Kullanıcı Araçları

samipaşazade sezai düzenleme geçmişi

mustafasahin, samipaşazade sezai isimli yazarın detaylarını düzenledi

Doğum Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1860
Ölüm Günü düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 26
Ölüm Ayı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 4
Ölüm Yılı düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali 1936
Doğum Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm Yeri düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali İstanbul, Türkiye
Cinsiyet düzenlenmiş, eski hali boş, yeni hali Erkek
9 yıl
mustafasahin, samipaşazade sezai isimli yazarın açıklamasını düzenledi

eski halini göster | yeni halini göster | değişimi göster

1860'ta İstanbul'da doğdu. Devrin ileri gelen isimlerinden Sami Paşa'nın oğludur. Özel öğrenim gördü. 20 yaşına kadar resmi bir görev almayıp, edebiyat konusundaki bilgilerini artırmayı tercih etti.

1880'de Evkaf Nezareti Mektubi Kalemi'ne memur oldu. Babasının ölümünden sonra da Londra Elçiliği İkinci Kâtipliği'ne atanan Sezâi, orada kaldığı 4 yıl boyunca İngiliz ve Fransız edebiyatlarını yakından izledi. Elçilikteki görevinden İstifa ederek İstanbul'a döndüğünde İstişare Odası'na memur oldu. 7 yıl süren bu ikinci dönem memuriyetinde (1885-1901) sanatını olgunlaştırdı.

Sergüzeşt adlı romanı yüzünden göz hapsine alındığını düşünerek bundan kurtulmak için Paris'e gitti ve Meşrutiyet'in ilanına kadar da orada kaldı (1908). İstanbul'a döndüğünde Madrid Elçisi olarak görevlendirildi.

Birinci Dünya Savaşı başlayınca Madrid'den İsviçre'ye geçti, savaşın sonuna kadar burada kaldı. Mütareke devrinde emekli olarak İstanbul'a döndü (1921). Son yıllarında kendisine, Büyük Millet Meclisi'nin kararıyla 'Hidamat-ı vataniyye tertibinden' maaş bağlandı (1927) ve 26 Nisan 1936 tarihinde İstanbul'da öldü.
9 yıl