Asya Mektupları (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Prof. Niyazi Berkesin bir bilim adamı titizliğiyle kaleme aldığı mektuplarından Asya gerçeğini izliyoruz. Asya toplumlarının emperyalist kuşatma altında içine düşürüldükleri durum film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçerken, biz o filmde günümüz Türkiye gerçeğini de buluyoruz bir bakıma. Berkesin 40 yıl önce ülkemiz açısından altını çizdiği tehlikelerin bugün yaşanıyor olduğunu üzülerek görüyoruz. Ve Asya ülkelerinin koyu bir bilgisizlik, çağdışı hurafeler ve inançlara boğulduğu karanlıkta, Atatürk ve devrimlerinin ülkemize nasıl bir ışık tuttuğunun daha çok farkına varıyoruz. İbret alınarak okunması gereken bir kitap. TADIMLIKAma halime gülüyorum da. Hadi Avrupalı, Amerikalı buraya gelince ishal olsun; ama bana ne oluyor? diyorum. Ömrümde hiç mi ishal olmadım? Buna karşı bende bir muafiyet olması lâzımdı. 1939da bir İtalyan vapuru ile Venedikten İstanbula geliyordum. Yemek salonunda bana gösterilen sofradaki yerimde, karşımda genççe bir Amerikalı arkeolog oturuyordu. Garsonlar nefis salatalar getiriyor. Amerikalının bunları yemediğini farkettim. Amerikalıların çok salata meraklısı olduklarını bildiğimden tuhafıma gitti, neden bu güzel yeşil salataları, domatesleri yemediğini dayanamayıp sordum. Yüzünde büyük bir ciddiyetle şöyle dedi: Biz İtalyayı geçer geçmez böyle şeyler yemeyiz. Muafiyetimiz olmadığından hemen hastalığa yakalanırız. Ben o zaman buna kızmıştım. Züppelik saymıştım. Oysa, adamcağız bunu üzülerek söylemişti. Hele bir arkeoloğun bunlara alışması lâzım dedi. Şimdi ben de Pakistanda bir Amerikan züppesi durumunda görüyorum kendimi, acı çekerken bir yandan tesadüfe dalarak hem kızıyorum, hem gülüyorum. Üstelik halimi kimseye de söyleyemiyorum. Söylesem çok kızacaklar. Hiç böyle dünyanın merkezi, incisi olan yerde ishal de olunur mu diyecekler. Hele nerede kaldığımı bilenler.

Prof. Niyazi Berkesin bir bilim adamı titizliğiyle kaleme aldığı mektuplarından Asya gerçeğini izliyoruz. Asya toplumlarının emperyalist kuşatma altında içine düşürüldükleri durum film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçerken, biz o filmde günümüz Türkiye gerçeğini de buluyoruz bir bakıma. Berkesin 40 yıl önce ülkemiz açısından altını çizdiği tehlikelerin bugün yaşanıyor olduğunu üzülerek görüyoruz. Ve Asya ülkelerinin koyu bir bilgisizlik, çağdışı hurafeler ve inançlara boğulduğu karanlıkta, A... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)


ISBN
9753637004

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

10.0 puan (2 kişi)
2 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

9.7 puan (3 kişi)
3 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

9.3 puan (3 kişi)
4 okumuş, 1 okumak istiyor, 1 okuyor

1 okumuş, 0 okumak istiyor, 0 okuyor

1 okumuş, 0 okumak istiyor, 0 okuyor

1 okumuş, 0 okumak istiyor, 0 okuyor

9.5 puan (2 kişi)
2 okumuş, 2 okumak istiyor, 2 okuyor

1 okumuş, 0 okumak istiyor, 0 okuyor

1 okumuş, 0 okumak istiyor, 0 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Burda insan yok
Asterion judass dodo
3 kişi
Burda insan yok
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Yazarın Asya seyahatleri sırasında gezip gördüğü yerler ile ilgili gözlemlerini anlattığı, okuyunca bazı yerlerde çok şaşırabileceğiniz bir kitap.

6 yıl, 2 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski