Zemberekkuşu'nun Güncesi (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Japon edebiyatının aykırı çocuğu Haruki MURAKAMİ, Zemberekkuşunun Güncesi adlı, kendisine dünya edebiyatında önemli bir yer açan romanıyla Türkçede. Onu İmkânsızın Şarkısıyla tanıyan okurları yine keyifli edebiyat dakikaları bekliyor. MURAKAMİ bu kez çağdaş politikanın anlamsızlığından, İkinci Dünya Savaşında Japonların saldırganlığından ve aşkın gelip geçiciliğinden söz ediyor. Tokyonun bir banliyösünde yaşayan anakarakteri Toru, otuzlu yaşlarının başında, işsiz, evliliği kötü giden, amaçsız biridir. Roman, onun gerçekle hayal arasında gidip gelen maceralarını anlatır, ki bu maceraların arasında bir kuyuda vakit geçirmek ve o kuyudan aniden bir otel odasına geçmek, hatta orada bir kadın tarafından baştan çıkarılmak da vardır. Bu çılgın fikirlerin arasına başkalarının hikâyeleri de girer, acımasız savaş hikâyeleri...Torunun başına gelen olağandışı olaylar MURAKAMİnin hayalgücünün genişliğini bize bir kez daha gösteriyor. Gerçekle olağanüstü arasında gidip gelen bu romanın dünyasını okuyucuya cömertçe ve hiçbir sınır tanımadan sunduğu kesin. Üstelik cesur bir girişim bu. Yani Zemberekkuşunun Güncesinde MURAKAMİnin yetkin ve cesur kalemiyle bir kez daha buluşacaksınız. Ki, bu bile başlı başına bir zevk!

Japon edebiyatının aykırı çocuğu Haruki MURAKAMİ, Zemberekkuşunun Güncesi adlı, kendisine dünya edebiyatında önemli bir yer açan romanıyla Türkçede. Onu İmkânsızın Şarkısıyla tanıyan okurları yine keyifli edebiyat dakikaları bekliyor. MURAKAMİ bu kez çağdaş politikanın anlamsızlığından, İkinci Dünya Savaşında Japonların saldırganlığından ve aşkın gelip geçiciliğinden söz ediyor. Tokyonun bir banliyösünde yaşayan anakarakteri Toru, otuzlu yaşlarının başında, işsiz, evliliği kötü giden, amaçsız bi... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 738 sayfa

2010 tarihinde , Doğan kitap tarafından yayınlandı


ISBN
6051110103
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.7 puan (170 kişi)
370 okumuş, 190 okumak istiyor, 8 okuyor

8.4 puan (183 kişi)
360 okumuş, 183 okumak istiyor, 6 okuyor

7.5 puan (150 kişi)
303 okumuş, 98 okumak istiyor, 5 okuyor

7.3 puan (62 kişi)
118 okumuş, 54 okumak istiyor, 5 okuyor

7.8 puan (123 kişi)
217 okumuş, 136 okumak istiyor, 6 okuyor

8.1 puan (246 kişi)
455 okumuş, 397 okumak istiyor, 18 okuyor

7.9 puan (72 kişi)
154 okumuş, 154 okumak istiyor, 8 okuyor

8.0 puan (210 kişi)
320 okumuş, 495 okumak istiyor, 35 okuyor

6.9 puan (48 kişi)
109 okumuş, 64 okumak istiyor, 1 okuyor

7.8 puan (66 kişi)
119 okumuş, 44 okumak istiyor, 2 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

in_anna morbalkon kariyer hedefi olmayan rahat insan apeiron MechulMalumat gozdeinis90 bikahvebikitapinstagram ondrakku drulenia aymesev Neclaa
11 kişi
Shurumshine özdensöze aylin70 Şah-Rû booky herkesrahatolsa La Liseuse KML DYRN feredan ayseV yün kafa snow_patrol ggozdee Deniz Kurt mustafa deger sky21c Gürkan Metin sdssa psychedelic Lavin ozgurbzkrt Burak Uzun Safiye serkanokur LBW OzLEm certolek İlker Özten Starbuck cvdtrkn bifincankahve yunusozer di Birtutamkarinca Gökhan Güler EsLiM subirikintisi Ebru ALP Metafor
159 kişi
slvalacahan bender burcuva Hypatia nephentus jazzdevil eb2520 metalbebek gokcevatansever dibap biyo elifpotok hefe Gamlı Baykuş gzdkrc1 Trillian Deniiz nkilic serdakayman Shima sener gosmik dozuarap Black Bird seda chiviyazisi clemalice mrl_21 senyor rapunzel HankR Kekligün KARAMELA kacinciyeni mezgio herseysinirsel Yağmur Kahriman stylish firatergul Sel_Res
185 kişi
eylemci2
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
5 kişiden, 5 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bazı kitaplar, müzikler, fimler veya resimler var aklımda. Okuduğumda, izlediğimde ya da gördüğümde soluğumu kesmiş. Kimilerinin neyle alakalı olduğunu bile unutmuşum üstelik, aklımda kalan tek şey çok güzel oldukları. Böyleleri eski bir sevgili gibi. Her şeyi unutsanız bile, geçirdiğiniz vaktin güzelliği baki.

Zemberekkuşu'nun Güncesi de anlattıklarımdan farksız. Birçok harika öyküyü, bir iskambil destesini karıştırır gibi sıralamış Murakami ve ortaya büyülü bir karışım çıkmış. Büyülü diyorum çünkü, kitapta çokça gerçeküstü öğe olsa da, hiçbir zaman gerçeklikten koptuğunu hissettirmedi bana; aksine okuduğum her şeyin gerçekleşebileceğini düşündüm hep zihnimin bir köşesinde.

Kitabın sayısız harika hikayeden, karakterden ve dünyadan oluşması, ilerde onu ayrıntılarıyla hatırlamamı zorlaştıracaktır kuşkusuz, ancak ne kadar güzel olduğunu unutmayacağım kesin. Bunun için Toru Okada bana kızmaz sanırım. Belki May Kasahara darılır, o kadar.

7 yıl, 7 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kitabı okuduktan sonra kulağım hergün günü kuran Zemberekkuşunu aradı. Toru Okada'nın hikayesini yazardan dinlerken başka kişiler ve onların hikayelerini de dinleme fırsatı buluyorsunuz.
Hikayeye giren her kişi size farklı bir mesaj veriyor, bu kitabı okurken kendinizi bir senfoni dinler gibi hissediyorsunuz, bu senfonide zaman zaman bir enstrüman öne çıkıyor tam onun çaldığı melodiye odaklanırken başka bir enstrüman öne çıkıyor ve sizi alıp götürüyor.
Yazarın bütün kitaplarında var olan o mistik hava bu eserinde de var ve tam kıvamında ne fazla ne eksik. Ben bu kitabı çok keyif alarak okudum. Tavsiye ederim.

7 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Yine müthiş bir hayalgücü,güzel anlatım ve cevapsız sorularla biten sürükleyici bir Murakami kitabı.Bu yazarı tanımak için bu kitabından yada Sahilde Kafka kitabından başlayın derim.

6 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Yine bir haruki klasiği denilebilecek kitap.Okudukça okudum:))

5 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Bir saatten sonra Toru Okada ile o kadar bütünleştim ki okulda bulduğum kışladan kalma gizli tünellerden birine inip içeride beklesem mi diye düşündüm. İmkanım olsa belki gerçekten inerdim, çünkü tüm gün aklıma defalarca kez Okada'nın yaşadıkları geliyordu, birdenbire.

5 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Murakami ile bu kitapla birlikte tanıştım. Tek kelimeyle büyülendim. Karakterinin günlük yaşantısına da fantastik dünyasına da hayran kaldım.
Murakami'nin gerçekten güçlü bir anlatımı var. Bir yerden sonra okumuyorsunuz da sanki o anlatıyor siz dinliyormuşsunuz gibi.

Bazı öyküler sonlanmıyor ya da bağlansın diye beklediğiniz karakterler hiç karşılaşmıyor ama varılan yer değil yoldur önemli olan:)

3 yıl, 9 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Yazarın bir imzası olarak “orada” olan, ne sevilen ne yerilen sadece orada olan karakterleriyle dikkat çeken eser, diğer Murakami eserlerine göre daha derli toplu bir finale sahip. Fakat finalin son virajı biraz hızlı alınmış gibi. Bir yanda günlük yaşamın detaylarıyla alabildiğine sıradan diğer yandan simgesellikte çığır açacak kadar fantastik. Üstelik romanın başlangıcı son derece normal, hani Murakami olmasa bu sıradanlıktan iş buralara nasıl vardı dedirtecek derecede. Yine de tüm bu fantastikliğin son derece yalın neredeyse olağan bir şekilde ilerlemesi de dikkat çeken detaylardan. Tabi yine bir Murakami klasiği olarak sorulara cevap aramak yersiz. Askeri anılar diğer anılardan daha ayrıksı duruyor. Fakat açıkçası diğerlerine göre çok daha ilgi çekici. Bir Asya ülkesinin ilk kez batılı bir ülkeyi yenmesinin gerisindeki resme biraz yakından bakmak bu arayış kitabının beklenmedik getirilerinden olmuş.

2 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Klasik Murakami... Güzel.

3 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Doğru ille de gerçekte değildir ve gerçek de belki tek doğru değildir.

3 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Uzun süredir okuma listemde olan bu kitabı okuyabildiğim için mutluyum. Sayfa sayısı 500 ün üzerinde ise e-kitap olarak okumayı tercih eder oldum. Bu kitapta e-kitap olarak okundu. Kendimi bir kuyuya atmayı ve orada kendimi bulmayı istedim....

4 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bence post modern romancılığın en güçlü kalelerinden biri Murakami. Bu kitabında yarattığı karakterler ve ilgi çekici olay örgüsüyle bir kere daha bu düşüncemi haklı çıkardı.

4 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Sahilde Kafka ve İmkanısızın Şarkısından sonra okuduğum üçüncü Harukami kitabıydı.Güzel başlayıp, Sahilde Kafka tadını alsamda kitap sonlara doğru çok yavanlaştı.Mistik öğeler ön plana daha çok çıktı ve alelacele bir sonla kitap bitti.Beklediğimi bulamadım.

1 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Haruki Murakami okurken yazarın ne anlattığından çok nasıl anlattığı önemli ve anlatımı kitap bittikten sonra insanın kafasının içinde kalıcı bir yer ediniyor. Yine bu etkileyici anlatım beni benden aldı ve keyifle okumaya devam ettim ama bu sefer bir yerden sonra gördüm ki kitap iyice karmaşıklaştı ve ağır bir hava içine büründü...

https://herkitapayribirdunyadir.blogspot.com.tr/2016/10/zemberekkusunun-guncesi-haruki-murakami.html

2 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Korecesinden

2 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Işık, yaşam sahnesini sadece bir an, belki birkaç saniye aydınlatıyor. Bu saniyeler geçince, o andaki bildiriyi yakalayamadıysan eğer, ikinci bir olanak verilmiyor sana

1 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bu adamın kitapları insanı büyülü bir dünyaya götürüyor.Bütün derlerini unutturuyor.Ana karakteri kendiniz sanıyorsunuz.Eşsiz bir hikaye .Hikaye içinde hikayeler.Müzikler.Akıcı bir dil.

11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

arada havada kalan, gereksiz diyebileceğim sıkıcı kısımlar olsa da genel olarak sürükleyici bir kitaptı. mistik ögeler, metaforlar... Okurken içinde kayboluyor insan...

5 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski