Amok Koşucusu (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

İntihar, Stefan Zweigın zihnini gençlik yıllarından beri meşgul eden bir kavramdı. Yaşamının bir anlamı kalmadığını anladığı anda yaşamına kendi eliyle son verebileceğini daha üniversite yıllarında söylemişti. İlk evliliği sırasında karısı Friederikeyi kendisiyle birlikte intihar etmesi için zorlayan, sonra bu düşüncesinden vazgeçen Stefan Zweig, yıllar sonra, İkinci Dünya Savawı sırasında, ikinci karısıyla birlikte yaşamına son verdi. Yazar, önceki intihar girişimlerinden vazgeçmiş olsa da korkularını, romanlarındaki ve öykülerindeki kahramanlarda yaşatıyor. Amok Koşucusunda yer alan öykülerin ortak izleği de intihar. Kendi yaşamından ya da tarihteki gerçek kişilerin yaşamlarından kesitler katarak yazdığı bu öykülerde Stefan Zweigın duyarlı kişiliğini, olağanüstü gözlem gücünü olduğu gibi sayfalara yansıttığını görüyoruz. Yazdığı öykülerin en başarılı örneklerinin yer aldığı bu biktapta, bir uzun öykü olan Amok Koşucusu bir baş yapıt. İnsanı en güçsüz, en savunmasız yönleriyle ele alıp, insan ruhunun en derin katmanlarına inmeyi bilen, bütün bunları son okuru gerçekten etkileyebilen bir yazar Stefan Zweig. Yazdıklarının üzerinden bunca yıl geçmiş olmasına karşın, öykülerinin, romanlarının bugünkü kuşaklar tarafından da aynı ilgiyle okunması, onun kalıcı bir yazar olduğunun en büyük kanıtı. Amok Koşucusunun bu yeni çevirisinde, daha önceki basımda yer almayan öyküler de bulunuyor.

İntihar, Stefan Zweigın zihnini gençlik yıllarından beri meşgul eden bir kavramdı. Yaşamının bir anlamı kalmadığını anladığı anda yaşamına kendi eliyle son verebileceğini daha üniversite yıllarında söylemişti. İlk evliliği sırasında karısı Friederikeyi kendisiyle birlikte intihar etmesi için zorlayan, sonra bu düşüncesinden vazgeçen Stefan Zweig, yıllar sonra, İkinci Dünya Savawı sırasında, ikinci karısıyla birlikte yaşamına son verdi. Yazar, önceki intihar girişimlerinden vazgeçmiş olsa da kork... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , Edebiyat > Hikaye (çeviri) , 191 sayfa

2006 tarihinde , Can Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
975-510-145-4
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.1 puan (84 kişi)
207 okumuş, 271 okumak istiyor, 5 okuyor

8.8 puan (109 kişi)
185 okumuş, 152 okumak istiyor, 5 okuyor

8.5 puan (177 kişi)
355 okumuş, 248 okumak istiyor, 15 okuyor

8.2 puan (158 kişi)
334 okumuş, 204 okumak istiyor, 7 okuyor

7.8 puan (110 kişi)
234 okumuş, 142 okumak istiyor, 8 okuyor

7.4 puan (84 kişi)
157 okumuş, 135 okumak istiyor, 6 okuyor

9.4 puan (75 kişi)
119 okumuş, 345 okumak istiyor, 18 okuyor

8.3 puan (235 kişi)
517 okumuş, 183 okumak istiyor, 8 okuyor

8.9 puan (90 kişi)
158 okumuş, 348 okumak istiyor, 22 okuyor

8.0 puan (94 kişi)
224 okumuş, 98 okumak istiyor, 1 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

63 kitap, 113 oy
99 kitap, 103 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

okurkaçar cloud uckuruslukopera buketinbu __giz__
5 kişi
meto lolita nncc Meşat Hercule Poirot eceaysutuba serkanjc feredan fizolof KeremKtp10 gulshen_naz Fafatara asila solitary Melekeskisi simurganka77 ohumalık_kitap intellecta bersenboyluu sesil melinda nesterm PisMoruk bensemes Aspidistra Nesslii Korhan Ağbi azra2004 TheVoice mugem keo84 mustafaertin ayynur oyuxii yellydelly Beylerbeyi orcan fsalim54 Misafir Çocuk
290 kişi
beyzaaa gzdkrc1 rare Metafor matruskam Dilan Nar dilaraucar anagram usttencizgi dozuarap karagozozlem jazzdevil the-love-marshmallow ayvalikkedisi cyildiz76 kacinciyeni mehmet_1902 selcuk_kars ehlifasil imdbsever misterred pckolog Elma lillypad pelindiyebiri Kekligün middle gray ekin ehlimana edie tansu fawkessa Sable kaan hg duyce evhamlı kurabiye naylas TimurTuran
163 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
4 kişiden, 4 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

bu kitabı okuyunca yazarın ölüm şeklini az çok tahmin edebiliyorsunuz.bu zamana kadar okuduğum en depresif öykülerdi.tüm hikayeler güzeldi ancak kitaba adını veren amok koşucusu bezginlik ve ay ışığı sokağı adlı hikayeler ayrı bir güzeldi.

4 yıl, 1 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Stefan Zweig okurken Dostoyevski'den aldığım tadı alıyorum. Karakterlerin iç dünyasını bu kadar mükemmel anlatabilen çok yazar olmasa gerek.

4 yıl, 7 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Zweig bambaşka. Çeviri de oldukça güzel. Kitaba ismini veren öykü dışında Bezginlik adlı öykü de etkileyiciydi. Okuyana yeni tadlar kazandıracak bir eser bence. Tavsiyemdir.

4 yıl, 2 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kuşkusuz öykü kitaplarıyla ilgili bir lanetim var benim. Kitaplardaki ilk öykü beni hiç yakalayamıyor, giremiyorum içerisine. Bu kitapta da öyle oldu. Zweig'ın gösterişli bir hayatın çöküşünden bahsettiği ilk öykü beni ittikçe itti, ben de kitabı öteledim tabii. Ama sonra?

Önce bir askerin tek başına kalışı, umutsuzluğu ve hayatın acımasızlığıyla yüzleşmesini okudum. Ardından kitaba adını veren Amok Koşucusu'nu. Sonra da Leoporella. Bu üç öykü yazara olan hayranlığımı arttırmaya yetti bile.
Amok'taki adamın ruhunun, çılgınlığının peşinden sürüklenişi nasıl çarpıcıysa Leoporella'nın aşırıya kaçan ve tiksindiren sadakatı da o derece gerçekçiydi.
Hem fantastik hem de gerçek intihar öyküleriydi hepsi. Tavsiye ederim.

"İnsanın elinde kalan tek hak, canı istediği biçimde gebermektir... bunun için de yabancıların yardımına ihtiyaç duymamaktır."

"... bir saniyelik yaşamanın bedelinin ölüm olması, hiç de fazla sayılmazdı."

2 yıl, 7 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Derin bir kuyuyu andıran ; ölmüş bir ağacın tepesindeki karanlık bulutlar içerisinde haykıran kargaların olumsuz ve etkileyici görüntüsü gibi bir duygu katıyor Amok Koşucusu.

Yazarın ruh halini , çoğumuzun zaman zaman hissettiği ama kelimelere dökemediği halet-i ruhiyetini mükemmele yakın aktaran Zweig'in kendi içsel dünyasının resmedilişi bu kitaptaki öyküler.

"Bir hiç olduğundan bu yana insanlar ona daha dostça davranıyorlardı ; hem sıcak hem de soğuktular. Kadınlar artık ona imrenmiyor iğneleyici sözler söylemiyorlardı ,erkekler de çevresinde pervane olmuyorlardı. Yalandan seviyormuş numarası yapmıyorlar , yalvarmıyorlar , yağcılık yapmıyorlar , düşman da olmuyorlardı. Kıskançlık olmadan , nefret olmadan , yalan olmadan yaşanmaya değmezdi."

Bu alıntıdan doğan sonuç ne harika. İnsanları, bizi , çevremizi ve çevremizdekileri aktaran ; bundan isyan etmeye kalktığımızda ise isyan ettiğimizin aksini isteyen kafası karışık depresif yaratıklar olduğumuzu ve hatta başkaları için farklı anlamlar da çıkarabileceği ve yorumlayabileceği harika bir paragraf.

Muhakkak edinin ve okuyun. Keyifli okumalar dilerim.

1 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

özellikle amok koşucusu hikayesi güzeldi

4 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Stefan Zweig yazınca okunur. Okuduğum beş-altı kitabından sonra bunu emin bir şekilde söyleyebilirim artık.

3 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

yazarın ilk okuduğum kitabı 'satranç' tı. çok iyi bir kitap olduğu kesin ancak 'amok koşucusu' nu çok daha etkileyici buldum. 'intihar' gibi ilgin bir konu etkileyici bir dil yeteneğiyle birleşince harika bir kitap çıkmış ortaya. Ancak yine de kitaptaki bazı hikayeler diğerleriyle karşılaştırıldığında insanı biraz hayal kırıklığına uğratabiliyor.

2 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

yazarın hayat hikayesini okursanız neden bu kadar bunalım hikayeler yazdığını anlarsınız.

4 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

http://oklapkutuphanesi.blogspot.de/2010/02/stefan-zweig-amok-kosucusu.html

4 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Kitaptaki hikayelerin sırası ara vermeden okuduğunuzda çok güzel oluyor.
Amok koşucusu hikayesi çok detaylı başlarken sonunda ne etkileyiciydi diyorsunuz. Zaten Zweig in karakterlerinin heyecanını anlatma biçimi hep tekrar eden kelimeler ve cümleler ile oluyor.Bunun dışında Zweig kitaplar gerçekten akıcı bence.

3 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Öyküleri çok beğenerek okudum.. Intihar ederek yaşamına son veren yazarın 'intihar' düşüncesini nasıl içselleştirdiğini bu kitap çok güzel anlatıyor.

2 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Öncelikle yordam kitap da çıkan bu baskı her ne kadar yazım hataları olsa da kapak tasarımıyla harika bir kitap...
Dostoyevski ile birlikte en iyi psikoloji analizleri yapan ve kitap karakterlerini bizim dimağımıza en etkili biçimde sunan adam Stefan Zweig

kitap 3 uzun öyküden oluşuyor

Amok: İnsan psikolojisini güzel bir kurguyla bize aktaran şahane bir uzun hikaye

Usta işi: Bir yazar, Bir adama dışardan bakarak nasıl betimleyebilir ve hareketlerinden nasıl karakter analizi yapabilir adeta örneğini vermiş Stefan Zweig

Görünmeyen Koleksiyon: Kör olan resim koleksiyoncusunun harika hikayesi

Bu kitapla seni daha çok sevdim Stefan :)

3 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Stefan Zweig harikalar yaratan bir adam.

2 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Stefan Zweig ismine hürmeten aldığım bu kitap beklentilerimi karşılamadı. Güzel hikayeler var tabi ki. Genel olarak insanların kendilerini nasıl bitirdikleri üzerinde hikayeler. Bütün hikayelerde kendi sonunu kendi hazırlayan, biraz kendini beğenmiş, biraz kibirli insanlar temele oturtulmuş.

2 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

İntihar temalı öykülerden oluşuyor. Özellikle kitaba adını veren öykü diğerlerinden nispeten önde. Kitabın karanlık ve kasvetli bir havası var. Bu da okurken insanı zorluyor ama karakterin psikolojik durumları çok iyi tasvir edilmiş. Her ne kadar ''İnsan neden intihar eder?" sorusuna bana göre tam olarak bir cevap vermese de iyi ki okudum dediğim bir kitaptı.

2 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

her öykü ayrı ayrı bir harika!

2 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bütün öykülerin sonu intiharla ya da ölümle biterken ve kitap içimi hüzne boğmuşken nasıl bu kadar sevebildim? Harika bir yazar, günümüze ulaştığı gibi, 100 yıl sonra da okunabilecek bir kitap.

2 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Oldukça depresif bir kitap. İntiharı düşüneneler için ilk öykü çok açıklayıcı. Kitabı okuyacak kişilerin en az 30 yaşın üzerinde olmasını tavsiye ederim. Gençlerin ruhunu sıkacaktır. Ama farklı bakış açıları ile inanılmaz iyi bir kitap.

2 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Hayata tutunamayan yedi ayrı karakter, yedi ayrı hikaye. Her bir kahramanın öykü sonunda ölümüne şahit oluyorsunuz. Ancak onlar ölümü kendileri tercih ediyorlar ve hiçbir zaman gururlarından ödün vermiyorlar. Yazar insan psikolojisini o kadar derinlemesine işlemiş ki, özellikle kitaba ismini veren ''Amok Koşucusu'' adlı öykü en başarılı öykü. Kitabı okuduktan sonra oturup düşünmemek elde değil. Eğer psikolojik tahlilleri güçlü kitapları okumayı seviyorsanız bu kitabı da kesinlikle okuyun derim...

2 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bu kitapla beraber Zwieg kitaplarını daha iyi takip etmeye karar verdim.Çok nadir beğendiğim anlatımdaki akıcılığı Zweig 'ın diğer kitaplarında da bulmayı umut ediyorum.Kitaplardaki o dil ne akıcı öyle.Büyük usta Zweig.Satrançla beraber bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.

1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Yazarın okuduğum 3.kitabı.Bu kitabında intihar ile alakalı hikayeler sergilenmiş.Bitirdikten sonra yazaraın neden intihar ettiği daha iyi anlaşılıyor.Anlatım yine klasik Zweig tadında.Tavsiye ederim.

1 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Adam, eğlenceli bir baloda kendini o kadar yalnız hisseder ki şu etkileyici cümleyi kurar: "Öylesine bir başımaydım ki , yelek cebimdeki saatin tik taklarını duyuyordum." Sırf bu etkileyici cümleler ve betimlemeler için bile okunabilecek, içerisinde birkaç tane öyküyü barındıran güzel bir kitap.
saygılarımla,

1 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Ölmeden Önce okunması gereken 1001 kitap arasında sayılır ismi Amok koşucusunun. Gerçekten okunası ve incelenesi bir kitap. Özellikle esere ismini veren hikaye ise ilginç bir olay örgüsüyle etkiliyor sizi. Mutlaka edinin ve okuyun

1 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Stefan Zweig ne yazsa okunur. Dili o kadar güzel ki. Müthiş psikolojik tahliller, hayatla ve ölümle ilgili etkileyici çıkarımlar...
Stefan Zweig'ın dünyası hep acılarla haksızlıklarla dolu, hikayelerde de görüldüğü gibi. Tabi bunda yaşadığı dönemin etkisinin ve kendisinin de çok ince ruhlu olmasının payı büyük.
Stefan Zweig benim gözümde çok büyük bir yazar, saf yetenek. Edebiyat için varolmuş ve edebiyat da o olunca çok güzel. Gerçekten hissettirebilenlerden,

6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Saf, yalın bir anlatımla kısacık bir kalınlıkla, üç boyutlu trajik bir serüvene atıyor Zweig! Kişiler, derin ruh çözümlemeleri ve birbirine bağlı olan herşey...

2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

muhteşemmmmm

1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Amok koşucusunun ne olduğunu öğrendiğim; hikayesi sürükleyici, akıcı ve heyecanlı olan; bir insanın ruh dünyasını satırlara döküp okuyucuya sunabilmiş bir kitap. Hikayesinin yanı sıra anlatımı ile de doktorun ve gizemli avrupalı kadının duygularını da net bir şekilde hissetmenizi sağlayacak güzel bir kitap. Müsaitseniz bir kaç saatte bitirebilirsiniz. Tavsiye ederim.

1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

İntihar ederek hayatına son veren Zweig’ın biri aynı adı taşıyan ve her biri ölümle bağlanan 7 hikayesinin yer aldığı eser. Daha ilk satırdan itibaren yazarın iç dünyası kadar umutsuz ve karanlık olan hikayeler aynı seyirde ilerleyerek kaçınılmaz sona ulaşıyor. Uç duyguları ifade ediş şekli çarpıcı. Hani neredeyse ölümün tek çare olduğuna ikna ediyor.

5 gün önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski