Aşk ve Gurur

Aşk ve Gurur, taşralı bir beyefendinin kızı olan Elizabeth Bennett ile varlıklı ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy arasındaki çatışmayı anlatır. Gerçi Jane Austen bu iki karakteri birbirlerinin tuzağına düşmüş kişiler gibi sunar, ama ilk izlenimi tersine çevirmekte gecikmez: Soyluluk ve servetten kaynaklanan gurur ile Elizabethin ailesinin soylu olmayışı karşısında beslediği önyargı, Darcyyi mesafeli davranmak zorunda bırakır. Elizabethin davranışında da hem özsaygının uyandırdığı gurur, hem de Darcynin züppeliği karşısındaki önyargı etkili olur. Zeki ve coşkulu Elizabeth yalnızca Austenın en çok sevdiği kadın kahramanı değil, aynı zamanda bütün İngiliz edebiyatının en çok ilgi uyandıran kadın roman kişiliklerinden biridir.Sıradan insanların günlük yaşamlarını işleyerek romana ilk kez belirgin bir modern nitelik kazandıran Austenın en sevilen romanlarından biri olan Aşk ve Gururu, Nihal Yeğinobalının yetkin Türkçesiyle sunuyoruz.Jane Austen, 1775te İngilterede, Steventonın Hampshire kasabasında doğdu. Altısı erkek, ikisi kız sekiz çocuklu bir ailenin ikinciİngiliz romanının doğuşu 18. yüzyılın ilk yarısında Daniel Defoe, Samuel Richardson ve Henry Fieldingin yapıtlarıyla başlatılırsa da, romanın gündelik yaşamın sıradanlığı içinde sıradan insanları gerçekçi bir bakışla ele alan modern bir türe dönüşmesi Jane Austenla gerçekleşmiştir. Austen, altı romanıyla, İngiliz toplumundaki orta sınıf yaşamını edebiyata yansıtmış, aile edebiyatının olanaklarını ortaya koymuştur. Austenın romanlarını 18. yüzyıl geleneklerinden çok, modernliğe yakın kılan da kadın kahramanları ile toplumsal çevreleri arasındaki gerilim üstünde yoğunlaşmalarıdır. Nükteli, gerçekçi ve her çağa seslenen üslubunun, böylesine ustaca anlatılan öykülerin ve böylesine güzel kurulmuş romanların verdiği doyumun yanı sıra o modern yaklaşım da Austenın yapıtlarının günümüzde bile her türden okura seslenebilmesinin nedenlerinden biridir. Austenın romanlarının sağlam yapısı ve dar çevrelerde yaşayan sıradan insanların trajikomik yaşamını tüm çıplaklığıyla sergilemesini sağlayan teknik yetkinliği, günümüz eleştirmenlerini de hayran bırakmaktadır.

******

Jane Austen, 18. yüzyıl romancılığına modern bir kimlik kazandıran ilk yazar olarak kabul edilir. Sıradan insanları, hayatın günlük telaşını incelikli, mizahiüslubuyla anlatır. Bu sebeple romanları günümüzde dahi okurların vazgeçemediği klasiklerden olmuştur.Batı Edebiyatının en çok ilgi uyandıran ve merak edilen kadın kahramanlarından birisidir Elizabeth Bennet. Aşk ve Gurur ise; orta sınıftan bir aileye mensup Elizabeth Bennett ile soylu ve varlıklı Fitzwilliam Darcy arasında geçen gerilimli bir aşk hikâyesini konu eder. Unutulmaz bir aşkın çerçevesinde aile, toplum, servet gibi kavramların insanın sosyal hayatındaki etkilerini de tartışan roman, okura lezzetli bir okuma keyfi yaşatıyor.

************

(1775 - 1817) Jane AustenBir köy papazının yedinci çocuğu olan yazar, İngilterede Hamshireda Steventon köyünde doğmuştur. Ailesi zengin olmasa da kendini çok geliştirmiş olduğu eserlerindeki nüktecilikten ve zekâ pırıltılarından anlaşılmaktadır.İlk romanı Lady Susanı 1793-97 yıllarında yazmıştır. En önemli romanı ise Sense and Sensibility, Pride and Prejudice, Mansfield Park, Emma, Norhanger Abbey, Persuasion, 1811-17 yılları arasında basılmıştır.Aşk ve Gurur yazarın en popüler romanıdır. Yazıldığı dönemde çok beğenilen bu roman günümüzde de klasikler arasında kabul edilmektedir. Romandaki ana tema evliliktir.

************

Aşk ve Gurur, İngiliz edebiyatında romantizmin sona erip realizmin başladığı bir dönemin habercisi olarak kabul edilmektedir. Romanda, oldukça sınırlandırılmış bir çevrede İngiliz aristokrasisinden ve alt tabakadan insan ilişkileri ince bir mizahla bir aşk öyküsünün fonunda sunulmaktadır. Yayımlandığı dönemde büyük bir ilgiyle karşılanan bu romanın İngiliz edebiyatında önemli bir yeri bulunmaktadır.Aşk ve Gurur: Önyargı ve gururun kıskacı.

******

Aşk ve Gurur, taşralı bir beyefendinin kızı olan Elizabeth Bennett ile varlıklı ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy arasındaki çatışmayı anlatır. Gerçi Jane Austen bu iki karakteri birbirlerinin tuzağına düşmüş kişiler gibi sunar, ama ilk izlenimi tersine çevirmekte gecikmez: Soyluluk ve servetten kaynaklanan gurur ile Elizabethin ailesinin soylu olmayışı karşısında beslediği önyargı, Darcyyi mesafeli davranmak zorunda bırakır. Elizabethin davranışında da hem özsaygının uyandırdığı gurur, hem de Darcynin züppeliği karşısındaki önyargı etkili olur. Zeki ve coşkulu Elizabeth yalnızca Austenın en çok sevdiği kadın kahramanı değil, aynı zamanda bütün İngiliz edebiyatının en çok ilgi uyandıran kadın roman kişiliklerinden biridir.Sıradan insanların günlük yaşamlarını işleyerek romana ilk kez belirgin bir modern nitelik kazandıran Austenın en sevilen romanlarından biri olan Aşk ve Gururu, Nihal Yeğinobalının yetkin Türkçesiyle sunuyoruz.Jane Austen, 1775te İngilterede, Steventonın Hampshire kasabasında doğdu. Altısı erkek, ikisi kız sekiz çocuklu bir ailenin ikinciİngiliz romanının doğuşu 18. yüzyılın ilk yarısında Daniel Defoe, Samuel Richardson ve Henry Fieldingin yapıtlarıyla başlatılırsa da, romanın gündelik yaşamın sıradanlığı içinde sıradan insanları gerçekçi bir bakışla ele alan modern bir türe dönüşmesi Jane Austenla gerçekleşmiştir. Austen, altı romanıyla, İngiliz toplumundaki orta sınıf yaşamını edebiyata yansıtmış, aile edebiyatının olanaklarını ortaya koymuştur. Aus... tümünü göster


Değerlendirmeler

değerlendirme
8 kişiden, 8 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Ooo My Darsy diyerek başlamak istiyorum sözlerime.Günümüz romanlarından sonra, popülaritesini günümüze kadar kaybetmemiş 200 yıllık bir roman okumak gerçekten bana iyi geldi.Arada klasiklere dönmek gerekiyor sanırım.
Klasiklerin içinde en kolay okunan ve anlaşılan bu kitabı ikinciye, aynı zevk ve heyecanla okudum. hiçbirşeyin aslında göründüğü gibi olmadığını,gururun ve önyargılı olmanın gerçekleri görmemizi engellediğini anlatan çok güzel,naif bir romandı.Okuyun okutun diyorum.(Bu arada kitabın Aşk ve Gurur adında çekilen filmini seyrederek pekiştirdim. tabii kitapla arasında küçük farklılıklar olsa da filmini de çok beğendim.Kitabı okuduktan sonra filmini de mutlaka seyretmenizi öneririm.)

6 yıl, 8 ay
6 kişiden, 6 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Klasiklerden okuduğum ilk kitap. Başlarda çok sıkıcı geldi, yazım dili ve Mr.-Mrs'lere alışmak hafiften zorladı ama sonradan su gibi aktı :)

Kesinlikle okumalısınız. Hatta bunun bir mini dizisi filan varmış şimdi onu seyredeceğim. :)

Son olarak; Kitabın adı bence cuk oturmuş. "Gurur ve Önyargı"

6 yıl, 1 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Müthiş bir kitap tek kelimeyle. Müthiş anlatım. Bizleri taaaaa o zamanlara götürüp hayal dünyamızda her anı yaşattı Jane Austen. Fillmi de bir harikaydı kaç kez izledim hiç bıkmam. Ah Bay Darcy :).

10 yıl, 6 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

bu kitabı okuduktan sonra jane austen'in bütün kitaplarını okumak istediğimi fark ettim; çünkü kitap bir harika. ayrıca jane austen mr.bennet'i benim için yaratmış olmalı.

10 yıl, 2 ay
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

kitabını okumakla kalmayıp çekilmiş tüm filmlerini ve dizilerini de izledim.. gerçekten muhteşem

10 yıl, 2 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

okuduğum ilk aşk romanı olmasından dolayı bende özel bir yeri vardır.Jane Austen artık günümüzde rastlamadığımız o saf ve katıksız aşkı çok güzel anlatmış

10 yıl, 6 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Edebiyat budur..

10 yıl, 2 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

En sevdiğim, en beğendiğim, okurken kendimden geçtiğim bir klasik. Kesinlikle okumalısınız.

9 yıl, 11 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Tekrar tekrar okuduğum ve okumaktan hiç bıkmayacağım bir kitap. Jane Austen' ın diline ve tasvirlerine bayılıyorum. Mutlaka okunmalı.
Blogumdaki yorumum:
http://hayaletkitaplar.blogspot.com/2013/03/jane-austen-ask-ve-gurur_29.html

9 yıl, 6 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

Neden bu kadar çok seviliyor bu kitap anlamadım. Beğenmedim.

8 yıl, 10 ay
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

250 sayfa boyunca o kadar sıkıldım ki. Yarım bırakmayı bile düşündüm. Kitabın yarısına kadar sevdiğim tek karakter Bay Bennet idi. Komik cevapları ile beni epey eğlendirdi.
Sıkılmadan, büyük ilgiyle okuduğum tek bölüm 20 sayfadan oluşan önsözdü. Bilgilendirici ve doyurucuydu. Önsözleri her zaman sevmişimdir. :)
Aşk ve Gurur'u göklere çıkartamıyorum ama indiremiyorum da. Çok kararsızım. En iyisi Aşk ve Gurur benim için arada bir kitap olarak kalsın. :)

Dünyayı daha iyi tanıdıkça, hoşnutsuzluğum artıyor ve her geçen gün, insan karakterinin kararsızlığına ve insanların görünüşlerine ne kadar az bel bağlanabileceğine olan inancımı doğruluyor. (sayfa 196)

8 yıl, 3 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Hep en ön raflarımda..Şahane ne kadar okusam doyamam!!!

11 yıl, 2 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Saf, yalın, apaçık bir dille yazılmış olmasıyla birlikte bir o kadar sürükleyici, insanı kendine bağlayan, akıcı bir anlatımı var. Kitap karakterleriyle öyle bağdaşıyorsunuz ki kendisini o aileden biri sanıyorsunuz, onları da kendi ailenizden birer fert gibi görüyorsunuz.

11 yıl, 1 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bizim çevirmenler bunu daha çok "Aşk ve Gurur" adıyla yayınlasa da, evet, "Gurur ve Önyargı" adıyla burada görmek beni çok memnun etti.

10 yıl, 11 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Uzun cümleler ve İngiltere... İnsan klasiği seviyor.

10 yıl, 4 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Belki de beni İngiliz dili ve edebiyatı bölümü seçmeye iten ilk eser.

10 yıl, 1 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Jane Austen'ın diğer romanları gibi yine eski Türk filmi tadında bir eser. Anlatım çok akıcı değil, ama konu sürükleyici. Kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz bir kitap.

9 yıl, 11 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Aşk Ve Gurur’da farklı sosyo-ekonomik sınıflara ait olan; orta sınıftan gelen ve kitabın başkahramanı olan Elizabeth Bennet ve soylu sınıftan bir erkek olan Fitzwilliam Darcy’nin hikaye boyunca göze batmadan beliren ve zamanla doruğa ulaşan aşkları anlatılıyor. http://umutbabilon.blogspot.com/2013/01/jane-austen-ask-ve-gurur.html

9 yıl, 5 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

klasikler sıkıcıdır deyiminin aksine harika bir kitaptı bence.

9 yıl, 1 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

ah aşk :D

1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Zeka ürünü, klasikler değerini hiçbir zaman kaybetmiyor...Kesinlikle okunmaya ve favori olmaya değer bir kitap...

7 yıl, 3 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

klasik tanımını değiştiren bir kitap. sade ve akıcı. eleştirebileceğim tek nokta ise beklentimi karşılamaması.

6 yıl, 5 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

18. yüzyıl İngiltere'si atmosferini en ince ayrıntısına kadar yaşatması dışında kitabı beğendim diyemeyeceğim. sonu başından belli bir hikaye,karakterler sıradan (Mr. Bennet dışında). o dönemin yaşam tarzını merak ediyorsanız buyurun okuyun, yanında fakir kız zengin oğlan hikayesi hediye.

5 yıl, 10 ay
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Sanırım bir kitabın ismi daha doğru konulamazdı, yazarın dili zaman zaman akıcı zaman zaman ise ağdalı ancak kitap sizi sıkmıyor, bazı karakterlerden nefret edilebileceğini gördüğüm bir kitap oldu özellikle Mr. Collins ne gıcık bir insan öyle, kitapta aşk var gurur var önyargı var alabildiğine kibir var bazı yerlerde kibirden kusacak olsanız da karakter tahlilleri çok iyi, İngilizlerin 1800'lü yıllardaki ahlak, erdem ve sosyal statü farklılıkları ve bu farklılıkların yansıması da çok net bir bakış açısıyla anlatılıyor, iyi okumalar.

1 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

bir erkek veya bir kadin bulup evlenmekten baska bir sey dusunmeyen insanlarin hayatlarinin anlatildigi oldukca eglendirici bir kitap. Şaheser

11 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

tekrar tekrar okumusumdur mukemmel.

10 yıl, 9 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kitabından önce belki de yüzlerce kez uyarlamalarını seyretmişimdir. Her seyrettiğimde aynı zevki hissederim. Bazı uyarlamaların yeri ise ayrı bende. Gelgelelim kitabını okumaya hiç elim gitmemişti. Yazık etmişim. Oysaki ben film yada dizi uyarlamasındansa kitabını okumak daha iyi derim her zaman 😏
Kitap boyunca bir çok diyalog o kadar tanıdık ki...Hiç yabancılık çekmemekle beraber aşinalığı ile sizi mutlu ediyor.
Ve bir kere daha şükrettim bu yüzyılda yaşadığım için. O kadar dolambaçlı yollardan konuşuluyor ki benim gibi sabırsız bir insan için tahammül edilir gibi değil. Özellikle bu tarz diyaloglarda, bu yanımdan dolayı demediğim kalmadı.😉
Bu tarz kült eserler için yorum yazan birçok insan gördüm. Kitabın geçtiği yada yazıldığı zamanı göz önüne almadan sadece kendi önyargıları ile kitabı okuyup eleştirmeye çalışanlar. Sevip sevmemek ayrı birşey ama yargılamak işte o bence hiçbirimizin haddi değil. Sevgi ile kalın...

3 yıl, 4 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Önce filmini izledim, sonra kitabı okudum bir de dizisi var Aşk ve Gurur'un en son onu izledim. İlk olmanın ayrıcalığı mıdır yahut gerçekten başarılı olduğundan mıdır bilinmez, çok sevdiğim bu hikayeyi en çok filmde beğendim ben.
Bir kadının kitap yazmasının duygularını ifşa etmek olduğundan ayıp sayıldığı bir zamanda bu kitapla ölümsüzlüğü yakalamıştır Jane Austen.
Batının değerlerinin de modernizmin öğütücülüğüne kapılmadığı zamanlardan masum ve doyurucu bir aşk hikayesi. Okunası...

10 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

bir başyapıt.

10 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

tekrar tekrar okumaktan asla bıkmadığım bir kitap.

10 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

çok güzell okurken hiç sıkmayan..bitsede kurtulsam dedirtmeyen bir kitap..kesinlikle tavsiye ederim..nezaket,incelik,kibarlık inanılmaz güzel bir aşk..keşke o dönemlerde yaşasaymışım dedirtiyor insana..zamanımız aşklarına bakın bir de..

10 yıl, 4 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Güçlü karakterler içeren ve giderek insanı saran kurguya sahip bir kitap. Aslında içerik olarak şimdiki pembe kapaklı aşk romanlarından farkı yok gibi görünebilir. Ancak bu kitabın yazıldığı dönemde bir kadının roman yazmasının büyük olay olduğu, kadını kutsal/şeytan kategorilerinden başka şekilde düşünemeyen ve onu "insan" olarak bastıran tutucu bir dönemde yazıldığını ve toplumun evlilik ve ilişkiler konusundaki iki yüzlülüğünü ince ince eleştirdiğini düşündüğünüzde neden bu kadar meşhur olduğunu anlıyorsunuz.

10 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Harikaydı! Filmle paralel ama çok daha içerikliydi. Filminden daha fazla beğendim

10 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

genç kızken 2 günde bitirdiğim bir kitap.
bitirip tekrar okumuştum beğendiğim yerlerini..
çok sürükleyici bir kitap içinde gibi hissediyorsunuz kendinizi.

10 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Kitabını biraz sıkılarak okusam da her türlü film ve dizi versiyonlarını izledim ve dizi versiyonunun daha güzel olduğuna kanaat getirdiğim tek kitap.

10 yıl, 1 ay
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

My favourite book.

10 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Zamanın değerlerini aşan oldukça etkileyici bir kitap.İngiltere deki yüksek sınıf farklarına rağmen aşkın olabileceğini gösteren ve zamanın insanlarını etkisine alan ve bu etkisini bu zamana taşıyabilmiş sevgili jane austen.sıkılmayacağınızı düşündüğüm güzel bir klasik :)

10 yıl, 1 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Masum ve saf bi askın mukemmel öykusü.

9 yıl, 9 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

güzel

9 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Aşk ve Gurur'u okumuş çok beğenmiştim ama Türkiye İş Bankası'nın Gurur ve Önyargı'sını da okumayı istiyorum.

9 yıl, 8 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Cokk eglenerek okudum. Ve ingilizcemin o kadar iyi olmamasina ragmen hafif diliyle kitabi bir cirpida bitirdim. En kisa zaman da cevirisini de okuyacagim. Size de ilk olarak kendi dilinde okumanizi tavsiye ediyorum. Verdigi his bir baska oluyor.

9 yıl, 11 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Dil akıcı, kurgu oldukça güzel.
Çok severek okudum.

9 yıl, 10 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Tekrar tekrar okumaktan sıkılmadığım,harika bir roman.Jane Austen'in favorim olan kitabı.Filmini de severek izledim.Ancak kitaptaki bazı sahneler kesilmese daha hoş olurdu bence.Halen bir Jane Austen kitabı okumadıysanız "Aşk ve Gurur"la başlamanızı tavsiye ederim. :)

9 yıl, 2 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

yazıldığı dönemi aydınlatan, iyi bir yazarın kaleminden çıkmış olan roman hayalleri süsleyen masum aşkların temsilci halinde.

9 yıl, 9 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Aşk ve Gurur kitabı herzaman favorim olmuştur bunun nedeni İngilizlerin yaşamına merakım ya da karakterleri çok sevmem olabilir.Elizabeth ve Darcy arasında geçen nerdeyse her konuşmada ikisinin birbirini zekice sözlerle ezmelerini görebilirsiniz.Bu arada Jane ve Bingley ikilisini unutmadım tabiki ikiside çok temiz kalpli buyüzden birbirlerinden kısa süreli olsada ayrılmak zorunda kaldılar bunda Darcynin etkisi vardı ve sanane be adam dedim ama arkadaşını korumaya çalıştığını anladım tabiki.Darcy zekası ve kibri ile Elizabeth'in dikkatini çekti ama bence Lydia'yı bulması ve Wickham'ı evlenmeye ikna etmesine rağmen kendisinin bir ilgisi yokmuş gibi davranması ilgisini baya çekti bence.Gururun olduğu yerde genelde aşkın olmadığını daha doğrusu sevginin yeteri kadar anlatılamadığını düşünürüm herzaman ama gururlarını bir kenara bıraksalardı bukadar sevmezdim sanırım kitabı.Aşka inanmadığımdan bana fazla ütopik gelsede karakterlere sıkı sıkıya bağlandım.

9 yıl, 3 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Jane Austen'le klasik keyfi doyumsuz.

9 yıl, 5 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Her daim okunacak bir roman .Aşkın engel tanımadığı ,gururların çarpıştığı yanlış anlamların havada uçuştuğu mükemmel bir kitap.Aklıma gelmişken filminden ziyade colin firth ün oynadığı dizisini izlemeniz tavsiye ederim .Kitabı tekrar okuyormuş hissi veren bir dizi.

9 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Ben de filmini izledikten sonra kitabı okumaya karar verenlerdenim.Kitabı beklediğimden daha güzel buldum

9 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Okuduğum ilk Jane Austen kitabıydı ve ben bu kitabı büyük bir aşkla okumuştum. (Herkes gibi) bende Elizabeth olmak istemiştim ve Mr. Darcy gibi bir aşığın hayalini kurmuştum. Ne güzeldi bu kitabı okumak. Keşke hiç bitmeseydi kitabı ve keşke kitabın filme uyarlanmış olan filmi de hiiç bitmeseydi. :)

9 yıl, 6 ay
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Elizabeth ve Darcy' nin aşkı, gereksiz oluşan gururu ortadan kaldırdı.

Ben bu kitabın hastasıyım..Baskı Bilgileri

508 sayfa


ISBN
975-07-0861-9

Diğer baskılar


Kitaptaki karakterler

Elizabeth Bennet Küçük bir taşra çevresine mensup olan bu genç kız kendi kendini yetiştirmiş, oldukça zeki, nüktedan ve canlı bir yapıya sahiptir. Davranışları serbest ve dili de iğneleyicidir; aynı zamanda iyi niyetli ve candan bir yaradılışa sahip ve bir...

Bay Darcy Darcy'nin bir soyludur ve sınıfının değer yargılarını aşamamıştır. Ciddi, gururlu ve kibirli olan bu genç, bu taşra kasabasında tanıştığı insanlara ve Elizabeth'e karşı hor gören ve soğuk bir tutum takınır.

Charles Bingley

Jane Bennet

Bay Collins

Bay Wickham

Lydia Bennet

Lady Catherine

Charlotte Lucas


Kitabın Geçtiği Listeler


Benzer Kitaplar

Şu An Okuyanlar

Aliman irmzgkrl caner toxicsweet aydoğan EsraKaraman pelincinar Zamskaa ellf sevde_t aghartakitapcisi nihalnur inoz sinemarilyn Gamze'nin Dünyası PoetsFall tolgaguclu1 kortac Tuizy
19 kişi

Okumuşlar

dilse Bezelyeprenses Mrv_asena26 NEMESİS mmyliaa bodurhan FilizK LadyMaria smerosm iertenable glsnyvz Cavid Səyyadzadə beringers anglachel oozlemaaydin Lale_Ilyazli leyli direnmaral semira Lemyan Siljyah Deniz07 asabibakire rengarenkizler romulus tugcaa dostlarkütüphanesi wickedleav bittersweetae Lady_Avy julien MikasaAckerman osske phantomoftheopera Kitap Tanrıçası dilarakeleser burcuva üyesiz isolde
1052 kişi

Okumak İsteyenler

NazTılıç korisoslusufle peacetofight umutkuzu Esmira93 kader kılınç bngdagli Squidward elfossy ziya nur sema nur Halenin Haresi vikitaprose oz9n hatice_ pafkoatthewall elifboyaci beyzaminihalmi sanem1 gökçe gürsoy efla ggülçin Mazlumane Noaseton pusechemistry dinimekufredenmuslumanolmasa kucukarabalik limon_kolonyası aylin* sheydas Sefa ÖZPINAR kacinciyeni merthinyo Kitap Perisi cnn.. sondan birinci humuhumunukunukuapua dimple0 ekineceoskan
477 kişi

Takas Verenler

Semihozsoy ankaraharun G_and_P
3 kişi
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski