Ejderha Dövmeli Kız (Millenium, #1) (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

41 ülkede rekor satış yapan kitaplarının başarısını göremeden 50 yaşında hayata veda eden İsveçli gazeteci Stieg Larssonun zihne kazınacak sahneler, çarpıcı ve canlı karakterler, okurları adeta yerlerine çivileyecek sürükleyici bir kurgu ile her sayfasını ağır ağır ve dokuyarak yazdığı Millennium serisinin ilk kitabı Ejderha Dövmeli Kızı okuduktan sonra, Gefle Dagblad gibi ‘bundan daha iyisi yapılamaz diyebilirsiniz. Ama bu erken bir karar olabilir. Son sözü söylemeden ikincisini beklemenizi tavsiye ederiz.
Olağanüstü... Okuyucular kitabı okurken yerlerinden bile kıpırdayamayacak.
-SUNDAY TIMES

41 ülkede rekor satış yapan kitaplarının başarısını göremeden 50 yaşında hayata veda eden İsveçli gazeteci Stieg Larssonun zihne kazınacak sahneler, çarpıcı ve canlı karakterler, okurları adeta yerlerine çivileyecek sürükleyici bir kurgu ile her sayfasını ağır ağır ve dokuyarak yazdığı Millennium serisinin ilk kitabı Ejderha Dövmeli Kızı okuduktan sonra, Gefle Dagblad gibi ‘bundan daha iyisi yapılamaz diyebilirsiniz. Ama bu erken bir karar olabilir. Son sözü söylemeden ikincisini beklemenizi tav... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 646 sayfa

2010 tarihinde , PEGASUS tarafından yayınlandı


ISBN
9786054263301
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.2 puan (1409 kişi)
3852 okumuş, 462 okumak istiyor, 24 okuyor

8.4 puan (1248 kişi)
3411 okumuş, 569 okumak istiyor, 22 okuyor

7.2 puan (1192 kişi)
3181 okumuş, 131 okumak istiyor, 10 okuyor

7.8 puan (560 kişi)
1499 okumuş, 269 okumak istiyor, 9 okuyor

7.0 puan (785 kişi)
2556 okumuş, 77 okumak istiyor, 8 okuyor

8.5 puan (2091 kişi)
4527 okumuş, 778 okumak istiyor, 39 okuyor

8.3 puan (1510 kişi)
3618 okumuş, 482 okumak istiyor, 26 okuyor

8.6 puan (525 kişi)
1041 okumuş, 311 okumak istiyor, 8 okuyor

8.0 puan (1382 kişi)
3189 okumuş, 475 okumak istiyor, 31 okuyor

8.6 puan (471 kişi)
912 okumuş, 336 okumak istiyor, 8 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

1258 kitap, 6315 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

melanie can GeceDusleri silmeyensilgi yasemin222 benimgökyüzümsarı Melison Jesterhead skirag tanersar ayselll_333 pelinframbuaz maviipekgecelik netertua sibel_duru dsulemis iyikikitap osman34
17 kişi
Alyoşa48 endlyy irmakk7 Şah-Rû Bitmemiş Senfoni bagcanbora Kitap Seven Kedi Okuyan K. CESUR octivarus Melek ATALAY palamutçuk Hazal46 pocker evil_thing SLEEPLESSDREAMS chrıstına Pluie sestra Eliss tolga39 tugcaa Unbroken Turuncucns htc_btl Ferah Yargın pürneva özlem tezcan aslıhankaplan dudemass HBB bozselcuk İncilerinilsen k_irem suley_adam Sinem A. birshen glcnn smlyfuu
1760 kişi
romulus KafadanAttımSalladım negress poison* nill35 gnsonne runaway Only dolunay Sefa ÖZPINAR Sezgi'nin Dünyası ceecefe46 sadeceesraa laynelovesme duyce Carpe_Diem crescent melike123 YMrlcglu vyucel mcelgul StRiDeR recycledbeing birsel Canan ElpisLN frozenyogurt şekerportakali nevin mervesurek ifroner Belginaydn ufukdonmez taylankurt91 Hilslatur jojoba Lenore lacuna SogukSutSever
512 kişi
Johnny MO adagio lavinya Deniiz basslap gltnkrtl esrarengiz23 meldaydilek ayurdakul Collide II Güney Egeli hazal46 kucukarabalik erk_dgn pazienzan milenady Feanor perihaneker
17 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
6 kişiden, 6 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

7 milyonluk nüfusuna karşılık ülkedeki sivil toplum kuruluşlarına üye sayısının 70 milyonu bulduğu ülkenin, "içinde polis olmayan polisiye bir roman"ın yazarı Larsson... Soğuk diyarlardan soğuk ve ürpertici Lisbeth karakteri... Yazarın etkileyici kurgulama yetisine karşın soğuk etik anlayışı...

Aslında kitap çok fazla ilginç gelmedi bana. Konusu ilginç, ancak olaylar çok yavaş ilerliyor. Kitabın dili ağır değil ve okutturuyor kendini. Kurgusu da yeterli derecede iyi. Kurgudaki tarihi gerçeklik dikkat çekici. İlk 200 sayfa çok sıkıcı, sonra olaylar birbirine bağlanınca biraz da olsa heyecan katmaya başlıyor. Olay örgüsü zekice kurgulanmış olsa da karakterlerin kişilikleri daha sağlam olsaydı daha etkileyici olabilirdi. İsimlerin çokluğu ve benzerliği bu tür öykülerde olayları algılamayı zorlaştırıyor, sürükleyiciliği düşürüyor ve kafa karışıklığına neden oluyor. Kitap, İskandinav ülkelerinin etik anlayışları çok farklı olduğu için sorun oluşturmayan, ancak bizim gibi ülkelerdeki insanların etik anlayışına göre rahatsız duyabileceği ilginç şiddet olguları ve cinsel içerikler barındırıyor. Adamların ahlaki bakış açıları çok farklı. Yazarın çok çarpık ahlaki bakış açısı ve sanki çok normalmiş gibi gözüken derinden sorunlu ilişkiler dikkat çekici.

"Okudum, bundan daha iyisi yazılamaz" dedirten bir kitap değil. Polisiye tutkunları için ortalamanın üstünde bir roman olarak gözüküyor.

6 yıl, 3 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

SÜPERDİ. MUTLAKA OKUYUN

7 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Polisiyeye yeni bir soluk getirmiş yazar.Ve kitabın ana karakteri Lisbet Salander, vay be karaktere bak dedirten cinsten...

8 yıl, 3 ay önce
4 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
1 puan

Yarım bırakmış olduğumdan değerlendirmem pek geçerli sayılamaz, farkındayım.

Ben kitabın, nereden estiğini bilmediğim ani bir dürtüyle, İngilizce versiyonunu aldım. Hesapta İngilizce'm gelişecekti. Fakat vasat İngilizce'm ile dahi anladım ki kitabın çevirisi çok kötü. Çeviri kitapla İngilizce geliştirmeyi düşünmek de ayır saçmalık elbette ama o an almış bulundum ve bir süre sabrederek konunun açıldığı yere kadar okumaya devam ettim. Ne var ki baydı ve bıraktım, devam etmeyi de düşünmüyorum.

Kitap çok yavaş ilerlemekte. Karakterler birkaç cümleyle anlatılacak bir olayı sayfalarca anlatmaktalar. Betimlemeleri çok basit düzeyde, çok nesnel, düz. Eğer yazar bu kadar somut betimlemelerle okurun gözünde film sahneleri yaratmak istemişse becerememiş. Tabii bunda kötü çevirinin de etkisi olabilir.

Karakterlerin hiçbirine bir ısınma, bir benimseme ya da gıcık kapma durumu olmadı bende okuduğum yere kadar.

Sürükleyicilik desen o da yok. Konunun açıldığı yerde bıraktığımı söylemiştim. Bu tarz bir kitap konu açılmışken dahi sonunu merak ettirmiyorsa ben o kitaba başarısız derim. Katilin kim olduğunu zerre kadar merak etmiyorum.

8 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Aslında bu kitaba dair kitap gibi notlar düşmek lazım. En azından okumak isteyenler için kendi adıma düşündüklerimi paylaşmak boynumun borcu :)

Öncelikle;
-İlk 100 sayfa hatta 150 sayfa "bitse de gitsek" izlenimi verse de, daha sonralarında "kalmak" için siz çaba sarf edeceksiniz.

- İngilizce bilmeyenler için biraz zorluk var; sevgili çevirmek, ingilizce olarak yazdığı yerleri keşke "çevirmenin notu" şeklinde en azından anlamını yazsaydı da elimden kitabı bırakıpta ne anlama geldiğini anlamaya çalışmak için uğraş vermeseydim ve kitaptan anlıkta olsa uzaklaşmasaydım.

-Bazı yerlerde, tabiri caizse roman iyice entrika içine girdikçe, suratımı ekşitip midem bulanma seviyesine gelsemde "mutlu son" ile bitmesi yüzünüzü gülümsetiyor.

-Son 3 bölümde kitabın bitmesi ile bitmemesi arasında kalabiliyorsunuz.

-Karakterleri çözmek gibi bir şeyiniz yok, hepsi birbirinden istisna ve güzel yaratılmış.

Kısacası buna benzer bir çok not düşebilirim. Ama okumanızı ve kütüphanenizde bu kitabın bulunmasını tavsiye ederim. Kendi adıma kitap bitmeden, 2. kitabını dün aldım. Hemen başlayamayacağım çünkü önce kurguyu sindirmek gerekli :) Ama 2. kitapta yani "Ateşle Oynayan Kız" merak konusu uyandırdır mı; tabi ki. Umarım "Ejderha Dövmeli Kız" ı okuduğum kadar zevkle ve merakla okurum.

Okumak isteyenlere ve şuanda okuyanlara, keyifli okumalar dilerim...

6 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Neden bu kadar abartıldığını anlayamadığım serinin ilk kitabı. Okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz, gereksiz popüler olmuş yayınlardan.

6 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kesinlikle okunması gereken bir seri. Bazı yerlerinde ayrıntıya fazla girilmesi sıksa bile kitabın öyle müthiş bir kurgusu ve öyle sağlam karakterleri var ki elinizden bırakamıyorsunuz. En bağlayıcı özelliği de sıradışı karakterleri. Klişe bir tabir olacak ama bağımlılık yapıcı. Keşke Stieg Larsson yaşasaydı da devamı gelseydi.

6 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
3 puan

Benim için hayalkırıklığı olan bir kitap Ejderha Dövmeli Kız. Zoraki ilerleyen kurgusu ve karışık olaylarıyla okumakta zorlandığım bir kitap olarak listeme yerleşti.

8 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Bu kitabı alırken pek beklentim yoktu..Ama okumaya başladıkça elimden bırakamaz hale geldim..Aşk,cinayet,serüven çok güzel bir şekilde harmanlanmış..Yazarınını da kitabının başarısını göremeden ölmesi de çok üzücü...Şimdi serinin 2.kitabı Ateşle Oynayan kızı okumayı planlıyorum... Okumayanlara tavsiyem bir an önce alıp okumalarıdır...

8 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

başlar sıkıcı sonları ise heyecan dorukta...

7 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kitaba ilk başladığımda çok beklentim yoktu ama elimden bırakamadım her bir sayfada daha fazla sardı beni hiç bitmeyen heyecan ve gizem. Lisbetin hayranı oldum ve kitap biter bitmez serinin diğer kitaplarını almak için kitapçıya koştum.

7 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Filmini izlememe, kitabin sonunu bilmeme ragmen ayri bir keyifle okudum. Gercekten yapilan reklamlar bos degilmis. On yargilarinizi yikin ve deneyin.

7 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Çok akıcı bulduğum bir seriydi.. Çok beğenerek okumuştum..

7 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Polisiye tarzı sevmememe rağmen merakla okudum.

7 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Yarım bıraktıım bir kitaptı . Kaldı ki ben hiçbir kitabı yarım bırakmazdım ama çok sıkmıştı beni

7 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Konu itibariyle çok güzel. Ama çok yavaş ilerleyen bir kitap. O zamanın ayrıntılarına çok girilmiş yine de sonunu merak ettiğinizden elinizden bırakamayacaksınız. Kesinlikle okunmalı!

7 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bu kadar övgüye ben daha bi 'off dehşet' bekliyodum açıkçası :D Ama yine de harikaydı.Kurgu gerçkten çok güzel olmuş.

7 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

OKUYUN

7 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

kitabı elimden bırakmadan bir solukta bitirdim

7 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Müthişti!!! İlk çıktığında reklamı çok yapılıyor diye düşünüp okumamıştım ama zamanla hakkında duyduğum övgülerin merakına kapılıp okumaya başladım ve tek kelimeyle bırakamadım. Harika bir öykü, çok başarılı bir çeviri, çok akıcı bir dil= harika bir kitap. Okumamakta bu kadar direndiğim için çok pişman oldum. Zaman kaybetmeden devamına başlıyorum.

7 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

sürükleyici bir kitaptı, beğenerek okudum sonu da hoşuma gitti. serinin diğer kitaplarını da okumak için sabırsızlanıyorum.

7 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puanIyi bir aksiyon filmi izler gibiydim, olasiliksizdan sonra beni böyle düşündüren ikinci kitap ...

7 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

bu seri gerçekten de çok sürükleyici

7 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Prison Break'i izlerken hissediğiniz heyecanı bu kitabı okurken de hissediyorsunuz.

7 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Detektiv sevənlər mütləq oxumalıdı.

7 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Serinin ilk kitabı bir solukta okunacak harika bir kitap okumayanlar mutlaka okumalısınız...

7 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Süperrr

7 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Tek kelimeyle HARİKAYDI!

6 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

Devamını merak etmemi sağlamayan beni oldukça sıkan bir kitaptı. "Her yerde görüp bir alayım bari" dediğim ama beklentilerimi karşılamayan bir kitap maalesef.

7 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Güzeldi, akıcıydı, karakterler iyi anlatılmıştı, iyi analiz edilmişti. Özellikle Lizbeth gibi kendine dönük bir karakteri anlatmak zor bir iş. Ama 646 sayfa biraz fazla uzun bu roman için. Sıkıcı olduğundan değil. Bazı yerler elki 5-10 sayfada da gayet güzel anlatılabilirken 100 sayfaya yayılmış. ama yazarın bunu kendi hobisi olarak yazdığını unutmamak lazım. Bir de çeviri de kahve suyuna çok takıldım. Okunacak güzel bir roman. İnsanın ilerde çok aklına takılacak türden değil ama güzel.

6 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kurgunun Ötesi , elinizden içinize akacak bir kitap

7 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Dedektiv severler icin cok guzel kitab.. Michael Blomkovist ve Salander ikilisinin hayranlik uyandiran arastirmalari ve yazarin hayal dunyasi muhtesem.. ben cok begendim (dedektiv sevmememe ragmen )

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Tam bir polisiye.

7 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Büyüleyici tam anlamıyla.Başlarda biraz sıkılabilirsiniz,ama sabırlı olun.Son 300 sayfa heyecan dorukta. :)

7 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Lisbeth Salander karakterini kendime çok yakın bulduğumdan okumaya başlamıştım çok iyi bir kitap

7 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Abi,bana bu seriyi önerdiğin çook teşekkür ediyorum...

6 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Aldığı övgüleri sonuna kadar hak ediyor.
Biraz sıkıcı başlamış olsada, kitabın ortalarına doğru elimden bırakamadım.
Ve Lisbeth Salander beni nedense çok etkiledi.Şuan tam olarak anlamdıramadığım bir etki.Kitabın yanı sıra, onu unutmayacağım.

6 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Bitmesine kıyamadığım kitaplardan ,kesinlikle harika,sürekliyici.
Diğer kitaplarınıda okumak istiyorum.

7 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

muhteşem bir aksiyon...:)

7 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

İlk 100 sayfayı geçince çok sürükleyici.

7 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Okumaya İngilizce olarak başladım ama sonra isimlerin ve olayların karışıklığından Türkçe olarak indirdim. Birbirinden kopuk ve karman çorman gibi gözüken hikayelerin akıllıca birbirinin içine geçmesini çok sevdiğim için bu kitabın filminden sonra özümseyerek tekrar okumuş oldum. Üçlemeyi bitirmeyi ümit etmekteyim.

7 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

niye bilmiyorum ama bu kitabı okurken mimiklerim sürekli hareket halindeydi sanırım sürekleyiciliğinden olsa gerek okumaya başladıktan bi süre sonra zaman kavramı, kac sayfa okudum acaba düşüncesi, önemli kısımların altını çiziyimde bişeyler öğreniyim isteği... yerini merak ve heycana bırakıyo tavsiye çerezlik romanlardan

7 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Bazı kısımlar fazla uzatılmıştı, insan konudan uzaklaşıyor...

7 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
3 puan

bu kitabı okumak size bir şey kazandırmaz.eğlenceli bile değil

7 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

süperdi çok beğendim

7 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Çok güzel ve heyecanlı :D

6 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Çok sürükleyiciydi :)

6 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Süperdi :)

6 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

İkincisini de okumak isterim!

6 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

seri; isimleri ile oldukça dikkat çeken, güzel bir kurguya sahiptir.

6 yıl, 10 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski