"beat kuşağı" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Beat Kuşağı Şövalyeleri.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve uyuşturucu deneyimleriyle ilgilenmiştir. Çalışmaları bunlara yansımış ve sonrasında yerleşik edebi dergilere sızmaya başlamıştır. Beat Kuşağının post modern edebiyata etkisi yadsınamaz. 1950'li yıllarda konformist bir hayatı yücelten ABD toplumunun değerlerine karşı olan bu yazarların en önemlilerinden biri olarak kabul edilen Jack Kerouac aynı zamanda "Beat Kuşağı" terimini de öneren ilk isimdir.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve ... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

poirot (1) kadın sorunu-feminizm (1) türk (2) bolşevik devrimi (1) katre (1) kültür (2) etkili (1) şeker portakalı (2) müze (1) motivasyon (1) az (1) okudum (1) türkçe roman (1) sen ve ben (1) çağdaş türk edebiyatı (2) resim (1) dünya devrimleri (1) tarihsel materyalizm (1) dublin caddesi (1) insan ilişkileri (1) bestseller (1) bilim kurgu (5) psikoloji (5) kimya (1) sanatçı biyografisi (2) arsen lüpen (1) türk roman (1) popüler polisiye (1) kaybolmuş (1) düşünce (2) darren shan (1) ölmeden önce (1) aforizmalar (1) fadime uslu (1) gereken (2) padişah (1) biyoloji (1) meal (1) dönüşüm (1) cemal süreya (1) kültür tarihi (1) sanat tarihi ve kuramı (1) bilgelik (1) iskender (1) evrimsel biyoloji (1) kedi hikayeleri (1) sosyoloji (1) 1 (1) küçük mucizeler dükkanı ve daha kutuphanemde yer alan diğer kitaplar (1) ürperici (1)