Acımak (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Bir tanrıydım o akşam. Fakat yükseklere kurulu tahtımdan, yaptığım işlere kayıtsız kayıtsız bakmıyordum. Kullarımın arasında tatlı, iyicil tavırlarla duruyor ve muhayyilemin gümüşi bulutları arkasından onların yüzlerini görüyordum. Solumda bir ihtiyar oturmaktaydı. Benden fışkırmakta olan o parlak iyilik ışığı buruşuk alnındaki kırışıklıkları giderip cilalamış, gözlerinin altındaki çukurlukları yok etmişti. Ölümü ondan uzaklaştırmıştım. Yarattığım mucizeden dolayı minnet içindeydi, dirilen bir kimsenin sesiyle konuşuyordu. Yanımda bir genç kız oturmaktaydı. Hastalık çekmiş, acılarına köle gibi zincirle bağlanmış, ruhunun girinti çıkıntıları içinde bocalayıp durmuştu. Fakat şimdi o da sağlık ışığının parıltıları içine gömülmüştü. Dudaklarımın soluğuyla onu kaygısız cehenneminden çekip çıkarmış, sevginin göklerine yükseltmiştim. Yüzüğü de parmağımda seher yıldızı gibi parıldıyordu. Onun karşısında başka bir genç kız görmekteydim. O da minnetle gülümsüyordu. Çünkü yüzüne ve bir ormanı andıran koyu renk, kokulu saçlarına güzellik bahşetmiştim. O saçların altında da pürüzsüz alnı görülmekteydi. Sırf orada olmamın yarattığı mucizeyle onları nimetlere, heyecanlara gark etmiştim.
Hepsinin gözlerinde benim ışığım vardı. Birbirlerine baktıkları zaman bakışlarında ışıldayan meşale bendim. Birbirleriyle konuştukları zaman sözlerinin manası bendim ve sustuğumuz zaman zihinlerini dolduran yine bendim. Saadetlerinin başlangıcı, merkezi ve sebebi de yine bendim çünkü. Birbirlerini tebrik ettikleri zaman beni tebrik ediyor, birbirlerini sevdikleri zaman sevgilerinin yaratıcısı olan beni seviyorlardı.

(…) Bir tanrıydım o akşam. Kaygının, tasanın coşkun sularını yatıştırmış, bu yüreklerden karanlıkları kovmuştum.

Odak noktasına hep insanı ve insancıllığı koyan Zweig’ın psikolojik ögeleri bolca kullandığı bu eserinde, Teğmen Hofmiller’nın saygın bir ailenin felçli kızını tanıması ve onunla yakınlık kurması ile başlayan merhametle ilgili tahlillerle acıma duygusunun neleri tetikleyebileceği, ruhta nasıl izler bırakabileceği, insanı ne gibi çatışmalara sürükleyebileceği gözler önüne seriliyor. Sevgi ile acıma arasındaki ince, puslu çizginin yorumlanması esnasında yapılan olağanüstü psikolojik tahliller, okuyucuya etkileyici bir roman okumanın zevkini yaşatıyor.

Bir tanrıydım o akşam. Fakat yükseklere kurulu tahtımdan, yaptığım işlere kayıtsız kayıtsız bakmıyordum. Kullarımın arasında tatlı, iyicil tavırlarla duruyor ve muhayyilemin gümüşi bulutları arkasından onların yüzlerini görüyordum. Solumda bir ihtiyar oturmaktaydı. Benden fışkırmakta olan o parlak iyilik ışığı buruşuk alnındaki kırışıklıkları giderip cilalamış, gözlerinin altındaki çukurlukları yok etmişti. Ölümü ondan uzaklaştırmıştım. Yarattığım mucizeden dolayı minnet içindeydi, dirilen bir k... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 328 sayfa

2017 tarihinde , Tema Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9786051213071
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.4 puan (151 kişi)
353 okumuş, 165 okumak istiyor, 8 okuyor

8.0 puan (37 kişi)
112 okumuş, 60 okumak istiyor, 3 okuyor

8.2 puan (20 kişi)
52 okumuş, 45 okumak istiyor, 4 okuyor

8.7 puan (20 kişi)
36 okumuş, 44 okumak istiyor, 2 okuyor

8.0 puan (91 kişi)
254 okumuş, 87 okumak istiyor, 2 okuyor

8.5 puan (44 kişi)
89 okumuş, 107 okumak istiyor, 10 okuyor

7.9 puan (44 kişi)
120 okumuş, 47 okumak istiyor, 1 okuyor

8.0 puan (114 kişi)
279 okumuş, 102 okumak istiyor, 1 okuyor

8.8 puan (71 kişi)
169 okumuş, 42 okumak istiyor, 2 okuyor

8.6 puan (274 kişi)
615 okumuş, 91 okumak istiyor, 6 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

SİBEL ERTEN beyzaaa asabibakire betulbahar ayşenur
5 kişi
_bayanhiçkimse_ özlem tezcan yazzade sfnr69 Atalante vlad kamino naysun kivikusu semiramisisak lalca Oya K. mürrüveteylül eceaysutuba banaöledemediniz PisMoruk aleynachica dilbern asmunikal mugem hergene54 özdensöze Cem Aslan ezgican srplbzks fyilmaz stylish erolecoskun yezim Betty tuğba yaylak ayvalikkedisi Ceydaa Mystro Snbysl gozde is x files Ayseakcali
120 kişi
uada Y karagozozlem cyildiz76 lolita ikinokta darknessfire ozlemuu kitapyiyici Ozgurky pinar KitapKurduEbru helen sezgi ruhsuzkozmonot marwhope cansu_yildiz duyce mehmet_1902 uyuzkeci TimurTuran Minimaxy nergis Hypetia deliokurum ohumalık_kitap Şeymanur erkansarikelle melankolimelankoli wenda giizemss nesterm peacetofight ebrurabiaa Kitaplığım ebrurabiakizilel acz sacredblame Libertylll suna
76 kişi
ACİCE hazal46 vlad
3 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
5 kişiden, 5 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

''Acıma,acınacak hale düşersin.'' atasözünü çok güzel bir şekilde işleyen şahane bir eser.

1 yıl, 10 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Gerçekten tam anlamıyla tam bir şaheser.Sakat ama zengin bir kızın yakışıklı subaya olan aşkı gerçekten bazı yerlerinde çok duygulanacaksınız

5 yıl, 7 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

çok güzel bir eser lise yıllarımda okumuştum duygusallığın böylesi de pes dedirtti çok hoşuma gitmişti

5 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Oldukca dramatik bir konu.Belki konudan cok dram yazarin anlatimi.olaylarin isleyisine cok zaman anlam katamasamda tabiki yer, ortam, zaman, kisiler le birlikte degerlendirilince gerekcesini anlayabiliyoruz yazarin.
Acimak yada diger bir sekilde merhametin korkunclugunu,sevgiyle merhametin hic bir ilgisi olmamasi,vicdan,merhamet ve sevgi gibi cok önemli insani deger tasiyan seylerin kullanilir bir malzeme haline geldigini o kadar guzel bir sekilde anlatmis ki yazar bazi yerlerde gereksiz detaylara bile girse insani biktirmiyor anlatimin kendine has bir guzelligi ritmi var.okunulmasi gerekilen kitaplardan diyebilirim kesinlikle.

4 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

-Derin bir iz bırakır!

4 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

bu kitabın yeni baskıları galiba acımak adıyla çıkıyor

6 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Çok beğendim. Akıcı bir kitaptı. Çeviri de gayet iyiydi. Bir subaya platonik aşık olan kötürüm bir kız çerçevesinde gelişen bir kitap.

3 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Konu kendi dönemi için bile gayet sıradan olabilecekken o psikolojik tahliller ile oldukça başarılı, iz bırakan, deli gibi düşündüren bir eser çıkmış ortaya. Yazar insan ruhunu adeta soğan gibi katmanlarına ayırmış hatta cücüğüne kadar inmiş. Bu kadar isabetli çıkarımlar yapması bile ne kadar birikimli olduğunun kanıtı olsa gerek. Zaten roman boyunca atıfta bulunulan eserler de geniş bir kültüre sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca Zweig'ın tarzı bana Avrupa Edebiyatından çok Rus Edebiyatı tadında gibi geldi. Belki bunun da etkisi vardır ama kitap gerçekten çok akıcı.

3 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Zweig'in Satranç kitabını okuduktan sonra küllİyatını okumak istemiştim.Merhamet daha önce Acımak ve Sabırsız Yürek adlarıyla basılmış daha önce.Kurgu,anlatım,heyecan,merak duygularıyla kusursuz bulduğum bir kitap.Sonu Vurucu bir cümleyle sonlandı kitap"Vicdan hatırladıkça hiçbir suç unutulmaz."

3 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

yazarın bana göre en güzel kitabı hatta Satranç'tan bile güzel.Kitabın içerisinde boş bir cümle olmadığı gibi kahramanlarının bu kadar iyi ve tutarlı karakterize edildiği çok nadir roman okudum.Bana göre Suç ve Ceza ya da Karamazof kardeşler ayarında herkese öneriyorum.Özellikle kitabın son cümlesi tam bir final.

1 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kitabı okurken hatta bitince dahi etkisi kolay geçmedi. Bunun en büyük nedeni konusunun bu denli düşünmeye değer olmasıdır. Akıcılığı ve okuyucuya kattığı bir çok şeyle birlikte merhametin tehlikeli boyutunu da fark ettirmesiyle bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim!

1 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

kitap sağlam bi psikolojik değerlendirme şaheseri. lakin bizim önsöz yazan abi ablalar kim olursa olsun kitabın orta ve sonundan günümüz deyimiyle bitirici spoilerlar vermeseler olmayacak sanki.Tamam sen okudun ama bırak biz keşfedelim.

1 yıl, 6 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski