Kullanıcı Araçları

Robert Louis Stevenson

1 kişi favori yazarlarına eklemiş

Yazar Açıklaması (düzenle)

13 Kasım 1850 tarihinde Edinburgh, İskoçya'da dünyaya geldi. Deniz feneri mühendisi Thomas Stevenson ile ev hanımı eşi Margaret Balfour'un tek çocuğu olan Louis Stevenson, çocukluğunda sık sık yaşadığı hastalıklar nedeniyle kesintili bir okul hayatı geçirdi. Sık sık okula gidemeyecek derecede kötü bir durumda kalmasına rağmen ailesinin tuttuğu hocalar sayeside derslerinden hiç geri kalmadı.

Louis Stevenson'ın babası Thomas, bir mühendis olmasının yanı sıra amatör bir yazardı da. Oğlunun yazarlık ile uğraşmasıyla övünen Thomas Stevenson, Louis 16 yaşında iken ilk romanını yayınlattığında, oğluyla gurur duyduğunu söylemişti.

20. yüzyıl boyunca eserleri çocuk edebiyatı ve kurgu sınıflarına dahil edilip edebi çevrelerce kaale alınmasa da, Stevenson dünya tarihinin en çok okunan yazarlarından birisi oldu. Dünyada kitapları en fazla dile çevrilen 28. isim olan Louise Stevenson, sayısız sinema ve tv uyarlamasına ve de edebi atıfa konu oldu, kitapları psikologlar ve tarihçiler tarafından ayrıntılı incelemelere tabi tutuldu.

20. yüzyılın son çeyreğinde akademik çalışmalara ve yazar antolojilerine alınmaya başlanan Stevenson, 21. yüzyılda adı en fazla anılan klasik edebiyat romancılarından birisi oldu ve de ünlü arama motoru Google, 13 Kasım 2010 tarihinde kendisine özel bir ana sayfa hazırlayarak usta yazarı andı.

Yazar Detayları (düzenle)

Cinsiyet
Erkek
Doğum Tarihi
13 Kasım 1850
Doğum Yeri
Edinburgh, İskoçya
Ölüm Tarihi
3 Aralık 1894
Ölüm Yeri
Vailima, Samoa

Kitapları (birleştir)