare ParanoyakVisne KARAMELA üvercinka firatergul karakterkahvesi Sel_Res NosferatuAysegul ysmn978 NyksS fatmai cyborg naylas matilda kariyer hedefi olmayan rahat insan Nuyageva farmakon Veronika mehmet_1902 sütlü kahve aysenurt. tulin cosgun Ekrem Yılmaz morumsubalon Lavin blueyes
154 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

her sorunun bir yanıtının, her olayın bir sonucunun olması şart değil

7 yıl, 2 ay önce
5 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

fantastik fakat içi doldurulamayan bir dünya. belki seri halinde 3 kitap olarak yazılsaydı daha anlaşılır ve çekici olabilirdi ama dünya yaratılmış
sağdan soldan kırıntı bilgilerle doldurulmaya çalışılmış. sürekli yazarın kendini rahatlatmak için filmler kitaplar ve eski şarkılarla süslediği yaban koyununun izinde olduğu gibi kafada başlayıp kafada biten ama elde tutacak bişey bırakmayan bir kitap.

sPOİLER


sPOİLER

-o değilde sen o kadar beynin içinde bişeyler yapacak seviyeye ulaştırmışsın karakteri, şarjı çabuk biten pille hikayeye korku vermeye çalışıyorsun be murakami. çağ insanının korkusunu yansıtmak için bir metafor mu bu da?-

6 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

murakamı'nın dunyası sanırım benı sasırtmaya hep devam edecek!ben kayboldum satırlarında..bıtmesın ıstedım hıc!anlattıgı her ayrıntıyı cok sevdım..ozellıkle de yalnız karakterlerını cok sevıyorum murakamı'nın..onların gundelık hayatlarındakı ayrıntılar benı sıkmıyor aksıne yalnızlıgı sevdırıyor!!

6 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Okuduğum 4. Murakami romanı. Yİne gereksiz ve ergenlere yönelik cinsellik detayları, yine gereksiz ayrıntılar. Evet akıcı ve bir çırpıda okunuyor, bir çok günümüz çok satan yazarından daha iyi ama sadece o kadar.

4 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

enfes ;)

6 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Haruki Murakami'nin kitapları içerisinde bilim-kurgu esintisi taşıyan okurken dikkatinizi tamamen vermeniz gereken kitabı. ne olacak acaba beklentim kitap bitene kadar devam etti, ben bu yazarı ilk olarak yıllar önce imkansızın şarkısı kitabı ile tanımıştım ve çok sevmiştim, okuduğum her kitabı bende ayrı bir tat bıraktı.

6 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

okulumdan dolayı okumam gereken kitaplar nedeniyle çok uzun bir süre ara vermem gerekti fakat şu an devam ediyorum. hayırlısı.

6 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

kitap hakkında ne desem bilemiyorum.
platon'un ideler dünyasına mı benziyor,görünüşler dünyası ve gerçekler dünyası gibi bir şey mi,yoksa paralel evrenler de mi geçiyor olaylar yoksa şizofrenik bir adamın akıl alamaz gerçeküstü hayal dünyası mı bilemedim.
olaylar bir haşlanmış harikalar dünyasında bir de dünyanın sonunda geçiyor.
iki farklı paralel dünyalar da sırasıyla işleniyor olaylar.
kafataslarından rüya okuyan bir adam,pembeli bir kız,büyük baba,baş karakterlerde dahil isimsiz bir sürü roman karakteriyle enteresan ötesi bir kitaptı.
enteresan konusunun yanında her murakami kitabında olduğu gibi akıcı,su gibi giden murakami diline sahip kitap ama kesinlikle favori kitabım olmaz.
olaylar birinci tekil kişi ağzından anlatılıyor diğer murakami kitaplarında ki gibi.
kitabı okumaya başladığım andan itibaren isminden dolayı mıdır nedir gerçekten kendimi harikalar diyarına dalmış gibi hissettim.
bazen uzun paragraflar sıkmadı değil.itiraf etmem gerekirse bazen paragraflarda atlama da yaptım.
akıcı bir murakami dili de olsa bazı yerleri okunmadı yaf :/
modern dünyanın modern ve sıradışı bir yazarı olan murakami'nin bu kitabını herkese tavsiye ediyorum diyemeyeceğim.çünkü murakami bence biraz zor bir yazar ve herkese hitap edecek türden biri değil.murakami hayranlarının okumadan geçmemesi gereken bir kitap ama.

3 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Hayatımın kitabı.

6 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Murakami bu kitabında da bittikten sonra okurun kendi kafasında kitabın devamını yazmasını sağlıyor. Ayrıca bu kitabı acıkmadan okumak imkansız gibi, Murakami'nin tabiri ile midesinde karadelik olan iki insanın dünyaları yediğini okurken midenizden gelen gurultuları duyabilirsiniz.

5 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Japon kült yazar Haruki Murakami'nin 561 Sh 40 Böl. masal ve bilim kurgu karışımı bir romanı.

Romanın bir fikir vermesi açısından kahramanlarını belirtim önce. Yaşlı prof, yeğeni pembe elbiseli tombul kız, kütüphaneci midesi genleşen kız,karanlık karaları.şifreciler, hesapçılar.rüya okuyucu.tek boynuzlu hayvanlar v.s. Ben ilk kez okudum Murakami'yi hani elinizden bırakamayacaksınız denen klişe kitap arkası yazılar vardır bu roman aynen öyle bu kadar boş bir konuyu bu denli akıcı ve merak uyandırıcı yazmak başlı başına bir maharet bence.Oldukça boş ve bir o kadar sürükleyici tam bir eğlencelik...

4 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kitabın konusunu ilerledikçe daha iyi anlıyorsunuz. Hatta bu durum sonlarına kadar böyle devam ediyor. Herşey zamanla belirginleşmeye başlıyor. Zaten olayı sürükleyici yapan da bu netleşme süreci.
Bu kurguda okuyucuya birçok şey çok saçma gelebilir fakat aslında herşey gayet manalı. Zaten Murakami'nin yaptığı şey, hayattan gayet mana yüklü kesitleri o harika hayal gücüyle başka bir forma transkribe etmek. Tıpkı ana karakterimizin normal dünyada meslek olarak bir benzerini yaptığı gibi :) Yani kurgu aslında çok sağlam. Hatta Murakami o kadar detaylı planlamış ki bazı şeyleri okudukça tekrar tekrar hayranı oldum :)
Kitap genel kültür olarak da çok sağlam. Murakami kendi zevkini mi paylaşıyor yoksa kafasına göre mi seçmiş bilmiyorum ama çeşitli alanlarda(müzik, edebiyat vs.) birçok klasik eserin reklamını yapıyor. Bazı yerlerde ansiklopedik bilgiler var. Çok başarılıydı.
Ben kitabı çok beğendim ama belirtmeden geçemeyeceğim, yazarın bazı yerlerde hayal gücünün sınırlarını zorlayıp ideal kıvamdan uzaklaştığı kanaatindeyim. Ayrıca bazı yerlerde sanki gece uyumadan önce çalakalem yazarmış gibi konuyu olması gerekenden fazla saptırmış. Yine de dört dörtlük bir eser diyebilirim sonuç olarak. 9/10

4 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Okurken çok oyaladığını düşündüm. Sonuç ise tatmin edici değildi. Öte yandan bu adamın betimlemeleri ve hikayenin içinde bulunduğu durumu çok iyi analiz edebilmesi ufak bir gerçekçilik hissi de uyandırıyor. Puanım kitaba değil Murakami'nin tarzına.

2 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

oldukça hızlı ilerleyen sürükleyici bir kitap. yer yer olaylar hakkındaki tespitler, benzetmeler kitabı daha etkileyici yapmış. ama sonu daha ilgi çekici, hikayeye göre daha güçlü bitse favori bir kitap olabilirdi.

1 yıl, 9 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski