"beat kuşağı" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Beat Kuşağı Şövalyeleri.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve uyuşturucu deneyimleriyle ilgilenmiştir. Çalışmaları bunlara yansımış ve sonrasında yerleşik edebi dergilere sızmaya başlamıştır. Beat Kuşağının post modern edebiyata etkisi yadsınamaz. 1950'li yıllarda konformist bir hayatı yücelten ABD toplumunun değerlerine karşı olan bu yazarların en önemlilerinden biri olarak kabul edilen Jack Kerouac aynı zamanda "Beat Kuşağı" terimini de öneren ilk isimdir.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve ... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

kumral ada mavi tuna (1) abdülhamid (1) sürükleyici romanlar (1) kuantum teorisi (1) christe (1) seksek (1) edebiyat (5) bereketli topraklar üzerinde (1) kısa kitap (1) kitapkurdu (1) gezikitabı (1) dilbilim (1) sürekleyici (1) türk klasikleri (2) en iyiler (1) tarihsel (1) odysseia (1) çocuk edebiyatı (1) aynı yıldızın altında (1) türkçe roman (1) poirot (1) yeni yazarlar (1) darren shan (1) aranan (1) hasan ali yücel klasikler dizisi (1) 9 puan üstü kitaplar (1) ölümü düşünmek (1) akıcı üslup (1) gezgin (1) devrim (1) eğitim kitabı (1) kayıp gül (1) aforizmalar (1) tanrılar okulu (1) klasikler (3) ahmet ümit (2) fantastik kitap (2) poetika (1) hobbit (2) felsefe tarihi (2) oblomov (1) araştırma-inceleme (1) kürk mantolu madonna (6) istanbul (1) kıraat (1) uygarlık (1) edebiyet ödülü (1) nietzsche ağladığında (1) gregory (1) din felsefesi (1)