"beat kuşağı" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Beat Kuşağı Şövalyeleri.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve uyuşturucu deneyimleriyle ilgilenmiştir. Çalışmaları bunlara yansımış ve sonrasında yerleşik edebi dergilere sızmaya başlamıştır. Beat Kuşağının post modern edebiyata etkisi yadsınamaz. 1950'li yıllarda konformist bir hayatı yücelten ABD toplumunun değerlerine karşı olan bu yazarların en önemlilerinden biri olarak kabul edilen Jack Kerouac aynı zamanda "Beat Kuşağı" terimini de öneren ilk isimdir.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve ... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

geleceği olan yazarlar (1) şairler (1) kısa öykü (3) savaş romanı (1) bin hüzünlü haz (1) göktürk (1) akıcı üslup (1) soner yalçın (1) şiir (4) yine (1) tasavvuf (1) pasta (1) okumak (1) müze (1) cocuk edebiyatı (1) binbir gece masalları (1) oyun (1) hayalkırıklığı (1) kumral ada mavi tuna (1) kıpkısa öykü (2) selçuklu (1) polisiye-aşk-macera (1) biyoloji (1) lise ve dengi (1) batı felsefesi (1) insan-toplum (1) benzeyen (1) sosyal bilimler (1) diskdünya (1) farklı (1) felsefenin tesellisi (1) bilimkurgu (1) hatıra (1) psikoterapist (1) hasan ali yücel klasikler dizisi (1) sosyal tarih (1) patasana (1) beyoğlu rapsodisi (1) kimya (1) ekonomi/iktisat (1) tatlı bela (1) çağdaş roman (2) şiirler (1) romantik (1) yer bilimleri (1) hoş (1) mimarlık (1) ilyada (1) suhuf (1) fısıltı (1)