Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

"Her şeyin iyi gittiğini nerden çıkarıyorsun?" dedi. "Herif rüzgârı kendinden menkul uçurtmanın teki. Ara sıra telleri takılır gibi kadına geliyor gece yarısı." "Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku," dedim. Tırsmaya başlamıştım. Haklı olabilirdi. "Evet, biraz sapık ve tek taraflı bir tutku," dedi, arkasını dönüp gitti. Hikâyeye göre adam, kadını çok seviyor, sevdikçe ruhu büyüyor, eve sığmıyor... Bülbülün çilesi, yazarın zulası... İnceden sarma bir sigara, inceden bir bardak... Jak Danyel isimli bir şişe, Hicran isimli bir yara, tuhaf isimli bir roman. Kafamız iyi, açmayın kapağı, biz böyle iyiyiz.

İlhami Algör, alelacayip aşkların ve oyunbazlığın, hüzünlü dolambaçların yazarı. Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, İtalyan Yokuşu'ndan aşağı, rüzgâra asılıp Tophane'ye inen roman. Avaramu!
(Tanıtım Bülteninden)

"Her şeyin iyi gittiğini nerden çıkarıyorsun?" dedi. "Herif rüzgârı kendinden menkul uçurtmanın teki. Ara sıra telleri takılır gibi kadına geliyor gece yarısı." "Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku," dedim. Tırsmaya başlamıştım. Haklı olabilirdi. "Evet, biraz sapık ve tek taraflı bir tutku," dedi, arkasını dönüp gitti. Hikâyeye göre adam, kadını çok seviyor, sevdikçe ruhu büyüyor, eve sığmıyor... Bülbülün çilesi, yazarın zulası... İnceden sarma bir sigara, ... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 59 sayfa

1 Ekim 2016 tarihinde , İletişim tarafından yayınlandı


ISBN
975-8457-13-6

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.4 puan (370 kişi)
789 okumuş, 396 okumak istiyor, 10 okuyor

8.9 puan (92 kişi)
266 okumuş, 89 okumak istiyor, 1 okuyor

7.2 puan (13 kişi)
64 okumuş, 17 okumak istiyor, 1 okuyor

8.3 puan (266 kişi)
575 okumuş, 181 okumak istiyor, 9 okuyor

8.0 puan (96 kişi)
209 okumuş, 88 okumak istiyor, 4 okuyor

8.6 puan (278 kişi)
632 okumuş, 91 okumak istiyor, 7 okuyor

8.5 puan (86 kişi)
201 okumuş, 70 okumak istiyor, 3 okuyor

8.8 puan (111 kişi)
261 okumuş, 117 okumak istiyor, 6 okuyor

7.0 puan (204 kişi)
489 okumuş, 113 okumak istiyor, 16 okuyor

7.7 puan (128 kişi)
321 okumuş, 43 okumak istiyor, 9 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

155 kitap, 606 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Uyurgezer Pollyanna kaan uğur mavi061 patlican oturtma kırmızı kalem nilsulinindunyasi
6 kişi
gökyüzübenim Ayşe Parlak tunamv evrendekiiikaradelik ZeynepSym arzubkts Readingisadventure Mero Girift Semih D. Gizem Sarmaşık arkeozek gmzpnhns sestra busshn nurik Hatice K. behcetdyb guzellesbeolum eylulberna soulmate ceketlicocuk baharrrz gululucan Sinecemis Mervekoroglu Arcamenel reggie bigbang aghartakitapcisi fatma dilek tarçınportakal sartre Tuğba ekici Axelia pandafalando slmz dilarakeleser atalante
358 kişi
Barlow SirEvo secil Nietzsche wenda esmanurtas uö PınarAtakan phoenix_88 misslavinya dilaraerturan nino bilge çetin günleyla didemturan pembebalon Nisaa semaktass ciceklimisra NyksS faanahtari avaremarti yararsızbiradam İrem Yağmur Yazar Joseph neslişahb Kvothee küçükzeze asyz catlakkazaan Esra Özbay gzdmr Papatya7 luthieren Nur Özbalta helenra uyduruyorum kurgusalevren Yağmur
50 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
6 kişiden, 6 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Ilginc ismi arka kapagini begenerek almistim.yarim saat icinde bitti.peki ne anladim? Hic bir sey...gunumuz yazarlarinin klasik dili, konusma tarzi..

3 yıl, 4 ay önce
5 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Aslında bir tam'dır. Ikiyle bütün olmaz. Fakat Müzeyyen! Aşkın en keskin boyutudur tutku. Binlerce kağıt kesiği bırakır ardında. Keşke'siz, samimi bir ah'la. .

3 yıl, 4 ay önce
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
1 puan

Bitirdiğimde ilk defa bir kitap için "Bu ne ya?" dedim. Bir kitap bu kadar mı sıkıcı olur. İyi ki kısa kitap yoksa kendini bıraktırabilirdi yarıda falan. Bazıları demiş Müzeyyenle ayrılışını anlatıyor. Adam Müzeyyenle hiç birlikte olmadı ki ayrılsın. Platonik bir şeyler olabilir belki. Neyse sonuç olarak beni sıkan bıktıran bir kitap oldu. Konuşma diliyle samimi yazmış ama bir kitap için özensiz bir dil olmuş. Ben beğenmedim ama denemek isteyene de mani olmam.

1 yıl, 11 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

duyguları aktarırken kullanılan referanslar hoştu ama anlatımda o kadar "bütün"den uzak bir yapı var ki içine giremiyorsunuz.

1 yıl, 6 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Kısa ve beni fazlasıyla yoran bir kitaptı. Kitabın kahramanı Müzeyyen'le ayrılık hikayesini anlatırken oradan oraya atlayıp durdu. Tamam insan iç dünyasından anında bir sürü şey geçirebilir ama bütün kitap boyunca bir oraya bir buraya savrulmak artık başımı döndürdü. Anlatım tarzı hoşuma gitmediği için fazla beğenmedim. Böyle bir anlatım tarzı hoşuma gider, değişik geldi diyorsanız okuyabilirsiniz.

1 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Adı ve ilk paragrafıyla beni fazlasıyla heyacanlandırdı fakat devamı olmadı. Hikayede bir bütün oluşturamadım parçalar eksik geldi. şu noldu bu noldu diye sorularım var çok. çizimler güzeldi. neyse okuduk bitti işte.

3 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Olaylar o kadar biz ki aslında...Klasik Türk insanı ikilemlerini yaşadım kesinlikle...İç hesaplaşmaların bitmediği bir lokmalık keyifli bir kitaptı.Yeşilçam Filmlerini seviyorsanız bunu da seversiniz.Zira insanın damağında bıraktığı tad aynı...

3 yıl, 4 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Başlangıcıyla sonu arasında geçen bir öykü..
Başta hissedilmeyen ama acısı sonradan çıkan güneş yanığı tadında bir anlatım.

Etkileyiciydi.

3 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Saray uyur, burnu uyur, şehir uyur, martılar uyumaz.Bir de karşı apartmanı arka pencerelerinde biri.O ışık bana iyi gelirdi.Nedenini bilmezdim.

3 yıl, 2 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
1 puan

Zaman Kaybı - Farklı olmaya çalışmış

3 yıl önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
1 puan

iğrençti tek kelimeliyle ...

2 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Güzel fakat bazı durumları uzatması nerde hangi mekanlarda bu adam dedirtti

2 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
1 puan

Ben pek sevemedim, anlatımı falan da çok baştan savma geldi , bilemiyorum. Filmde en azından oyunculuklar durumu kurtarıyordu ama yok, kitap çekilir gibi değil. Allah'tan kısacık.

2 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

hayallerimi tamamen yıkmış , biraz tehlikeli oyunlar'dan alıntı gibi olmuş...Sanki kitabı Oğuz Atay yazmış gibi

2 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Bu tarzda bir kitap okudum bu yüzden yorumlaması biraz zor geldi bana. Kahramanımız Müzzeyen'e aşıktır ve iç sesiyle Müzeyyene duygularını, hayallerini anlatır. ona hikayeler yazar, yazdığı hikayelerle konuşur. Çevresiyle canlı yada cansız iç sesiyle konuşuyor onlara şarkı sözlerinden film sahnelerinden, Sadri Alışık'tan bahseder.
Size kitaptan bir alıntıda yapmak istiyorum. "Aslında tam diye birşey yoktur. Her tam ,bir üst yarımın alt basamağıdır. Yani yarım da bir bütündür."
58 sayfa kısa ve öz ama farklı bir anlatıma sahip bir kitap tavsiye ederim...

2 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kitabından da filminden de farklı tatlar aldım. Yazarın anlatım dili o kadar samimi ki,sizinle karşılıklı oturuyormuşçasına içten.

2 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku bir İlhami Algör romanı...Ruhundaki eksiklikleri gören ama bu eksikliği dolduramayan insanların romanı.Kimsenin anlamadığı derin tutkular yaşayan ve tutkusunu yalnızlığıyla harmanlayan insanların romanı."söz gelimi testere ile kesseler sırıtan" insanların romanı."film bitmiş de herkes salondan çıkarken, aklı son sahneye takılı kalmış, koltuğuna çakılı adamlar"ın romanı.Durmadan "tel cambazının tel üstündeki durumu"nu anlatır şiiri hatırlayanların ve Turgut Uyar'a selam çakanların romanı.Sonunda bitse ne olur, bitmese ne diyenlerin romanı.Ve elbette benim romanım...
"nereye gidiyorsun çocuk, dedim içimden, büyümeye mi?"

2 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Spoiler olmasa da varmış gibi olsun...
Aslında bu bir inceleme olmayacak, daha çok kendime bir not olacak.
İnce olduğu için çabucak bitse de son derece hoşuma giden bir kitap oldu ve tekrar, arada sırada okuyabileceğim bir kitap. Müzeyyen'i çok sevdim. Yazarın anlatım tarzından çok iyi bilmesem de İstanbul'u, filmlerden ancak bildiğim, 70'li yılların, sokaklarında dolaştım. Filmini seyretmedim ama bir gün kitap okumaktan vakit bulursam filmi de izlerim. Kitabın kahramanının her Müzeyyen deyişinde ona duyduğu aşkı hissettim. Ve aşık insanlara özgü tutukluğu. İçinden söylediklerini sözlere yansıtamamasını. Keşke en sonunda konuşsa mıydı acaba da dedim ama yapmadı işte...

2 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

beklediğimi bulamadım.

2 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

farklı bir anlatım tarzı, farklı bir tat. başlarda sıkıcı ve mantıksız gibi gözüksede kitabı bitirip oturup düşündükten sonra aslında ne anlatmak istediğini fark edeceğiniz bir kitap.

1 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kitabın dili çok farklıydı ilk aşamada ve çok hoşuma gitti. Çok kısa olmasına rağmen cümleler üzerinden öylesine geçmeyip düşüneceğiniz cinsten bir kitaptı. Bir ara Turist Ömer filmi izliyor gibi oluyorsunuz kitabın özellikle giriş bölümünde.
Zekice bir o kadar da eleştirel espriler vardı kitapta. Herkese tavsiye ederim.
Aynı zamanda internette yaptığım ufak çaplı araştırmada kitabın filme uyarlandığını gördüm. Onu da en kısa zamanda izleyeceğim ve kitabı kesinlikle -inş.- tekrar okuyacağım.

1 yıl, 10 ay önce
2 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

Açıkçası kitabın ne anlatmak istediğivle ve nereye varmak istediği konusunda okurken kafamda ciddi soru işaretleri vardı bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine kitabın varlığından haberim oldu keşke olmasaydı diyorum benim için tam bir hayal kırıklığıydı filmini de izledim ve film de daha anlaşılır öğeler mevcut bence filmi izleyin çünkü kitabın hiç bir değeri yok boşu boşuna bir günümü heba etmiş oldum!

1 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

garip ama tuhaf bir kitap..okuduğuma sevindim ve memnun oldum..

1 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Kapağı çok ilgimi çektiği için okumayı çok istemiştim ve okudum. 1 saat süren okuma süremin ilk başlarında dili bakımından ilgimi çeken bir kitap oldu. Şarkı sözlerinden kitap yazmış İlhami Algör. Film montajcısı bir adam hayatı şarkı sözleriyle ve film kesitleriyle yaşıyor. Çok sevdiği bir Müzeyyen var, karısı. Açıkçası kullandığı dilin karmaşıklığı ve hep aynı nispette seyretmesi birkaç sayfa sonra canımı sıkmaya başladı. Yazar, hikayeye girmenize ne diliyle izin veriyor ne de hikayeyle ilgili ipuçları veriyor. Evet ortada bir hikaye var gibi duruyor ama yazar tarafından anlatılmaya gerek duyulmuyor. Tabii ki bu bir tercih. Böyle bir kitap yazmak istemiş ve yazmış yazar. Fakat bana hitap etmedi. O güzel kapağın içinde çok daha açık ve anlaşılır, tam olarak anlatılmaya değer görülmüş bir hikaye yer almalıydı bana göre. Filmi de varmış. İzlemek lazım.

2 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Pek hoşuma giden bir kitap olmadı. Bazı yerler gereksiz uzatılmıştı. Kitabın sonuna zor geldim açıkçası. Umduğum gibi bir kitap değildi.

1 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Güzeldi ama o kadar zaten kısacık.

1 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

''Bir ara Turist Ömer filmi izliyor gibi oluyorsunuz kitabın özellikle giriş bölümünde'' yazmış bir arkadaşımız, hislerime tercüman olmuş resmen.

''Aslında tam diye bir şey yoktur,'' dedim, ''her tam, bir üst yarımın alt basamağıdır. Yani yarım da bir bütündür.''

''Bazen insanlar biri yarım sanır, iki yaparak tamamlamaya çalışırlar.
Oysa iki lanet bir sayıdır, kendine yetmez, hep üçe koşar.
Bu yüzden arkadaşlarımın evlenmesi hep hüzünlendirir beni.''

-Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku,
-Evet, biraz sapık ve tek taraflı bir tutku,

1 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

İncecik gibi dursa da insana destan okumuş gibi hissettiriyor.

7 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski