Kullanıcı Araçları

stieg larsson düzenleme geçmişi

ParanoyakVisne, stieg larsson isimli yazarın detaylarını düzenledi

Doğum Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 15
Doğum Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 8
Doğum Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1954
Ölüm Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 9
Ölüm Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 11
Ölüm Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 2004
Cinsiyet düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Erkek
WebSitesi düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali http://www.stieglarsson.com/
8 yıl, 11 ay
ParanoyakVisne, stieg larsson isimli yazarın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

Milennium üçlemesinin yazarı olan Karl Stig-Erland Larsson, 1954 yılında doğan, 2004 yılında hayatını kaybeden İsveçli gazeteci ve yazardır.
Ejderha Dövmeli Kız (The Girl with the Dragon Tattoo), Ateşle Oynayan Kız (The Girl Who Played with Fire), Eşek Arısı Kovanına Çomak Sokan Kız (The Girl Who Kicked the Hornets' Nest) romanları, 40'tan fazla dile çevrilmiş ve milyonlarca satmıştır

Asıl ilginç olan, sonradan olağanüstü başarı kazanmalarına rağmen, Larsson öldüğünde romanlarının henüz basılmamış olmasıydı Çünkü işten sonra sadece kendi keyfi için yazdığı kitapları hiçbir yayınevine göndermemişti

İlk romanı olan Ejderha Dövmeli Kız, ölümünden 1 yıl sonra, 2005 yılında İsveç'te basıldı Kitabın orijinal ismi Man som hatar kvinnor yani, Kadınlardan Nefret Eden Adam'dı Fakat İngilizce'ye The Girl with the Dragon Tattoo (Ejderha Dövmeli Kız) ismiyle çevrildi. Larsson, Milenyum'u 10 kitaplık bir roman serisi olarak planlamıştı Hatta dördüncü romanın ilk 4 bölümünü de yazmıştı Ölümünden sonra, dizüstü bilgisayarında beşinci ve altıncı kitaba dair notlar da bulundu.

1954 yılında doğan Larsson Afrika'da savaş muhabirliği yapmış, ülkesinde çok başarılı bir gazeteci ve aşırı sağa karşı mücadele veren Expo dergisinin de yazı işleri müdürüydü. Bir bilim kurgu hayranıydı ama bunun izleri 'Millennium' da rastlanmıyor. Ondan geriye, bütün dünyada üzerine yazılmış onlarca makaleyi süsleyen, üstte de bir kopyası görülen ve bizi kibar görünümlü, saçları 1980'lere özgü şekilde taranmış bir adamla tanıştıran tk bir fotoğraf kaldı. Fazla bir şey değil ama efsane doğurmak için yeterli.
Larsson üçlemesini yazarken öldü ve klasik fanteziye göre üçlemenin bir de devamı var. Dördüncü bir cilt, bir yerlerde saklı duran bir metin, günün birinde er ya da geç ortaya çıkacak olan bir karalanmış sayfalar yığını..
8 yıl, 11 ay