"beat kuşağı" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Beat Kuşağı Şövalyeleri.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve uyuşturucu deneyimleriyle ilgilenmiştir. Çalışmaları bunlara yansımış ve sonrasında yerleşik edebi dergilere sızmaya başlamıştır. Beat Kuşağının post modern edebiyata etkisi yadsınamaz. 1950'li yıllarda konformist bir hayatı yücelten ABD toplumunun değerlerine karşı olan bu yazarların en önemlilerinden biri olarak kabul edilen Jack Kerouac aynı zamanda "Beat Kuşağı" terimini de öneren ilk isimdir.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve ... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

popüler polisiye (1) binbir gece masalları (1) isim (2) cinayet (1) kült (1) hazırlık kitabı (1) kafka (1) romanlar (1) çevirmen (1) beni aşka inandır (1) tatlı bela (1) romantik (1) sayfa (1) sinema (2) hazine (1) kıraat (1) böğürtlen kışı (1) vahy (1) harika (2) bilimkurgu öyküler (1) baskısı tükenmiş (1) korkunç (1) en iyi (5) en beğenilen kitaplar (1) tarihsel (1) miss marple (1) kuğunun son şarkısı (1) basit üslup (1) resim (1) mimarlıki (1) celil oker pınar kür (1) fadime uslu (1) nietzsche ağladığında (1) türk dış politikası (1) sıkmayan (1) 50 (1) benzeyen (1) bitmesin dedirten (1) iktisat tarihi (1) silinmiş (1) kedi hikayeleri (1) kuğulu park cinayeti (1) karamazov kardeşler (1) türk edebiyatı (5) ıskender (1) hayatın anlamı (1) vampir (1) şair (2) ateş böceği yolu (1) çeviri (1)