"beat kuşağı" ile etiketlenmiş listeler
geri ileri

Beat Kuşağı Şövalyeleri.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve uyuşturucu deneyimleriyle ilgilenmiştir. Çalışmaları bunlara yansımış ve sonrasında yerleşik edebi dergilere sızmaya başlamıştır. Beat Kuşağının post modern edebiyata etkisi yadsınamaz. 1950'li yıllarda konformist bir hayatı yücelten ABD toplumunun değerlerine karşı olan bu yazarların en önemlilerinden biri olarak kabul edilen Jack Kerouac aynı zamanda "Beat Kuşağı" terimini de öneren ilk isimdir.

Beat Kuşağı New York’ta bir araya gelen ve daha sonra batı yakası kardeşliğine katılan bir grup Amerikan şairleri ve yazarlarından oluşmuştur. Bu hareket 1950 ve 60’lı yıllarda belirgin hale gelmiştir. Beat Kuşağı doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve ... tümünü göster


Liste Etiketleri daha fazla etiket

amat (1) mülksüzler (1) gazete ve dergi makaleleri derlemesi (1) cocuk edebiyatı (1) poirot (1) hobbit (2) bulanamayan (1) ekonomi politik (1) için (1) en (4) arkeoloji (1) güldüren (1) grange (1) evrimsel biyoloji (1) fantastik roman (4) siyasi-askeri tarih (1) yenik düşmüş (1) para-psikoloji (1) düşünce (2) gereken (2) filmi çekilen kitaplar (1) decameron (1) sovyet (1) nuzul (1) iskenderi pala (1) sanat (2) yanardağın altında (1) harika (2) hasan ali yücel klasikler dizisi (1) sanat tarihi ve kuramı (1) etkili (1) zaman bulutları (1) paul auster (1) kürk mantolu madonna. (1) pulitzer ödülü (1) şairler (1) iki dünya arasında (1) gezi kitapları (1) yolculukta okunması gereken kitaplar (1) çevirmen (1) fırtına (1) hukuk (3) vahy (1) kedi hikayeleri (1) macera-gerilim-polisiye (3) ekonomi/iktisat (1) kıraat (1) kısa öykü (3) bitmesin dedirten (1) gölgesizler (1)