Aspidistra (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

İngiliz romancı George Orwell, Hayvan Çiftliği adlı siyasal masalında, zorbalığa dönüşen Stalin yönetimini yerden yere vurmuş; Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı ünlü yapıtında da insanlığı belleksiz ve muhalefetsiz bir totaliter toplum tehlikesine karşı uyarmıştı. Ama bu iki büyük yapıtından önce, 1930lar İngilteresinde ‘sınıf atlama özlemini benzersiz bir kara mizahla eleştirdiği Aspidistra romanını kaleme almıştı. Aspidistra, sınıf atlama özentisindeki dar gelirlilerin bir statü simgesi olarak gördükleri, evlerinden eksik etmedikleri çiçeksiz bir zambak türüdür. Bir reklâm ajansında metin yazarlığı yapan Gordon Comstock, kapitalizmin yutturmacası olarak gördüğü reklâmcılıktan nefret eder, orta sınıfın boğucu yaşamından kaçarak şairliğe soyunur. Bu uğurda sevgilisinden ayrılmayı bile göze alır; ama romanın sürpriz sonunu yine sevgilisi yaratacaktır.

İngiliz romancı George Orwell, Hayvan Çiftliği adlı siyasal masalında, zorbalığa dönüşen Stalin yönetimini yerden yere vurmuş; Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı ünlü yapıtında da insanlığı belleksiz ve muhalefetsiz bir totaliter toplum tehlikesine karşı uyarmıştı. Ama bu iki büyük yapıtından önce, 1930lar İngilteresinde ‘sınıf atlama özlemini benzersiz bir kara mizahla eleştirdiği Aspidistra romanını kaleme almıştı. Aspidistra, sınıf atlama özentisindeki dar gelirlilerin bir statü simgesi olarak gö... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

296 sayfa


ISBN
975-07-0571-8

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.2 puan (45 kişi)
87 okumuş, 89 okumak istiyor, 13 okuyor

8.3 puan (179 kişi)
419 okumuş, 169 okumak istiyor, 6 okuyor

8.1 puan (18 kişi)
46 okumuş, 49 okumak istiyor, 1 okuyor

8.3 puan (9 kişi)
19 okumuş, 27 okumak istiyor, 1 okuyor

7.1 puan (17 kişi)
40 okumuş, 16 okumak istiyor, 3 okuyor

7.7 puan (35 kişi)
66 okumuş, 55 okumak istiyor, 1 okuyor

7.7 puan (18 kişi)
51 okumuş, 30 okumak istiyor, 2 okuyor

8.4 puan (17 kişi)
32 okumuş, 36 okumak istiyor, 3 okuyor

7.3 puan (9 kişi)
12 okumuş, 17 okumak istiyor, 0 okuyor

7.8 puan (17 kişi)
39 okumuş, 45 okumak istiyor, 6 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

cemalkilic EsraAslan Siska Vanilkova
3 kişi
cortexiphan cimicipilis niler Burak Uzun dolunay_021 kamino gamasennintc HoRu-ki Sea Wolf Dr.Watson büşra yoldaş mhmtsydn kozanilknur sevda123 Aspidistra kunterkutlu güns onurg Orkut Seray K. ılgın Jean Valjean bilalante Nurbanu Narod Pipo İçen Adam iamyourboss Shurumshine meliherol Okonkwo busarda AysunSenyurt nilufer510 Esma Aygn Ykn nvn Misafir Çocuk brshlc kitapbocegi Rotarian
77 kişi
UglyKidSem nergis booking40 eliferen seda karataş TheWalkingIdeas ehlifasil Kekligün kitaplarla beslenmek efla dicle öndeş cyborg imdbsever nursah Nurtaş imp penguen carbonara Canan Kaplan isiltuzun neylan uyuzkeci eldanar environmentalist cansuküçük gululucan gulemiyoruz Fısıltı` the-love-marshmallow Hayalperest Zelig sacredblame özalirac serapbeyza gozdeinis90 falcetus BurcuDurmaz Libertylll S.Çalışkan ezgiglnc
61 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
6 kişiden, 6 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Eser 10'u hak ediyor aslında. Konu çok akıcı ve çok güzel işlenmiş. Ama Gordon'un yaşadığı hayat çok kasvetli, zaman zaman boğulduğumu hissetim.

Kapitalizme karşı olmak, para-yasasına direnmek!!
Herkes biraz karşı değilmi aslında para yasasına ama direnmenin bir yolu var mı??

*Yeniden doğabilmek için ölmemiz gerek..
*Yukselmektense batmak iyidir. Aşağı doğru hayaletler krallığına, utanç, çaba, edep ve nezaketin bulunmadığı gölgeler dünyasına!
...
Ama gariptir, batmak coğu kez yükselmekten zordur..

6 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Vicisti, O Aspidistra!

3 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

1984 ve Hayvan Çiftliği..
Bunlardan sonra Orwell okumak farz oldu.Ve bu kitabı okudum.Kitap bana iki şeyi anımsattı.
Martin Eden ve Suç&Ceza.Sanki iki kitabı almışsın ve harmanlamışsın ortaya Aspidistra çıkmış.
Yine de Orwell in dili için okunur ve zevk alınır diyorum.

3 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Aspidistra sadece Gordon’un değil; senin, benim hepimizin hikâyesi. Hangimiz isteriz ki ölü şehrin ölü insanlarından olmayı? Ama zaman devinimini sürdürdükçe biz de sıradanlaşırız herkes gibi. Başlarda onlardan birisi olmayacağını düşünürüz. Yüzüne karşı gösterilen nezaketin en küçük fırsatta canına okunacağı anlamına geldiği ve onlar gibi riyakâr olman gereken bu düzene karşı çıkar ve savaş açarız paranın bu düzenine.
Başkalarını zengin etmek, birilerini kandırmak ve tüm bunları tek düze bir şekilde yaparken mutlu gibi görünmek istemezsin. Hayır, kesinlikle bunu yapmayacağım dersin. Yapmazsın da başta ve ayrılırsın böylece kalabalıktan ve o kalabalık haklı da bulur seni ama sadece düşüncede. Çünkü onlara göre hem paranın hüküm sürdüğü bir hayat yaşayıp hem de karşı olabilirsin para tanrısına. Eğer bu düşünceni yaşamaya başlarsan yani ayrı kalırsan onlardan, gülerler sana, ahmak olursun onların gözünde çünkü mutlu bir hayatı elinin tersiyle itip sefaleti seçmişsindir. Hem de ne uğruna kocaman bir hiç, sadece birtakım saçma düşünceler için. İşte böyle olur düşüncelerinin gerçekliğe yansıması, tek başına kalırsın dünyayı karşına almış bir şekilde. Öyle bir an gelir ki o kaçtığın sıradanlık seni de içine alır çünkü çok büyük bir yalandır para-herkesin inanmaktan ya da inanmış görünmekten zevk aldığı yalan-. Sen de hırs ve açgözlülüğün süslenip yüce şeylere dönüştürüldüğü o dünyanın bir parçası olursun. Tüm bu olanlar sen hiç farkına varmadan gerçekleşir çok sinsidir çünkü para tanrısı. Sonunda bir de bakmışsın ki sen de herkes gibi olmuş ve evine bir aspidistra almışsındır.

2 yıl, 4 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski