Ah mine'l - Aşk (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Aşk, yerine göre yol olur yürünür, yerine göre iman olur uyulur. Bazen ateş olup yakar, bazen deniz olup boğar. Sultan olur ülke yönetir, şarap olur sarhoş eder. At olup koşar, kuş olup uçar. Hazine olur viran gönüllerde saklanır, kimya olur hakir topraklan altına dönüştürür. Sır olur saklanır, gonca olur açılır. Gül bahçesi olur kokusuyla âşıkları mest eder, güneş olur âşıklarının ümit meyvelerini olgunlaştırır.Aşk olunca gönüller birleşir, aşk olunca kıyamet koparcasına hareketlilik olur. Aşk olunca şimşekler çakar, rahmetler yağar. Âlemler kıyama kalkarsa aşktandır. Hastaların şifa bulması aşktandır. Aşk ile döner gökler, aşk ile durur kâinat. Aşk, Mecnundan Leylaya bir feryat, Mansurdan dara bir sır, gözden kalbe bir yoldur.Velhasıl, klâsik edebiyatımızda aşk her şeydir, her şey de aşktır. Bütün bu sayılanlar divan edebiyatına bir aşk edebiyatı dememiz için kâfidir.

Aşk, yerine göre yol olur yürünür, yerine göre iman olur uyulur. Bazen ateş olup yakar, bazen deniz olup boğar. Sultan olur ülke yönetir, şarap olur sarhoş eder. At olup koşar, kuş olup uçar. Hazine olur viran gönüllerde saklanır, kimya olur hakir topraklan altına dönüştürür. Sır olur saklanır, gonca olur açılır. Gül bahçesi olur kokusuyla âşıkları mest eder, güneş olur âşıklarının ümit meyvelerini olgunlaştırır.Aşk olunca gönüller birleşir, aşk olunca kıyamet koparcasına hareketlilik olur. Aşk ... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

352 sayfa


ISBN
9789758950140

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.2 puan (81 kişi)
252 okumuş, 65 okumak istiyor, 1 okuyor

8.7 puan (21 kişi)
59 okumuş, 21 okumak istiyor, 0 okuyor

7.9 puan (7 kişi)
21 okumuş, 13 okumak istiyor, 0 okuyor

7.9 puan (106 kişi)
268 okumuş, 60 okumak istiyor, 3 okuyor

8.3 puan (10 kişi)
26 okumuş, 7 okumak istiyor, 0 okuyor

7.7 puan (26 kişi)
81 okumuş, 35 okumak istiyor, 2 okuyor

8.2 puan (16 kişi)
56 okumuş, 16 okumak istiyor, 1 okuyor

7.7 puan (21 kişi)
72 okumuş, 15 okumak istiyor, 2 okuyor

8.0 puan (6 kişi)
25 okumuş, 4 okumak istiyor, 1 okuyor

7.2 puan (88 kişi)
213 okumuş, 76 okumak istiyor, 9 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

10 kitap, 54 oy
295 kitap, 3301 oy
1258 kitap, 6315 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Burda insan yok
Desertbeautyy gserap SteinBeckenbauer nessy c_burcu hattatt canan acar hülyamutlu yezim anchovy mmelda Kothbiro kırmızı gözlük kargasiz Filozofların Padişahı nurbaser Berrededikyahu asim sura_kaya sümbülteber dil-i bitap yldz85 gündüz ayrı ayrı gece de birlikte yüksek sesle umudışığı ilahiyatçının dinler tarihi günlüğü eski takvim avea11 aykutas omertasus sümeyye göktaş remzi minelaskk rmys mavibalon_ OmerFaruk hizmetyolunda baskan imprimatur thesun
79 kişi
tuubasr şüheda Canan Lyre lal Senae Samet Paradise irem küçükçongar TugbaunaL karagozozlem scheisswelt Zümrüt denizkabugu didembarutcu elifuzun Okyanustanbul abdullah_srky Naile Gül Güzel vikipedi -betül- HumeyraLV / seheriz / melek çınar radeon nurgül Gezgeç elif-nur cigdemyeler ya leyl aysebilge Fatma Gürsoy VerloreN`RooS Şeyda Kara Kitaplığım Zahide DOĞAY missred Büşraa. Bonheour
56 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Aşkname bittikten sonra kendime dedim ki; İskender Pala'yı mutlaka okumalısın. Ve hemen bir sürü kitabını sipariş verdim. Bu kitabı okuduktan sonra da pişman olmadım. Bilakis tam isabetli bir karar vermişim. En sevdiğim Türk yazar diyebilirim. Aşkı farklı açılardan divan edebiyatıyla fevkalede işliyor. En sıkı takipçilerindenim. Bu kitapta da okuru yormadan aşk üzerine güzel denemeler var. Okuyun.

5 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Bir bölümü gereksiz, söz de çok uzatılmış, o bölümü okurken çok sıkıldım. Lakin diğer her bir bölüm başlı başına enfes, hele ki sonlara doğru Nedim'in beyitlerini incelediği kısımda çok eğlendim..

3 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Divan edebiyatı meraklılarının ilgisini çekecek bir kitap.

Yazar, kitapta divan edebiyatının "halktan kopuk" iddialarının tersini söylese de ne yazık ki ben buna katılmıyorum. Divan şiirinde günlük hayattan izlerin bulunduğu beyitlere yer verilmiş ancak bunların yine soyut ve mecazi bir aşka, sevgiliye bağlanıyor oluşu düşüncemi destekliyor. Demem o ki; divan edebiyatı -ya da sadece edebiyat diyelim- hakkında bilgisi ve ilgisi olmayanların yalnızca kitabın ismine aldanıp alacaklarını, yeterince anlamayacaklarını düşünüyorum.


Kitap, günümüz insanına Osmanlı dönemi kültürel ve edebi görünümlerini sunması açısından güzel. Sonlara doğru yer alan platonik, beşeri, tasavvufi aşkın sıralaması "beşeri, platonik, tasavvufi" şeklinde olsaymış daha güzel olurmuş.

2 yıl, 7 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski